Victor Ponta: E socant ceea ce s-a intamplat la Mechel cu un angajat. Trebuie sa gasim solutii pentru sanctionarea companiilor 100% private care nu-si respecta obligatiile fata de salariati

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Miercuri, 6 martie 2013, 14:25 Economie | Companii


Premierul Victor Ponta se declara socat de sinuciderea unui fost angajat al Mechel Campia Turzii. "Vreau sa exprim compasiune. Era destul de socant ceea ce s-a intamplat la Campia Turzii cu unul dintre angajati. Chiar daca vorbim de o companie privata, inteleg disperarea multora dintre cei de acolo", a spus Ponta. Acesta a cerut ministrului justitiei si ministrului delegat pentru Dialog Social sa gaseasca o solutie pentru modificarea legislatiei astfel incat si companiile 100% private sa poata fi sanctionate in cazul in care nu-si respecta obligatiile fata de angajati.

"Sa vedem daca putem aduce o modificare legislativa chiar si in cazul companiilor 100% private care nu isi respecta obligatiile prevazute in contractele colective de munca fata de angajati. Daca putem, sa aducem anumite sanctiuni (...)Poate reusim sa facem ceva mai mult decat doar sa constatam ca economia de piata presupune si firme care dau faliment. Aici e vorba totusi de obligativitate inclusiv pentru firmele suta la suta private de a respecta obligatiile pe care le au si, daca isi respectau obligatiile, poate ca asemenea tragedii puteau fi evitate", a precizat Ponta.

Un barbat in varsta de 58 de ani, fost angajat al combinatului Mechel Campia Turzii, s-a sinucis, fostii colegi ai barbatului precizand ca acesta fusese disponibilizat in 10 februarie si ca a recurs la acest gest din cauza disperarii intrucat nu mai avea bani sa isi achite ratele la banci, scrie Mediafax.

Barbatul urma sa implineasca miercuri 58 de ani. Acesta a fost gasit spanzurat marti seara, in locuinta sa.

"Colegul nostru a fost gasit mort aseara, s-a sinucis. Stresul si momentele grele l-au pus la pamant. Nu stim daca a avut si alte probleme, dar cu siguranta l-a doborat situatia de aici", a afirmat Ion Vuta, unul dintre liderii sindicali de la Mechel Campia Turzii.

Un alt fost coleg al barbatului a spus ca acesta avea rate la banci, pe care nu le mai putea achita in conditiile in care fusese disponibilizat si nu isi primise salariile compensatorii.

"Barbatul a lucrat ca strungar la laminorul 3 de la Mechel Campia Turzii. A fost un muncitor nemaipomenit. Avea doua fete si si-a pus capat zilelor pentru ca nu mai putea face fata greutatilor financiare. Zilele trecute a fost somat de banca sa isi plateasca ratele si nu avea de unde", a spus un fost coleg al barbatului.

Peste o suta de angajati disponibilizati de la Mechel Campia Turzii protesteaza, miercuri, pentru a treia zi consecutiv, in fata combinatului, fata de neacordarea salariilor compensatorii.

Ministrul delegat pentru Dialog Social, Doina Pana, a declarat, joia trecuta, ca noul actionar al Mechel are intentii bune si face toate demersurile pentru achitarea celor trei salarii compensatorii fostilor angajati de la Campia Turzii, insa are conturile blocate.

Grupul rus Mechel a vandut recent, pentru pretul simbolic de 230 de lei (52 euro), combinatele metalurgice pe care le detinea in Romania, puternic indatorate, catre firma Invest Nikarom din Bucuresti, controlata de doua persoane cu cetatenie rusa.

Tranzactia a vizat compania Mechel East Europe Metallurgical Division SRL si combinatele Ductil Steel Buzau, Ductil Steel Otelu Rosu, Mechel Campia Turzii, Mechel Targoviste si Laminorul Braila.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





2331 vizualizari

  • +11 (13 voturi)    
    !!! (Miercuri, 6 martie 2013, 14:33)

    CMD [utilizator]

    La fel de socat te aratai si fata de angajatii OLTCHIM!!
    Sictir!!!
    • +3 (5 voturi)    
      si daca se sinucide un bugetar (Miercuri, 6 martie 2013, 15:18)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui CMD

      cine e de vina ? iar base ?..copy paste asta incepe s ao ia pe ulei ca si kkrau
      • +1 (1 vot)    
        apel catre natiune..... (Miercuri, 6 martie 2013, 16:11)

        translativus [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        .....nu va mai sinucideti oameni buni, caci se socheaza plagiatorul mincinos si iar apare mamita la tv sa ne povesteasca......!
        Cata bataie de joc la adresa noastra ! Dupa ce au vandut tot si ne-au indatorat pe trei generatii de acum incolo, se declara socati ca oamenii isi pun capat zilelor nemairabdand mizeria in care au ajuns.
        Ce tupeu si cata oraznicie !!!!!!
  • +7 (9 voturi)    
    Stai ca nu mai inteleg (Miercuri, 6 martie 2013, 14:37)

    LiviuV [utilizator]

    Acum cateva saptamani cand s-a vandut a zis ca nu are ce sa faca, fiind tranzactie intre companii private. Trebuie sa moara un muncitor disperat ca sa ii vina o idee ca ar avea ce sa faca in astfel de cazuri?

