Vosganian: Daca ar fi sa spun ce s-a realizat din obligatiile asumate fata de FMI, ar insemna sa vorbesc foarte putin

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Vineri, 21 decembrie 2012, 13:12 Economie | Companii


Ministrul desemnat al economiei, Varujan Vosganian, a evitat sa prezinte stadiul privatizarilor si a implementarii managementului profesionist la companiile de stat, obligatii asumate prin acordul cu organismele internationale, FMI, Banca Mondiala si Comisia Europeana. Ar trebui sa va spuna predecesorul meu care este stadiul, pentru ca este un bilant. Dar, daca este vorba despre ce s-a facut din acordul cu FMI, ar insemna sa vorbesc foarte putin (...) Am foarte putine lucruri sa va spun despre indeplinirea obtigatiilor asumate fata de FMI", a raspuns Vosganian unei intrebari adresate de un parlamentar, in cadrul audierilor din comisii de la Parlament.

  • Nota. Vosganian a primit aviz favorabil cu 57 de voturi pentru, 11 impotriva si 1 abtinere.

Vosganian a precizat ca este un sustinator al extinderii pietei de capital. "Este foarte important ca actionariatul privat sa creasca in intreprinderile de stat", a spus ministrul economiei desemnat al economiei referindu-se la viitoarele listari ale companiilor de stat. "Nu ma numar printre cei care cred ca ar trebui sa vindem pachete majoritare la Hidroelectrica sau Transgaz, dar cred ca putem vinde actiuni", a mai spus Vosganian.

Vosganian crede ca FMI nu va sanctiona Romania din cauza intarzierilor inregistrate in implementarea obligatiilor. Romania a injumatatit deficitul bugetar si acesta este si motivul pentru care "FMI nu va sanctiona Romania pentru intarzierea in alte obiective".

Intrebat despre situatia de la Oltchim, Vosganian a spus ca este o companie care ar avea nevoie de o sustinere lunara de circa 5-6 milioane euro, bani care nu pot fi virati de la bugetul statului. In aceste conditii, Oltchim va fi scoasa din nou la privatizare in primavara. "Trebuie o privatizare serioasa, dar inainte de a fi facuta, trebuie insotita de o actiune de promovare".  "Oltchim va incepe sa aiba probleme de luna viitoare, luna aceasta se descurca. Statul nu-si permite. In februarie-martie trebuie sa incepem actiunea de privatizare a Oltchim", a spus Vosganian.

In ceea ce priveste Hidroelectrica, Vosganian crede ca aceasta va iesi din insolventa in primavara.

Despre exploatarea gazelor de sist si a aurului de la Rosia Montana, Vosganian a afirmat ca este nevoie de raspunsuri de la Ministerul Mediului. "Chestiunile care tin de mediu prevaleaza asupra celor economice", a precizat Vosganian.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





1496 vizualizari

  • +5 (7 voturi)    
    Comment sters de user (Vineri, 21 decembrie 2012, 13:55)

    polonyca [anonim]

  • +1 (3 voturi)    
    prevad demisia in max. 3 luni (Vineri, 21 decembrie 2012, 14:48)

    ..13 [utilizator]

    Nu rezista Varujan la presiunile si obligatiile pe care le are de executat.

    In maxim 3 luni il vad pe faras si pot de pe acum sa ii urez cale batuta!
    • +1 (1 vot)    
      decizie pentru Apuseni si Romania (Vineri, 21 decembrie 2012, 21:38)

      sonnia [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      poate in astea 3 luni, o convinge pe doamna Rovana Plumb sa vina cu o decizie privind Rosia Montana si sa nu mai tot tina amanata o investitie benefica pentru Apuseni, dar si pentru Romania. 15 ani sunt de-ajuns
  • +3 (3 voturi)    
    Prostul... (Vineri, 21 decembrie 2012, 16:46)

    Rollo [utilizator]

    ...pana nu e fudul, nu e prost destul. Oare ce s-ar putea spune despre realizarile sale?...
    • +1 (1 vot)    
      despre realizarile lui Vosganian (Vineri, 21 decembrie 2012, 21:49)

      sonnia [utilizator] i-a raspuns lui Rollo

      sa speram ca nu va trece mult si realizarile sale vor vorbi despre faptul ca a generat locuri de munca pentru moti, a adus ecologizarea in Apuseni si a generat investitii in patrimoniu sau infrastructura. ca sa se intample asta, poate ar fi cazul ca Guvernul sa vina cu o decizie pro proiectului de la Rosia Montana
  • +2 (2 voturi)    
    alte vremuri (Vineri, 21 decembrie 2012, 18:07)

    DHondt [utilizator]

    Maestre nu confunda marca cu ambalajul,pe vremea lui Tariceanu,capsunarii veneau cu banii in tara,aproape ca era bine,acum sunt alte date ale problemei,nu poti da vina pe guvernarea Boc pentru ca de sase luni guverneaza guvernul Ponta 1!!!!Aplicati reformele liberale in alianta USL!!!
  • +1 (3 voturi)    
    Rosia Montana (Vineri, 21 decembrie 2012, 19:46)

    andinny [utilizator]

    Haideti, domnule Vosganian, sa nu arucam responsabilitatea pe umerii unui coleg de cabinet. Economia cu economia, mediul cu mediul. Nu stiati ca de la Ministerul Mediului se asteapta un raspuns de prin 2006? pai daca staaaam tot sa asteptam, unde ajungem? faceti demersuri sa se vina cu o decizie mai repede, daca tot ziceati (am citit pe alt site) ca sustineti acest proiect
    • 0 (2 voturi)    
      de unde graba? (Vineri, 21 decembrie 2012, 21:56)

      Sakura [utilizator] i-a raspuns lui andinny

      Ce-i cu atâta grabă? Aurul acela tot aur va fi şi peste 1000 de ani. Dacă în schimb ne grăbim să-i convertim în hârtii ($, €, nu contează) se duc pe apa sâmbetei mai repede decât se fac.
      • 0 (2 voturi)    
        aha (Sâmbătă, 22 decembrie 2012, 12:53)

        Xorciser [utilizator] i-a raspuns lui Sakura

        Ai auzit de vorba aia: bate fierul cat e cald?
      • -1 (1 vot)    
        motii depind de exploatare (Luni, 24 decembrie 2012, 8:40)

        andinny [utilizator] i-a raspuns lui Sakura

        dar nu stii peste 1000 de ani, daca el va mai avea aceeasi valoare cum o are acum. in plus, sunt mii de oameni ale caror vieti depind de acea exploatare. tinandu-l sub pamant, nu ne foloseste la nimic. sau, pardon, ne foloseste ca tinem mii de moti in saracie si disperare!