VIDEO Traian Basescu: Am rupt orice legatura cu Petrom, ca protest pentru excesul de profit intr-un an de criza

de R.M.     HotNews.ro
Duminică, 11 martie 2012, 11:22 Economie | Companii


Presedintele Traian Basescu afirma ca a "rupt orice legatura cu Petrom", in semn de protest "pentru excesul de profit pe care l-a avut intr-un an de criza". "Contractul (cu Petrom) e scris de asemena natura incat nu se poate face nimic" pentru reducerea pretului la carburanti, a precizat seful statului, la emisiunea "Dupa 20 de ani" realizata de Pro Tv.

Traian Basescu a fost intrebat de reporterii Pro Tv daca a venit cu masina personala la Palatul Cotroceni, unde a fost realizata emisiunea, si daca isi deconteaza benzina.

"Am venit cu Loganul (la Palatul Cotroceni, unde are loc emisiunea), eu pun benzina. Si la Logan si la Duster, pentru ca am si un Duster, eu pun benzina", a raspuns presedintele Basescu, adaugand: "Eu sunt cel care a rupt orice legatura cu Petrom ca semn de protest pentru excesul de profit pe care l-a avut intr-un an de criza".

El a afirmat ca a anulat o intalnire pe care trebuia sa o aiba "cu cei de la Petrom, pentru ca nu imi place politica lor, este incorecta".

"Sigur, nu poti cere unei firme sa fie 100% morala, dar nici nu poti sa-mi arunci in fata in fiecare zi ca pretul mondial al petrolului este de 120 de dolari barilul cand tu il extragi cu 16 dolari din Romania", a acuzat Traian Basescu.

Seful statului a precizat ca discutat in mai multe randuri cu conducerea companiei, "inclusiv cu presedintele austriac", si raspunsul a fost "sa vedem, sa discutam.

"Contractul e scris de asemenea natura incat nu se poate face nimic", a adaugat Traian Basescu.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





15091 vizualizari

  • +23 (27 voturi)    
    Urmeaza exportul de gaze naturale (Duminică, 11 martie 2012, 11:39)

    Cetatean [anonim]

    Sa facem o comparatie cu ce s-a intamplat in cazul Petrom, care acum are politici anti-romanesti:

    1. "Consiliul Concurentei a sanctionat grupul Petrom cu o amenda totala de 503,8 milioane de lei pentru ca s-a inteles cu alte companii petroliere pentru a scoate de pe piata un sortiment de bezina. Chiritoiu a anuntat ca Petrom a luat cea mai mare amenda pentru ca a avut circumstante agravante".

    2. "Statul roman este dator companiei OMV Petrom cu circa 2,46 miliarde de lei (aprox.600 de milioane de euro). De altfel, chiar in raportul financiar pe 2010, se arata ca aceasta este suma totala estimata pe care Petrom o revendica de la stat pentru unele cheltuieli de mediu".

    3. Evolutia profitului net al Petrom in perioada 2004 - 2009

    - In anul 2004 Petrom a avut pierderi de 240 milioane de euro.
    - In anul 2004 statul a obtinut la privatizarea Petrom 670 milioane de euro pentru 33% din actiuni. Petrom a realizat ulterior o majorare de capital in valoare de 830 milioane de euro, care i-a permis sa-si majoreze participatia la 51%.
    - In anul 2005 profitul Petrom a fost de 391 milioane de euro.
    - In anul 2006 profitul Petrom a fost de 648 milioane de euro.
    - In anul 2007 profitul Petrom a fost de 533 milioane de euro.
    - In anul 2008 profitul Petrom a fost de 278 milioane de euro.
    - In anul 2009 profitul Petrom a fost de 326 milioane de euro.

    http://www.zf.ro/infografice/evolutia-profitului-net-al-petrom-in-perioada-2004-2009-5718024

    Ce investitii formidabile a facut Petrom in anul 2004 astfel incat in 2005 a ajuns la un asemenea profit?
    Rezervele mondiale de hidrocarburi sunt pe terminate (pe termen mediu) si in cazul unor crize energetice catastrofale ne vom trezi ca nemtii vor plati mai mult decat romanii pe energia romaneasca (care va fi exportata) iar noi vom ramane cu locuintele neincalzite iarna.
    • 0 (4 voturi)    
      Mai mult de atat (Duminică, 11 martie 2012, 19:16)

      Traian S Basescu [anonim] i-a raspuns lui Cetatean

      Pune, pentru corectitudine, managementul corect, disparitia firmelor capuse...

      De fapt, este o minciuna ca petrom s-a imbogatit pentru ca a exploatat in exces rezervele de petrol; exploatarile s-au facut in functie de necesarul de carburanti de pe piete...

      Ultima capusa a PETROM a fost sindicatul lui Luca...

      Orice privatizare facuta cu un investitor puternic de pe piata, va creste incasarile la bugetul tarii!
      • -1 (3 voturi)    
        fara foc nu iese fum (Luni, 12 martie 2012, 0:47)

        legatura de ceapa [anonim] i-a raspuns lui Traian S Basescu

        Si daca Basescu a afirmat ca avea legaturi cu Petrom-ul, putem sa stim si noi care erau "legaturile" lui cu Petrom-ul si in ce constau ? In afara de faptul ca isi alimenta Loganul si Dusterul de la Petrom ? Avea cumva si abonament ? Sau era vorba de alte legaturi de alta natura ?
    • -4 (4 voturi)    
      Banii vin cand muncesti, nu cand stai (Luni, 12 martie 2012, 10:32)

      Serban [anonim] i-a raspuns lui Cetatean

      Se pare ca stii date, ca stii cifre, dar ca degeaba le ai pt ca nu intelegi principiile economice.
      In plus de asta, conteaza intelegerea obiectivelor pe care si le-a propus Petrom. Din momentul cand a devenit actionar majoritar OMV-ul i-a pus la munca pe lenesii care pana atunci erau sa bage in faliment Petromul, care furau in canistre si in cisterne. Normal ca muncind, au reusit sa scoata din mizerie din 2004 pana in 2005 si chiar sa faca bani.
    • +2 (2 voturi)    
      !!! (Luni, 12 martie 2012, 10:57)

      cicio [anonim] i-a raspuns lui Cetatean

      Demult nu mai cumpar de la petrom...produse slab calitativ...
  • -11 (43 voturi)    
    deci, avea legaturi si acum le-a rupt? (Duminică, 11 martie 2012, 11:44)

    dinu p. [anonim]

    aha, bine de stiut.
    • -10 (20 voturi)    
      Well ... daca nu au cotizat suficient la partid .. (Duminică, 11 martie 2012, 17:02)

      Mitica (Palarierul) [anonim] i-a raspuns lui dinu p.

      Well ... daca nu au cotizat suficient la partid ... dl. presedinte a "rupt legaturile" cu cea mai mare firma din Romania, uitand in fapt ca jumatate din profit merge la ... statul roman, actionar cu 51% in combinatia "beton" cu OMV.

      In plus statul roman percepe accize pe toata productia OMV Petrom, si pe partea lui OMV si pe partea statului roman.

      In concluzie - primul jefuitor al tarii este chiar statul condus de dl. Basescu.

      In fapt este vorba de inca o afirmatie stil Traian Basescu - cu care incearca sa abata atentie de la necesitatea reformarii parlamentului - de acum incolo, prin orice mijloace !

      Dl. Basescu este atat de plin de el - "presedintii nu abdica" incat a ajuns ridicol. Pozitia de presedinte este una vremelnica, fiind incredintata prin vot popular unor oameni, unii mai buni, altii mai rai. Din pacate in Romania - am avut se pare fie ghinion, fie prea multa prostie, deoarece functia de presedinte a fost incredintata unor oameni rai - Iliescu, Constantinescu, Basescu.

      Well ... celui mai rau dintre toti, functia de presedinte nu i-a fost incredintata, caci si-a creat-o si a luat-o singur - Ceausescu.

      In fapt dl. Basescu nu este multumit cu suma primita de la OMV Petrom pentru sine si pentru partid, de aici afirmatiile ridicole si pline de "basetza".

      "Patria si Dreptul Meu!"
      .
      • +10 (12 voturi)    
        petrom (Duminică, 11 martie 2012, 20:45)

        hot news [utilizator] i-a raspuns lui Mitica (Palarierul)

        Aici e vorba despreo afacere(din partea noastra paguboasa) si nu despre cum il dam jos pe Basescu.Aici e vorba despre mazare si tu ajungi tot la castravete.Tare sunt curios daca dupa plecarea lui Basescu va sinucideti pentru ca va pierdeti obiectul muncii.Va paste ridicolul.Probabil va schimbati nikul.
        • -4 (6 voturi)    
          n'ati inteles (Luni, 12 martie 2012, 8:47)

          toto cutine [anonim] i-a raspuns lui hot news

          base s'a suparat pe petrom, ca de la om la pompa.

          voi basitii de serviciu, voi sariti imediat in aer.
          nea metica vorbea de cardasia asta, din care profita din plin statul roman.
          cardasie, sau vanzare, cum o numiti voi, a resurselor patriei natale si mioritice.
          de care, of course, nu base este de vina. ci bonbonel spagarul, ilici, tariceanu si tzaranistii.
          numai ca, fara omv, petrolul romanesc ajungea la rusi, via conu dinu.
          cu omv, tot mai are o gramada de profit.
          basca c'au venit austriecii cu bani, tehnologie si organizare.

          propagandistii pedelei sunt mai slabi ca ai opozitiei.
          se vede si pe canaliile de teve.
          un' apare un pedelisto, apar si lozinci.
          si cultul personalitatii, cu citate masive din base, adevarate incantatii.

          si base e mai slab in argumente. si nici in vrajeala nu mai este ce'a fost.
          de fapt n'a fost el, ci efectul flacarii violete :)
          sa para ca tzine cu boboru.
          si poate ca nea mitica a prns'o bine, n'au dat uiumul la morara.

          hai bre, mai raritzi, ce naiba !
          • 0 (2 voturi)    
            petrom (Luni, 12 martie 2012, 10:26)

            hot news [utilizator] i-a raspuns lui toto cutine

            Dupa cum judeci asa si scrii.Dragule,in scoala militara aveam un coleg mai slab cu "balconul",care dupa un an a trebuit sa plece la trupa.Multi l-au regretatsi s-au mirat:"Ce frumos spunea el bancuri,ce or fi avut cu el"?Citindu-ti postarea am avut impresia ca el esti.SA-TI FIE DE BINE!
            • 0 (2 voturi)    
              scris standard (Luni, 12 martie 2012, 12:23)

              ivan turbinka [anonim] i-a raspuns lui hot news

              stii ce zice mishu caftangiul, statuia din fata universitatii din bucale ?
              "la dealul spirii tantalailor, ca nu e de voi !"

              poate stii ca acolo e scoala militara...

