Update: BET-FI a pierdut o treime din valoarea in doar o saptamana

de C.P.     HotNews.ro
Vineri, 24 octombrie 2008, 13:58 Economie | Burse


Bursa de Valori Bucuresti (BVB) a inregistrat scaderi puternice vineri, cele mai mari pierderi fiind inregistrate de sectorul energetic si cel al societatilor de investii financiare. Bursa si-a suspendat temporar sedinta de tranzactionare la ora 13:41, pe fondul pierderilor consistente inregistrate. Decizia a venit la 50 de minute dupa ce presedintele Traian Basescu a anuntat promulgarea legii prin care salariile profesorilor vor creste cu 50%.

Suspendarea sedintei nu a dus la o schimbare de trend, pierderile amplificandu-se dupa reluarea tranzactiilor.

La finalul sedintei de tranzactionare, indicele compozit BET-C cobora cu 8,37%, la 2.125,42 puncte, iar BET, indicele care arata evolutia celor mai lichide zece titluri listate, a pierdut 8,61%, pana la 2.817,06 puncte. BET-FI, indicele celor cinci societati de investitii financiare, a coborat cu 12,82%, pana la 11.100,85 puncte.

BET-XT, indicele celor mai lichide 25 de titluri listate la BVB, s-a depreciat cu 8,94%, pana la 264,75 puncte, iar valoarea indicelui BET-NG, care reflecta evolutia a zece companii energetice listate la bursa, a consemnat cea mai mare pierdere, de 13,24%, ajungand la 340,31 puncte.

Doar in aceasta saptamana, indicii bursieri au inregistrat scaderi de aproximativ 20%. Astfel, valorea indicelui BET a scazut in aceasta saptamana cu 19,14%, iar cea a indicelui compozit cu 18,59%. Cea mai are scadere a fost inregistrata de SIF-uri, care au pierdut 32,11% din valoare. BET-XT a coborat in perioada 20-24 octombrie cu 21,72%, iar indicele companiilor energetice a scazut cu 25,4%.

Lichiditatea pietei reglementate a BVB a urcat cu 36%, la 26,45 milioane de lei, echivalentul a 7,17 milioane de euro. BRD a inregistrat cel mai mare rulaj din piata, de 7,59 milioane lei, urmata de SIF Oltenia si SIF Moldova, cu un rulaj de 4,52 milioane de lei, respectiv 4,36 milioane lei. Actiunile Petrom ocupa patra pozitie in acest top, cu o valoare a schimburilor de 2,46 milioane lei, iar SIF Muntenia se afla pe locul cinci, cu 1,83 milioane de lei.

Cele mai mari scaderi ale preturilor le-au inregistrat titlurile Antibiotice (-15,00%), Rompetrol Rafinare (-15,00%) si VES (-14,99%), in vreme ce Casa de Bucovina - Club de Munte a fost singura companie ale carei actiuni s-au apreciat, cu 5,07%.

Aceasta a fost cea de-a doua oprire a tranzactionarilor la BVB in luna octombrie.


La momentul opririi de la tranzactionare, valoarile indicilor BVB erau urmatoarele:

BET: valoarea 2.820,76, in scadere cu 8,49%
BET-C: valoarea 2.115,81, in scadere cu 8,78%
BET-FI: valoarea 11.176,14, in scadere cu 12,23%
ROTX: valoarea 6.668,72, in scadere cu 6,66%
BET-XT: valoarea 265,28, in scadere cu 8,75%
BET-NG: valoarea 341,58, in scadere cu 12,92%


Suspendarea tranzactionarilor la Bursa a fost facuta conform Cod BVB Titlul III, art.6(1) lit. c si art. 7(1). Potrivit acestuia, sedinta se suspenda in cazul in care indicele BET atinge sau depaseste nivelul de oprire temporara a sedintei de tranzactionare sau nivelul de oprire al sedintei de tranzactionare.

Potrivit unui comunicat al Bursei, masura a fost luata in conditiile in care cele mai multe dintre actiunile admise la tranzactionare pe piata reglementata organizata si administrata de catre BVB erau cotate la acel moment pentru valori situate cu mai mult de 12% sub preturile de referinta stabilite in sedinta de tranzactionare anterioara.

Potrivit Codului Bursei, pragul la care sedinta se suspenda temporar este de -12%, durata opririi sedintei de tranzactionare fiind de cel putin 30 de minute. Daca daca dupa revenirea la tranzactionare indicele BET isi continua scaderea pana la -15%, sedinta se suspenda si nu va fi reluata in ziua respectiva.