    Ponta al nostru, cel de toate zilele
    • +8 (10 voturi)    
      mda (Miercuri, 6 martie 2013, 14:52)

      cartograful [utilizator] i-a raspuns lui LiviuV

      si cand te gandesti ca dl. Ponta ni-i prezenta pe rusi ca pe adevarati salvatori ai economiei si investitori de incredere, acum nu mai spune nimic?
  • +8 (10 voturi)    
    Da, Copy Paste (Miercuri, 6 martie 2013, 14:44)

    falcoind [utilizator]

    "Trebuie sa gasim solutii pentru sanctionarea companiilor 100% private care nu-si respecta obligatiile fata de salariati"

    Si ar trebui sa spinzuram, belim si saram nenorociti care s-au perindat pe la guvernare respectiv sunt la guvernare si au permis sa se ajunga unde am ajuns.

    Oare ci ne a luat comisioanele grase care s-au dat pt taierea industriei la fier vechi ?
    • +5 (7 voturi)    
      eu stiu (Miercuri, 6 martie 2013, 14:57)

      baibars [utilizator] i-a raspuns lui falcoind

      De fapt mai corect eu stiu cine stia. Saracu Musetescu de-ar mai trai muuulte ar mai spune. Dar asa, omul a dat in primire si a luat cu el dincolo totul. Dar oare chiar a luat ?
  • +8 (12 voturi)    
    Ponto, tu esti la putere ! (Miercuri, 6 martie 2013, 14:44)

    czc_1968 [utilizator]

    Modifica legislatia astfel incat toti asa-zisii "investitori" sa fie obligati sa depuna o garantie, intr-un cont bancar blocat, egala cu x salarii compensatorii pentru angajatii existenti la data preluarii. Asa iti si separi investitorii seriosi de tepari.
  • -1 (11 voturi)    
    Schimbati legislatia muncii (Miercuri, 6 martie 2013, 14:45)

    t-mesaj [utilizator]

    Scimbati legea, astfel incat PLATILE COMPENSATORII SA FIE PLATITE DE STAT !!!
    Daca vreti limitati-le, dar nu va bateti joc de oameni.

    Daca o firma da faliment, ce vreti sa ia omu ?!? Fieru vechi din curtea fabricii, sa-l acuzati dupa aia ca fura ?!?

    Cand e de dat va apuca compasiunea, cand e de luat, cu amandoua mainile: si fond de somaj si cas si fond de... crucea prostului.

    Nu mai spun ce compasiune aveti si fata de banci: ungurii le-a dat in cap, spaniolii la fel, in toata europa stau la cutiuta, NUMAI LA NOI DAE DE 25%.
  • +3 (3 voturi)    
    vosganian (Miercuri, 6 martie 2013, 15:13)

    barbu007 [utilizator]

    păi, dragă domnu victoraş, ministrul dv. vosganian a şi găsit soluţia de sancţionare: le restituie, din bugetul sărac, dar cinstit, câteva zeci de milioane de euro, chipurile TVA.
    cititorii sunt rugaţi să facă un exerciţiu deductiv spre a ghici unde se vor duce aceşti bani. şi, apoi, să mai facă... ce cred de cuviinţă.
  • +5 (5 voturi)    
    Doar vorbesc, asta stie toata lumea sa faca (Miercuri, 6 martie 2013, 15:15)

    Vali_311 [utilizator]

    Omul asta nu stie dacat sa spuna " trebuie sa facem aia...trebuie facut asta...nu-mi place asta , doar atat, deci publicitate ( faptul ca asta spune ca asta nu-i place, asta nu-i convine , nu schimba lucrurile in tara ) masurile trebuie luate urgent, lucrurile rau facute trebuie imediat puse la locul lor, nu este o tara care functioneaza in conditii normale, nu mai este timpul de spus , faptele sunt importante, masurile luate si rezultatul acestora .
  • +4 (4 voturi)    
    vorbe + vorbe = vorbe (Miercuri, 6 martie 2013, 15:21)

    dragsor [utilizator]

    de cand s-a catarat la putere numai vorbe si discutii
    nimic concret
    a invatat de la tacsu iliescu sa planga cu capul pe umarul nostru ca suntem amarati in timp ce amicii lui ne controleaza la buzunare!
  • 0 (0 voturi)    
    acum 2 saptamani (Miercuri, 6 martie 2013, 15:49)

    sami [utilizator]

    Gretosenia de plagiator -prim-ministu facea apologia Mechel, ca o duc greu din cauza crizei, ca, "citez cu aproximatie idiotul, "situatia este aceeasi in alte 12 tari unde activeaza Mechel", etc. Dar nici o vorba, nimic absolut legat de ce se va intampla cu cetatenii romani, sclavi la Mechel...si din pacate, majoritatea lor votanti USL-PSD
    Chiar si asa nu ma lasa inima de romanca sa ma bucur de necazul acestor oameni, poate si pentru faptul ca tatal meu a lucrat 43 de ani intr-unul dintre aceste combinate:( Este strigator la cer insa faptul ca romanul nu mai are curaj sa infrunte sistemul, ca nici necazurile nu ne mai unesc:(