UPDATE Actiunile Bancii Transilvania au fost suspendate de la tranzactionare, dupa ce Horia Ciorcila a fost trimis in judecata pentru manipularea pietei de capital. Actiunile bancii au revenit la tranzactionare la 14:50

de Dragos Comache     HotNews.ro
Luni, 12 iulie 2010, 12:52 Economie | Burse


Horia Ciorcila
Foto: Agerpres
Actiunile Bancii Transilvania au fost suspendate de la tranzactionare pe Bursa de Valori Bucuresti (BVB), dupa ce presedintele Consiliului de Administrare al bancii, Horia Ciorcila, a fost trimis in judecata de procurorii DIICOT Cluj, alaturi de Christofourou Georgios, director general al Bank Of Cyprus - Sucursala Romania, sub acuzatia de manipulare a pietei de capital si spalare de bani. Titlurile Banca Transilvania au fost suspendate la ora 12:33.

UPDATE: Actiunile Bancii Transilvania au revenit la tranzactionare la ora 14:50, iar la finalul sedintei de tranzactionare inregistrau o scadere de 3,55%.

Contactati de HotNews, membri ai AGA ai Bancii Transilvania s-au declarat "socati" de modul in care ar fi procedat cei acuzati, declarand ca nu au stiut niciun moment ce se intampla.

Titlurile Bancii Transilvania au fost suspendate conform Titlului II art. 112 din Codul BVB. Acest articol arata ca "in cazul in care Emitentul transmite BVB un comunicat/raport curent care contine informatii care pot influenta semnificativ pretul/randamentul sau decizia de a investi, BVB poate decide suspendarea temporara de la tranzactionare a instrumentelor financiare, in momentul primirii respectivului document de catre Departamentul de specialitate".

In acest caz, suspendarea de la tranzactionare se va mentine pentru o perioada de cel putin 30 minute de la publicarea formei finale a respectivului comunicat sau raport curent, perioada de suspendare putand fi extinsa pana la sfarsitul sedintei de tranzactionare.

In momentul suspendarii de la tranzactionare, actiunile Banca Transilvania se depreciau cu 6,38%, la 1,32 lei.

Surse din cadrul Bancii Nationale au declarat ca probabil sesizarea a venit pe filiera CNVM, fara sa comenteze oficial acuzatiile aduse conducerii BT.

DIICOT Cluj a anuntat luni ca presedintele CA al Bancii Transilvania, Horia Ciorcila, alaturi de Christofourou Georgios, director general al Bank Of Cyprus - Public Company Limited - Sucursala Romania, au fost trimisi in judecata sub acuzatia de manipulare a pietei de capital si spalare de bani.

In acest dosar, au mai fost trimisi in judecata Claudiu Eugen Iuliu Silaghi - fost vicepresedinte al Consiliului de Administratie al Bancii Transilvania, Anastasios Isaakidis - angajat al Bank Of Cyprus - Public Company Limited - Sucursala Romania, Mirela Silaghi, Doina Marioara Cojocaru, Dan Sergiu Dascal si Radu Codrut Jurcovanu.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















12848 vizualizari

  • +3 (11 voturi)    
    Mocirla... (Luni, 12 iulie 2010, 12:57)

    Vizitiul [utilizator]

    Ce mocirla!
    • +7 (11 voturi)    
      Mici copii (Luni, 12 iulie 2010, 13:29)

      Adrian C. [utilizator] i-a raspuns lui Vizitiul

      Astia-s mici copii fata de fratii lor din State, 50k E impartit la 5 oameni implicati => 10k E profit de persoana ... cred ca daca citesc marii manipulatori de peste ocean rad de se prapadesc :).
  • -4 (10 voturi)    
    aspecte (Luni, 12 iulie 2010, 13:31)

    Dr. Gionescu [anonim]

    Bancile se sparg intre ele si noi trebuie sa credem ca exista Justitie reala. Oricum, vestea este o premiera.
    PS1-TREBUIE LAMURIT DE CE in Romania, la bancile straine, pt. 1 leu imprumutat dai inapoi 3.
    PS2-Ciorcila e ruda cu Churchill (Ciorcil)?
  • -7 (11 voturi)    
    Acum cativa ani (Luni, 12 iulie 2010, 13:46)

    Adinuca [anonim]

