Ministrul Economiei, Lucian Bode, are 15 consilieri personali. Vezi cine sunt sfatuitorii lui Bode

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Vineri, 9 martie 2012, 13:26 Economie | Companii


Cabinetul ministrului Economiei, Lucian Bode, are in componenta 16 angajati: directorul de cabinet si 15 consilieri personali, informeaza Ministerul Economiei la solicitarea HotNews.ro. Cei mai multi consilieri au fost preluati de la fostul ministru Ion Ariton.

UPDATE Potrivit informatiilor HotNews, urmeaza o evaluare a acestor consilieri. Numarul destul de mare al consilierilor este justificat prin faptul ca "volumul de munca este mult mai mare in comparatie cu orice al minister, fiind peste 100 si ceva de entitati in coordonare si subordine", au declarat pentru HotNews surse din minister.
  • Gabriel Adrian Margin, director de cabinet- a fost directorul general al Electrica Serv Transilvania Nord
  • Silviu Manastire, consilier personal, imagine- fost manager general al agentiei de stiri Newsin
  • Paul Gheorghiu, consilier personal, comitete interministeriale- a fost consultant senior la Pricewaterhouse Coopers
  • Horia Dumitrescu, consilier personal, industria de aparare- a fost consilier al fostului ministru Ion Ariton
  • Pompiliu Budulan, consilier personal, energie nucleara- a detinut functia de director general al Nuclearelectrica pana in decembrie anul trecut cand si-a dat demisia
  • Felix Ardelean, consilier personal pe probleme de fonduri europene
  • Roxana Valeria Botez, consilier personal, relatia cu Parlamentul- a fost consilier al fostului ministru Ion Ariton
  • Dorin Simion Rusu, consilier personal, relatii internationale, management privat- a fost consilier al fostului ministru Ion Ariton
  • Catalin Marius Oprea, consilier personal, parteneriatul public-privat- a fost consilier al fostului ministru Ion Ariton
  • Cezar Florin Bulacu, consilier personal, litigii industriale- a fost consilier al fostului ministru Ion Ariton
  • Ion Marcu, consilier personal, relatia cu FMI, IT, mediul de afaceri- a fost director general la Envisum Systems, Bucureşti
  • Tudor Serban, consilier personal, energie- fost secretar de stat in Ministerul Economiei, dupa care consilier al fostului ministru Ion Ariton
  • Robert Daniel Redeleanu, consilier personal, privatizari, managementul privat- a fost director general al Scandia Food
  • Dumitru Chisalita, consilier personal, petrol si gaze naturale- fost director general al Romgaz
  • Adriana Slav, consilier personal, sefa de cabinet- a fost consilier al fostului ministru Ion Ariton
  • Iulia Oana Anton, consilier personal, sefa de cabinet- a fost consilier al fostului ministru Ion Ariton








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





6105 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    bine/rau (Vineri, 9 martie 2012, 14:18)

    alip [utilizator]

    E bine, e rau? Care e practica? Ca daca ma intrebi pe mine, omul nu prea se pricepe, dar poate gresesc.
    • 0 (2 voturi)    
      Nu sunt multi (Sâmbătă, 10 martie 2012, 11:51)

      Blonda lui Bode [anonim] i-a raspuns lui alip

      Daca omul e electrician la baza, nu e normal sa-l conslieze si cum se deschide usa la lift ? Si apoi sa vedem cam cati din cei 15 dau pe la servici ? Cel mult 3-4, restul fac bani pe la firmele lor inscrise pe numele parintilor sexagenari analfabeti. Asta e ,asa se fac economii la buget in perioada de criza, reforma vorba lui Base, concediezi niste amarati cu 1200 lei pe luna care oricum faceau ceva si angajezi consilieri cu 2500-3000 lei care freaca menta ,vorba unei ex ministre blonde !
  • 0 (8 voturi)    
    jumate-s de la fostul Ministru, de la Ariton... (Vineri, 9 martie 2012, 14:20)

    costica [anonim]

    Ce l-au mai consiliat astia pe Ariton ala, vai de mama lor sau a lui ....!!!
    Astia luau bani degeaba, pierderi de bani, nici un folos de pe urma lor... pe Ariton nu cred ca-l stia 1% dintre romani.... o catastrofa de "Ministru", ca toti portocaliii cre n-au "aranjat" astia 3 ani !!
    Nu stia nici sa vorbeasca, abia ingaima cateva cuvinte, CATASTROFA !!!!!!!!!!!
  • +4 (6 voturi)    
    cam multi nu? (Vineri, 9 martie 2012, 14:23)

    zaza [anonim]

    cam multi nu?
  • +3 (5 voturi)    
    ok (Vineri, 9 martie 2012, 14:24)

    catalin_mattei [utilizator]

    daca se vor dovedi utili si vom vedea rezultate bune la minister atunci este ok.. daca va fi acelasi mers ca pana acum.. ma intreb de ce ii mai platim
  • +2 (2 voturi)    
    ministrul economiei....consilieri (Vineri, 9 martie 2012, 14:59)

    anusca [utilizator]

    acesti noi consilieri sunt fosti consilieri , fosti directori(nu stim la toti profesia),dar nu stim de fapt ce contributie au in proiectul de restructurare si dezvoltare ecomica a acestei tari.As fi dorit sa vad si ceva economisti de marca intre atatia consilieri.In orice caz sunt prea multi platiti ca sa faca...ce?...au contribuit la intarirea contractelor cu asa zisii "baieti destepti" ?
  • +1 (1 vot)    
    nelamurire (Vineri, 9 martie 2012, 16:54)

    costache [anonim]

    De ce are nevoie un ministru de consilieri personali? Secretarii de stat la ce folosesc?
    • +1 (1 vot)    
      secretarii de stat (Vineri, 9 martie 2012, 17:56)

      taranistu [utilizator] i-a raspuns lui costache

      folosesc la faptul ca si acestia au consilieri personali. Personal, consider ca astia ar trebui sa-i plateasca ministrul, din banii lui, personali!
  • 0 (0 voturi)    
    Mai (Sâmbătă, 10 martie 2012, 12:08)

    Ovi [anonim]

    Trebuie si vreo 12 secretare de caciula care mai de care. Sa vedeti atunci ce-o sa mai creasca economia ;)
  • 0 (0 voturi)    
    Exagerare. (Duminică, 11 martie 2012, 9:13)

    sase sase [anonim]

    Dupa cum sunt definite domeniile de care se ocupa cred ca unii sunt utili ,dar cred ca multi taie frunze la caini si fac numai umbra prin minister.Cred ca pe multe din domeniile de care se ocupa consilierii respectivi sunt si directori in minister.Si atunci revin la ce spunea Ceausescu pe vremuri:"Tovarasi sa eliminam paralelismele din activitatea de partid si de stat"!
  • 0 (0 voturi)    
    criza voastra nu a noastra (Luni, 12 martie 2012, 21:51)

    dezamagitul [anonim]

    Si mai ziceti ca este criza cand un ministru are in subordine un guvern cate guverne sant la toti ministri .
    Cati trantori mai trebuie sa platim ,ca tot incompetenti santeti si tara sta sa moara.
    Doamne da-le mintea cea din urma.