Bursa de la Bucuresti si-a supendat miercuri tranzactiile dupa scaderi puternice. Sedinta va fi reluata joi

de Departamentul Economic     HotNews.ro
Miercuri, 8 octombrie 2008, 9:57 Economie | Burse


Bursa de Valori Bucuresti si-a suspendat tranzactiile miercuri dimineata la ora 11.08 dupa caderi masive, de aproape 15%. Update: Consiliul BVB a propus suspendarea tranzactiilor pe durata intregii sedinte, urmand a fi reluate joi conform programului normal.

Suspendarea tranzactionarilor la Bursa a fost facuta conform
Cod BVB Titlul III, art.6(1) lit. c si art. 7(1). Potrivit acestuia, sedinta se suspenda in cazul in care indicele BET atinge sau depaseste nivelul de oprire temporara a sedintei de tranzactionare sau nivelul de oprire al sedintei de tranzactionare.

Pragul la care sedinta se suspenda temporar este de -10%, durata opririi sedintei de tranzactionare fiind de cel putin 30 de minute. Daca daca dupa revenirea la tranzactionare indicele BET isi continua scaderea pana la -15%, sedinta se suspenda si nu va fi reluata in ziua respectiva.

La momentul suspendarii sedintei de miercuri, indicele BET inregistra o scadere de 9,25%, insa titlurile Bancii Transilvania, care detin o pondere de 22,49% in cadrul acestui indice, sunt suspendate de la tranzactionare din data de 17 septembrie. Indicele general al pietei, BET-C, arata o pierdere de 10,68%, iar BET-FI, indicele celor cinci societati de investitii financiare, cobora cu 14,64%.

Imediat dupa suspendarea sedintei de tranzactionare, conducerea executiva a  Bursei s-a intrunit intr-o sedinta pentru a decide asupra eventualei reluari a tranzactiilor. Potrivit Codului Bursei, membrii Consiliului Bursei trebuie sa se consulte si cu intermediarii in ceea ce priveste reluarea tranzactionarii.

Si Bursa de Marfuri de la Sibiu si-a suspendat activitatea, insa sesiunea de tranzactionare a fost reluata la ora 11:30 pentru contractele futures si options valutare respectiv contractele SIBGOLD si BUBOR. Relurea tranzactionarii contractelor futures si options avand ca active suport actiunile tranzactionate la BVB se va face concomitent cu relurea tranzactionarii acestora pe piata suport.

Este a doua oara in istorie cand Bursa de la Bucuresti isi suspenda tranzactionarea. Prima data s-a intamplat in data de 27 martie 2006, la acea data motivele fiind legate de impozitarea castigurilor de pe piata de capital.

Cristian Sima, trader international si presedintele WBS Holding, a declarat pentru HotNews.ro:
  • S-a ajuns in acest punct datorita panicii, acele actiuni nu valoreaza atat. Preturile actiunilor se vand la orice pret de cativa panicati, si nu numai, iar de cumparat nu mai cumpara nimeni.
  • Ar fi bine ca Bursa sa ia o decizie mai buna, si anume sa se inchida pana luni, pentru a vedea ce se intampla pe pietele din strainatate. Momentan acolo se actioneaza. 
  • Pietele o sa se intoarca daca se taie dobanzile la americani, pana pe la 1,25% dupa ultimele informatii, se actioneaza concertat in Europa si se dau o parte din cei 700 de miliarde de dolari.

Mihai Fercala, presedinte SIF 3, a declarat la Money Channel nu intelege cum au scazut preturile.

La acelasi post de televiziune, Dorin Ghidiu, broker Vanguard, a precizat: Bursa e o piata libera, acestea sunt realitati pe care trebuie sa le acceptam. Faptul ca nu avem investitori straini, sau alte argumente de acest tip nu conteaza, in fata argumentului suprem ca nu exista lichiditate pe pietele internationale. Nu putem face apel la fundamente in actualul context global. Nu neaparat investitorii straini sunt cei care sa dea tonul, educatia este cea care trebuie sa dea tonul. Bursa isi va continua scaderea dupa aceasta suspendare, care este doar un pas suplimentar pana la - 15%.

Adrian Lupsan, director Intercapital Invest, pentru Money Channel: Cred ca suspendarea va fi pana maine. In general dupa aceste sedinte au loc reveniri. Tind sa cred ca vom avea si sedinte de crestere, insa cred ca trendul descendent se va pastra.

