VIDEO O companie americana vrea sa vanda din 2011 un automobil ce poate fi propulsat cu forta umana

de Vlad Barza     HotNews.ro
Vineri, 20 august 2010, 16:31 Economie | Auto


Masina poate atinge pana la 100 km/h
Foto: humancar.com
O companie americana a anuntat ca din 2011 scoate la vanzare un automobil de patru locuri ce poate fi propulsat prin forta mainilor pasagerilor, putand atinge viteze de pana la 100 km/h, scrie Autoblog, Masina numita HumanCar Imagine PS dispune insa si de un mic motor electric pentru a putea fi propulsata usor si de un singur om. Pretul masinii ce aminteste de The Flintstones este 15.500 dolari, iar compania sustine ca are 100 de comenzi.

Masina e dezvoltata de un inventator american numit Samuel Greenwood care lucreaza la proiect de peste patru decenii. HumanCar este un automobil de patru locuri ce poate fi propulsat prin forta pasagerilor care trebuie sa actioneze cu mainile o serie de manete lungi. Totusi, exista si un motor electric care sa ii permita si un singur om sa conduca masina, lucru care ar fi imposibil concomitent cu actionarea manetelor. Evident, motorul este la eficienta maxima daca patru oameni actioneaza manetele.

Greenwood spune ca masina poate atinge chiar si 100 km/h doar cu forta pasagerilor, iar in urcare se poate ajunge la 50 km/h. Pretul este de 15.500 dolari, iar dezvoltatorul sustine ca are 100 de comenzi si ca va incepe la anul productia si livrarile. Inventatorul spune ca ideea construirii unei astfel de masini i-a venit 1968, stand intr-un blocaj din trafic.

Compania spune ca masinile vor avea si plafon, airbag-uri si GPS cu interfata touch-screen. Desi ideea este iesita din comun, este clar ca masina nu va putea face volume mari de vanzari in special din cauza pretului, dar si fiindca nu este practica in deplasarile de zi cu zi.










Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5978 vizualizari

  • -1 (5 voturi)    
    Eu astept (Vineri, 20 august 2010, 16:55)

    Alexandru [anonim]

    sa faca una de teren asa .. :)
  • 0 (6 voturi)    
    Mobil (Vineri, 20 august 2010, 17:06)

    Dragos [anonim]

    Pai se mai numeste automobil sau ar trebui manualmobil?
    :)
    • 0 (2 voturi)    
      Baitu e deja in urma (Vineri, 20 august 2010, 21:15)

      Marcel Ionita [utilizator] i-a raspuns lui Dragos

      Porsche a scos deja un model care intruneste toate aceste conditii de multa vreme.

      Modelul este GT3 RS.

      http://www.youtube.com/watch?v=GaQB_tgS7f0
      • +1 (1 vot)    
        Ma gandesc (Sâmbătă, 21 august 2010, 20:01)

        nanonim [anonim] i-a raspuns lui Marcel Ionita

        ca e mai ieftin decat porsche-ul
      • 0 (2 voturi)    
        Ferdinand ala al tau . . . (Duminică, 22 august 2010, 9:54)

        gheorghe [anonim] i-a raspuns lui Marcel Ionita

        . . . e o gluma si inca una proasta. Pai ce iti iei masina ca sa poti da ocol blocului? Dupa cum se vede din filmulet trebuie sa dai serios din picioare pentru a te depllasa cu viteza . . . melcului!
  • -2 (10 voturi)    
    Bicicletă? (Vineri, 20 august 2010, 17:11)

    ha [anonim]

    Oamenii au inventat deja un mijloc de deplasare care are nevoie doar de forţa "şoferului". Se numeşte bicicletă. A ajuns la un nivel foarte avansat, o bicicletă având undeva la 7-8Kg. Nu văd cum acest automobil ar fi mai eficient decât o bicicletă. Şi culmea e că sunt şi versiuni (exotice) de biciclete pentru 4 persoane.
    • +1 (1 vot)    
      cea mai usoara bicicleta (Vineri, 20 august 2010, 17:32)

      warchild [anonim] i-a raspuns lui ha

      are 3.7 kg, full option!
      http://www.canyon.com/_en/technology/project37.html
      stiu si de una care are 2,89 kg dar nu bag mana in foc, din pacate nu gasesc acum link-ul.
    • +8 (8 voturi)    
      simplu (Vineri, 20 august 2010, 18:00)

      leeloo2 [utilizator] i-a raspuns lui ha

      Nu vezi cum e mai eficient pentru ca nu intelegi cum functioneaza. Sistemul de tractiune electric ofera cuplu constant pe o plaja larga de turatii, pedalele de la bicicleta nu. Sa nu uitam ca doar ciclistii profesionisti in concurs pot atinge 60-00km/h pe drum normal si asta cu efort enorm si biciclete ultima tehnologie.
      La masina asta inovatia este generatorul actionat de manete :) Odata ce incarci in acumulatorul rapid ceva energie pleaca frumos si atinge viteza mare efortless, e clar mai eficient. Daca vrei sa mentii viteza mare trebuie sa dai din manete dar efortul nu este asa mare precum ai face la o bicicleta sa te mentii la 60 la ora sa zicem. Eeu unul pe bicla am reusit o singura data sa ating 50 la ora pe drum drept si sa mentin 1 min dupa care gafaiam si a trebuit sa ma opresc... cu jucaria asta tii lejer viteza si e masina totusi.
  • -14 (16 voturi)    
    Ce porcarie!!! (Vineri, 20 august 2010, 17:20)

