Computerele NASDAQ, compromise de hackeri de mai multe ori anul trecut
Cotidianul american de business a semnalat inca de saptamana trecuta ca sistemele informatice ale NASDAQ ar fi fost compromise, dar confirmarea a venit abia in weekend, cand reprezentantii firmei au declarat ca exista deja investigatii privind natura si scopul compromiterii securitatii unor computere.
In cercetarea cazului au fost implicate si Servicul Secret american si FBI, care se tem de potentialele consecinte ale unui atac asupra burselor americane. Originea si scopul atacurilor sunt inca necunoscute, dat fiind ca hackerii nu au operat nici un fel de modificari in cadrul sistemului.

Beatrice Mahler: O parte din personalul ATI a abandonat lupta. Nu oricine poate sa stea lângă un pacient extrem de bolnav
Aproape 4 milioane de tineri (18-34 de ani) locuiesc cu părinții. Iar motivele lor nu sunt doar economice...
O istorie a frigului extrem, din aprilie până în iunie - Ninsori, ger și îngheț în România ultimilor 100 de ani
În spatele cifrelor (și al scandalurilor politice). Mărturii despre suferință și deznădejde în pandemie: „I-am dat prima palmă copilului”
S&P modifică perspectiva la stabilă, de la negativă/ De ce ar trebui să ne intereseze ratingul
daca nu il arestam, macar sa il hekarim ...