Directiile de Finante au inceput restituirea taxelor de poluare incasate in baza OUG 50/2008, care incalca normele europene. Vezi cum iti poti recupera taxa

de I.B.     HotNews.ro
Marţi, 17 mai 2011, 22:49 Economie | Auto


Directiile de Finante Publice au inceput restituirea taxelor de poluare incasate in baza OUG 50/2008, considerata de Curtea de Justitie a UE ca nelegala, astfel ca cetatenii care vor returnarea taxei de prima inmatriculare trebuie sa faca cerere, iar in cazul refuzului, se pot adresa instantei, potrivit Mediafax. Procedura de restituire parcurge una sau doua faze, in functie de pozitia Ministerului Finantelor.

Documentatia necesara este, potrivit avocatei Lavinia Manu:


  • cererea de restituire a taxei;
  • copie de pe chitanta de plata a taxei;
  • original si copie de pe cartea de identitate a autovehiculului eliberata de RAR - copia va fi certificata cu mentiunea "conform cu originalul";
  • original si copie de pe certificatul de inmatriculare a autovehiculului eliberat de Serviciul Inmatriculari din cadrul Institutiei Prefectului;
  • un document din care sa rezulte data primei inmatriculari a autovehiculului in strainatate;
  • copie de pe cartea de identitate a persoanei;
  • declaratie pe proprie raspundere cu rulajul mediu anual la data inmatricularii in Romania, exprimat in kilometri;
  • expertiza tehnica efectuata de RAR privind deprecierea autovehiculului rulat.

Conform avocatei, primul pas este inregistrarea unei petitii la Directia Generala de Finante Publice Judetene, prin intermediul careia se sustine ca taxa este contrara dreptului comunitar si discriminator si se solicita restituirea ei, actualizata cu dobanda legala pana la data platii. Reprezentantii Directiei sunt obligati sa raspunda la aceasta cerere in 30 zile.

In situatia in care raspunsul este negativ, cel care solicita returnarea taxei trebuie sa intocmeasca o cerere de chemare in judecata a Directiei Generale a Finantelor Publice pe care o va depune la Sectia de Contencios Administrativ si Fiscal a tribunalului in raza caruia isi are domiciliul.

"Taxa de poluare introdusa de Romania, impusa masinilor la prima lor inregistrare in Romania, contravine legislatiei Uniunii Europene. Respectiva lege (prin care s-a introdus taxa de poluare la prima inmatriculare, n.r.) are efectul de a descuraja importul si punerea in circulatie a masinilor second-hand cumparate in alte state membre", a decis, in 7 aprilie 2011, Curtea de Justitie a Uniunii Europene de la Luxemburg (CJUE).






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















8010 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    aha (Marţi, 17 mai 2011, 23:45)

    dan [anonim]

    am platit 300 de euro si ceva taxa de prima inmatriculare prin 2007 pentru o masina adusa din germania. la politie mi-au oprit chitanta de plata, asa ca nu mai am nicio dovada. anul trecut am vindut si masina deci nu mai am nici cartea de identitate, nici certificatul de inmatriculare. de dovada primei inmatriculari in germania, ce sa mai zic... nu am avut niciodata asa ceva si ma indoiesc ca a primit cineva care a cumparat masini din afara astfel de acte.
  • +1 (1 vot)    
    Bero-cratie (Marţi, 17 mai 2011, 23:49)

    nano2k [utilizator]

    Ah, numai atatea acte? Simplu... Oare tot atatea acte au fost necesare la plata taxei?
  • +1 (1 vot)    
    Ce de acte (Miercuri, 18 mai 2011, 0:10)

    sile [anonim]