Septimiu Stoica, fost presedinte BVB, a comentat pentru Money Channel: Oficialitatile au avut cele mai bune intentii cand au facut declaratiile linistitoare din ultimul timp si sunt convins ca asa stau lucrurile. Aceasta scadere este efectul crizei mondiale.

Laviniu Beze, presedinte AIPC: Evenimentul de azi nu face decat sa ne confirme legatura ca actorii din piata de capital nu au nici o legatura cu piata de capital. Este pur si simplu un circ. Suspendarea pe intreaga zi a tranzactiilor aduce o nota de neseriozitate. Daca punem acum totul pe seama scaderilor internationale inseamna ca nu am inteles nimic din bursa.

Razvan Pasol, presedinte Intercapital Invest, a spus la Money Channel:
  • Ar fi bine ca sedinta sa fie reluata maine dimineata pentru a vedea ce se intampla pe pietele internationale.
  • Este clar ca astazi am avut o sedinta de panica, pe fondul scaderilor prelungite din piata.

Indicele general al pietei a coborat, marti, cu peste 4%, pe fondul cresterii cu aproape o treime a rulajului.

La aceeasi ora, bursa de la Sofia este in scadere cu 8,16%.

Si bursa de la Londra a deschis pe rosu in pofida anuntarii unui plan de ajutorare a sistemului bancar, in valoare de 200 de miliarde de lire. Indicele Footsie-100 a pierdut 7%.

Si bursa germana a deschis pe minus. Indicele Dax al bursei din Frankfurt a scazut 5%% fata de marti.

In Turcia, indicele IMKB al bursei de la Istanbul a scazut 6,72% miercuri, dupa ce marti a atins cel mai scazut nivel din istorie.

Bursele de la Moscova s-au inchis, miercuri dimineata, la doar 35 de minute de la inceperea sedintei, din cauza caderilor masive. Micex a pierdut 12,52%, iar
RTS a cazut 8,65% in primele minute de la deschidere, scrie AFP.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7446 vizualizari

  • +1 (5 voturi)    
    -15 % nu mai cumpara nimeni (Miercuri, 8 octombrie 2008, 11:05)

    Dr.A [anonim]

    Va rugam stingeti lumina!
    • 0 (0 voturi)    
      hahahahahahaha (Miercuri, 8 octombrie 2008, 18:33)

      Gabbone [anonim] i-a raspuns lui Dr.A

      cica indicele Footsie-100, hahahahahahaha cei mai smecheri sunteti voi.

      Si apropo pentru cine nu urmareste situatia international, baietii astia analisti nu fac altceva decat sa traduca din engleza ce spun analistii din america. alta mancare de peste, n-are nici o treaba cu romania si cu caricatura de bursa bucuresteana.

      PS: ideea de piata libera a disparut acum vreo 3 saptamani si nu cred ca va mai putea aparea vreodata. propriu-zis piata libera nu a existat niciodata.
  • -1 (3 voturi)    
    . (Miercuri, 8 octombrie 2008, 11:18)

    TERENONLINE [anonim]

    la noi nu permite softul; la rusi e altceva...
  • -1 (3 voturi)    
    inchideti drequ bodega (Miercuri, 8 octombrie 2008, 11:19)

    POLY [anonim]

    miercurea neagra in varianta romaneasca
    • 0 (2 voturi)    
      speculanti (Miercuri, 8 octombrie 2008, 11:45)

      alex [anonim] i-a raspuns lui POLY

      Speculantii isi freaca mainile si voi le dati apa la moara cu comentarii de doi bani...

      O zi buna
  • +1 (3 voturi)    
    Runaway train never coming back... (Miercuri, 8 octombrie 2008, 11:32)

    W. [anonim]

    Asteptam la TV celebrii "pundits" care ne-au spus oricum ca e de cumparat cand era BET-FI la 55 000/60 000 ca "nu mai prindem preturile astea". Ciudat e ca atunci cand crestea cate 3-4 % pe zi nu era nici o problema. Avem caderile astea in conditiile in care sunt numai pozitii long inchise. Daca se putea face si short selling, cred ca ajugeam la indici negativi :-)

    What Goes Up Must Go Down ! si asta e valabil pentru multe lucruri din Romania
    • 0 (0 voturi)    
      Short selling = rezistenta mai mare.... (Miercuri, 8 octombrie 2008, 16:08)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui W.