              nu ma mira ca nu pricepi orice scriere.

              s'traitzi !
              bine.
        • -1 (1 vot)    
          dom mitica (Luni, 12 martie 2012, 13:57)

          rica venturiano(publitzist) [anonim] i-a raspuns lui hot news

          nu ramane somer.
          ii merge afacereea cu palariile, de cand dumbovitzenii vor sa fie domni.

          mai nasol de voi, postacii pedelisti, ca o sa sprijiniti opozitia.

          postacii uzelei vor fi in avantaj, la serviciu.

          practic, nu se schimba nimic, numai o inversare de misiuni de lupta.

          base: "patria e dreptul meu !"
      • 0 (2 voturi)    
        hehehe ! (Luni, 12 martie 2012, 9:59)

        rica venturiano (publitzist) [anonim] i-a raspuns lui Mitica (Palarierul)

        nu abdica, of course.
        pai, ce'ar fi prost ?!

        bataia era din nou, la oful lui cel mare.
        se crede mai presus ca regele.

        basel- supremul, carmaciul, conducatorul neamului.

        s'a urcat scroafa'n copac si i se vad toate..
        nu mai sesizeaza nimcnicia si vremelnicia.

        base ar zice:
        "patria e dreptul meu !"
      • +1 (1 vot)    
        omv (Luni, 12 martie 2012, 10:10)

        golgoaja [anonim] i-a raspuns lui Mitica (Palarierul)

        prin mila lui bonbonel, are 51%.
        statul roman a mai vandut din restul de 49, iar acum vor sa mai vanda din ce le'a mai ramas.
        ca, ne preseaza astia ai lui geffrey franx.:-)

        pai cum sa controleze petromul ?!
  • +62 (64 voturi)    
    Petrom -afacerea lui Adrian Nastase (Duminică, 11 martie 2012, 11:46)

    roman [anonim]

    Cred ca nu mai e nici un secret pentru nimeni, ca Adrian Nastase a dat pe nimic Petrom-ul OMV-ului cu un contract foarte dur cu parte romana care nu poate decat sa asiste cum austriecii ne extrag petrolul si ni-l vand mai scump decat in alte tari din Europa.

    Asa ca Petrom e doar una din 'afacerile' PSD pe spinarea Romaniei.
    • -8 (16 voturi)    
      @roman (Duminică, 11 martie 2012, 14:54)

      Kion [anonim] i-a raspuns lui roman

      Pdlacule, privatizarea Petrom a fost aranjata de seful echipei de negociatori romani , Traian Basescu, cu asasinul economic FMI.
      • 0 (0 voturi)    
        ia vezi aici (Duminică, 11 martie 2012, 23:05)

        Vacaroiu [anonim] i-a raspuns lui Kion

        http://www.minind.ro/opspi/rom/div/contract/petrom.htm
    • -5 (11 voturi)    
      oare? (Duminică, 11 martie 2012, 16:01)

      gogu [anonim] i-a raspuns lui roman

      Oare a fost Adrian Nastase cel care a "privatizat" Petrom catre austrieci? Ian sa va uitati domniile voastre bine de tot in acte si sa vedeti ca semnatura de vanzare din partea statului roman este a ministrului transporturilor de atunci adica... ati ghicit...Traian Basescu.
      Acum, nu ca Nastase n-ar avea nici o treaba cu asta, dar ...sa nu mai zica Baselu' ca el e curat ca lacrima in aceasta problema.
      • +8 (14 voturi)    
        Oare? (Duminică, 11 martie 2012, 18:53)

        Eduard [anonim] i-a raspuns lui gogu

        in 2004 ministrul transporturilor era Miron Mitrea iar Traian Basescu era primar la Bucuresti. Mai incet cu minciunile...
        • -5 (5 voturi)    
          Mai nene...ai auzit de parlament??? (Duminică, 11 martie 2012, 19:26)

          Cristian [anonim] i-a raspuns lui Eduard

          Pai se poate?
          Nu s-a votat acolo?
          Am inteles.....base era in greva parlamentara...
        • -3 (5 voturi)    
          Mai nene...ai auzit de parlament??? (Duminică, 11 martie 2012, 19:26)

          Cristian [anonim] i-a raspuns lui Eduard

          Pai se poate?
          Nu s-a votat acolo?
          Am inteles.....base era in greva parlamentara...
      • +6 (6 voturi)    
        rea credinta (Luni, 12 martie 2012, 9:05)

        Luca [anonim] i-a raspuns lui gogu

        Ca era guvernarea nastase e clar. dar sa spui ca un primar fie el si Traian basescu a vandut Petrom este rea credinta si dezinformare. Petrom era o companie de stat deci administrata de ministerul economiei si nu al transporturilor in plus fiind o companie strategica negocierile sau purtat de prim ministru in speta Adrian Nastase si acolitii lui in primul rand ministrul economiei daca nu ma insel DIP. Asa ca baietas mai usurel cu jos Basescu ca o sa ajungem sa credem ca el l-a condus din umbra si pe Iliescu.
      • +1 (1 vot)    
        petrom (Luni, 12 martie 2012, 17:01)

        hot news [utilizator] i-a raspuns lui gogu

        Mai copile ce cauti tu pe aici?Petrom a fost vandut in 2003? . Ce sa caute Basescu in guvernul Nastase?Esti dus rau de tot!Oameni buni stingeti-i nebunului astuia lumina!
    • -3 (5 voturi)    
      o mica recomandare (Luni, 12 martie 2012, 8:51)

      roman verde neaos mioritic [anonim] i-a raspuns lui roman

      citeste si mata comentariul de mai sus, al lui mitica palarierul, poate'ti vine vreo palarie...

      statul roman e actionarul principal.

      si tot el incaseaza redevente, accize si alte taxe la pompa, proportionale cu pretzul.

      asa ca mai usor cu lacrimile lui basel.

      el s'a suparat pe pompa petrom, nu pe omv.:-)
  • +31 (43 voturi)    
    Sa cumparam mai putin de la Petrom (Duminică, 11 martie 2012, 11:50)

    Dan [anonim]

    Acest mesaj al presedintelui seamana cu o greva a cumpararii asa cum s-a mai incercat. Ar functiona o perioada scurta de timp, nici unei companii nu iar place scaderea incasurilor peste noapte cu 10-15% (si sunt multe instrumente care se pot folosi: mediatizare pe facebook, forum-uri). Dar pe termen lung din pacate nu functioneaza... buna incercare din partea Presedintelui.
    • +26 (26 voturi)    
      S-a creat un cartel... (Duminică, 11 martie 2012, 14:08)

      oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui Dan

      al celor mai mari comp. care distrib, benzina pw piata romaneasca-omv, / petrom, lukoil si rompetrol- de la cine sa cumperi ca preturile sunt la fel.

      singura solutie, este ca statul roman sa reia prin nationalizare, 51% din part. omv, in felul acesta statul roman devine un jucator pe piata de prod, petroliere.

      guvernul romaniei , daca vrea, poate sa faca aceasta manevra.
      intreruperea relatiei nu este o solutie.
      • -1 (1 vot)    
        sa fim seriosi (Luni, 12 martie 2012, 13:22)

        Irina [anonim] i-a raspuns lui oxxxxxyyyyya

        Ca atunci cand avea statul Petromul au facut vreo performanta. Toate companiile detinute majoritar inca de stat sunt pe pierdere. Preia statul Petromul (din nou) o sa avem datorii de platit catre te miri ce parlamentar care se va trezi sa faca afaceri destepte cu statul.
  • -1 (39 voturi)    
    ce batjocura! (Duminică, 11 martie 2012, 11:50)

    casandra [anonim]

    Domnul presedinte a rupt relatiile sociale cu Petrom, nu mai beau impreuna un pahar!
    Alte state au legiferat supraimpozitarea profitului excesiv, ajungand la rate de 50% ! Dl. Basescu a impus pastrarea impozitarii profitului la 16%.
    Prostiile cu ruptul relatiilor este praf in ochi si nesimtire crasa!
    In criza din 1929-1933, administratia americana a crescut impozitarea profitului excesiv la 79% mai intai, iar apoi chiar la 94%. Basescu rupe relatiile si refuza biletul la balul Petrom. Ce mai reactie!
    • +19 (39 voturi)    
      uneori.... (Duminică, 11 martie 2012, 14:09)

      soso [anonim] i-a raspuns lui casandra

      cred ca romania are pre multi retarzi, doar din simplul motiv ca romanii se pricept la absolut orice.....daca ti-a zis (si nu o data) ca austriceii si-au facut un contract beton, datorita iubitorilor de tara-PSD-, tu ce mai vrei?????
      • +1 (7 voturi)    
        ai citit contractul? (Duminică, 11 martie 2012, 16:03)

        desteptu satului [anonim] i-a raspuns lui soso

        atunci, de unde stii?
        • +3 (5 voturi)    
          sunt convins ca asa e (Duminică, 11 martie 2012, 21:16)

          gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui desteptu satului

          daca n-ar fi fost asa de mult sarea unu de la USL sa-i dea peste bot. mai terminati cu fitilele. basescu chiar vorbeste bazat, cand spune ceva stie ce spune. a facut de ras multi politicieni, i-a calcat in picioare (tariceanu, antonescu, geoana).
        • 0 (0 voturi)    
          petrom (Luni, 12 martie 2012, 17:08)

          hot news [utilizator] i-a raspuns lui desteptu satului

          "Stie Tot",tu ai citit contractul?Mai cotcodac ,esti inca la betisoare!Cum s-ar spune:"sa vorbeasca si nea Ion ca si el e om".Continua vere ca nimic nu ai de spus,sau poate numai prostii!Nu te lasa!
    • -6 (8 voturi)    
      am mai afla ceva! (Duminică, 11 martie 2012, 14:57)

      aritmos [anonim] i-a raspuns lui casandra

      Bravo! dar spune-mi cum supraimpozitul nu se duce in pretul carburantului? O fi mai bine sa coste 7 lei benzina?
      • +6 (6 voturi)    
        Nu neaparat (Duminică, 11 martie 2012, 19:30)