    Imi aduc aminte cum acum cativa ani, actiunile acestei banici erau icluse in toate portofoliile ca finnd cele mai cele de pe planeta. Bleah. Ne inscriem in dictonul: "Frumoasa tara pacat ca-i locuita!"
  • +2 (2 voturi)    
    pentru procurorii diicot (Luni, 12 iulie 2010, 13:52)

    simonabaciu [anonim]

    cautati la scoala internationala din cluj si va veti minuna!
    • 0 (0 voturi)    
      sugestie (Luni, 12 iulie 2010, 20:13)

      diddlyjo [utilizator] i-a raspuns lui simonabaciu

      n-ar fi rau sa le trimiti o scrisoare recomandata in care sa le dai cateva detalii.
  • +10 (12 voturi)    
    profit ilicit de 196.505 lei=46.000 euro (Luni, 12 iulie 2010, 13:58)

    dan [anonim]

    Sa fim seriosi.
    Cine "manipuleaza" la un nivel semnificativ valoaric pentru profit ilicit de ....46.000 euro.
    La valoarea unui director/presedinte de banca asta este salariul pe cateva luni...
    Ceva nu se leaga.
    Mai existau probabil banci cu capital (partial) romanesc si trebuie sa dispara....
  • +6 (8 voturi)    
    hai sa dam in BT (Luni, 12 iulie 2010, 14:07)

    Cosmin [anonim]

    Scrie clar ca nu banca e implicata. Daca un actionar face tampenii e treaba lui, banca merge inainte.
  • +5 (5 voturi)    
    Atentie!Cine a stiut astazi de suspendare TLV (Luni, 12 iulie 2010, 14:09)

    Creator [utilizator]

    inainte ca ea sa fie anuntata si si-a vandut actiunile, cum se numeste???
    • 0 (0 voturi)    
      inside trading (Marţi, 13 iulie 2010, 8:49)

      vasile69 [utilizator] i-a raspuns lui Creator

      dar asta e prea putin probabil, pentru ca "desteptul" care ar face asta ar intra automat in vizor.
  • +9 (11 voturi)    
    ceva nu se leaga (Luni, 12 iulie 2010, 14:14)

    ham ham [anonim]

    manipularea pietei de capital pentru ~200000 lei.

    e cam ciudat ce se intampla, ceva nu prea se leaga.
    La experienta lui si la prestanta lui s-a pus el pentru banii astia? Mi se pare destul de putred ce se intampla. Adica el nu stia ca sunt verificati si controlati si ascultati 24/24, cu tot cu neamuri . Hai sa fim seriosi. Asta nici nu poate fi considerat tun, e praf in ochi, o incercare de dicreditare.
  • +7 (11 voturi)    
    ...manipularea pietei de capital (Luni, 12 iulie 2010, 14:15)

    Un fin analist [anonim]

    ...trebuie anchetat pe partea SIF1 care, impreuna cu DIICOT, au pus la cale aceasta imaginara spalare de bani si manipulare a pietei de capital. Motivul: intrarea in CAul TLV a celor de la SIF1.

    Miroase a conspiratie de sudisti si mitici de la o posta. Adevarat hotie a tarii se face la Bucuresti si nu in provincie !

    Bine jucat !
    • 0 (8 voturi)    
      Ardeleanul cinstit prins hot (Luni, 12 iulie 2010, 14:45)

      sorin [anonim] i-a raspuns lui Un fin analist

      Auzi ce conspiratie, sudistii tot prind "ardeleni cinstiti" care cam fura! PAi s-ar putea sa nu mai fure? Sa nu mai dea din gura de ce harnici si cinstiti sunt ei si de fapt sa fure si sa insele? Oricum, de cand avem asa un "prim ministru" din Cluj, mi-ar fi rusine sa mai aberez cu mitici si alte prostii. Uitati-va la barna din ochiul vostru si nu la paiul din ochiul altora.
    • +4 (6 voturi)    
      mitici sudisti la sif1 ? (Luni, 12 iulie 2010, 15:18)

      paul [anonim] i-a raspuns lui Un fin analist

      terminati cu paranoia asta regionala

      sif1 e la arad, cuzman e acolo pe feuda lui inamovibil de la infiintarea sifelor pe vremea lui petre roman
      la fel ca fercala cu siful din brasov la fel de inamovibil si el

      conspiratie de mitici sudisti din arad
      si comentariu de frustrat
  • 0 (0 voturi)    
    siguranta (Luni, 12 iulie 2010, 14:53)

    mihai [anonim]

