Barilul de petrol a ajuns la 125 de dolari

de G.F.     HotNews.ro
Vineri, 9 mai 2008, 13:32 Economie | Burse


Inca un prag istoric pentru pretul petrolului: vineri, barilul a fost tranzactionat pe Bursa din New York cu 125 de dolari, anunta agentiile internationale. Cresterea constanta a pretului din ultimele zile a fost alimentata de temerile pietei privind productia, precum si de afisarea rezultatelor dezamgitoare ale AIG, cea mai mare companie de asigurari din lume.

Rezultatele financiare ale AIG au realimentat temerile pietelor cu privire la efectele crizei financiare, sustin traderi citati de agentii.

Reprezentantii OPEC, citati de AFP, sustin insa ca nu exista motive de ingrijorare, productia de petrol fiind in parametri normali. Asigurarile oficialilor nu au impiedicat insa galopul neincetat al pretului la petrol, care a batut record dupa record in aceasta saptamina.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















776 vizualizari

  • -1 (1 vot)    
    rezolvarea.... (Vineri, 9 mai 2008, 13:43)

    mircea [anonim]

    parerea mea... SUA va gasi in cresterea pretului petrolului o scuza sa invadeze iranul, venezuela...mai bagat si voi :)
    • +1 (1 vot)    
      Neah (Vineri, 9 mai 2008, 13:52)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui mircea

      Neah. Iese Obama presedinte si trec pe alternative ;).
      • -1 (1 vot)    
        Doamne-Ajuta (Vineri, 9 mai 2008, 15:46)

        mircea [anonim] i-a raspuns lui Alex

        :)
  • 0 (0 voturi)    
    Inceputul crizei?! (Vineri, 9 mai 2008, 13:49)

    ewing [anonim]

    Nu exista motive de ingrijorare? Poate pt ei nu exista. Eu ma ingrijorez rau cind merg la pompa si vad pretul. Bineinteles ca la noi, ca de obicei e mai scump sa faca repede avere unii ca patriciu.
    Dar oare, lasind situatia exceptionala de la noi, nu o fi asta inceputul crizei mondiale care se anunta prin 2025 si apoi prin 2017 si respectiv 2013?
    Ducem masinile la fier vechi mai devreme?
    60 000 lei/litru in decembrie?
  • -1 (1 vot)    
    masini electrice (Vineri, 9 mai 2008, 13:58)

    miaw [anonim]

    lasa frate ca poate asa se va stimula sa se dea drumul o data la productia de masini electrice. E dureros pentru companiile mari producatoare de petrol, dar este necesar pentru salvarea planetei.
  • +1 (1 vot)    
    biciclete (Vineri, 9 mai 2008, 14:16)

    ion [anonim]

    Puteti incepe sa va uitati la oferte pentru biciclete, trotinete, skateboarduri. Macar o sa se faca mai multa miscare de acuma incolo :)
    • 0 (0 voturi)    
      da (Vineri, 9 mai 2008, 14:52)

      iul [anonim] i-a raspuns lui ion

      daca ar exista infrastructura (piste pt biciclisti de exemplu, sau locuri unde sa iti poti "parca" bicicleta) pentru a te putea deplasa eficient cu mijloacele de transport amintite de tine nu ar fi o problema. Ar fi chiar foarte bine
  • 0 (0 voturi)    
    Pretul petrolului (Vineri, 9 mai 2008, 14:17)

    Alex [anonim]

    Chiar trebuie anuntat in fiecare minut noul pret al petrolului, ca a mai crescut cu $1 aici, $1 acolo? De ce nu anuntati doar atunci cand trece de 100, 150, 200? Alftel isi pierde farmecul.

    La fel si rata euro-leu, mai creste cu 2 bani - pac! anuntam pe prima pagina.
    • 0 (0 voturi)    
      pt ca e important (Vineri, 9 mai 2008, 16:13)

      Psycon [utilizator] i-a raspuns lui Alex

      Ceea ce nu stie lumea e ca la 200$ barilul se va declansa criza economica globala. Nu trebuie sa se termine petrolul pentru a avea criza a acestuia, e destul ca cererea sa depaseasca oferta cu o anumita marja. Momentan cererea este in crestere si dupa ultimele studii oferta va ramane constanta.

      Nu va faceti iluzii cu solutiile alternative, energie mai ieftina decat cea scoasa din petrol inca nu s-a gasit. Tehnologia ecologica este tehnoligie de varf si necesita o gramada de resure pentru a produce echipamentele si a le intretine, ca sa nu mai spunem ca e mai greu de transportat, inmagazinat, etc.
  • 0 (0 voturi)    
    IN INTERESUL USA (Vineri, 9 mai 2008, 16:09)

    RON [anonim]

    Cresterea pretului la petrol este in interesul USA.
    Pina nu demult tarile cu excedent import export investeau banii astfel obtinuti in USA, astfel banii se intorceau in america si nu era presuine pe USD si pe finantarea deficitului de cont. Acum cind multe tari se feresc de USD direct, sunt taxate pe energie via petrol-USD, sunt fortate sa achizitioneze USD pentru a isi asigura necesarul enegetic. Tarile exportatoare de petrol iau dolarii si ii duc ianpoi in USA. Totul e simplu.... cind exportatori o sa reinceapa tinerea de rezerve in USD, o sa scada si pretul la baril in USD!

    USA controleaza multe state producatoare de petrol care vind petrolul in dolari, bani ce ii investesc in USA.