        Prostu' satului [anonim] i-a raspuns lui aritmos

        Petrom sunt singurii din piata care obtin acest profit colosal, iar el in ultima instanta provine din ce zice Basescu -- faptul ca extrag petrolul romanesc la costuri foarte mici, dar il valorizeaza la pretul international, de 7-8 ori mai mare. Daca cifra prezentata de presedinte cu privire la costurile de extractie este reala, jumatate din profitul Petrom de anul trecut a venit din aceasta diferenta.
        Ceilalti jucatori de pe piata importa petrolul pe care-l proceseaza, sau importa direct produsele rafinate, asa incat profiturile lor sunt mult mai "pamantesti". Verifica cifrele si-o sa constati ca Petrom a obtinut constant marje nete de peste 10%, culminand cu acest aproape 20% sau cata fost anul trecut, pe cand ailalti sunt la cateva procente.
        Asa ca, daca statul ar impozita acele windfall profits, profituri excesive cum le zice Base (desi recunosc ca nu e un termen prea fericit), asa cum fac multe alte state, asta i-ar afecta doar pe Petrom.
        Daca ar aplica acelasi lucru si la Rosia Montana (ca nu e meritul RMGC ca pretul aurului e unde e), sa vezi ce-ar mai scadea entuziasmul postacesc si-acolo...
        • 0 (0 voturi)    
          mai larg! (Luni, 12 martie 2012, 11:46)

          aritmos [anonim] i-a raspuns lui Prostu' satului

          Lukoil importa la pret "convenabil pt. firma mama" si de aia face profit mai mic in RO. I.Blanculescu a explicat mecanismul bine. Taxa Robin Hood nu a dus la ieftinirea carburantilor, ori noi despre asta vorbeam. O taxa Robin Hood va duce la un buget mai echilibrat (cu cat?) dar nu la micsorarea preturilor.
    • +3 (3 voturi)    
      contractul în sine (Luni, 12 martie 2012, 7:37)

      Ana Armanca Ardeleanu [anonim] i-a raspuns lui casandra

      Pe privatizarea Petrom se poate scrie TRĂDARE NAŢIONALĂ, În sensul că austriecii de la OMV vor plati redevenţa calculată la nivelul privatizării, indiferent de fluctuaţiile preţului ţiţeiului pe plan internaţional. Dacă în unele cazuri redevenţa rămane bătută în cuie pe o perioada de 10 ani, în altele această perioadă se intinde până la 30 de ani. Buna afacere pentru Petrom şi OMV.
      Trădători de neam şi ţară!
  • +27 (35 voturi)    
    nu mai alimentati de la PeTROM/OMV ! (Duminică, 11 martie 2012, 11:50)

    john doe [anonim]

    Asa ar trebui sa facem toti. Sa mai dam o pauza PETROM-ului si sa alimentam de la MOL sau PETROMIDIA. Are perfecta dreptate Basescu. Vine el anul 2014, cand o sa discute Statul Roman toate redeventele contractului de provatizare PETROM... Sper ca de la 16 dolari pe baril sa-l faca macar 40 dolari/baril. asa, doar pentru OMV, in numele anilor care au trecut. Daca nu le convine sa renunte si sa lase loc al altii care vor sa faca afaceri cu petrol in Romania. Nastase si DIP, 7 generatii dupa voi nu o sa traiasca linistite dupa toate blestemele pe care le-ati primit de la poporul Roman.
    • -5 (9 voturi)    
      @john doe (Duminică, 11 martie 2012, 15:33)

      yyy [anonim] i-a raspuns lui john doe

      Asa, dati bani ungurilor si dup-aia strigati cand cer autonomie (cumparati de la mol, abonati-va la rcs/rds, cumparati kurtos si dup-aia indignati-va). Chiar crezi ca mol sau rompetrol sau lukoil nu sunt intelesi cu omv?
    • +3 (3 voturi)    
      HAHAHA (Duminică, 11 martie 2012, 16:07)

      Petromidia [anonim] i-a raspuns lui john doe

      Tu ai idee ce vorbesti ? MOL-ul e tot al OMV-ului. Baga la cap.
      • +2 (4 voturi)    
        bîh! (Duminică, 11 martie 2012, 20:29)

        Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Petromidia

        Am dat din greseala un "plus"! Nu e adevarat, maghiarii au REFUZAT sa vanda MOL la OMV!!!
        • +1 (1 vot)    
          esti slab informata (Luni, 12 martie 2012, 0:33)

          Codrutzu [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

          2007:
          Începând din luna septembrie, OMV deţine un pachet de acţiuni de 20,2% în cadrul societăţii petroliere MOL din Ungaria
          sursa: omv punct ro.

          Si e vorba de MOL Ungaria, nu MOL Romania.
  • -15 (31 voturi)    
    Penibil...Populistul Base... (Duminică, 11 martie 2012, 11:54)

    Trader [anonim]

    Cat suntetzi de afectat de traiul greu domnule Presedinte Populist...Din 2004 tot chinuitzi o populatzie saracita si indobitocita, se apropie scadentza si mai pacalim pe cineva...Greu credibil domnule Presedinte...TOT PDL, VA DA SOCOTEALA POPORULUI ROMAN...
  • +23 (27 voturi)    
    aha (Duminică, 11 martie 2012, 11:59)

    jkhk [anonim]

    ba se poate face, in 2014, cind expira prevederile contractului, pot fi crescute redeventele. acum au cel mai scazut nivel nu din europa sau din lume, ci din toata galaxia... ba cred ca si din galaxia vecina, alfa centauri... pe de alta parte, de ce e asa nasol daca are petrom profit? cei 30 la suta pe care ii mai are statul prin mec si sifuri nu aduc dividende frumoase?
    • +1 (7 voturi)    
      Afacerea Petrom (Duminică, 11 martie 2012, 17:26)

      Petrom [anonim] i-a raspuns lui jkhk

      Jkhk uiti poate un lucru important Petromul face balanta sa fie negativa,adik toti banii din profit se investesc si actionarii nu primesc dividente.Mai pe inteles duc banii afara din tara prin tot felul de contracte cu firme austriece.Pana acum petromul nu a dat dividente(logic,sa nu imparta profitul si cu ceilalti 49%)
      • 0 (2 voturi)    
        bleahhh...! (Duminică, 11 martie 2012, 20:32)

        Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Petrom

        "stiinta economica" la greu!!!
        Daca investeste dividendele, logic, inseamna ca o parte din "investitii" (aferente dividendelor cuvenite) sunt ale... Statului roman! Asa ca Statul poate sa faca ce vrea el cu partea aia de "investitie": sa ia profitul de pe urma ei, sa o vanda... samd...!
      • +3 (5 voturi)    
        Rosia Montana (Duminică, 11 martie 2012, 20:41)

        The Saker [utilizator] i-a raspuns lui Petrom

        la fel va face si RMGC cu exploatarea aurului romneasc din Apuseni; desi statul roman are 19%, se poate aranja contabil foarte usor ca sa nu se dea dividende; practic statul va lua doar redeventa, care a fost de 4% pana acum, iar acum guvernul a marit-o in urma protestelor activistilor de mediu la astroomica valoare de 6% !!! din nou, cea mai mica redeventa din Galaxie. Suntem doar o biata colonie , ca si cele africane; statul roman nu mai exista. Prin grija elitei romanesti guvernante tradatoare, mana in mana cu asasinii economici (FMI, banci, corporatii americane si vest-europene)
        • +4 (4 voturi)    
          Pardon! (Luni, 12 martie 2012, 7:41)

          Ana Armanca Ardeleanu [anonim] i-a raspuns lui The Saker

          Nu mai jigni statele africane şi POLITICIENII lor, sunt state africane care au redevenţa de 20% pentru bogăţiile din subsol. Dar ele au politicieni, nu cârpe de trei parale chioare!
    • 0 (2 voturi)    
      In 2014 (Duminică, 11 martie 2012, 19:37)

      Prostu' satului [anonim] i-a raspuns lui jkhk

      O sa fie alegeri prezidentiale, asa incat bobulatia o sa aiba alte griji... si o sa ne trezim la inceput de 2015 ca "am uitat" de redeventele alea...
      Iar dividendele frumoase sunt obtinute din portofelul tau si-al tuturor celorlalti consumatori -- inclusiv economici. Daca esti atat de grijuliu cu bugetul statului (care oricum n-are nimic a aface cu sifurile, nu stiu de unde-ai scos-o pe asta), poti oricand dona benevol (nu, nu e oximoron) in contul ala de criza, cu care se laudau mai an autoritatile.
  • +2 (24 voturi)    
    Josnic (Duminică, 11 martie 2012, 12:01)

    Xul [anonim]

    Daca dumneata domnule presedinte nu poti face nimic apoi noi astia mici ce sa facem ?
    • +7 (17 voturi)    
      Hmm! (Duminică, 11 martie 2012, 13:42)

      BrainChild [utilizator] i-a raspuns lui Xul

      Cred ca de vina sunt cei ce i-au votat pe aceia care au semnat contractul cu Petrom.
  • +9 (23 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Duminică, 11 martie 2012, 12:01)

    [anonim]

    • 0 (0 voturi)    
      dacă ar fi numai 20 de miliarde! (Luni, 12 martie 2012, 7:47)

      Ana Armanca Ardeleanu [anonim] i-a raspuns lui

      Potrivit unui studiu făcut în 1973 la Institutul de cercetări miniere de la Baia Mare), la Roşia Montană există:
      Aur: 1,5 gr/tona de minereu concentratie medie
      Argint: 7-11 gr/tona de minereu
      Germaniu: 20 gr/
      Vanadiu: 2500 gr/tona (!!)
      Titan: 1000 gr/tona
      Nichel: 30 gr/tona
      Crom: 50 gr/tona,
      Cobalt: 30 gr/tona
      Galiu: 300 gr/tona
      Arsenic: 5000 (cinci mii) gr/
      Bismut: 20 gr/tona,
      Feldspat potasic,

      Plecând de la estimarea de 200 milioane de tone a minereului de acolo se poate face evaluare a metalelor din zăcământ :
      AUR (1,5g/tona minereu)......10.5 miliarde USD
      ARGINT (10g/tona).............. 1,3 mld. USD
      GALIU (300g/tona)..................13 mld. USD
      GERMANIU (20g/tona)...........5,2 mld.USD
      CROM (50g/tona)....................6,5 mld. USD
      VANADIU (2500g/tona)...........10 mld. USD
      Co, Ti, Ni, Bi, As Wolfram şi feldspat potasic............minimum.. 5 mld. USD TOTAL...........................................51,5 mld. USD
      • +3 (3 voturi)    
        Rosia Montana (Luni, 12 martie 2012, 10:39)

        hot news [utilizator] i-a raspuns lui Ana Armanca Ardeleanu

        Daca este adevarat ceea ce spui,nu am motive sa nu cred,atunci ne intrebam: de ce nu cumpara statl roman utilajele necesare pentru a porni aceasta afacere singur?Utilajele se pot cumpara cu imprumut,mana de lucru avem,specialisti sigur avem,sau poate cineva nu doreste aceasta?
    • -2 (2 voturi)    
      rationament eronat (Luni, 12 martie 2012, 12:12)

      noki [anonim] i-a raspuns lui

      Petrom face profit mare pe spinarea a 20 milioane de romani.
      Nu era mai bine, ca sa faca profit mai mic, chiar daca si statul incasa mai putin, iar benzina sa fie la jumatate de pret?
      Atunci toata economia mergea mai bine, preturile si transportul erau mai mici, deci puterea de cumparare si nivelul de viata mai ridica.
  • +10 (20 voturi)    
    :) (Duminică, 11 martie 2012, 12:02)

    cosming [anonim]

    Dl. Presedinte cum sa nu se poate face nimic?! Ne credeti idioti pe toti ?!