    Din punctul de vedere al unui client obisnuit, cat de sigura este banca pentru depozitele uzuale in euro ?
    • +1 (5 voturi)    
      relaxaza-te! (Luni, 12 iulie 2010, 15:39)

      vvvali [utilizator] i-a raspuns lui mihai

      ...banca n-are nimic de-a face cu tranzactionarea de actiuni pe bursa!

      citeste atent comentariile si vezi ca buba mare e undeva la sud de carpati!...razbunarea celor ce nu au incaput in CA-ul bancii...adica sa puna mana SIF1 pe "cashutz".
      • +4 (6 voturi)    
        sif1 (Luni, 12 iulie 2010, 16:06)

        paul [anonim] i-a raspuns lui vvvali

        helau
        sif1 e la arad nu la "sud de carpatzi"
        sa ai o functzie in CA nu inseamna ca "ai pus mana pe cashutz",

        trist e ca s-au pretat la mizeria asta pentru o suma intr-adevar infima pentru ei - e si asta o chestie de minima moralia, indiferent ca esti roman sau ungur sau "ardelean" sau "mitic sudist"

        individual - ca esti "ardelean" sau "mitic sudist" - nu ai catusi de putin un ascendent moral in fata celorlalti
        fiecare poate fi mandru de originea lui etnofolclorica fara a avea insa dreptul sa ii jigneasca pe ceilalti, nimeni nu e hotz sau excroc doar prin simplu fapt ca e din craiova sau bucuresti, si nu e referinta morala doar pentru ca e nascut la cluj

        trist e pentru ceilalti actionari ai bancii - daca ramane asa si nu o cumpara bank of cyprus sau altcineva mare

        pentru cei care sunt clienti ai bancii - nici o treaba, daca au fost fericiti cu serviciile bancii la fel de fericiti ar trebui sa fie si de acuma incolo
        n-are banca intr-adevar nici o treaba cu micile potlogarii ale unora din CA
        • -1 (1 vot)    
          I know... (Luni, 12 iulie 2010, 16:25)

          vvvali [utilizator] i-a raspuns lui paul

          stiu ca SIF1 e la Arad cu Guzman pres. CA dar nu uita ca sforile se trag la sud pentru o mica diversiune tehnico-tactica!

          daca tu crezi ca 40.000 de euro e o suma ce trebuia spalata la pozitia celor anchetati atunci si io ma duc sa-mi spal covorul in mediterana...
          • +3 (3 voturi)    
            :) (Luni, 12 iulie 2010, 17:53)

            paul [anonim] i-a raspuns lui vvvali

            ok - toate relele romaniei sunt "la sud" si toate sforile se trag "inspre sud" - asta e neverending story vad

            de cei 40000 de euro - nu au spalat astia nimic, i-au facut pur si simplu folosind o informatie care trebuia publicata inainte de a o folosi ei - asta cu spalatul de bani e o treaba scoasa din burta
            da greu sa convingi un judecator ca e ceva gresit ca ai facut bani pe info confidentiale din pozitia aia cea mai inalta

            oricum - pentru mine inseamna ca onestitatea domnului acela costa 10000 de euro, indiferent ce o sa zica instanta care probabil ca nu o sa inteleaga asta cu piata de capital
            si ca e jenant ca in mica lupta fratricida dintre sif1 si tlv - l-au prins la coltz cu o gainarie

            iar banca chiar nu are nici cea mai mica treaba cu asta, cum cine a tranzactionat actiunile tlv stiind cate ceva care trebuia comunicat

            si astea cu am euro la tlv sa ii scot etc - din cauza gainariilor de pe piata de capital - la fel de penibile intrebari
  • +4 (6 voturi)    
    Manipularea pietei (Luni, 12 iulie 2010, 15:08)

    gaby63 [anonim]

    Manipularea pietei de capital? 40.000 Euro? Asta e salariul lui pe o luna jumate :). Daca imparte la 4, nu le iese nici de tigari... Daca e ceva adevarat, atunci sumele sunt de 100 de ori mai mari.
  • +6 (8 voturi)    
    BT (Luni, 12 iulie 2010, 15:20)

    ion [anonim]