    Ce de acte cer nenorocitii ca sa te lasi pagubas
  • +1 (1 vot)    
    dobanda (Miercuri, 18 mai 2011, 2:41)

    vvv [anonim]

    intrucat taxa a fost ilegala.. ar tb ceruta si dobanda la bani.
  • +2 (2 voturi)    
    niste hoti si incompetenti!! (Miercuri, 18 mai 2011, 4:02)

    asia [anonim]

    o simpla chitanta cu dovada platii era destula!!!!hotii!!!
    ...apropo...daca ar veni un potop si tot pamantul va fii acoperit de ape,de pe luna se va vedea unde este rromania .....va fi unde pluteste cea mai multa hartie din lume
    • 0 (0 voturi)    
      chitanta a ramas in original la politie (Miercuri, 18 mai 2011, 6:39)

      misescu [utilizator] i-a raspuns lui asia

      Asa ca nu inteleg ce copie mai vor, cand la ei este originalul...
  • 0 (0 voturi)    
    tb dati in judecata (Miercuri, 18 mai 2011, 7:18)

    a [anonim]

    din nou pentru actele si inspectia rar pe care o solicita pentru restituirea taxei.

    este incredibila batjocura la care este supus cetateanul roman.

    trebuie facut ceva. mi-e rusine ca sint roman. ma simt mindru ca am devenit si cetatean american.
  • 0 (0 voturi)    
    pai si acum e legal ? (Miercuri, 18 mai 2011, 8:08)

    eu [anonim]

    dar eu daca am vandut masina de ce nu pot sa imi recuperez taxa? taxa a fost platita si incasata de statul roman ilegal... de ce ma pune acum sa aduca acte pe care nu le mai am(care sunt acum la noul proprietar) ?
  • 0 (0 voturi)    
    au uitat ceva! (Miercuri, 18 mai 2011, 8:15)

    catelu [utilizator]

    Trebuie duse si chitantele de la notarul care legalizeaza copiile si de la expertiza RAR, pentru ca in mod normal astea cad tot in sarcina partii vinovate, adica statul, deci si aceste sume trebuie returnate!

    Sper doar ca banii sa fie luati din averea personala a dnei Sulfura Barbu, cea care a introdus taxa.
    • 0 (0 voturi)    
      atentie! (Miercuri, 18 mai 2011, 8:43)

      deacu.gabriela@yahoo.com [utilizator] i-a raspuns lui catelu

      taxa a fost introdusa de Tariceanu pentru a-si proteja afacerile.
  • 0 (0 voturi)    
    nelamurire (Miercuri, 18 mai 2011, 8:17)

    Adrian Ursu [anonim]

    de atatea ori au schimbat denumirea taxei incat nu mai imi dau seama daca beneficiez de returnarea asta sau nu! Eu mi-am inmatriculat masina in octombrie 2008, intru sub incidenta OUG 50/2008? Daca erau 2-300 de euro nu ziceam nimc dar 2000 de euro pentru un ford mondeo din 2000....mi se pare jaf la drumul mare.
    • 0 (0 voturi)    
      incercati macar (Miercuri, 18 mai 2011, 8:34)

      moshu [anonim] i-a raspuns lui Adrian Ursu

      Vorbiti cu un avocat sau persoana care se ocupa cu recuperarea acestei taxe. Probabil va va lamuri.
      Eu am inmatriculat masina in august 2008 si ieri am inceput procedura de restituire la sugestia unei astfel de persoane care m-a asigurat 100% ca voi primi banii inapoi. Ca va fi asa sa nu, o sa vedem. Tot ceea ce risc sunt 40 de RON taxa de timbru.
      Daca recuperez taxa, platesc 10% comision, daca nu, nu platesc nimic.
      Eu zic ca merita sa initiati procedura, mai ales ca e vorba de 2000 EUR.