    Guvernul poate impune "temporar" o taxa in functie de CIFRA DE AFACERI pentru toti producatorii de benzina, gaz si motorina, prin care se poate acoperi diferenta intre pretul cu care se extrag petrolul si gazele si cotatiile internationale la care firmele inteleg sa il vanda.
    Consider ca este suficient numai sa faceti publica intentia CAT MAI CURAND si problema se va rezolva de la sine.

    Un pret de peste 3 RON/l de benzina si 2.5 RON/l motorina este nejustificat de mare in Romania dupa cum bine stiti....
    • +4 (8 voturi)    
      petrol (Duminică, 11 martie 2012, 15:14)

      dorin valeriu [anonim] i-a raspuns lui cosming

      Te dai mare jurist, vii cu solutii miraculoase ! Pai crezi ca Base vorbeste fara sa se fi consultat cu "crema' juristilor" ? Nemtii aia au avocati nu gluma, stiu sa faca un contract "beton". Vina e toata a partii romane ( Nastase, Dan Ioan Popescu), stiu ei cum si dece(pe cati bani) au facut ei asa contractul !
    • +6 (6 voturi)    
      ASA ESTE! (Duminică, 11 martie 2012, 17:23)

      ciombe [anonim] i-a raspuns lui cosming

      Care este mecanismul prin care STATUL in SLOVENIA (in UE, Schengen si posesoare de EURO!) poate impune pretul la combustibili?
      Stie cineva? Multumesc!
  • -1 (19 voturi)    
    lol (Duminică, 11 martie 2012, 12:04)

    Partidul Oamenilor Muncitori [anonim]

    Sa intelegem ca acum Petrom-ul e de vina pentru saracia, mizeria si mai ales HOTIA din Romania ? Domnule Presedinte Traian Basescu ? Ne puteti raspunde ?
    • +1 (3 voturi)    
      nu (Duminică, 11 martie 2012, 21:18)

      gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui Partidul Oamenilor Muncitori

      de vina sunt PSD-ul, Nastase, Iliescu, Dan-Ioan Popescu, Mitrea, Patriciu, astia sunt de vina. Dar e bine ca voi urlati ca are Eba apartament.
      • +1 (1 vot)    
        nu urlam ca are apartament (Luni, 12 martie 2012, 0:40)

        POM [anonim] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

        Urlam ca n-are notiunile elementare de gramatica limbii romane dar in schimb e membru in Parlamentul European...
        • +1 (1 vot)    
          .... (Luni, 12 martie 2012, 10:28)

          un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui POM

          si daca are aia notiuni elementare de gramatica... o sa te simti mai bine in privinta pretului la pompa nu?
          urlii doar ca sa faci golagie...
          voteaza tu cu USL... ca sa mai vina o data la guvernare cei care au facut contractul privatizarii PETROM.
          contractul poarta semnatura lui constantin nedelcu marioneta de atunci a social democratilor. Voteaza tu USL ca sa pice base...ca asta e important, nu pretul benzinei...
          http://www.minind.ro/opspi/rom/div/contract/petrom.htm
        • 0 (0 voturi)    
          interesant (Miercuri, 14 martie 2012, 7:13)

          gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui POM

          si Becali tot acolo e si e mult mai agramat decat EBA. Sa inteleg ca campaniile electorale ar trebui sa fie olimpiade de limba romana? Bai, cum o mai dati voi la intors, n-ati zice o data "da ma, am exagerat, parca apartamentul asta al ebei nu mai e atat de mare comparat cu jaful facut de uslasi cu petrom, cred ca daca am vota cu usl am face o greseala mai mare decat cu basescu asta si apartamentul ebei."
  • +1 (19 voturi)    
    si asta era solutia? (Duminică, 11 martie 2012, 12:12)

    evoque [utilizator]

    Sa intrerupi legatura cu petromul este o solutie inteligenta?
    Pai este presedinte jucator sau nu?!
    Acu' ca sa fim rautaciosi pana la capat nu era nevasta lui mru pe la omw-petrom?!
    Cum se face ca acolo unde sunt bani si interese de tot felul presedintele nu poate face nimic, cum se face ca un presedinte poate sa isi arunce poporul in saracie dar in fata "baietilor destepti" este neputincios.
    Orice ce face basescu este ridicol, cine naiba il mai crede?!!
    • -1 (3 voturi)    
      Nastase te poate lamuri . (Duminică, 11 martie 2012, 18:14)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui evoque

      De ce in contractul cu Petrom,nu se poate face nimic,cred ca cel mai nimerit este sa discuti cu Nastase,Ponta ,Iliescu care au "nasit"contractul incat Romania sa nu poata interveni.Nu te da mai destept decat esti.Ce sa intamplat la privatizarea Petrom stie toata Romania,asa ca nici d-ta nu poti spune ca nu stii.Ca orice pesedist de meserie orice necaz al poporului roman te incanta.Sa speram ca la vot veti ramane ca o istorie neagra si amara a Romaniei.
      • +4 (4 voturi)    
        of of mai mai (Duminică, 11 martie 2012, 20:45)

        evoque [utilizator] i-a raspuns lui mircea

        draga mircea, de ce nu poate face nimic basescu acolo unde sunt contracte grase?
        De la acelasi petrom vroia boc sa vanda toate actiunile statului, oare de ce copiaza pdl tot ce a facut psd daca este atat de rau ce a facut psd?!! Pentru bani, nu?
        Mircea eu nu vad nici o diferenta intre pdl si psd sau pnl, nu stiu de ce daca exprim in acest moment critici la adresa presedintelui sau pdl ma tot faci psd-ist, nu are nici un sens pentru ca nu sustin nici un partid. Eu exprim ce simt indiferent de cine este la putere.
        Si daca pdl nu o sa mai fie la putere promit ca o sa ne mai intalnim pe aici si no sa ai ocazia sa vezi ca nu o sa ma opresc din criticat indiferent cine este la putere.
        Ce nu a inteles nimeni din pdl sau chiar si presedintele, este faptul ca trebuie acceptata critica, critica face bine.
        • 0 (0 voturi)    
          evoque (Luni, 12 martie 2012, 0:06)

          Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui evoque

          stai tu linistit. postacii lui basescu vor deveni postacii lui ponta & co. tb sa manance si gurile lor ceva.
        • 0 (0 voturi)    
          draga evoque (Miercuri, 14 martie 2012, 7:16)

          gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui evoque

          critica face bine, total de acord cu tine, totul e sa fie si onesta, sincera si nu partizana si pro usl. cand tot ce face pdl-ul pute asta seamana a partizanat politic. cu bubele lor cu tot pdl a facut mult mai multe decat a facut si va facel vreodata usl. teama mea mare nu este ca daca nu ii criticam pe pdl astia or sa se culce pe-o ureche ci ca o sa iasa usl la putere. spuneai ca daca vor iesi usl vei fi acelasi critc, pregateste-te de multa munca, vei avea multe de scris, din ce in ce mai multe.
          • 0 (0 voturi)    
            nici acum (Miercuri, 14 martie 2012, 10:16)

            evoque [utilizator] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

            si nici prea curand, intre actuali jucatori politici nu o sa existe diferente, pentru ca dedesubt, dincolo de ce se latra sau se spune prostimii prin diferite canale de comunicare exista o increngatura de interese personale care au anulat tot ce inseamna doctrine politice, interes national, interes fata de cetatean, etc.
            Niciodata nu am facut comentarii pro x partid, sunt de acord ca atunci cand critici ce spui poate fi interpretat.
            Noi ca si simpli cetateni ar trebui sa ne detasam de politic si sa ne vedem de interesele noastre, insa atata timp cat cu o galeata, o geaca, etc. cetateanul poate fi cumparat stam foarte foarte prost.
            Nu fac acum multe comentarii critice pe seama usl pentru ca ar trebui sa vorbesc despre lucruri pe care mare parte din usl nu na avut posibilitatea sa le aplice.
            Cand vor veni la putere atunci DA, atunci o sa am multe de spus pentru ca se vede de departe ca sunt multe de spus.
  • +4 (18 voturi)    
    eu nu mai bag benzina de la petrom de 2 ani... (Duminică, 11 martie 2012, 12:16)

    popcorn monta [utilizator]

    daca nici un sofer nu ar mai baga benzina de la petrom,ar fi nevoiti sa reduca pretul sau sa inchida benzinariile,,,
    • +3 (3 voturi)    
      nu prea... (Duminică, 11 martie 2012, 20:35)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui popcorn monta

      Ar putea f. bine sa o vanda in afara.
      Exista destule tzari unde benzina e 1,7 eur / l.
      • -1 (1 vot)    
        asa e (Luni, 12 martie 2012, 0:11)

        Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

        ce nu intelege lumea este ca suntem in UE si prea mari diferente de pret nu pot exista. Btw, dupa mine benzina este un lux, ar trebui sa fie vreo 3 eur/l.
        • 0 (0 voturi)    
          .... (Luni, 12 martie 2012, 10:31)

          un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

          dupa mine... nu esti f inteligent.
          carburantul nu inseamna doar mers cu masina la shopping la mall.
          carburant scump inseamna ca orice forma de transport este scumpa: agricultura transporturi logistica .... orice.
          costurile mai amri se reflecta in orice produs in cumperi inclusiv alimentele care nu sunt tranportate cu prastia...
    • 0 (0 voturi)    
      hai mey (Luni, 12 martie 2012, 16:42)

      The G [anonim] i-a raspuns lui popcorn monta

      excelent. uite cum ai rezolvat tu toate problemele.ai inteles exact cum merge economia:))
  • 0 (14 voturi)    
    si Traian e roman (Duminică, 11 martie 2012, 12:18)

    capitanu Picard [anonim]

    Si precum toti romanii vor totul pe moca, fara sa faca nimic, la fel vrea si dumnealui. Benzina moca, bani la buget, investitii straine, dar ei, cat au investit ei in oameni ? S-au gandit ? Le-a dat un sut in dos si i-a trimis la cules capsuni in Spania. Excesul de profit intr-un an de criza ? Ati mai auzit o asemenea bazaconie ? Pai domnule Presedinte, dupa dumneavoastra ce-ati fi vrut, ca Petrom sa nu aiba profit doar pentru ca e criza ? Nu-i mai plangeti pe romani, ca bani de benzina au. Strazile sunt pline de SUV-uri. Ca romanu asa e, fudul, cu stomacul gol, dar bani de masini straine, benzina, tigari si bautura gaseste oricand, chit ca sta cu chirie intr-o garsoniera jegoasa dintr-un cartier marginas.
  • +8 (16 voturi)    
    sunteti ales sa gasiti solutii, (Duminică, 11 martie 2012, 12:40)