Ultima valoare a indicelui BET, la momentul suspendarii, arata o scadere de 8,49, insa titlurile Bancii Transilvania, care detine o pondere de 28,95% in componenta acestui indice, sunt suspendate de la tranzactionare din data de 17 septembrie.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1966 vizualizari

  • -1 (5 voturi)    
    mda (Vineri, 24 octombrie 2008, 14:14)

    liviu [anonim]

    s-a deschis cutia pandorei... si asta-i doar inceputul
  • 0 (8 voturi)    
    Bravo basescu (Vineri, 24 octombrie 2008, 14:36)

    ionut m [anonim]

    Adevarul e ca lui marinel nu ii pasa daca arunca economia in aer.
    El stie una si buna si anume ca marind salariile profesorilor vor iesi ceilalti bugetari in strada, vor urma greve in prag de alegeri. De aici se va pune presiune pe guvernare, pe Taricelul si toate astea tocmai in prag de alegeri. Deci Taricel si-o fura cu tot cu penelel.
    Buna strategie are marinelul. I-a tras-o lui Taricelul. Ce conteaza ca pe langa Taricel si-o mai fura si alte 20 de milioane de romani? Important e sa castige pdl alegerile.

    Felicitari Basescel. I-ai facut-o.
    Ti-ai atins scopul.
    • -2 (4 voturi)    
      CORECT. (Vineri, 24 octombrie 2008, 15:39)

      CONTRIVBUABIL [anonim] i-a raspuns lui ionut m

      nimic nu putea dovedi mai bine iresponsabilitatea si incompetenta, ambele interesate (penal?) a basedintelui.
    • +2 (4 voturi)    
      . (Vineri, 24 octombrie 2008, 16:06)

      DanDa [utilizator] i-a raspuns lui ionut m

      Nu inteleg de unde pana unde decizia lui Basescu e problema ?
      In cel mai rau caz mai putea amana putin inevitabilul prin retrimiterea legii inapoi la parlament ca oricum ar fi primit-o inapoi si era obligat sa o semneze !
  • +1 (3 voturi)    
    Sindicatele distrug Romania (Vineri, 24 octombrie 2008, 14:55)

    Patriciu [anonim]

    Ar trebui exterminati politic acesti lideri sindicali, organizatiile astea semi-mafiote care ameninta, dau cu pumnul si destabilizeaza viata a milioane de oameni.
    A avut dreptate Tatcher sa reziste presiunilor sindicatelor stangiste si sa le anihilize, aia a fost cea mai mare reforma din UK.

    Daca sindicatele profesorilor, o nenorocita de clientela pesedista cu lideri lachei care iau ordine direct de la Mitrea si Nastase, au ajuns sa ia ostatec bugetul Romaniei, mai avem putin si vor incepe toate sindicatele conduse de retarzi iresponsabili sa-si "ceara drepturi" si sa blocheze activitatea a milioane de oameni.

    Candva, miscarea sindicala era destinata progresului social, acum a devenit doar bratul armat al unor partide ca PSD-ul, bune pt. presiuni si lupte de strada, huligani carora nu le pasa decat de interesul lor meschin si egoist.

    Daca de maine profesorii au cu 50% mai mult, credeti ca elevii vor fi pregatiti cu 50% mai bine? Ipocriziei si demagogie, iresponsabilitate ! Daca profesorii sunt atat de limitati intelectual si nu vad dezastrul care vine, ce sa mai ceri de la ceferisti sau functionari?
    • 0 (0 voturi)    
      Mare adevar ai spus! (Vineri, 24 octombrie 2008, 16:53)

      goguta [anonim] i-a raspuns lui Patriciu

      .Ei stiu doar atat ca vor salarii mai mari, dar cu munca mai subtire.
      Cat despre sindicate este limpede ca lumina zilei ca sunt mana jegosilor de psd-isti.
    • -2 (2 voturi)    
      Bine punctat (Vineri, 24 octombrie 2008, 16:55)

      George [anonim] i-a raspuns lui Patriciu

      Bun comentariu! Este una din problemele de la noi...

      As mai adauga si iresponsabilitatea si populismul oamenilor politici de la noi si peisajul aproape este complet.

      Si peste toate astea, cu mot in frunte, marinarul sef El Base care va naufragia curand pe o insula a prostiei si incompetentei...
  • -2 (2 voturi)    
    un comentariu pertinent (Vineri, 24 octombrie 2008, 15:24)

    dan s [anonim]

    http://despre-politica.blogspot.com/2008/10/felicitari-domnule-basescu.html
  • -3 (3 voturi)    
    REACTIE FIREASCA (Vineri, 24 octombrie 2008, 15:36)

    CONTRIBUABIL [anonim]

    Reactiei bursei este fireasca. Ea reactioneaza la aberatia politicianista, incompetente si iresponsabila a celui care, din pacate, inca este presedintele (cu ”p” mic!!) Romaniei. Romania a ajuns un vapor din era trecuta.
    • +1 (1 vot)    
      . (Vineri, 24 octombrie 2008, 16:12)

      DanDa [utilizator] i-a raspuns lui CONTRIBUABIL

      Si bursa in Japonia tot din cauza lui Baselu a cazut cu 10% azi? Dar in toata Europa?
  • 0 (0 voturi)    
    Parere (Vineri, 24 octombrie 2008, 16:37)

    Handrews [anonim]

    Mi se pare mie sau marea majoritate a comentariilor sunt offtopic? Era vb de bursa parca, nu de basescu...
  • 0 (0 voturi)    
    Tot Basescu? (Vineri, 24 octombrie 2008, 17:22)

    Musculin [utilizator]

    Adica Basescu e de vina ca a promulgat o lege initiata de PSD, votata in UNANIMITATE de parlamentari (din toate partidele, inclusiv din PNL), printre care se aflau si membri ai Guvernului, in frunte cu Adomnitei, si declarata perfect constitutionala de Curtea Constitutionala?

