Audi pregateste extinderea fabricii din Ungaria

de Vlad Barza     HotNews.ro
Miercuri, 18 august 2010, 16:17 Economie | Auto


Audi fabrica anual circa 1,4 milioane de motoare in Ungaria
Foto: Hotnews
Audi a cumparat 200 ha de teren langa fabrica pe care o are la Gyor, in vestul Ungariei, dubland suprafata proprietatilor detinute acolo, semn ca producatorul german isi va extinde activitatile, noteaza ziarul german Handelsblatt. Audi produce A3 cabrio si TT la uzina situata la cativa zeci de kilometri de Austria. In plus, la Gyor au fost produse anul trecut peste 1,4 milioane de motoare pentru masini din grupul Volkswagen.

Germanii scriu ca prin achizitia a 200 ha pentru circa 25 milioane euro, Audi si-a dublat suprafata proprietatilor din Ungaria si va extinde productia de motoare, fiind posibile si noi investitii in logistica si cercetare, mai ales ca uzina este foarte importanta pentru Audi fiindca produce motoare utilizate si la alte marci din grupul Volkswagen.

Audi anunta la final de 2009 ca urmeaza sa investeasca alte 500 milioane euro in productia de motoare la fabrica din Gyor unde in primele sase luni ale anului s-au realizat circa 880.000 de motoare si 21.500 de autoturisme sport. Anul trecut productia de masini a ajuns la 72.000, in timp ce la motoare s-a ajuns la aproape 1,4 milioane.

Audi are 5.800 de angajati la Gyor, iar in februarie a intrerupt o saptamana productia pentru a nu acumula stocuri. In Ungaria mai produce Suzuki intr-o cadenta anuala de circa 200.000 de masini, iar din 2012 se va adauga si Mercedes care in primavara a inceput constructia uzinei la care va investi 800 milioane euro.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















1533 vizualizari

  • -3 (7 voturi)    
    Acum inteleg... (Miercuri, 18 august 2010, 16:22)

    Gyortz [anonim]

    Acum inteleg de ce motoarele VW diesel consuma ulei - sunt produse in Ungaria!
    • +5 (5 voturi)    
      Ma bucur ca te-ai luminat! (Miercuri, 18 august 2010, 16:34)

      Roberto [anonim] i-a raspuns lui Gyortz

      Singura problema e ca la Gyor se produc motoare pe benzina....
      • -1 (5 voturi)    
        motoare pe benzina... (Miercuri, 18 august 2010, 16:46)

        UnCapsunarCanadian [anonim] i-a raspuns lui Roberto

        Nici cele pe benzina nu sunt mai breze! Cand proprietarii de VW din Canada s-au plans ca motoarele pe benzina consuma ulei, dealerii au venit cu TSB (technical service bulletin) unde cei de la VW ziceau ca e normal ca motoarele sa consume 1l de ulei la 3000 km... Asta probabil la motarele de VW... ca la alte marci n-am auzit....
    • +6 (6 voturi)    
      da da... (Miercuri, 18 august 2010, 17:14)

      geco [anonim] i-a raspuns lui Gyortz

      La misto nu ne intrece nimeni... numai ca misto-ul nu tine de foame. Cand ne vom trezi de tot din mistocareala ultimilor 20 de ani va fi vai si amar, nu vom mai rade nici la glumele lui Mr. Bean.
  • +6 (6 voturi)    
    infrastructura (Miercuri, 18 august 2010, 16:52)

    stil [anonim]

    lipsa infrastructurii a facut ca acum 3 ani , mercedes sa refuze realizarea unei fabrici in romania . probabil ca tot acel motiv a facut ca alegerea celor de le audi , sa fie facuta din nou in beneficiul ungariei . stam si facem misto (in necunostinta de cauza) de faptul ca investitorii seriosi aleg ungaria. in loc sa ne trezim , ne gandim sa facem autostrada pentru sf de saptamana al locuitorilor capitalei spre valea prahovei , in loc sa ne trezim si sa incercam rapid constructia dinspre vest spre capitala a unor autostrazi de interes cu adevarat national .
    • 0 (0 voturi)    
      nu ai dreptate (Miercuri, 18 august 2010, 21:42)