    ElGrecu [anonim]

    nu sa va suparati! Aceasta atitudine este profund daunatoare intereselor romanilor! Americanii au destructurat in anii 70 Esso pentru ca era un pericol pentru siguranta nationala, avand la dispozitie o lege antitrust. Asa a aparut Exxon (fosta Esso New Jersey). Daca as fi in locul dvs., n-as avea liniste pana nu as gasi o solutie la contractul oneros incheiat cu OMV (pe care din tradare sau incompetenta, atat guvernul PSD, cat si Parlamentul l-au aprobat)! NU se poate sa fim atat de prosti sa nu gasim o solutie la aroganta austriaca! O sugestie a unui cetatean naiv: supra-impozitati aceste profituri uriase si distribuiti acesti bani in mod egal direct catre cetatenii Romaniei.
    • +5 (5 voturi)    
      NATIONALIZAREA......PETROMULUI (Duminică, 11 martie 2012, 14:20)

      oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui ElGrecu

      o alta solutie la indemana guvernului,
  • -3 (15 voturi)    
    ce stupid ! (Duminică, 11 martie 2012, 12:42)

    argoman [utilizator]

    Mai bine ar fi fost daca si Petrom ar fi realizat performanta CFR,adica pierderi de 900 milioane EU?
    Nu pot sa inteleg gandirea schizoida a Domnului Presedinte cand o companie cu profit este criticata.Acesta este sensul oricarei activitati economice PROFITUL.Pierderile nu duc la progres si bunastare.
    • +2 (8 voturi)    
      ... (Duminică, 11 martie 2012, 13:35)

      geco [anonim] i-a raspuns lui argoman

      Ca bine mai zici...atunci sa extraga pe nimic si sa duca pretul la 20 de ron litru ca sa faca profit si mai mare si apoi sa vezi bunastare.
      • +1 (3 voturi)    
        re (Duminică, 11 martie 2012, 16:12)

        argoman [utilizator] i-a raspuns lui geco

        de cerere si oferta ai auzit ?piata libera?
        • +2 (2 voturi)    
          amice (Duminică, 11 martie 2012, 21:27)

          gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui argoman

          nu e chiar cum spui tu, nu e vb de cerere si oferta aici, Petrom EXTRAGE petrol din Romania, despre asta spune Basescu. Petrolul ala e al Romaniei, al romanilor, nu e normal ca ei sa faca profit de 1 miliard de euro pe an de pe urma petrolului romanesc iar eu sa dau 1 euro jumate pe litrul de motorina. Daca am fi fost o tara fara petrol aia era, plateam cat cereau arabii.
          Aici nu e vb de cerere si oferta, e vorba de resursele unei tari ce sunt luate pe nimic si vandute la profituri mari tot noua.
          • 0 (0 voturi)    
            Mi-a placut asta (Duminică, 11 martie 2012, 22:42)

            mark35 [utilizator] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

            cu ,, Petrolul ala e al Romaniei, al romanilor" Da e al romanilor atat cat cumpara in rezervorul masinii personale dupa care achita cat scrie pe tabla de la intrarea in benzinarie.In rest vorbim(scriem ) degeaba.Timp pierdut
    • +1 (1 vot)    
      Pentru 'argoman'... (Luni, 12 martie 2012, 1:52)

      Cadillac [utilizator] i-a raspuns lui argoman

      Si Al Capone a avut o gramada de "afaceri" !!

      Chiar FOARTE profitabile !!!

      Greseala CAPITALA ????

      A-ncercat sa-l "dribleze" pe Unchiul Sam...
  • +8 (12 voturi)    
    solutii (Duminică, 11 martie 2012, 12:46)

    cafea cu lapte [anonim]

    "Contractul e scris de asemena natura incat nu se poate face nimic". Ei si? Legislatia o facem noi sau OMV Petrom? Ce ne impiedica sa taxam profitul peste o anumita valoare? Initiativa unei asemenea legi sigur va avea efecte. Ce ne impiedica sa accizele? Ce ne impiedica sa-i controlam la sange ca pe niste borfasi?
    • +7 (7 voturi)    
      ce ne impiedica? interesele celor ce conduc! (Duminică, 11 martie 2012, 13:45)

      aiuritor [anonim] i-a raspuns lui cafea cu lapte

      cine traieste din salariu de parlamentar, ministru sau presedinte?
    • +1 (5 voturi)    
      Ne impiedica (Duminică, 11 martie 2012, 14:18)

      Sorin [anonim] i-a raspuns lui cafea cu lapte

      faptul ca atunci profitul s-ar duce in paradisuri fiscale in loc ca macar impozitul sa vina la buget. Sa nu spuneti ca daca sunt controlati la sange nu or sa poata face asta fiindca atunci traiti pe alta lume.
      Experienta a demonstrat ca o crestere excesiva a fiscalitatii duce la cresterea evaziunii fiscale. Asta nu o poate impiedica nimeni in nici-o tara, mai ales intr-una saraca cum este a noastra unde oricine poate fi mituit.
      • +2 (2 voturi)    
        Gasiti altceva (Duminică, 11 martie 2012, 19:55)

        Prostu' satului [anonim] i-a raspuns lui Sorin

        Chestiunea nevralgica aici este extractia petrolului. Asta se face pe baza unor licente acordate Petrom inca dinainte de privatizare.
        Nu cred ca "externalizarea" acestei activitati spre o entitate alta decat aceea careia i-a fost acordata licenta initial, offshore sau nu, poate fi facuta fara acordul statului care a acordat licenta.
        Aici e un razboi al nervilor si al negocierilor dure din spatele cortinei, razboi din care noi, ca de obicei, o sa iesim si batuti, si cu banii luati.
        Si, exact cum spune Cetatean mai sus, urmeaza aurul, gazele din Marea Neagra, se pregatesc alea de sist etc.
        Ca dovada indirecta, merita sa cautati, aici pe HN, declaratia de-acum cateva zile a lui Patruti, presedintele ANRM. Care si-a exprimat si el, acolo, o opinie -- ce naiba, e si el cetatean, are si el dreptul la opinie, nu??? -- cum ca redeventele pe care ar trebui sa le ceara statul pentru expoatarea gazului de sist ar trebui sa fie mai mici decat alea pentru depozitele obisnuite.
        Colosal, nu? Nici n-au inceput negocierile si un demn aparator al interesului national gaseste deja de cuviinta sa indemne investitorul sa ceara redevente mai mici, ca statul roman de-abia asteapta sa ia cat mai putini bani din exploatarea resursei respective. Ca sa fie foarte clar cam ce soi de negocieri urmeaza.
        Tara vesela.
      • 0 (0 voturi)    
        tara saraca? (Luni, 12 martie 2012, 6:58)

        rv [anonim] i-a raspuns lui Sorin

        Gresit ,Romania nu este o tara saraca chiar dupa jafurile din ultimele decenii!
        Inca avem foarte multe resurse iar in 2014 expira si contractul catastrofal cu husarii!
  • +4 (8 voturi)    
    Nu-i o idee rea! (Duminică, 11 martie 2012, 12:47)

    Xz [anonim]

    Ar trebui sa facem cat mai multi acest lucru!
  • 0 (12 voturi)    
    din pacate (Duminică, 11 martie 2012, 12:50)

    cineva [anonim]

    din pacate ...astfel de declaratii sunt relativ rare, in lumea capitalista nu se spune lucrurilor pe nume si totul este o mimare, o taraganeala, un "sa vedem" atunci cand adevarul unor situatii este dat sa fie spus

    din pacate, asta e occidentul, capitalimul si mecanismul de functionare a economiilor "de succes"; daca pot sa mai stoarca un ban, o fac, pentru ca nu intereseaza pe nimeni de "principii" si "moralitate", mai ales, sa fim seriosi cand e vorba de Romania, care mereu ar mai dori o pasuire, exceptie, ...

    din pacate, alternativa la "sa nu ne vindem tara" a fost "sa ne-o furam singuri" , asa ca intre 2 rele, mai bine raul mai mic: o dai la straini si zici sarumana din taxe, impozite si salarii; Petrom inainte de privatizare era pe pierdere desi statea pe mormanul de resurse si retea de distributie; romanul nu vedea un ban; alta varianta nu exista...sau e iluzorie, adika aia in care actionarul sa fie intelegator si milos si sa scada pretul doar de dragul romanilor ...
    • +1 (1 vot)    
      vorbesti prostii... (Duminică, 11 martie 2012, 14:23)

      oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui cineva

      un guvern serios poate sa-si administreze resursele fie chiar mergand pe manageri privati.
      • +1 (1 vot)    
        iluzia guvernului serios ?! (Duminică, 11 martie 2012, 19:22)

        cineva [anonim] i-a raspuns lui oxxxxxyyyyya

        si de unde il iei sau cu cine il faci ?!.....cand banul vorbeste, mai ales din bani de resurse ...guvernul se "promoveaza" functie de interese ...
    • +1 (1 vot)    
      habarnist (Duminică, 11 martie 2012, 21:14)

      tantza [anonim] i-a raspuns lui cineva

      habar n-ai , nu stii nimic , nu intelegi nimic .
      petrom a fost pe pierderi inainte de privatizare in extrem de mare masura pentru ca , fiind a statului , statul a tinut pretul jos .
      a trecut pe profit imediat dupa privatizare pentru ca omv a majorat preturile .
      tot asa , mai inainte , comtim a falimentat pentru ca pretul fripturilor a fost tinut jos ca sa si le permita cat mai multi .
      si mai inainte , compania nationala de petrol (cnp) cumpara titei cu garantii bancorex sau cu bani imprumutati de la bancorex . bancoex , si ea de stat , n-a mai primit bani de la cnp , si a falimentat , ca doar nu era sa falimenteze cnp !
      • 0 (0 voturi)    
        explicatii pt pierderi sau profit real ?! (Duminică, 11 martie 2012, 23:12)

        cineva [anonim] i-a raspuns lui tantza

        cui ii pasa motivele pentru care era pierderi, mie nu imi provoaca nici o satisfactie motivatia catusi de putin; nu inteleg pentru ce vii cu explicatii istorice
        astea sunt pure lamentatii ...ca era, ca avea...ca facea si dregea; inainte de privatizare consuma bani de la buget si punct, scopul unei societati comerciale este sa produca profit pentru actionari, oricare ar fi acestia, in cazul de fata statul la vremea aceea iar acum OMV

        clienti au fost si cand vindea ieftin subventionat, clienti sunt si acum cand vinde scump ...simpla diferenta este ca inainte consuma bani, acum produce bani, atat pentru actionari cat si pentru stat prin taxe si impozite;

        disctuia este despre faptul ca ...e cam nsimtita politica de preturi si profitabilitate, abuzand de pozitia in piata; este un cu totul alt subiect decat cel despre cum functiona inainte si de unde lua bani .
        restul sunt lamentatii
  • +8 (12 voturi)    
    Importuri (Duminică, 11 martie 2012, 12:52)

    madriano [anonim]