      Pare paradoxal dar asa e, fara short selling apar picaje bruste pentru ca nu sunt cumparatori; short seller-ii cumpara pe aceste miscari bruste ca sa-si inchida pozitiile si nu apar scaderi asa dramatice.
      Uite ce s-a intamplat in SUA dupa ce au banat short selling-ul.... :) (stiu ca e trasa de par corelatia)
  • +5 (7 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 8 octombrie 2008, 11:33)

    [anonim]

  • 0 (4 voturi)    
    Incredibil dar adevarat ! (Miercuri, 8 octombrie 2008, 11:37)

    Razvan007 [utilizator]

    S-a inchis bursa ! Nu credeam ca o sa apuc sa vad un eveniment ca asta !
  • +1 (3 voturi)    
    Logica (Miercuri, 8 octombrie 2008, 11:39)

    Roma [utilizator]

    In vremuri de criza nu mai functioneaza logica, ci panica.
    Majoritatea companiilor din indicii bursieri se apropiau de scaderi de -15%, maximul permis de bursa. S-a inchis legal. Sa vedem cand ii dau drumul. Astazi cred ca nu ar avea nici un rost.
  • +3 (5 voturi)    
    panica (Miercuri, 8 octombrie 2008, 11:46)

    ast [anonim]

    Ar fi interesant de vazut ce se intampla cu pensiile noastre private. Nu era in lege ca trebuie sa primim un raport despre rezultatele fondurilor.

    Oricum, cred ca e oarecum in avantajul nostru pentru ca fondurile sunt abia la inceput. Banii de pe urmatorii cativa ani vor fi investiti in instrumente ieftine care vor creste apoi cu urmatoarea ridicare a pietei. Mai nasol pentru americanii care ies in perioada asta la pensie.
  • -3 (3 voturi)    
    trist... (Miercuri, 8 octombrie 2008, 11:47)

    vlad [anonim]

    vai si amar
  • +1 (5 voturi)    
    www.guvernarea.ro (Miercuri, 8 octombrie 2008, 11:53)

    ALEX.DUMITRASCU [anonim]

    Sa dea boala'n capul lor de bugetari tampiti.
    Si in mass media in definitiv.
    De ani de zile bursa e privita ca locul unde....speculeaza niste smecheri.
    Gazetari ///i, ce le trebuie sa vorbeasca daca nu se pricep.
  • -2 (4 voturi)    
    Nu mai cumpar actiuni deocamdata (Miercuri, 8 octombrie 2008, 11:56)

    Investitor [anonim]

    Mi-am trimis nevasta in USA sa cumpere aur din cartiere chinezesti :) Atat.
    Las numai depozit pana la 50.000€.
    Cumpar bonuri garante de stat, cu dobanda fixa.
    Astept sa vad ce se intampla pe la altii.
  • +2 (4 voturi)    
    A doua oara (Miercuri, 8 octombrie 2008, 12:00)

    Roma [utilizator]

    Bursa a mai fost oprita o data, in 27 martie 2006, dar din alte motive - legate de impozit - pe vremea in care ministru era I. Popescu.
    De aceea, putem considera aceasta suspendare drept o premiera. In acest moment, cei de la BVB discuta daca vor deschide sau nu bursa in cursul zilei de azi.
    Chiar daca BVB e o bursa mica, suspendarea tranzactionarilor e un semnal clar ca Romania nu este chiar imuna la ceea ce se intampla pe plan mondial, asa cum pretind politicienii din Romania. Dimpotriva.
  • +2 (4 voturi)    
    tot e bine (Miercuri, 8 octombrie 2008, 12:01)

    vvvv [anonim]

    e deabea primul an de pensii private inca nu ati pierdut cine stie ce
  • -2 (4 voturi)    
    SARACESC bogatii! (Miercuri, 8 octombrie 2008, 12:19)

    Sorin [anonim]

    HA, HA , HA saracesc bogatii..Care banca cade prima?Scoateti banii din banci cat mai puteti!
    • -2 (2 voturi)    
      CARE? (Miercuri, 8 octombrie 2008, 12:32)