    Daca nu promulga legea, i-ar fi sarit toti in cap ca sfideaza vointa Parlamentului si hotararile Curtii Constitutionale si ca mai trebuie suspendat o data.

    Daca, respectand hotararile Parlamentului si Curtii Constitutionale, a promulgat o lege neoportuna in contextul crizei financiare, tot el e de vina ca nu a reparat iresponsabilitatea Parlamentului (si mai ales a pesedistilor care au initat legea) si prostia Guvernului.

    Indreptati-va frustrarea asupra Parlamentului si a Guvernului, ca doar aceste institutii sunt de vina pentru prostia asta, nu Basescu, a carui obligatie e sa promulge toate legile pe care i le trimite Parlamentul si care nu contravin Constitutiei.
  • 0 (0 voturi)    
    parerea mea (Vineri, 24 octombrie 2008, 17:34)

    ovi [anonim]

    mai patriciule mai lasa-ne cu teoriile tale ca nu profesorii duc tara asta de rapa. De rapa o duce lipsa cronica de educatie a romanilor. Iar ridicarea nivelului de educatie se face cu profesori de calitate nu cu prosti si necalificati. Iar la 180 de euro salariu de intrare in sistem nu vad ce oameni de calitate se pot atrage in invatamant. Iar fara un nivel inalt de educatie si uniform distribuit vom face in continuare linguri de lemn si nu mertzanuri.
  • 0 (0 voturi)    
    "Prosti, da multi!"-Alexandru Lapusneanul (Sâmbătă, 25 octombrie 2008, 13:13)

    M [anonim]

    Deoarece si pe aici e multa "pulime"(vorba primarului Oprescu), care vorbeste pe linga subiect, si complet aiurea, nu voi comenta amplu cum voiam initial, pt.ca e clar pierdere de timp, ci voi pune ideile scurt si la obiect:

    1)Bursele scad in toata lumea pentru ca valoarea capitalurilor a fost crescuta artificial si aceasta valoare a ajuns sa nu mai aiba acoperire in realitate, prin joc de ping-pong la valori tot mai mari. Practic este vorba de o "bula speculativa" care a fost umflata la greu si acum s-a spart. Si urmeaza revenirea la normal, pe care boii de economisti care au provocat-o o numesc "recesiune"

    2)Baselu a fost obligat de lege sa promulge Legea; si sa fi vrut nu putea refuza. Nici sa nu uitam ca Tradiceanu si ai lui ministri si cei 322 jegosi din Parlament, au scos si au aprobat legea asta si au trimis-o Presedintelui la promulgare!!!..nu a scris-o Base pe genunchi si a trimis-o alorlalti!! Asa ca labuticile care au postat mai sus sa-si inghita veninul.

    3)Baselu desi nu e perfect, e cel mai bun Presedinte al tarii de pina acum. Pt. ca ii pasa de oameni, pt. ca si el se considera un om obisnuit, nu un demnitar...bea bere cu lumea, vin cu nea Jiji, whisky cu nevasta, danseaza, mananca, fute, pe scurt e ca noi toti; voi vi-l inchipuiti pe demnitarul de Ilici ca si-o scoate cu voi la acelasi wc public sa faca pipi? Sa fim seriosi!

    4)Profesorii?..da! merita marirea cu 50% cu conditia sa fie dati afara 50% dintre ei, sau chiar mai mult, respectiv toti aia care-i vedem la examenele pt post ca iau note de 3 si 4...rezultatele muncii lor la vedem azi pe strazi, in parcari, la cozi, la jafuri, la furturi si spargeri...Treaba e simpla:concomitent cu anuntul mariri salariilor cu 50% se anunta ca fondul de salarizare este tot acelasi si ca se va da concurs pt. numarul de locuri care va fi redus cu 50%!!!...Simplu ca buna ziua!
  • 0 (0 voturi)    
    Deci cit a pierdut bursa din Bucuresti? (Sâmbătă, 25 octombrie 2008, 14:51)

    Tantza si Costel [anonim]

    Deci cit a pierdut bursa din Bucuresti? 72%?
    Este in moarte clinica, la fel ca si alte burse din lume (Islanda, Rusia, etc.)