    In loc sa se planga Basescu de preturile nesimtite la benzina, mai bine ar infiinta o companie de stat care sa importe produse petroliere din Venezuela, Liban, etc
    • +1 (3 voturi)    
      si sa le rafineze unde ? (Duminică, 11 martie 2012, 16:31)

      Venezueleanu [anonim] i-a raspuns lui madriano

      Benzina sau motorina nu se transporta pe mare sau pe calea ferata precum petrolul sau gazul petrolier lichefiat. Ca sa infiintezi o companie, iti trebuie cateva miliarde bune pentru a construi mai intai o rafinarie care consuma resurse ca sa rafineze, si sa mai platesti si angajati... Ca sa faci ce? Sa importi ? E o aberatie ce spui tu acolo. Pretul benzinei va fi acelasi sau chiar mai mare decat cel al Petrom-ului :)
  • +7 (13 voturi)    
    mda! (Duminică, 11 martie 2012, 12:56)

    corvus_coraX [utilizator]

    cine a semnat contractul cu petrom?! ghici ghicitoarea mea!
  • +1 (13 voturi)    
    ... (Duminică, 11 martie 2012, 13:01)

    geco [anonim]

    Romanii sa multumeasca lui nastase si usl-ului pe care acuma vor sa il aduca din nou la putere pt. acest contract beton.
  • +1 (7 voturi)    
    vrem sa vedem si noi contractul ! (Duminică, 11 martie 2012, 13:09)

    lev [anonim]

    noi plebeii va rugam daca binevoiti sa ne aratati si noua contractul si clauzele la acest contract, ca vorbim degeaba de ani de zile!
    sa vedem ce contine, suntem tare curiosi dle. presedinte, eu unul nu vreau marire de salariu, nu vreau prima de alegeri, vreau sa vad acest contract.
    este singurul motiv pentru care m-as mai duce la vot.
    • +4 (4 voturi)    
      iata contractul lu' Nastase aici (Duminică, 11 martie 2012, 13:34)

      marinel [anonim] i-a raspuns lui lev

      http://www.minind.ro/opspi/rom/div/contract/petrom.htm
      • +1 (1 vot)    
        si anexele? (Duminică, 11 martie 2012, 20:39)

        Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui marinel

        >:)
      • 0 (0 voturi)    
        Contract secretizat!!!!! (Luni, 12 martie 2012, 0:23)

        Muntean Ilie [anonim] i-a raspuns lui marinel

        Anexa V - Contractul de cont escrow (nu poate fi publicat, neexistand acordul tuturor partilor semnatare)

        Anexele A-R (la Contractul de cont escrow) (nu pot fi publicate, neexistand acordul tuturor partilor semnatare)
  • +2 (10 voturi)    
    Ionica fara benzinica si cu ditamai profitul,cedat (Duminică, 11 martie 2012, 13:09)

    Ionica [anonim]

    Sunteti un dulce domnule presedinte , doar ca asta nu ma ajuta cu nimic , eu raman cu un salariu mic , cu pret mare la pompa , statul cu redeventa mica , impozitul de 16/ pe profitul Petrom ca la o societate care repara papuci , Petromul cu consultantii straini platiti ca sa le mai scada profitul nesimtit si bineinteles austiecii cu profitul pe un an de 3 ori mai mare decat au dat pe societate cand au cumparato . Daca ati fi asa de indignat pe cat vreti sa para , de mult terbuia sa introduce-ti supraimpozit pe profiturile care trec de 1 milion de euro , dar va-ti axat pe indemnizatiile mamelor pe impozitarea forfetara a micilor inteprinzatori ( care in poportie de 99/ sunt romanii , aicea se vede patriotismul ) si pe taierea salariilor si pensilor . Atentie eu sunt dintre votantii dumneavoastra dar care astazi , var ancheta pentru subminarea capitalului romanesc ( uman , industrial si financiar ) . Si va trebui reanalizat dosarul flotei romanesti , pentru ca acuma sunt sigur ca ati fost implicat , daca nu chiar coordonatorul .
    • -2 (2 voturi)    
      din pacate... (Duminică, 11 martie 2012, 15:00)

      Marinel [anonim] i-a raspuns lui Ionica

      ...s-a discutat mult si degeaba pe problema asta, incercind sa-l bage pe Basescu la apa. Flota a fost vinduta de Vacaroiu.
  • +4 (10 voturi)    
    Campanie Electorala (Duminică, 11 martie 2012, 13:10)

    LOL [anonim]

    Dupa ani de scumpiri si de criza, dar si de profituri record,, s-a trezit si Base in al 13-lea ceas sa rupa relatia cu Petrom. AHAHAHA. Jalnic !
  • +4 (6 voturi)    
    Romania-acvariu cu caracatite...Petrom e una grasa (Duminică, 11 martie 2012, 13:12)

    jango cage [anonim]

    .
  • +5 (7 voturi)    
    Se aude ca... (Duminică, 11 martie 2012, 13:12)

    zvonerii si raspindacii [anonim]

    ...Mircea Basescu este actionar de baza ( 40%) la Grup Servicii Petroliere, fostul Petromar, din parohia Petrom.
  • +7 (7 voturi)    
    Intrebari (Duminică, 11 martie 2012, 13:19)

    Desteptu [anonim]

    1.De ce nu sunt executati oamenii politici care au condus la situatia asta ?
    2.De ce nu sunt executati oamenii politici care tot prelungesc contractele"baietilor destepti" din energie?
    3.Cine are interes in conducerea tarii sa fim vanduti la centimetru ( desigur , numai in pierdere) si sa fim distrusi ca tara si natiune ? Ce pedeapse primesc talharo-politrucii ?

    4.De ce HotNews cenzureaza posturile care nu sunt pe placul puterii ?
  • -1 (9 voturi)    
    E, vorbiti cu (Duminică, 11 martie 2012, 13:21)

    , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator]

    uslasii!
    Doar ei sunt cei care se gandesc la binele poporului!
    Unde esti taricene, nastase, geoala, ...?
    A, unul e la targuri de masini, altul isi numara ouale, altul... Lasa ca vine el mazare sa vezi pastai pe toate drumurile!
    Nazisti, legionari...
  • +8 (8 voturi)    
    actiunea de aur (Duminică, 11 martie 2012, 13:38)

    Sven [anonim]

    1. Statul are actiunea de aur la Petrom dar nu face uz de ea niciodata.
    2. Parlamentul a votat in unanimitate prvatizarea Petrom
    3. Nastase ne-a vandut si jumate din gazul tarii, distributia de energie electrica si a gazelor odata cu petrom
    4. Petromul era capusat si se fura foarte mult dar asta inseamna ca trebuie vandut
    5 Petrom avea in jur de 50 000 de angajati, care influentau profitul - in fond si nr. de angajati era o politica sociala
    6. Petrom are mult mai putini angajati acum si continua disponibilizarile cu miile!
    • +3 (3 voturi)    
      Aur zici? adica funia din casa spanzuratului? (Duminică, 11 martie 2012, 18:04)

      zexe [anonim] i-a raspuns lui Sven

      Privatizarea Petrom nu este decat primul act al filmului "petrolul, aurul si ardelenii". Despre "afacerea" cu petrolul romanesc ne-am lamurit, e moarta si ingropata intr-un contract beton. Se pregateste aurul, actul doi al aceluiasi film, un act tot atat de bine tinut secret si tot atat de "beton".
  • +4 (6 voturi)    
    Povesti Domnule Presedinte (Duminică, 11 martie 2012, 13:42)

    Dexter [anonim]

    daca se dorea se putea face un impozit special pt OVM da o lege pentru reglementarea pretului in Romania, sau nationaliza resura de petrol. Sa nu uitam ca si statul a majorat acciza la inceputul anului.Probabil OMW cotizeaza unde trebuie si nu se atinge nimeni de ei. Sa inteleg ca o companie a ingenucheat 22 de mill de oameni(romani) ?
    Daca statul este atat de impotent la ce mai avem nevoie de el?
  • +6 (6 voturi)    
    nevasta lui MRU nu lucra la Petrom??? (Duminică, 11 martie 2012, 13:46)

    bbikup [anonim]

    sau a rupt si ea legaturile?
    • +2 (2 voturi)    
      Nu lucra LA PETROM... (Duminică, 11 martie 2012, 15:01)

      ionel [anonim] i-a raspuns lui bbikup

      ...Ci CU PETROM
  • +4 (6 voturi)    
    Intotdeauna exista solutii... (Duminică, 11 martie 2012, 13:48)

    qwerty [anonim]

    doar ca de multe ori nu sunt evidente iar politicienii nostrii au o lipsa acuta de imaginatie.

    O solutie ar fi cresterea substantiala a redeventelor petrliere. Aceasta masura ar forta companiile care extrag petrol din Romania sa plateasca taxe mai mari la stat. Cu banii suplimentari ajunsi la buget se poate face o reducere a impozitului pe venit. Chiar daca pe termen scurt petrom probabil va creste preturile, salariile vor creste deasemenea si la bugetari si la privati. Oricum daca exagereaza cu pretul benzinei nu mai cumparam de la petrom. Impactul pe salariat si pe bugetul de stat va fi minim, in schimb impactul pe samsari si pe cei care au bani dar nu platesc impozit pe venit va fi substantial. Daca petrom va creste preturile substantial peste noapte lumea va va lua benzina de la firmele care importa si care nu au motiv sa creasca preturile deci vor vinde mai putin si vor avea profit mai mic. Un alt beneficiu ar fi scaderea costurilor / angajat care are ca efect imbunatatirea competitivitatii firmelor romanesti si atragerea de noi investitori straini.
    Solutii sunt intodeauna doar ca politicienii nostrii nu au viziune, nu au strategii de dezvoltare pe termen mediu si lung, si au o gandire simplista.
    • +1 (3 voturi)    
      Pentru 'qwerty'... (Duminică, 11 martie 2012, 19:05)

      Cadillac [utilizator] i-a raspuns lui qwerty

      1. Fiecare 'moneda' are doua fete;

      Sa zicem, prin absurd, ca Gigel Oil Co. va fi obligata sa plateasca taxe mai mari. De unde crezi tu ca va recupera Gigel acesti bani????????
      Ai ghicit !! De la noi, de la micii 'papagali'!!! Cu FIECARE litru.

      De ce? Pentru ca, in SECUNDA in care ne-am cumparat o masina, ne-am depus "ouale" in miinile producatorilor de benzina...

      2. Nepotica mea, atunci cind deschide frigiderul, vrea sa gaseasca INGHETATA, nu 'imaginatie' !!!!
      Oricit il iubesc pe Ion Creanga, n-as vota pentru el ca membru al Guvernului

      3. Ce "SOLUTIE" ai pentru
      "...scaderea costului / angajat..."???????
      CONCRET, pentru ca vrajeala de-asta ieftina si pompoasa am si eu !!!