      George [anonim] i-a raspuns lui Sorin

      Transilvania, banca aprozar - fac pariu pe ce vrei
      • -2 (2 voturi)    
        corect (Miercuri, 8 octombrie 2008, 12:37)

        levi [anonim] i-a raspuns lui George

        trensilvania si unicredit
    • +1 (1 vot)    
      romanas ///, stai tu linistit (Miercuri, 8 octombrie 2008, 15:33)

      meh [anonim] i-a raspuns lui Sorin

      capra omului bogat nu moare cind vor sobolanii ca sa parafrazez zicala "nu mor caii cind vor ciinii".

      singurii care si-o fura de obicei sunt tot saracii ///si eventual cei din clasa medie. daca cei din clasa medie poate mai au de bine, de rau, ceva pus deoparte, tu daca azi nu ai dupa ce bea apa, miine nu o sa mai ai nici apa de baut.

      si mai vorbim la iarna cind o sa te uiti la caloriferele alea ca la masini straine.

      iar intre timp o sa constati cu surprindere ca bogatii sunt si mai bogati.
  • -1 (3 voturi)    
    Panica (Miercuri, 8 octombrie 2008, 12:37)

    idan [utilizator]

    stingeti lumina, fugiti in sua si cumparati aur de la chinezi, scoateti-va urgent toti banii din banci (da absolut totzi, ati auzit?!), anulati pensiile private, pilonul ii, iii si cate or mai fi, retrageti banii de pe politele de asigurari, fugiti in munti, parjoliti ogoarele, otraviti fantanile... si alte sfaturi destepte.... ca sa nu mai pun la socoteala puzderia de analisti economici.
    traim vremuri grele.

  • -1 (3 voturi)    
    Stati linistiti (Miercuri, 8 octombrie 2008, 12:41)

    un roman [utilizator]

    E probabil din cauza Islandezilor care incearca sa scoata banii din toate investitiile pe care le-au facut pe datorie, asta ca sa nu dea faliment Islanda unde sctorul financiar are datorii de 6 ori cat PIB-ul lor.
  • +2 (4 voturi)    
    picaj (Miercuri, 8 octombrie 2008, 12:42)

    PAPILLON_GS [anonim]

    tot ce ingheata se si topeste nu?
    tot ce creste ar trebui sa scada dar cum cresterile au fost speculative, intentionat nesimtite, acum nu urmeaza o corectie normala negativa ci un picaj.
    multe averi se vor evapora pina in primavara. urmariti ce se va intampla cu apartamente in ro. toti proprietarii de ap. detin o mica avere dar daca vor sa vanda repede nu vor obtine nici 75 % din pret. Asta acum insa in primavara nici 60% din pretul de acum. trebuia sa economisim nu sa consumam mai mult decat producem.
  • -3 (5 voturi)    
    64000 (Miercuri, 8 octombrie 2008, 13:03)

    T34 [anonim]

    Nu pentru liibeertaaateee au murit 64000 de romani in 89? Nu impotriva comunismului s-a iesit pe strazi cu piepturile dezgolite in fata tancurilor, submarinelor si bombardierelor comuniste? Nu s-a vrut capitalism, piata libera, libertate? Acum aveti la greu, ce nu va convine?
    • -2 (2 voturi)    
      5000 (Miercuri, 8 octombrie 2008, 13:12)

      Vlad [anonim] i-a raspuns lui T34

      Nu stiu pe unde erai tu pe vremea aia, dar te asigur ca n-au murit 64000 de romani in 89 din cauza Revolutiei.

      Numarul mai aproape de adevar e 5000.
  • -1 (1 vot)    
    1,104 (Miercuri, 8 octombrie 2008, 13:50)

    Tudor [anonim]

    Numarul oficiali de morti in revolutie a fost 1142, deci chiar si 5000 e o cifra exagerata..
    • -1 (1 vot)    
      :-() @ Vlad & Tudor (Miercuri, 8 octombrie 2008, 14:28)

      T34 [anonim] i-a raspuns lui Tudor

      Chestia cu 64000 (si 250 000 de raniti) e reala, au fost cifrele de lucru folosite in procesul Ceausescu pentru argumentarea genocidului. Cititi presa din perioada 23 12 1989-5 01 1990 sau intrati naibii pe google.
      Oricum era sarcastica postarea, a se vedea si treaba cu submarinele si bombardierele.
  • -1 (1 vot)    
    Cifre.. (Miercuri, 8 octombrie 2008, 15:06)

    Tudor [anonim]

