ASF investighează tranzacțiile din 'miercurea neagră' care a șters peste 3 miliarde de euro de pe Bursa, după prăbușirea acțiunilor determinată de noile taxe anunțate de Teodorovici

de Adrian Vasilache     HotNews.ro
Vineri, 21 decembrie 2018, 13:25 Economie | Burse


Bursa la inchidere
Foto: BVB
Autoritatea de Supraveghere Financiară (ASF) a anunțat vineri că a început o analiză a tranzacțiilor derulate miercuri, 19 decembrie 2018, pe piața reglementată administrată de BVB cu privire la posibilitatea existenței unor elemente care intră sub incidența abuzului pe piață. Miercurea neagră, cum a fost numită, a șters de pe bursă peste 3,1 miliarde de euro, după o prăbușire a acțiunilor determinată de anunțul ministrului Finanțelor, Eugen Teodorovici, a unui val de taxe care vizează în principal băncile, companiile din energie, asigurări și industria telecom.

ASF mai precizează că în situația în care, în urma analizelor efectuate, sunt constatate nerespectări ale prevederilor legale incidente, Autoritatea adoptă măsuri care pot fi făcute publice, în funcție de caracterul acestora. Ori de câte ori rezultatul analizelor efectuate s-a concretizat în măsuri de autoritate, care potrivit caracterului acestora se înscriau în categoria informațiilor publice, acestea au fost aduse la cunoștința publicului.

Capitalizarea companiilor de pe piața principală a scăzut miercuri, 19 decembrie, cu peste 14,8 miliarde lei, la 145,8 miliarde lei, într-o singură zi.

Citește aici relatarea LIVETEXT a evoluției Bursei din București.

Este vorba de cea mai mare scădere într-o singură zi din 7 ianuarie 2009, când bursa a închis cu o depreciere de 12,29% pe indicele principal, în plină criză financiară internațională.

Cum au închis principalii indici:
  • BET: -11,21%
  • BET-XT: -10,71%
  • BET-NG: -9,93%
  • BET-BK: -10,95%
  • BET-FI: -5,69%.
Ce companii au înregistrat cele mai importante deprecieri ale acțiunilor:
  • Banca Transilvania: - 19,91%
  • OMV Petrom -19,97%
  • BRD -16,62%
  • Electrica -10,09%
  • Transgaz -9,64%
  • Romgaz -9%
  • Transelectrica -8,77%
  • Digi -7,69%.

Reprezentant BVB: Scăderile de miercuri de pe bursă, efect al eșecului de a asigura un cadru de normalitate.

Florin Cepraga, reprezentant BVB, a scris pe Facebook, după închiderea ședinței bursiere că toată creșterea înregistrată de bursa din România într-un an întreg a fost anihilată într-o singură zi.

Iată mai jos postarea sa:

"Peste 3 miliarde de euro (15 miliarde de lei) a pierdut România într-o singură zi, azi, în „miercurea roșie”.
„Miercurea roșie” a adus a doua cea mai mare scădere zilnică a bursei românești și toată creșterea înregistrată de bursa din România într-un an întreg a fost anihilată într-o singură zi.
Scăderile de azi de pe bursă au fost imaginea pe care o Românie întreagă a putut s-o vadă ca efect al eșecului de a asigura un cadru de normalitate".


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















2790 vizualizari

  • +6 (10 voturi)    
    HA HA,,, (Vineri, 21 decembrie 2018, 13:37)

    romania_curata [utilizator]

    auzi stire neamule; sa ancheteze ''hartia igienica'' a pesede, tampeniile ciumei rosii ...
  • +10 (10 voturi)    
    mai important ar fi (Vineri, 21 decembrie 2018, 13:47)

    Antenistontel [utilizator]

    sa investigheze tranzactiile din zilele anterioare si legaturile cu ordonantistul dragnea!
    • +4 (4 voturi)    
      si tranzactiile de dupa declaratiile lui Valcov (Vineri, 21 decembrie 2018, 14:07)

