Murfatlar Romania a intrat in insolventa

de Alina Neagu     HotNews.ro
Luni, 26 martie 2012, 15:37 Economie | Companii


Tribunalul Constanta a aprobat cererea de intrare in insolventa a companiei Murfatlar Romania, unul dintre principalii producatori locali de vin. Producatorul de vin precizeaza ca va continua strategia de dezvoltare si extindere a activitatii comerciale pe piata romaneasca conform planurilor deja stabilite, intr-un mod solid si sustenabil, potrivit Mediafax.

"Gradul lent de recuperare a banilor din piata, caracteristica generala a mediului de afaceri in aceasta perioada, are ca principal efect lipsa de lichiditati, facand dificila achitarea datoriilor exigibile", se arata intr-un comunicat al companiei.

Compania este detinuta de trei firme - Euroavipo (41,93%), Euro Trade Invest (39,01%) si Vitivinicola Basarabi (19,04%).

La Euroavipo principalii asociati sunt Emanuel Corneliu Dobronauteanu (31,89%) si Maria Ivanescu (33,52%), prezenti, ca actionari, si la Euro Trade Invest, alaturi de alte persoane - Ion Serban Dobronauteanu (17,25%), Catalin Bucura (15,33%).

Reteaua Crama Murfatlar cuprinde aproximativ 125 de crame functionale in intreaga tara, existand in continuare proiecte de deschidere si noi cereri de francize pana la 180 de locatii, potrivit sursei citate.

Murfatlar Romania a inceput in 2007 un proiect de reintinerire a viei, care a vizat in special soiuri rosii, Feteasca Neagra, Pinot Noir si Merlot, iar pana in prezent investitia se ridica la aproximativ 15,6 milioane euro, destinati replantarii a 975 de hectare.

In 2011, planul de reintinerire a presupus replantarea a 130 de hectare de vita de vie, iar investitia s-a ridicat la 2,08 milioane euro.

In cadrul aceluiasi program se va derula, in acest an, montarea sistemului de sustinere cu spalieri pe o suprafata de 300 hectare, cu o investitie de aproximativ 1,8 milioane euro, din care 20% reprezinta fonduri proprii.

Afacerile companiei au crescut anul trecut cu 32%, de la 140 milioane lei la 185 milioane lei.

Alti jucatori importanti pe piata de profil sunt Cotnari, Jidvei, Vincon Vrancea si Cramele Recas.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





9897 vizualizari

  • +4 (18 voturi)    
    Tradus pe românește... (Luni, 26 martie 2012, 15:51)

    Emil [anonim]

    Eu aș fi formulat comunicatul de presă un pic altfel:

    "Modul în care am escrocat o țară întreagă comercializând vin slab și foarte slab la preț imens, folosindu-ne de renumele din perioada comunistă, a devenit nesustenabil în fața vinurilor de calitate net superioară la prețuri competitive produse de companii din Chile, Argentina, Africa de Sud, California, Australia, Italia, Franța și orice altă țară de pe Pământ"

    Aștept să se ducă în cap și Vincon Vrancea, altă catastrofă din industria vinului de la noi. De fapt, cu mici excepții (Recaș, Hallewood), cam toți jucătorii mari de la noi își bat joc de consumatorii români...
    • 0 (8 voturi)    
      poşircă din import (Luni, 26 martie 2012, 16:25)

      in_vino_veritas [anonim] i-a raspuns lui Emil

      "vinuri de calitate net superioară la prețuri competitive produse de companii din Chile, Argentina, Africa de Sud, California, Australia, Italia, Franța"

      Yuck! Am cumparat odata de la Megaimage o sticla de vin american.... si a trebuit dupa aia sa iau un pumn de Dicarbocalm ca sa-mi treaca arsurile la stomac... bleaaah!
      • +5 (7 voturi)    
        Consistenta (Luni, 26 martie 2012, 17:44)

        Getodac [anonim] i-a raspuns lui in_vino_veritas

        Ca si orice alt produs intr-o economie de piata, consumatorii decid ce merita cumparat.

        Tarile mentionate mai sus si-au castigat reputatia in timp, iar principalul atribut a fost consistenta in ceea ce priveste procesul de producere a vinurilor.