    Eu ma refereream la cifrele publicate oficial - normal ca exista si alte teorii.
    Daca vorbeai de google, vezi cifrele de la http://ro.wikipedia.org/wiki/Revolu%C5%A3ia_rom%C3%A2n%C4%83_din_1989
    sau
    http://www.revolutie.ro/
    etc..
    Acele cifre de 64.000 invocate in "procesul" respectiv erau mult exagerate, din fericire..
  • 0 (0 voturi)    
    petitie www.guvernareaa.ro (Miercuri, 8 octombrie 2008, 21:54)

    alex.dumitrascu [anonim]

    Eu i-am scris domnului Isarescu, si l-am rugat frumos sa mai cumpere si niste SIF-uri cu leii pe care-i ia pe euroii pe care-i vinde, dar vad ca n-a reactionat.
    Poate ca ar trebui sa facem o petitie, ceva.
  • 0 (0 voturi)    
    pai astia nu vad? (Miercuri, 8 octombrie 2008, 23:14)

    cicu [anonim]

    se vinde in draci si e prost ala care cumpara acum... pe de alta parte eu i-as trimite pe toti in vacanta citeva luni
  • 0 (0 voturi)    
    care bursa? (Miercuri, 8 octombrie 2008, 23:33)

    andrei [anonim]

    1. Bursa romaneasca a tranzactionat zilnic in ultima saptamina doar citeva zeci de titluri, in jur de o suta,+/-.(3,4,5 sau 6 pagini de tranzactii)
    Asta e o gluma, nu e bursa.

    2. Daca va uitati la titlurile cu putine tranzactii, o sa vedeti ca au fost scaderi uriase, -15%, la un numar de tranzactii minuscul. Adica s-au trezit unii sa vinda si cele mai putin lichide actiuni pe care le aveau, pe o piatza pe care nimeni nu cumpara. Paguba-n ciuperci.

    3. Iar actiunile din indicele BET sint enorm de supraevaluate, sa fim seriosi. Actiunile de la BRD, de ex., erau de 25 (25!!!!) de ori mai scumpe decit valoarea nominala.
    Abia acum incep sa ajunga la o valoare non-speculativa. Desi si acum, la de 10 ori valoarea nominala sint puternic supraevaluate.

    SIF-urile la fel, la de 3 ori valoarea nominala.

    Asa ca nu-i bai. Inca nu s-a intrat pe minus, cu adevarat.
  • 0 (0 voturi)    
    si nea ion e om (Joi, 9 octombrie 2008, 0:02)

    cutotul alt andrei [anonim]

    pentru andrei , o suta de titluri tranzactionate nu este o gluma, de exemplu ai calculat cumva capitalizarea lor? sau valoarea tranzactiilor? sau doar te-ai uitat si tu pe pagina bvb si ti-ai dat si tu cu parerea ca la fotbal? ai calculat cumva valoarea contabila a BRD? stii cat sunt rezervele la BRD? stii cunva ca orice companie acumuleaza in timp plu\svaloare iar BRD nu a majorat capitalul social de vreo 10 ani? asta asaaa doar sa ai si tu niste minime notiuni cand incerci sa vorbesti despre lucruri foarte straine tie si pregatirii tale!
    societatile cotate la BVB sunt in acest moment, unele din ele mult subevaluate, data fiind o panica de maimuta care imita pietele cu probleme reale. credeti sau nu, companiile cu probleme din afara s-au umfflat cu derivate pe imobiliare ceea ce nu e cazul in RO.
    PS.
    Laviniu Berze asta sau Beze cine este? oricum, ultima sa propozitie este o autocritica ce i se cuvine! ca de, e si el om!
    • 0 (0 voturi)    
      mai constructiv, mister alt andrei (Joi, 9 octombrie 2008, 11:57)

      andrei [anonim] i-a raspuns lui cutotul alt andrei

      BRD e doar un exemplu, nu am nimic cu ei.

      1. 100 de titluri ESTE o gluma.
      2. Nu vorbeam despre capitalizare.
      3. Nici despre valoare.
      4. Da, m-am uitat pe bvb.ro, dar nu am comentat ca la fotbal. Am mai si citit inainte.
      5. Nu vorbeam de valoarea contabila a BRD.
      6. Nici de rezervele lor.
      7. Nu e neaparat sa creasca valoarea actiunilor, doar pentru ca mai trece niste timp.
      8 E problema lor la ce valoare inteleg ei sa emita actiuni.
      9. Minime cunostinte le am, sau le dobindesc acum.
      10. Poti sa dai citeva exemple de societati subevaluate?