      4. Ce "SOLUTIE" ai pentru
      "...atragerea de noi investitori straini..."?????
      CONCRET, pentru ca si eu am "facut" ASE-ul.......

      La Monte Carlo...

      In Cismigiu.
      • 0 (0 voturi)    
        Pentru 'Pentru 'qwerty'... ' (Duminică, 11 martie 2012, 22:25)

        qwerty [anonim] i-a raspuns lui Cadillac

        1 Gigel mareste preturile? cumpar de la Gheorghe, spre deosebire de Gigel, Gheorghe nu vinde petrol scos din Romania deci nu e afectat de redevente marite.
        2 Eu as vota mai degraba cu Ion Creanga decat cu politicenii nostrii care sunt praf cu totii
        3 & 4 Citeste pe silabe propozitia nr 3 "Cu banii suplimentari..."
        • 0 (0 voturi)    
          Pentru 'qwerty'...part deux (Luni, 12 martie 2012, 2:07)

          Cadillac [utilizator] i-a raspuns lui qwerty

          " Eu as vota mai degraba cu Ion Creanga..."

          Vom sta cu totii la plaja pe Coasta de Azur, 'tata' Creanga ne va da cite o mie de euros pe saptamina, iar singura noastra obligatie va fi sa-i citim povestile...

          "Gura pacatosului, adevar graieste"

          Ai spus EXACT ceea ce ma asteptam !!!
          Esenta felului cum gindeste intregul popor, din pacate!

          Mi-a soptit o rindunea: politicienii sint cei pe care VOI i-ati ales, nu eu.
  • +1 (7 voturi)    
    oricum (Duminică, 11 martie 2012, 14:10)

    Arkan [utilizator]

    e proasta benzina de la omv petrom. Imi urca greu in turatii, cu rompetrol merge super.
  • +3 (3 voturi)    
    Unde e vointa e si putinta (Duminică, 11 martie 2012, 14:20)

    Tax for all [anonim]

    Cand exista vointa exista si solutii. Sa lasi 16% impozit pe profit pentru Petrom la fel ca pentru un IMM nu e foarte inteligent.
    Statul poate introduce o diferentiere in impozitul pe profit pentru companiile petroliere de exemplu 50%.
    Statul poate verifica la sange preturile de transfer folosite intre OMV Austria si Petrom. De vreme ce Austria nu si-a liberalizat piata de munca pentru romani, statul roman poate refuza toate permisele de munca pentru expatii de la Petrom
    Garda de Mediu de asemnea poate ajuta.
    Imaginati-va un astfel de contract in Rusia, Putin ar gasi imediat solutii.
  • +3 (5 voturi)    
    hai ca ma enervezi! (Duminică, 11 martie 2012, 14:51)

    teo [anonim]

    Da ce legaturi ar fi trebuit sa ai dumneata cu compania Petrom, domnule Traian Basescu, in calitate dumitale de Presedinte al Romaniei (ALES!), astfel incat sa te fac sa te simti obligat sa renunti la ele?
    Iti permitea dumitale, Constitutia Romaniei, in calitate de Presedinte al tarii asteia, asa mica si amarata cum este ea si poporul sau, sa ai oarece legaturi de simpatie, sau de orice alta natura vor fi fiind ele, cu una sau mai multe companii de profit, astfel incat sa te simti in acest moment sa rupi legaturile cu ele?
  • +2 (2 voturi)    
    ce fel de legaturi? (Duminică, 11 martie 2012, 14:59)

    bango [anonim]

    ar fi bine de stiut ce legaturi a rupt presedintele tarii cu o companie privata. erau legaturi financiare? mergea Basescu impreuna cu CEO-ul de la OMV la Ciresica, la una mica? mergeau impreuna la femei? jucau poker in fiecare sambata seara? Basescu le asigura redevente mici si tot felul de scutiri (vezi scutirea la plata autorizatiei de construcite pt platforma maritima) iar OMV Petrom sponsoriza campanii electorale?
  • +1 (3 voturi)    
    Si cu ce ma ajuta pe mine (Duminică, 11 martie 2012, 15:29)

    Cornel [anonim]

    Ca ai rupt legatura ? Mai bine rupe contractul, pune unul nou cu redevente proportionale cu pretul barilului, nu fixe, sa vada pe pielea lor ! Si cu banii in plus, facem autostrazi sau altceva util.
  • +2 (2 voturi)    
    Logica de plumb (Duminică, 11 martie 2012, 15:49)

    conectus [anonim]

    Si mie mi se pare imoral sa ai profit in vreme de criza.
    Dar atunci cine ar putea da impulsul iesirii din criza, mos Craciun?
  • -2 (6 voturi)    
    președintele nostru, rușinea României. (Duminică, 11 martie 2012, 15:53)

    StelianCiocarlie [anonim]

    Asta trebuie sa facă un președinte de țară? sa rupă legături cu mai stiu eu cine? asa țară asa președinte! sa ne fie rușine și învățătură de minte.
  • +5 (5 voturi)    
    "Contractul (cu Petrom) e scris de asemena natura (Duminică, 11 martie 2012, 16:14)

    mihaela [anonim]

    Dar:
    Cei care au semnat asemenea contracte in care statul este pagubit, macar cel ce a semnat, intu cat era functionar al statului si trebuia sa apere interesele statului, au platit in vreun fel?
    E unul din ei in puscarie cu tota averea confiscata?
    A patit cineva ceva din cei ce au prejudiciat statul doar pentru ca angajau statul in pierdere pentru ca ei, semnatarii, ocupau funcii publice (sigur politice) ce le dadeau dreptul la acea semnatura?
  • +2 (4 voturi)    
    Mafia PSD-ista (Duminică, 11 martie 2012, 16:17)

    ticuta2IV1940 [utilizator]

    Capo-del-tuti-capi,Nastase zis si Bombonel,a facut un contract "beton"cu OMV-ul incat astazi nu se mai poate negocia nimic .Si totusi nimani nu se agita fata de ceace a putut face acest individ pe perioada mandatului sau de PM,2000-2004,ma refer la Justitia din Romania .Toate nenorocirile economiei romanesti au fost facute in aceasta perioada ,dar cei ce ar fi trebuit sa infunde puscaria ,face astazi presiune pe actuala putere,fara pic de nerusinare.
  • +3 (3 voturi)    
    chiar asa? (Duminică, 11 martie 2012, 16:46)

    alex [anonim]

    nu se poate face nimic? chiar asa? adica "servicile" nu stiu nimic-nimic de acest contract? la valoarea asta si la pretul (mult subestimat) cu care a fost vandut petromul, comisioanele au fost grase, asta lasa urme.
    si daca au fost comisione, atunci contractul ala beton, nu mai e legal, nu?
  • +3 (3 voturi)    
    Cine a incheiat contractul sa fie acuzat d TRADARE (Duminică, 11 martie 2012, 16:49)

    Adrian [anonim]

    .
  • +1 (5 voturi)    
    Hai sa nu mai alimentam de la Petrom ! (Duminică, 11 martie 2012, 18:15)

    dan tulceanu [utilizator]

    Eu asa voi face.
  • 0 (8 voturi)    
    Şarlatan (Duminică, 11 martie 2012, 19:05)

    Tzipar [anonim]

    Ăsta, lepra asta de băsescu, ne prosteşte continuu. Acum se dă mare patriot. Nu mai alimentează de la Petrom. Măi, de ce nu te-ai aruncat de la balcon cănd s-a vândut. Ne-ai mai prostit autovictimizându-te şi în alte situaţii. Definiţia cea mai expresivă a şarlatanului e băsescu!
  • -1 (1 vot)    
    Anulare memorandum privatizare (Duminică, 11 martie 2012, 19:11)

    Traian S Basescu [anonim]

    Cati dintre idiotii care se uita in gura astuia nu stiu ca el a semnat memorandumul care fixa conditiile de privatizare PETROM?

    De ce simte nevoia sa vorbeasca de petrom; este asemenea criminalului care se intoarce la locul faptei!?

    Poporul roman a rupt, de mult, orice legatura cu acest individ care in loc sa presteze onest pentru ca-l platim, peste un milion de euro lunar pentru administratia sa puturoasa, ne fura si ne minte!

    Rusine!
  • +1 (1 vot)    
    OMV, HS, - petrol si paduri,lemn (Duminică, 11 martie 2012, 20:15)

    gerald [anonim]

    minciuni populiste d-le Basexu, daca vrei poti sa faci ceva cu OMV /Petrom asa cum ar trebui sa faceti si cu alti austrieci care au defrisat Carpatii de la un cap la altul si care obtin profituri uriase din lemn in Romania...900 de mil, OMV + 300 mil.Schweighofer = 1,2 miliarde au scos austriecii din Romanistan in anul de criza mondiala 2011...frumos...ramane sa mergem si sa ne minunam ca niste idioti prin Viena si sa admiram cat de "educati" sunt austriecii si cat de "tigani" suntem noi...
  • 0 (2 voturi)    
    mru (Duminică, 11 martie 2012, 21:12)

    garga [anonim]

    de contractul cu soata d-lui mru care a incasat de la omv-petrom undeva la 250 000 da ieuro nu se vede pe aici ,doamna este anestezist si probabil a fost angajata sa anestezieze pe conducatorii nostrii si s-a chinuit foarte tare!!!!!!!!!
  • -1 (1 vot)    
    Incredibil!!!! (Duminică, 11 martie 2012, 22:16)

    Madalina [anonim]

    Mare ti-e gradina Doamne!

    Am traiat sa o vad si pe asta. In plina criza economica un presedinte de tara rupe comunicarea cu cel mai mare contributor la buget, cel mai mare investitor si cel mai mare angajator, cu o companie in care STATUL ESTE ACTIONAR IMPORTANT. Adica tu in loc sa-ti impui punctul de vedere in companie, ca esti stat si mai esti si actionar, tu rupi comunicarea.

    Daca ai o problema de ce nu te asezi frate la masa ca sa o rezolvi?

    Dar cu LukOil care este cel mai mare sponsor oficial inregistrat al PDL, de ce nu rupi comunicarea?

    Dar cu Rompetrol, pentru care nu faci nimic sa iti incasezi sutele de milioane datorate la stat, de ce nu rupi comunicarea?