    Sunt client BT si sunt foarte multumit de servicii. Ceea ce s-a intamplat si mie mi se pare o porcarie. Daca se spunea ca au furat milioane de euro mai credeam, asa ... Oricum ar fi daca ala ca director s-a pretat la asa ceva pentru mizilicul ala de bani e trist. Sper BT sa ramana in continuare ceea ce este acum ca de celelalte banci imi este greata de cate comisioane au si ce servicii ofera, mai ales de fostele banci de stat privatizate (cele mai rele).
    • -6 (8 voturi)    
      Traduc eu postul tau (Luni, 12 iulie 2010, 15:59)

      Horhe [anonim] i-a raspuns lui ion

      In realitate esti angajat BT, ai intrat sa bagi cate ceva de bine. Daca iti este "greata" de celelalte banci nu ai de ce sa excluzi BT, care nu se remarca decat prin reclma agresiva si, din experienta mea, prin incompetenta.
    • -4 (6 voturi)    
      si eu am fost client bt (Luni, 12 iulie 2010, 16:00)

      buta [anonim] i-a raspuns lui ion

      ... si nu mai sunt ...

      ... benerele auzi ce se-ntapla in batatura ta ?
      sau esti ocupat cu dosirea banilor veniti de la fmi(alti borfasi)

      ... benerele, asa a disparut si bancorex, si ...

      ... trimite-l pe papagalu da vasilescu sa nu spuna nimic pe la toate televiziunile ... si pa bagtazaru lui ...
    • 0 (0 voturi)    
      re (Luni, 12 iulie 2010, 21:55)

      alex [anonim] i-a raspuns lui ion

      probabil ai un imprumut care e floare la ureche intreaba de documentare acreditive si vezi daca se stie cu ce se mananca....... asa ca lasa reclama pe fata.............
  • +6 (6 voturi)    
    Praf in ochi, unde-i spalarea? (Luni, 12 iulie 2010, 15:37)

    Nisnai [anonim]

    Are cele mai mici dobanzi la credite iar concurenta trebuie indepartata cu orice pret.
  • -1 (1 vot)    
    Ce vorbesti Nisnai???? (Luni, 12 iulie 2010, 16:31)

    teo [anonim]

    Ai cumva glume in program??Sunt in proces cu BT asa ca nu imi spune mie ce credite avantajoase are BT!!!HA!!HA!!HA!!Imi vine sa rad cand aud asa ceva....
    • -1 (1 vot)    
      Pentru ce? (Luni, 12 iulie 2010, 17:14)

      un roman [anonim] i-a raspuns lui teo

      Probabil ca nu ai platit ce le datorezi, astfel nu vad de ce ai avea treaba cu ei sau ei cu tine.

      Data viitoare intinde-te cat iti ajunge plapuma sau mai bine zis salariul.
  • -2 (2 voturi)    
    ... (Luni, 12 iulie 2010, 16:52)

    gigel [anonim]

    la puscarie !!!
  • 0 (0 voturi)    
    Expresia: a da cu mucii in fasole (Luni, 12 iulie 2010, 17:09)

    anonim [anonim]

    E tipic romaneasca. Merita sa-ti pui cariera in pericol la acest nivel pentru o suma care, probabil nu atinge nici salariul pe o luna?
    WTF?
  • +2 (2 voturi)    
    Este banca romaneasca... (Luni, 12 iulie 2010, 20:49)

    donisroi [anonim]

    si vor s-o termine.... si vor reusi ...din pacate...
  • 0 (0 voturi)    
    Ce moaca de securist ?! (Luni, 12 iulie 2010, 21:34)

    Radu Humor [anonim]

    Au inceput sa se sfasie intre ei :mrgreen:
    V-ati uitat la mutra astuia /!
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Miercuri, 14 iulie 2010, 7:10)

    Oil sands [anonim]

    Sunt convins ca a facut. Suma este care este rezonabila pentru vorbit la telefon de citeva ori. Asta arata profilul oamenilor care conduc banca.
    Ce ma faca sa ma intreb cit discernamint are individul. Banca cauta cumparator si daca incape pe miinile unui actionar dintr-o anumita zona nu este bine de loc. SRI urmareste chestia asta si cred ca este rezonabil pentru ca nu poti lasa pe oricine sa achizionteneze active bancare.
    Pentru cei care nu cunosc Martha Stewart (individa cu o avere care bate spre un miliard de USD) s-a dus la puscarie pentru insider trading de 40K de USD. Si chiar a fost condamnata la NY si chiar a executat-o.