      ics_11 [utilizator] i-a raspuns lui Antenistontel

      Ar trebui cercetate si tranzactiile efectuate dupa declaratiile lui Valcov din seara zilei de 19 decembrie cand l-a mintit pana si pe Gadea (desi pe aia de la Antena 3 cei din PSD ii mint la orice ora din zi si din nopate) cand a spus ca "e un foarte bun moment de investiții în acțiunile care au scăzut" avand in vedere ca actiunile au scazut semnficativ inca 2 zile dupa aceasta declaratie, deci nu ar fi fost un moment foarte bun de investitii in actiuni asa cum a spus Valcov.
      Pare ca Dragnea, Teodorovici si Valcov au facturi mari la gaze si rate mari la banci, si ca doresc sa si le micsoreze.
      De asemenea este evident ca nu au bani in Pilonul 2 de pensii si ca incearca, prin diverse tertipuri, sa puna mana pe banii cetatenilor din pilonul 2. ca sa plateasca pensii marite la cei care vor iesi curand la pensie si care nu au bani in Pilonul 2 sau celor care urmeaza sa beneficieze in urmatorii cativa ani de de pensii speciale marite.
  • +2 (2 voturi)    
    Olala,"publice, în funcție de caracterul acestora. (Vineri, 21 decembrie 2018, 14:04)

    Plagarus [utilizator]

    BVB aceleasi tare ca ale initiatilor politici,impropriu numiti "baieti destepti " / "baroni".....
    Inf. confidentiale ca ale lui Sterling Popescu T.
  • +2 (2 voturi)    
    Tip (Vineri, 21 decembrie 2018, 14:11)

    JustinCase [utilizator]

    Cautati putin si pe axa Moscova-Havana.
  • -4 (10 voturi)    
    Auzi braul, (Vineri, 21 decembrie 2018, 14:22)

    xrogo [utilizator]

    "Peste 3 miliarde de euro (15 miliarde de lei) a pierdut România într-o singură zi, azi, în „miercurea roșie”, care Romanie neamule, la noi economia NU este capitalizata prin bursa si prin urmare n-a pierdut Romania, au pierdut unii actionari, majoritatea cei care speculeaza pe bursa!
    • +3 (7 voturi)    
      dar ce sa vezi?! (Vineri, 21 decembrie 2018, 17:06)

      gwolf [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      postacul are si parareri de economie si piata de capital!
      bai viermisor, sef'tu ala mustacios si canceros (asta sper eu din tot sufletul meu de roman crestin) a zis clar sa nu intrati in discutia asta despre bursa. Ce plm nu ai inteles?
      Ce scrii tu acolo mai soarece, din adancul vizuinei tale pline de rahat, acolo unde doar semnalul emisiei A3 intra? Ce treaba are bursa si mecanismele bursei cu un retardat intelectual ca tine?
      • 0 (0 voturi)    
        Se pare ca argumentele iti lipsesc, cum (Sâmbătă, 22 decembrie 2018, 14:20)

        xrogo [utilizator] i-a raspuns lui gwolf

        iti lipseste si intelectul, cand n-ai argumente spurci cu invective, specimene ca si tine pe toate cararile!
    • -2 (2 voturi)    
      #xrogo (Vineri, 21 decembrie 2018, 18:04)

      paonipao [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      A gasit Dragnea numai prosti sa comenteze pe HN despre bursa, capitalizare bursiera ...a caror scadere (in viziunea bolsevicilir)ii afecteaza doar pe cei ce sunt detinatori de actiuni cotate la bursa(pe care ii numeste speculatori)!
      Adica firmele (cotate la bursa) nu pierd....in viziunea voastra!!?
      Doamne...cat de idioti puteti fii!!!
  • -5 (5 voturi)    
    eu nu inteleg cum s-a reusit scaderea ~20% (Vineri, 21 decembrie 2018, 16:50)

    cucuveaua mov [utilizator]

    Ca stiu ca se opreste tranzactionarea la -15%
    • +1 (1 vot)    
      Scaderea bursei (Vineri, 21 decembrie 2018, 18:14)

      paonipao [utilizator] i-a raspuns lui cucuveaua mov

      In mod normal, Bursa de Valori Bucuresti (BVB) opreste tranzactionarea actiunilor unei companii, in conditiile in care valoarea acestora scade, intr-o singura sedinta, cu mai mult de 15%. Astazi - dupa ce cotatiile Bancii Transilvania si cele ale BRD au scazut mai mult - BVB a decis sa extinda limita, acceptand tranzactionarea tuturor actiunilor, cu conditia ca acestea sa nu se devalorizeze, pana la finalul sedintei, cu mai mult de 40%.

      La momentul la care BVB a comunicat ca va continua tranzactionarea, in conditii extraordinare, cotatiile Bancii Transilvania scazusera deja nu cu 15% - maximul admis in conditii normale - ci cu 18,3%.

      Probleme majore avea si BRD, ale carei actiuni scazusera cu nu mai putin de 15,16%.