        Cu alte cuvinte, marcile de prestigiu au implementat programe de calitate certificate ISO9000, care garanteaza de exemplu ca un Malbec din Argentina, un Shiraz din Australia, un Pinotage din Africa de Sud, un Cabernet Sauvignondin Chile, sau un Chianti din Italia are acelasi gust indiferent de unde il cumperi.

        Mi-am dorit mult sa consum vinuri romanesti, si am facut cadouri la multi colegi straini, dar faptul ca azi cumpar un merlot bun, iar maine cumpar acelasi merlot si e acru, este foarte dezamagitor.

        Chiar daca rezolvam problema consistentei in calitate, o sa dureze mult pana refacem reputatia de alta data.
        • +1 (1 vot)    
          Acelasi gust ... (Marţi, 27 martie 2012, 1:05)

          Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Getodac

          ... la orice sticla nu e musai un lucru bun, cel putin nu in cazul vinului.

          De acord, e nasol cand cumperi zece sticle de acelasi soi, si din ele sapte-s otet.

          De asemenea, te astepti ca vinul produs intr-un an intr-o anumita vie sa aibe cam acelasi gust in toate sticlele.

          Dar nu poti face o vina producatorului pt. modul in care comerciantul asigura transportul si depozitarea. Nu toti vanzatorii de vin stiu sa puna sticlele culcate, sa nu le scuture de sa le ia mama naibii pe toate hartoapele, si sa nu le tina tocma' langa calorifer sau de-a dreptul la limita inghetului iarna. Si chestii de-astea se intampla la firme de la care te-ai astepta la altceva.

          In alta ordine de idei insa, e de asteptat ca vinul facut in aceeasi vie din acelasi soi in ani diferiti sa difere semnificativ. Intr-un an ai soare mai mult, in altul ploaie, in unii ani se intampla sa ai noroc de mucegai cenusiu, in altii nu, si sa incerci sa aduci vinul in fiecare an la acelasi gust inseamna doar sa-l aduci in fiecare an la calitatea minima posibila in via respectiva, ceea ce dupa parerea mea e o prostie.

          De-aia e important de stiut si anii la vin, nu doar originea si soiul de struguri.

          Despre Argentina, dar mai ales Chile, de acord, si-au construit nu doar faima ci si priceperea si viile in timp. In schimb, trebuie sa-i dau dreptate celui care se plange de vinurile americane. Sunt fabricate excelent, nu le poti gasi nici un cusur, doar ca pt. gustul meu sunt in mod tipic prea acide si taninoase, iar uniformitatea absoluta le face dupa parerea mea lipsite de personalitate.

          De asemenea, despre reputatia vinurilor romanesti tot ce pot sa spun e ca in afara RO in momentul de fata aceasta e sublima dar lipseste cu desvarsire. Nu prea avem ce reface. Tre' sa plecam de la zero, ca ne place sau nu.
    • 0 (4 voturi)    
      te contrazici! (Luni, 26 martie 2012, 17:07)

      Misu [anonim] i-a raspuns lui Emil

      1. se cheama concurenta ce zici tu si e perfect normal sa o avem pe piata vinului, daca nu ar exista atunci chiar ar face vin prost producatorii locali
      2. iti recomand vinul de hallewood facut pentru mega image...numai bun pentru un fin cunoscator ca tine...ieftin, prost si sub alta marca decat cea a producatorului
      3. citeste comunicatul inca o data, daca nu ar exista marile lanturi de retail care platesc la 90 de zile (in cel mai bun caz) probabil s-ar intoarce banii mai repede la producatori si nu ar fi nevoiti sa isi finanteze cashflow la banci
    • +2 (2 voturi)    
      recas? (Luni, 26 martie 2012, 21:13)

      mario [anonim] i-a raspuns lui Emil

      consum intern? ce gluma buna
      recasul pentru consum intern e chimical pur!
      • +1 (1 vot)    
        Depinde (Marţi, 27 martie 2012, 1:09)

        Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui mario

        Du-te (daca stai suficient de aproape) si cumpara de la ei vin varsat. Eu inca n-am nimerit vreo sticla care sa-mi placa cap-coada. In schimb, vinul varsat ce-l iei de la crama e surprinzator de bun.