    Solaris [anonim]

    Prefer sa conduc o masina care consuma 30 l de benzina la 100 km decit o asemenea timpenie. Oare cum se gindesc unii ca a fi 'verde' inseamna sa te intorci in epoca zugravita de desenele Flinstones?
    • -10 (10 voturi)    
      haha (Vineri, 20 august 2010, 18:00)

      jyuty [anonim] i-a raspuns lui Solaris

      "verzii" astia care salveaza planeta in toata ziua nu realizeaza ca pedaland la mizeria aia 100 km trebuie sa consumi foarte multa mancare (su nu frunze ca proteine din alimente gen carne) si ca pana la urma te costa tot pe acolo ca si cum ai merge cu o masina electrica de exemplu, sau una hibrida.

      sau ei pot pedala 200 km mancand 2 salate grecesti pe zi? ma indoiesc :)))))
      • +5 (7 voturi)    
        Solutie pt supraponderali (Vineri, 20 august 2010, 18:32)

        Catalin1 [utilizator] i-a raspuns lui jyuty

        Gandeste-te intai la proportia de oameni supraponderali din SUA...masina asta ar putea fi solutia ideala pentru ei.
        Sunt foarte multe persoane care nu fac miscare, prin urmare are si un scop benefic in ceea ce priveste sanatatea celor care o folosesc.
    • +7 (7 voturi)    
      :) (Vineri, 20 august 2010, 18:02)

      sdgrsdrg [anonim] i-a raspuns lui Solaris

      oricum, trebuie sa recunoastem ca desi cam stupida, ideea e simpatica, la fel si batranelul ala :0
  • -5 (5 voturi)    
    gogoasa (Vineri, 20 august 2010, 17:47)

    renegatul [anonim]

    Ce breaz e soferul! majoritatea timpului sta relaxat pt ca merge la vale...sa-l vad dupa o etapa la deal.
  • -3 (5 voturi)    
    Si nu va mai fi mult... (Vineri, 20 august 2010, 17:51)

    Cotea [anonim]

    ...pana cand ii vom vedea pe Fred Flintsone si Barney Rubble "pedaland" intr-una d-astea strigand: "This is the future ol' pal. Whould'nt you wish we were living in the future? Aha ha ha...yes in deed!"
  • 0 (4 voturi)    
    moaama (Vineri, 20 august 2010, 17:56)

    djfgd [anonim]

    abia astept sa imi cumpar! :))))))))))
    are un design bestial :)))))
    • +6 (6 voturi)    
      marca (Vineri, 20 august 2010, 20:15)

      vlad dracul [anonim] i-a raspuns lui djfgd

      .. banuesc ca daca era scoasa cu sigla BMW pe capota, nu mai comentai aiurea...
  • -4 (8 voturi)    
    Tampenie monumentala (Vineri, 20 august 2010, 17:59)

    Mindtraveller [anonim]

    Chiar plecand de la presupunerea (falsa) ca ideea asta ar putea avea succes, se stie ca muschii de la picioare sunt sensibil mai puternici decat cei de la maini, asa ca de ce s-ar propulsa prin forta bratelor ?! Aberant.
    • +3 (5 voturi)    
      Pai simplu (Vineri, 20 august 2010, 18:16)

      ik [anonim] i-a raspuns lui Mindtraveller

      picioarele sunt doar pentru frinare
      • +2 (2 voturi)    
        si totusi... (Sâmbătă, 21 august 2010, 23:25)

        stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui ik

        un sistem de pedale stil bicicleta n-ar fi stricat - pentru franare ar fi fost suficient ca soferul (cel care manevreaza directia vehiculului) sa aiba doar el o pedala de ambreiaj/frana; sistemul pedalier ar fi putut fi proiectat complementar celui manual.
  • -4 (6 voturi)    
    N-a inventat nimic (Vineri, 20 august 2010, 18:18)

    eu [anonim]

    Asa ceva exista de multisor.
    Exista si barci care se pot propulsa pe principiul asta.
    Nimic nou sub soare.
  • +8 (8 voturi)    
    3 x Wow (Vineri, 20 august 2010, 18:24)

    OZ [anonim]

    Wow o data pentru idee, indiferent de rezultatul final. Abia astept sa ma dau cu asa ceva pe Dorobanti.