      gheo [anonim] i-a raspuns lui stil

      Mercedes voia o fabrica langa Arad, kit-urile ar fi venit din vest. 30-40 de km de drum expres isi faceau singuri.
      Mercedes nu a mai venit pentru simplul motiv ca li s-a cerut spaga iar ei sunt zgarciti si nu vor sa contribuie la vilele si audi-urile politicienilor romani
      o atentie, o bomboana ar da orice companie. dar la noi se vehiculeaza sume colosale.
      Vinci n-a mai luat bani cu imprumut pentru autostrada pentru ca li s-au cerut peste 100 de milioane de euro spaga. Da, 100 de milioane.
      Adica subtire totusi, un parandarat de doar 7-8%. Regii asfaltului dau mai mult de 10% si uite ce bine le merge...
      In Ungaria insa oamenii sunt mai caposi si daca apar 'neintelegeri' oamenii se scandalizeaza si reactioneaza. drept pentru care spaga e subtire rau. La ei se lasa cu demisii pentru spagi de cateva mii de euro. La noi un certificat de urbanism costa de 10 ori pe atat daca e pe naspa.
      • +1 (1 vot)    
        http://www.budapesttimes.hu/index.php?option=com_c (Joi, 19 august 2010, 0:15)

        http://www.budapesttimes.hu/index.php?option=com_c [anonim] i-a raspuns lui gheo

        lucrarile sunt destul de avansate la fabrica mercedes din ungaria vedeti aici niste imagini investitie de 800 mil euro http://www.budapesttimes.hu/index.php?option=com_content&task=view&id=14995&Itemid=219
  • -4 (4 voturi)    
    Audi nu e BMW (Miercuri, 18 august 2010, 17:51)

    axel [anonim]

    Bmw-urile sunt masini de pista tata baga viteza bine bine nu k audi martoage.
    • +4 (4 voturi)    
      :-< (Miercuri, 18 august 2010, 18:25)

      Bogdan [anonim] i-a raspuns lui axel

      Tot vreau sa cred ca BMW-ul nu este masina de cocalar, dar uite al dracului cum mereu se adevereste.

      Dupa ce ca habar n-ai limba romana mai si comentezi ?

      Sunt curios daca ai condus un Audi in viata aia a ta....
      • 0 (2 voturi)    
        :) (Miercuri, 18 august 2010, 23:03)

        dorubarbu [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan

        Prefer asa ceva

        http://www.fordvehicles.com/2010taurus/

        Enjoy it!
        :)))
  • +1 (3 voturi)    
    Bravo lor, hai si noi ... (Miercuri, 18 august 2010, 18:24)

    Xanapoulos [anonim]

    Se stie de cand lumea ca nemtii, in special bavarezii au legaturi economice destul de stranse cu ungurii....

    Asta este ei cu Audi-ul lor, ce nu noi avem Renault-ul nostru? Oricum avem rata de crestere superioara lor la nivel de productie de masini!
  • +3 (3 voturi)    
    Aia (Miercuri, 18 august 2010, 18:27)

    HESS [anonim]

    Investesc Audi 500 milioane si Mercedes 800 milioane.Nu ca la noi Ford care e singura companie de automobile din state care nu a avut nevoie de ajutor financiar si care anul trecut a avut un beneficiu de 7 miliarde .Au venit la Craiova unde au luat fabrica aproape gratis dar le-a mai dat si guvernul Tariceanu vezi doamne 140 de milioane de euro cadou .Asa ca politicianul roman fudul pe banii romaniilor.Acu iarasi Boc le-a mai facut cadou cateva milioane.In loc sa vina cu bani de acasa Ford umbla cu miloaga si gaseste fraierii.Cu asa investitori care numai investitori nu sint ci tepari nu se va ridica romania niciodata.Astia sant santajisti .Bechtel iarasi alti escroci mana-n mana cu matusa Tamara.Noi cu teparii ungurii cu investitorii.
    • 0 (0 voturi)    
      da şi nu (Miercuri, 18 august 2010, 20:41)

      ampersand [anonim] i-a raspuns lui HESS

      Din câte ştiu, Ford e în State, dincolo de Ocean, cam greu să trimiţi faruri şi motoare acolo, de-aia la Craiova parcă face maşini complete. FW şi BMW sunt în Germania, se-ajunge acolor rapid pe o şosea bună, şi d-aia fac în Ungaria doar componente. Idem, germanele Continental şi Draexelmaier la Timişoara.
      • 0 (0 voturi)    
        Greu cu cititul asta (Miercuri, 18 august 2010, 21:37)

        Roberto [anonim] i-a raspuns lui ampersand

        Bai frate, dqar chiar nu cititi articolul? VW (si nu FW) fabrica modelul TT la Gyor. Fabrica a fost construita special pentru acest model, care nu se mai fabrica altundeva.
        Motoarele au venit ulterior, dupa ce s-au convins ca au forta de munca calificata si infrastructura pusa la punct.