      Actele solicitate sunt putin altele decat cele precizate in articol si anume:
      * Copie CI/Bi al proprietarului
      * Decizia de stabilire a taxei (Finante)
      * Copie chitanta cu care s-a achitat taxa
      * BRIF-ul masinii (cartea de identitate a masinii )in limba straina si traducere
      * Copie carte de identitate a masinii (actuala)
      * Contractul de vanzare cumparare
      Taxa judiciara de timbru :39 lei si timbru judiciar :0,3 lei


      succes
      • 0 (0 voturi)    
        salll (Miercuri, 1 iunie 2011, 18:52)

        fish [anonim] i-a raspuns lui moshu

        vreau sa te intreb dak tu ai depus actele sau avocatu?cum actionezi cu sau fara avocat?
  • +1 (1 vot)    
    articol complet (Miercuri, 18 mai 2011, 8:23)

    x [anonim]

    Dat fiind faptul ca din 2007 pana acum s-a tot schimbat aceasta sub diferite forme si nume, era interesant ca cel care a scris acest articol sa precizeze si la care dintre aceste forme ale taxei se aplica. De ex. pentru o masina inmatriculata in 2008 e valabil, pentru una inmatriculata in 2010 nu e valabil etc.
  • 0 (0 voturi)    
    Ar (Miercuri, 18 mai 2011, 8:36)

    sabo [utilizator]

    trebui taxa trimisa direct acasa..doar daca masina..a fost inmatriculata s-a platit taxa..automat fiind declrata ilegala..banii retur prin mandat! ce este asa de greu! Dar vrea careva!! Nuuuu! Pai de ce ..prostul plateste..prostul nu mai vede banii!!..
  • 0 (0 voturi)    
    Si taxa de poluare la masinile noi??? (Miercuri, 18 mai 2011, 10:07)

    Gabry [anonim]

    Cand e vorba de recuperarea a mii de lei(eu am dat vreo 5000 lei) nu ma mai uit la acte.
    TOTUSI, ANUNTUL ESTE VALABIL SI PENTRU MASINILE NOI??? Articolul face referire la masinile SH aduse din "tarile calde" si nu vad nici o referire la cele cumparate noi-noute din Romania.

    Multumesc celor ce ne pot lamuri!!!
  • 0 (0 voturi)    
    intrebare (Miercuri, 18 mai 2011, 11:07)

    unul [anonim]

    Eu cu ce sunt vinovat ca am inmatriculat masina noua in 15 ianuarie 2008 si am platit 1750 ron ? Oare voi reusi sa-mi recuperez acesti bani furati de statul nostru cel condus de hoti ? Daca cineva dintre dvs ma poate sfatui ii multumesc anticipat .
  • 0 (0 voturi)    
    rusine fauritorilor de taxe stupide (Miercuri, 18 mai 2011, 11:32)

    popas [anonim]

    In martie 2007 mi-am inmatriculat mercedesul meu cu motor diesel euro 3, de 5 ani, cu o taxa de 4800 RON; am inghitit greu taxa asta aberanta, in conditiile in care vecinii mei aveau dacii vechi care poluau enorm,si nu plateau nimic!!!

    Dupa 3 ani am dat statul in judecata, si in cateva luni am primit decizia irevocabila a Tribunalului Bucuresti, prin care obliga Administratia Financiara sa imi restituie cei 4800 RON, dobanzile aferenta si taxa de 1000 RON - ch de judecata.
    Am primit taxa de 4800 RON, si placuta mi-a fost surpriza sa primesc 9800 RON dobanda!!
    Banii astia ar trebui sa ii plateasca tariceanu si vozganian pentru bataia de joc numita Taxa de prima inmatriculare!!!!!!!

    Ca parca evenimentul inlatricularii polueazaaerul Romaniei, si nu exploatarea in sine!
    Cat de stupid!

    Adresati-va instantelor de judecata, si va veti primi banii inapoi.
    Din pacate, fara copia chitantei nu se poate face nimic...
  • +1 (1 vot)    
    nu mai inteleg (Miercuri, 18 mai 2011, 15:41)

    mitica [anonim]

    Imi explica si mie cineva ce mare zi este astazi in legatura cu taxa de poluare auto?

    Pe de o parte articolul de mai sus, in care sunt prezentati pasii pentru recuperarea taxei auto, pasi pe care ii stiam de multa vreme, e plin google-ul de avocati care iti recupereaza taxa urmand fix acesti pasi.

    Pe de alta parte articolul acesta:
    http://0-100.hotnews.ro/2011/05/18/ccr-taxa-de-poluare-este-constitutionala/