    Ca veni vorba de Dorobanti si de unele comentarii de pe aici... wow! Chiar nimeni n-a reusit sa inteleaga sensul expresiei "motor electric"? Chiar nimeni n-a observat ca omu' a dat intai cateva pompe, apoi s-a oprit, a mai dat de o maneta si a luat-o din loc relaxat? Mai relaxat, mult mai relaxat decat unu' care stie ca spargerea in figuri ii consuma 30 de litri la suta. Nimeni nu stie ce inseamna sa urci o panta cu 50 km/h? (Chiar, nu stiu niciun biciclist profesionist apt de asemenea performanta)

    Wow! Am avut impresia ca articolul e in limba romana. Se vede ca m-am inselat. Pe Dorobanti se vorbeste anglo-fitzeza. Pa! Va las, am o comanda de dat. Vorbim... Va pup!
    • +7 (7 voturi)    
      astia suntem (Vineri, 20 august 2010, 18:35)

      eu [anonim] i-a raspuns lui OZ

      nu stim decit sa criticam, nu inteleg de ce atitea comentarii negative pentru o chestie care nu vad de ce ar fi deranjanta.
      Mai ales ca asta e un prototip, normal ca nu o sa arate asa cand o sa iasa pe piata.
      Dar noi sintem un popor de cunoscatori, inteligenti, si inventivi.
      Normal ca pentru unii asta e acelasi lucru cu masinuta aia cu pedale care am avut-o cand eram mic.
  • +3 (3 voturi)    
    Genial! (Vineri, 20 august 2010, 19:02)

    Walker [anonim]

    Astept si computerul alimentat prin electricitate produsa manual.
    • +3 (3 voturi)    
      Geniala idee (Sâmbătă, 21 august 2010, 4:57)

      Mishu [anonim] i-a raspuns lui Walker

      Exista
  • +6 (6 voturi)    
    Inovatie (Vineri, 20 august 2010, 19:22)

    Leeview [anonim]

    Dragi "comentaristi" negativisti. O asemenea masina ar fi super. Ar merge cu autostopisti. Cand te lasa puterile, iei 2-3 autostopisti si ii pui la treaba. Au obosit, ... afara cu ei si pui altii proaspeti :)
    • +4 (4 voturi)    
      fitmachine! (Vineri, 20 august 2010, 19:57)

      ok [anonim] i-a raspuns lui Leeview

      ...si asa nu mai trebuie sa dai bani la sofer , poate te mai si plateste daca vrea viteza mai mare:)
    • +2 (2 voturi)    
      :))) (Vineri, 20 august 2010, 20:17)

      vlad dracul [anonim] i-a raspuns lui Leeview

      :))))) hahahahah!!! tareeee
  • -4 (4 voturi)    
    E ca-n bancul cu pescarii si bicicleta (Vineri, 20 august 2010, 20:39)

    Alstrfel [anonim]

    care avea farul aprins cand a fost pescuita. Asta nu-i nici masina ci doar o biata bicicleta cu capace, dar nici 100 km la ora nu prinde ci doar vreo 20(la vale). Mai misto era troscoleta lui Iustin Capra.
  • +3 (3 voturi)    
    Ideea este grozava ... (Vineri, 20 august 2010, 21:00)

    Dr Doc [anonim]

    ...o drezina cu acumulator de energie - perfect !
    Potentialul este fie electric, fie elastic - un arc de tipul celui de ceas care este 'strans' de acasa cu ajutorul energiei eoliene, electrice, etc. Daca ii pune si celule solare si o minivela ar fi vehiculul verde ideal. Cum de nu a fost ideea unui roman?
  • +2 (2 voturi)    
    C.F.R. (Vineri, 20 august 2010, 21:22)

    nashu [anonim]

    Cand ieram mic si locuiam pe langa C.F. vedeam cate doi franari pe o platforma dand la pompa.Cred ca se chema drezina.Cu putina imaginatie s-a schimbat locul(pozitia )celor care dau la pompa si a iesit Masina!
  • -1 (5 voturi)    
    unde-i fred ? (Vineri, 20 august 2010, 22:52)

    simplex [utilizator]

    yabba dabba doo
  • 0 (0 voturi)    
    maşina ca maşina (Sâmbătă, 21 august 2010, 13:06)

    ampersand [anonim]

    dar la aşa maşină îţi trebuie şi-un aşa drum, d-aia n-ar fi potrivită în România.
  • -2 (2 voturi)    
    100 km/h (Sâmbătă, 21 august 2010, 20:15)

    nanonim [anonim]

    eu nu vreau sa prind suta in asa ceva :|
  • 0 (0 voturi)    
    Parca e mai misto a lui Fred (Duminică, 22 august 2010, 16:32)

    Florin [anonim]

    Cel putin sistemul de propulsie. Oricum e un pas inainte.
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Miercuri, 25 august 2010, 14:49)

    fla [anonim]

    cum ar merge masina aia pe strazile noastre???..hm..