        Am avut o surpriza o data cu vin varsat de la Recas. De la crama il iei in pet-uri. Ei bine, un pet din care se bause ceva, dar nu mult, l-am pus culcat in frigider, am uitat de el, si la poate un an de zile dupa, in lipsa de altceva, l-am gustat. Culmea, in loc sa se acreasca se invechise frumos. Inainte de aia tocma' ce terminasem cu inca doua persoane o sticla de Furmint de Tokay, vin bunicel, care doar ce ne deschisese pofta, dar culmea, vinul varsat de la Recas invechit in pet ii dadea clasa lejer.
  • -2 (4 voturi)    
    Lasa ca, hic... (Luni, 26 martie 2012, 15:53)

    geo 6101 [anonim]

    ... ne da UE si America de baut... hic!
  • +3 (7 voturi)    
    miroase (Luni, 26 martie 2012, 15:58)

    val [anonim]

    asta miroase , mai bine zis duhneste a facatura. cum sa intre Murfatlar in insolventa !?!?!
    cred ca cineva a pus ochii pe cateva hectarele de vie
    • +4 (4 voturi)    
      sau (Luni, 26 martie 2012, 16:53)

      cristi [anonim] i-a raspuns lui val

      Poate vor sa vanda fara TVA o perioada. Nu suna plauzibil?
  • -1 (9 voturi)    
    bun îi vinu ... franţozăsc :( (Luni, 26 martie 2012, 16:05)

    dionysos [anonim]

    Bravo, kapitalismu' mioritic! Încă o marcă românească aruncată la coş! Încă o firmă românească, cu sute de angajaţi, care pune lacătul pe uşă!
    Da' las'că merge domnişoru' Bogdan Drăgoi (ajuns acum ministru de Finanţe) în SUA şi mai contractează câteva miliarde de Dolari împrumut cu 7% dobândă.
    Ca să aibă România din ce plăti ajutor de şomaj la disponiblizaţii de la Murfatlar Romania SA... şi ca să importăm vin la cisternă din California, Franţa, ş.a.m.d.
  • +4 (6 voturi)    
    ... (Luni, 26 martie 2012, 16:24)

    Marcu [anonim]

    Bucata cu bucata moare ceea ce este romanesc. Trist ce se intampla, dar meritam se pare. Se face dreptate intr-un fel. Avem o tara mult mai frumoasa si mai bogata decat meritam de fapt.
    • -1 (3 voturi)    
      Inca una... (Luni, 26 martie 2012, 20:55)

      Gii [anonim] i-a raspuns lui Marcu

      Da' dar nu e corect ca sa ma numesc roman cu numele doar. O sa fim asimilati, numele de roman nu va mai insemna nimic peste o suma de ani in viitor... Degeaba s-a pastrat 2+K ani... Intr-un secol sau 2 va dispare...
      In schimb vor exista altii, si vom exista si noi sub forma de "sclavi" pe la altii...
      Cum aveti oameni buni putere sa va mai priviti copii in ochi stiind ce ati facut sau ce n-ati facut?
      Ma refer la cei care au facut ceva sau care putea face ceva...
      Credeti ca copiilor vostri o sa le fie bine afara?
      Niciodata! Vor fi straini oriunde se vor duce.
      Eu unul n-as putea suporta asta... Dar probabil ca mai sunt doar 0.01% din romani care simt la fel...
      Pacat. Poate e mai bine asa...
      • -1 (1 vot)    
        Sfaturi (Luni, 26 martie 2012, 21:59)

        Ion [anonim] i-a raspuns lui Gii

        Dupa nume si dupa felul in care scri(i) esti un patriot.
  • +3 (7 voturi)    
    de la vinul dulce la vinul prost (Luni, 26 martie 2012, 16:35)

    petru.pintea [utilizator]