    Pana la urma Petrom are doar 40% din piata. Si daca ar vinde gratis, adica pretul final ar fi la jumatate (doar accizele si taxele statului), nu ar fi rezolvata situatia pentru ca nu acopera nici jumatate din piata.
  • +1 (1 vot)    
    impozit diferentiat (Duminică, 11 martie 2012, 23:37)

    All Blacks [anonim]

    Eu nu înțeleg vrăjeala asta că nu se poater face nimic. Până la urmă, pentru a reîntoarce partea normală din profit către cine trebuie (statul Român) nu se poate introduce o cotă de impozit de profit de 75% pentru industria extractoare (petrol și gaze naturale)? Sunt numeroase exemple de impozitări diferite in lume și în România in funcție de domeniul de activitate (turism, alimentație, finaciar, medicamente, forfetarul este ultimul exemplu de impozitare diferențiată în funcție de domeniul de activitate). E simplu, nu se modifică nimic din contract, doar că-ți iau 75% din profit (sau poți doar să-l sperii cu impozitul de 75% pentru a îl convinge să renegocieze). Ce constat eu este că de fapt toți politicienii varsă lacrimi de crocodil, dar nici unul nu vrea să facă nimic.
    • +1 (1 vot)    
      raspuns (Luni, 12 martie 2012, 12:12)

      razvan [anonim] i-a raspuns lui All Blacks

      ai dreptate, frate... daca tot e presedintele tarii si ii are pe toti la mana, de ce nu face ceva. e simplu sa plangi de fiecare data cand arunca cineva cu pietre in tine si sa dai vina pe altii. ba ca e de vina criza, ba ca aia care fac profit pe spatele boborului...ca el vorba aia n-a avut deloc de castigat in toata treaba asta. daca vrei sa faci ceva cu adevarat se poate face, numai sa vrei
  • +1 (1 vot)    
    gec (Duminică, 11 martie 2012, 23:43)

    Zummm [utilizator]

    Daca nationalizam petrolul ce pot sa ne faca ? Romani au fost niste fricosi mereu
  • +1 (1 vot)    
    Pentru TOTI "specialistii" de mai sus... (Luni, 12 martie 2012, 2:22)

    Cadillac [utilizator]

    In loc sa vorbiti "vorbe", ce-ar fi sa faceti o mica analiza:

    In jocul cu mafia petroliera mondiala, nu sint sanse de a fi 'ascultati' !! Sintem un mic pestisor intr-un bazin plin de rechini. Oamenii care au semnat aceste contracte, habar n-au avut ce semneaza; de ce?

    Pentru ca n-au avut TIMP sa se 'pregateasca' pentru lupta in noua lume "democratica"!!

    Atunci cind vestea cu 'mici si bere' a ajuns "afara", sacalii occidentali si-au dat imediat seama ca Rominia va fi o prada usoara, mai ales ca ORICINE poate fi "cumparat". Chiar si un oficial guvernamental.

    Ceea ce s-a vazut si la "case" mai mari.

    Asa ca, regretele sint tardive.

    E vremea "recoltei"...

    "Insamintarea" s-a facut in "primavara" lui Dec '89...
    • +1 (1 vot)    
      lui Cadillac (Luni, 12 martie 2012, 16:21)

      hot news [utilizator] i-a raspuns lui Cadillac

      Pai hotaraste-te dragule:ori nu au stiut ce fac ori au luat spaga!Nu este loc pentru amandoua.Eu imi pun insa o singura intrebare:cum a putut un profesor universitar sa faca atata avere fara sa aiba o afacere de mare anvergura(nici nu putea avea fiind inalt demnitar)?In rest sa ne punem mintea la treaba.
  • -1 (1 vot)    
    sigur? sigur? (Luni, 12 martie 2012, 9:09)

    kitto [utilizator]

    Domnule Basescu ati vorbit cumva si cu nevasta prim-ministrului Ungureanu sa rupa si ea orice legatura cu Petrom? sa renunte la contractul de consultanta prin care ia bani grei pentru partidul PDL?
  • +1 (1 vot)    
    Dai, n-ai (Luni, 12 martie 2012, 9:15)

    Călin Herţeg [anonim]

    Concluzia la care trebuia să ajungă imediat preşedintele Băsescu este că asta se întâmplă când dai resurele vitale ale ţării pe mâinile unei firme private, pierzând orice control asupra lor. E valabil pentru Petrom, pentru gazele naturale, dar şi pentru aurul de la Roşia Montana. Apologia muncii în minerit susţinută de la preşedintele nostru până la campaniile de PR a celor de la Gold Corporation este o mare tâmpenie. Românii sunt nerăbdători să muncească pe propriul ogor pentru alţii, cam aşa sună. Noi cu munca, ei cu aurul. De fapt această afirmaţie e valabilă pentru tot ce am vândut în ultimii 22 de ani din această ţară. Şi totuşi, noi, cei care muncim şi plătim, ce să facem, domnule preşedinte?
    • -1 (1 vot)    
      cand altul e vazut mai bine (Luni, 12 martie 2012, 9:55)

      victor [anonim] i-a raspuns lui Călin Herţeg

      acum ce sa zica si el?! cand altul e vazut mai bine ca tine, cand altul baga 10% la bugetul de stat, normal ca te apuca oftica si arunci cu sageti in el.
      deci sa va explic: o companie privata aduce bani in tara, tine oamenii la munca, nu-i baga in somaj si atunci presedintele vede in asta o problema. halal mod de gandire!
  • +1 (1 vot)    
    interesul poarta fesul (Luni, 12 martie 2012, 10:00)

    George Radu [anonim]

    nu, serios! asta cam miroase a campanie electorala... cum poti sa acuzi o companie ca face profit mare din preturile carburantilor atunci cand tu, statul, castigi mai mult de jumatate din accize si taxe??? ca sa nu mai zic ca petrom contribuie la bugetul statului o suma mare stransa din redevente, taxa pe profit, tva...
    • +1 (1 vot)    
      petrom (Luni, 12 martie 2012, 16:13)

      hot news [utilizator] i-a raspuns lui George Radu

      Ai dreptate. Mai au putin si dau faliment!
  • 0 (0 voturi)    
    lasa, ca are comunicare cu RMGC! (Luni, 12 martie 2012, 10:01)

    victor L [anonim]

    dar tot Nastase e de vina!
  • -1 (1 vot)    
    statul face preturile (Luni, 12 martie 2012, 10:08)

    Victoras [anonim]

    Statul a facut contractul cu Petrom iar acum o da la intors ca vezi doamne nu se pot modifica preturile. Pai tu ai vrea sa modifici preturile la o firma in care esti actionar si pe care o taxezi pe deasupra ?
  • 0 (0 voturi)    
    pai ce sa zica si el (Luni, 12 martie 2012, 10:39)

    Gica [anonim]

    in an electoral cand poporul capata voce. pana acum nu a zis nimic, banii au intrat la buget si s-au dus unde trebuia. oamenii isi fac business-ul curat de la inceput. dar cum nu isi mai pot ascunde mizeriile in spatele companiilor care platesc taxe si impozite corect la stat se dau razboinici toti. mai bine ar zice ca a gasit o solutie se rezolve problema. ca economia nostra se duce in cap si nu din cauza ca ies astia pe profit ci pentru ca nu avem putere de cumparare. iar arunca cu praf in ochi sa nu vedem pe unde o da in balarii.
  • 0 (0 voturi)    
    ne iau de prosti (Luni, 12 martie 2012, 11:41)

    Gica [anonim]

    deci omul care poate sa taie si sa rupa in tara asta (de la alegeri, la prim ministrii si masuri de austeritate) nu are sa sa le faca acestor afaceristi legali dar imorali pentru ca fac profit cand Romania e bantuita de criza (o criza artificala, decansata tot de stat). si atunci presedintele merge cu Loganul (=))) si isi ia jucariile (a nivel declarativ) si pleaca. pe ascuns insa le multumeste celor de la Petrom pentru cota importanta de contributii aduse la buget (afacerea lor e doar imorala nu si ilegala). declaratia asta mie imi spune ca suntem luati de prosti in continuare
  • 0 (0 voturi)    
    A uitat cine este in consiliul de supraveghere (Luni, 12 martie 2012, 12:06)

    Nicolae [anonim]

    Basescu a uitat pe cine a pus in Consiliul de Supraveghere al Petrom - pe viitorul cuscru Bebe Ionescu (tacsu lui SIDA - prietenul lui EBA). Deci nu a rupt absolut nici o legatura ci exista o conducta groasa care duce bani de la OMV la portocalii. Chiar si Ungureanu primea prin intermediul sotiei sale vreo 80.000 EURO pe an - ca sa tina ciocul mic. Faptul ca nu-si mai alimenteaza masinile la Petrom este doar un fisss (ca bassessscu). Daca dorea sa faca presiuni atunci interzicea exportul de motorina si benzina din Romania iar Petrom nu ar avea unde sa-si vanda produsele in exterior iar pe piata interna sa le aplice redevente mult mai mari la exploatarea petrolului romanesc. Trebuie sa verifice si modul in care Petrom sifoneaza multi bani din companie pe contracte de management cu OMV Austria - ca sa reduca profitul realizat in Romania. Nimeni nu se atinge de OMV/Petrom cit timp basescu le va acorda protectie si va avea oamenii lui in consiliu.
    • 0 (0 voturi)    
      Presiuni ? (Luni, 12 martie 2012, 12:32)

      Parconie [anonim] i-a raspuns lui Nicolae

      Nicolae tu gandesti ce vorbesti ? Cum sa interzici exporturile de motorina si benzina unei companii PRIVATE din Romania ? E ca si cum i-ai spune fabricii Renault-Dacia sa nu mai vanda masini decat in Romania.
  • 0 (0 voturi)    
    asta sa fie... (Luni, 12 martie 2012, 16:28)

    lucyan [utilizator]

    neputinta statului in fata unui sistem corupt?
    cam la fel se intampla si cu cererea si oferta, practic s-a legalizat specula iar statul este legat de maini si de picioare...
    cand e vorba de criza, este provocata de privat, cand trebuie rezolvata statul trebuie sa intervina, cand intervine, trebuie sa respecte niste principii care au dus la criza...ca la balamuc...
  • 0 (0 voturi)    
    ca la romani (Luni, 12 martie 2012, 16:38)

    Babalau [anonim]

    Cand e bine, le luam taxele si accizele si rulam finut sa nu ne auda nimeni, cand e jale in tara ne "debarasam" de acesta "companii imorale". Se apropie alegerile doamnelor si domnilor, sau ati uitat ?
  • 0 (0 voturi)    
    Basescu isi da cu parerea cand are el un interes (Marţi, 13 martie 2012, 8:06)

    alunelu [anonim]

    Prezidentul Basescu isi da cu parerea doar cand are el un interes sau un shmen. Asta face el la Cotroceni, gandeste shmenuri ... doar nu credeati ca se tavaleste el de durerea romanilor. Hai sa fim seriosi odata macar. Daca vroiai sa ii faci ceva la Petrom si alte companii pe care le-ai dat, tu stat roman, trebuia reglementata piata calumea si beliti intermediarii si interpusii. Reducerea accizarii excesive care se sparge in capul populatiei. Cat despre afimatia presedintelui in legatura cu abdicarea, raspunsul este : The dog is in the kitchen ! :)