Lectii din nord - Ce face Olanda pentru a avea printre cele mai sigure sosele din Europa

de Vlad Barza     HotNews.ro
Marţi, 10 mai 2011, 16:46 Economie | Auto


Olanda, tara unde masinile si ciclistii sunt in armonie pe sosele
Foto: 0-100.ro
Amenzile mari, opritorile dese, limitarile importante de viteza si obligarea soferilor sa asiste la cursuri costisitoare daca sunt prinsi bauti sunt cateva din metodele prin care Olanda reuseste sa aiba printre cele mai sigure drumuri din Europa. In timp ce in Romania si-au pierdut viata peste 2.300 de oameni pe sosele anul trecut, in Olanda, tara apropiata ca numar de locuitori, numarul de victime a fost de patru ori mai mic.

Citeste articolul complet pe 0-100.ro.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3011 vizualizari

  • -3 (7 voturi)    
    nord? (Marţi, 10 mai 2011, 19:26)

    nickbv [utilizator]

    Ultima data cand m-am uitat pe harta, Olanda nu era un nord.
  • +3 (5 voturi)    
    gropi (Marţi, 10 mai 2011, 22:12)

    asad [anonim]

    Ok, dar mai întîi au astupat gropile
    • +2 (2 voturi)    
      da (Marţi, 10 mai 2011, 22:43)

      nam [anonim] i-a raspuns lui asad

      nu mai e nevoie de limitatoare de viteza, avem destule gropi :)) poate ar trebui sa punem niste pomi in ele ... chiar ar fi original in eu si poate ar atrage si turistii
  • +1 (1 vot)    
    ESTE cale luga !! (Marţi, 10 mai 2011, 23:07)

    tornado [anonim]

    Noi romani sa nu se super lume trebuie sa invatam sa ne comportam este sigur si verivict cum ne comprtam acasa asa ne comprtam si pe strada ,dar cum noi romani suntem falosi si uni smecheri nu ne linistim cu una cu doua ,numai amezile o sa ne linistesca este sigur ce spun !!aici nu poti misca nimc esti vazut pe camere si te trezesti cu amenda acasa !
  • -2 (2 voturi)    
    pai mai bine interzic (Marţi, 10 mai 2011, 23:48)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    masinile de tot, asa cum vor econazy, dar cu exceptii pemtru cei luminati, care, cum altfel, sint aceiasi econazy.
    Asa era in europa de est comunista multi ani dupa razboi, la fel e si azi in coreea de nord.
  • +2 (4 voturi)    
    Olanda (Miercuri, 11 mai 2011, 8:52)

    Dan [anonim]

    Apropiata ca numar de locuitori?? Sigur? Eu stiam ca au cam jumate.
    Da, au "opritori dese" amenzi mari dar au si autostrazi pe care poti sa mergi rapid. La noi pe langa gropi, trebuie sa merg cu 50 printr-o localitate lunga de 15 km cu 3 case insirate si cu militienii la panda in lanul de porumb la recoltat spaga.
  • 0 (2 voturi)    
    Olanda nu e padurea Baneasa (Miercuri, 11 mai 2011, 9:42)

    anonim [anonim]

    si poza aia din padurea Baneasa si masina aia cu numar de Bucuresti... ca prosti mai sunteti ca slab pregatiti nici nu meritati