Jurnalul bursier al WBS - Bursele europene au inchis in scadere pe fondul estimarilor pesimiste ale Bancii Mondiale
Anuntul a afectat in primul rand preturile la petrol si materii prime, acestea fiind cele mai sensibile la asteptarile de evolutie a economiei mondiale. In urma acestor evolutii au avut de suferit actiunile companiilor exportatoare si de prelucrare, care au scazut semnificativ (Tullow Oil -6.2%, Royal Dutch Shell -4.7%, BP -3.8%, Total -3.3%, BG -6.1%, ArcelorMittal -6.9%, Salzgitter -6.2%, ThyssenKrupp -5.3%, Vedanta Resources -8.4%, Lonmin -8.1%, Kazakhmys -7.9%)
Consiliul de administratie al Anglo American Plc a respins in unanimitate propunerea facuta de Xstrata Plc pentru o „fuziune intre egali” intre cele doua companii pentru crearea unui competitor pentru BHP Billiton, cea mai mare companie miniera mondiala. Anglo American a declarat ca termenii propunerii sunt inacceptabili si ca o astfel de fuziune nu ar fi in interesul actionarilor companiei. Anglo American detine active cu un potential ridicate de crestere si o durata de viata indelungata, printre care se numara controlul Anglo Platinum Ltd, cel mai mare producator mondial de platina, si 45% din De Beers, cel mai mare exploatator de diamante. Actiunile Anglo American au crescut cu 4.62% pe piata londoneza, iar cele Xstrata au scazut cu 6.74% in conditiile scaderii generale a sectorului companiilor miniere.
Siemens AG a declarat ca se asteapta la un nivel al vanzarilor globale de 15 miliarde de euro in conditiile cresterii comenzilor cu finantare guvernamentala pentru echipamente cu consum redus de energie. Actiunile companiei au scazut astazi cu 3.4% pana la 48.95€.

România și trenurile internaționale - O istorie de 130 de ani, de la trenurile ce parcurgeau peste 3.000 de km până la rutele mult mai scurte din prezent
Walker, Texas Ranger, se întoarce! / Vești bune pentru fanii Indiana Jones / Noi dovezi despre formarea găurilor negre supermasive
VIDEO Rusia, o viață în exil: Copiii Gulagului se luptă de 30 de ani pentru a reveni acasă
Sorin Cîmpeanu, invitat în studioul HotNews.ro de la ora 18,00. Realizator - Mona Hera
VIDEOINTERVIU/ Beneficiile pe care le pot acorda firmele angajaților anul acesta, dacă au posibilitatea, explicate de Cristian Rapcencu. De la cei 400 lei din telemuncă, la decontarea concediilor și cei 1.500 lei pentru creșă sau gradiniță/ Cum se poate deduce întregul cost cu casele de marcat