Principalele burse europene au deschis pe plus sedinta de vineri
Indicele FTSE 100 al Bursei din Londra crestea cu 0,29% dupa primele tranzactii ale zilei, la 5.147,37 puncte, iar indicele CAC 40 al Bursei din Paris avansa cu 0,57%, pana la 3.536,87 puncte. La Frankfurt, indicele DAX 30 castiga 0,37%, ajungand la 6.079,35 puncte.
Bursa din Tokyo a inchis ultima sedinta a saptamanii in crestere, in conditiile unei usoare aprecieri a yenului in fata monedei europene. La finalul tranzactiilor, indicele Nikkei a castigat 1,70% si a ajuns la valoarea de 9.705,25 puncte. La randul sau, indicele Topix a avansat cu 1,13%, pana la 866,44 puncte.
Bursa de la New York a incheiat pe plus joi, piata fiind sustinuta de semnalele pozitive date de Banca Centrala Europeana si Banca Angliei. Indicele Dow Jones Industrial a crescut cu 2,76%, indicele S&P 500 a urcat cu 2,95%, in timp ce Nasdaq Composite a avansat cu 2,77%.

Oamenii invizibili: Bolnavii cronici nu se pot programa la vaccinare din cauză că statul român nu a știut niciodată câți sunt / "Dacă ar exista registre de pacienți, ar dispărea toate serviciile și decontările fictive"
Navalnîi prezintă imagini cu "palatul lui Vladimir Putin": 18.000 de metri pătrați, într-un complex de 7.000 de hectare, dotat cu teren de hochei, tunele spre Marea Neagră și podgorii VIDEO
Ultimele ore la Casa Albă: Trump l-a grațiat pe fostul său consilier Steve Bannon, acuzat de fraudă- UPDATE
Ursula von der Leyen: După patru ani lungi, Europa are un prieten la Casa Albă
Un crematoriu din Germania lucrează 24 de ore din 24, șapte zile din șapte / Mesajul directorului pentru coronasceptici: Veniți să ne ajutați să mutăm sicriele VIDEO
Imaginea de moment a luptei pentru putere în PNL: Liberalii caută un succesor pentru Orban, dar nu vor un blitzkrieg / Un nume, totuși, este vehiculat