    Murfatlar facea inainte vinuri dulci si acum face vinuri proaste. Incet incet clientii migreaza catre alte marci, unde clientul este respectat si i se da valoare contra banilor platiti. Inainte de a vedea conspiratii peste tot sa ne uitam la valoarea produselor acestei companii.
    • +3 (5 voturi)    
      Corect (Luni, 26 martie 2012, 17:17)

      g [anonim] i-a raspuns lui petru.pintea

      Aia de mai sus nu stiu ce e aia VIN bun.
      Eu in USA am incercat multe dar vin asa prost ca Murfatlar nu am gasit. Nici de gatit nu era bun.
      Pe linga cele clasice frantuzesti (bune dar scumpe) am degustat vinuri excelente din Argentina, Chile, Australia si nu in ultimul rind California. Nimeni nu isi permite acum un vin prost. Pe consumator il pacalesti o data si nu-ti mai cumpara in veci posirca.
  • +2 (6 voturi)    
    pai (Luni, 26 martie 2012, 18:18)

    ady [anonim]

    eu am incetat sa mai cumpar murfatlar din cauza calitatii,care s-a deteriorat de la an la an...nu mai zic de cel de Cotnari care practic e apa chioara cu alcool...management defectuos pt niste marci care candva reprezentau Romania!!!..prefer vinul de casa sau cel de import
  • -1 (1 vot)    
    Murfatlar nu dispare (Luni, 26 martie 2012, 21:58)

    arion [anonim]

    Poshirci sint majoritatea vinurilor de import care au invadat hypermarketurile.
    Pentru snobii de aici va spune un bautor serios de vinuri ca vinurile rosii,in special, de la Murfatlar sint competitive, la cele albe iau bataie cam fara sanse de la Jidvei, vor supravietui! Asta e o masura de a se pune la adapost de creditori....
    Chestia care nu le face cinste e ca vanzatorii de pe la Cramele Murfatlar se cam fac ca uita sa elibereze bonul fiscal. Daca bati obrazul si ceri bonul nu zic nu,desigur,dar dureaza mai mult de 5 minute sa-l elibereze....asa ca multi se lipsesc...au un sistem straniu de inregistrare, aviz fiscului...
  • +3 (3 voturi)    
    Pana (Marţi, 27 martie 2012, 4:12)

    xolv [utilizator]

    Pana cand trimviratul Chimiei : Murfatlar, Vincon, Cotnari nu se va duce la vale, nu avem nici o sansa sa ne afirmam vinurile. Romanii sunt obisnuiti cu porcariile indulcite.
  • -1 (1 vot)    
    Faliment (Marţi, 27 martie 2012, 11:08)

    gigi [anonim]

    A intrat in insolventa pentru ca un celebru om nascut in localitatea cu pricina a ,,atentat" la rezervele de vin
  • 0 (0 voturi)    
    Tzeapa de Murfatlar (Marţi, 27 martie 2012, 14:21)

    George [anonim]

    Murfatlar este in insolventa intrucat doreste sa amane niste plati si sa mai tzepuiasca cativa furnizori.
    Murfatlar vinde cel mai mult prin propriile magazine, de unde banii li se intorc in maxim 1-2 saptamani. Legatura dintre fabrica Murfatlar si magazinele tip Crama Murfatlar se face prin propria lor firma de distributie, care si colecteaza banii din magazine, dar nu-i mai trimite inapoi catre fabrica ci catre alte "investitii" ale actionariatului principal.
    Este ca si cum ai spune "Uite, n-am bani si arati buzunarul stang gol, in timp ce buzunarul drept care este plin de bani, nu-l arati".

    Calitatea proasta a vinului Murfatlar - majoritatea vinului il cumpara din America de Sud, cel mai ieftin, il imbuteliaza la fabrica de la Murfatlar si-l vinde pe piata ca productie proprie cu denumiri celebre.

    Mai pe scurt - doar niste escroci.

    Si ce este mai important - cum de nu le este frica sa stea doar din furat si inselat?
    • 0 (0 voturi)    
      Partial (Marţi, 22 mai 2012, 22:03)

      Paralax [anonim] i-a raspuns lui George

      in prima parte ai dreptate.in a doua ,nu !!!
  • 0 (0 voturi)    
    Vezi ca va fura astia de la paza tone de vin (Joi, 17 iulie 2014, 10:09)

    alex [anonim]

    vreau sa va anut ca se fura vin cu tona de cei de la paza la Euroavipo crama din basarabi si aseara au furat fac paza in vie au un gip negru cu care fura se vinde vin in valu traian si poarta alba sunt angajati acolo la paza loati masuri