Guvernul de la Chisinau a dat unei firme americane dreptul sa caute petrol si gaze pe o treime din teritoriul R. Moldova. Compania poate exploata timp de 45 de ani ce descopera

de G.S.     HotNews.ro
Sâmbătă, 4 martie 2017, 12:34 Economie | Companii


Premierul moldovean Pavel Filip a semnat un acord cu o firma americana de explorare
Foto: gov.md
In urmatorii cinci ani, o companie americana va efectua explorari in Republica Moldova pentru a gasi zacaminte de petrol si gaze naturale, acordul executivului de la Chisinau cu firma americana fiind semnat joi, transmite Radio Chisinau.

Documentul parafat cu firma americana Frontera Resources prevede ca in cazul in care va reusi sa gaseasca petrol si gaze naturale, investitorul va obtine dreptul sa le exploateze timp de 45 de ani. 


Premierul Pavel Filip sustine ca astfel poate fi asigurata independenta energetica a tarii si vor fi create noi locuri de munca. 

"Guvernul face eforturi pentru obtinerea nu doar a securitatii energetice, dar si obtinerea independentei energetice in anii urmatori, care sa se reflecte in preturi mai bune la energie, dar si la absenta oricaror amestecuri geopolitice in Republica Moldova", a declarat Pavel Filip. 

Compania care urmeaza sa caute zacaminte naturale in Republica Moldova efectueaza astfel de lucrari de mai bine de 20 de ani, sustine directorul Executiv al firmei, Steve Nicandros. "Explorarea noastra este pentru urmatorii 5-10 ani si este axata sa ajute Republica Moldova sa devina independenta in productia de gaze naturale", a declarat Steve Nicandros.

Compania americana urmeaza sa faca lucrari de explorare pe 1/3 din teritoriul Republicii Moldova: de la Ungheni pana la Basarabeasca.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





2786 vizualizari

  • -6 (6 voturi)    
    Startul (Sâmbătă, 4 martie 2017, 12:43)

    hamangiu [utilizator]

    Noi autostrada vesnic neterminata ei resurse posibile pe care nici rusii nu le-au gasit..ca altfel le exploatau...e un pas mult mai destept...
  • +5 (5 voturi)    
    Comment sters de user (Sâmbătă, 4 martie 2017, 13:09)

    TovarishDragneyev [anonim]

  • 0 (4 voturi)    
    Pungești reloaded :) (Sâmbătă, 4 martie 2017, 13:38)

    Harald [utilizator]

    Guvernul de la Chișinău o să se confrunte cu ”ecologiști” teleghidați de la Moscova, ca să se învețe minte altădată :)
  • 0 (6 voturi)    
    Americana? (Sâmbătă, 4 martie 2017, 14:01)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Parca erau anti-america...
    Iar termenul asta de 45 de ani e mai ceva ca ce fel de contracte avea Loteria Nationala de era sifonata de straini si stat simultan.

    E bine ca RM are atat de multe resurse naturalae dar nu le foloseste, in schimb le da la straini. Pe 45 de ani ... In curand se va extinde si la noi acest trend - asta dupa ce Firea va rezolva piedica pentru cele 19 (sau 20) de firme ale ei de stat.

    Marea sifonare incepe si e la nivel mondial se pare, peste tot unde rusii pun mana. Sunt mai rau ca un cancer sau ca o ciuma.
  • -3 (5 voturi)    
    Nu-mi place de loc contractul ! (Sâmbătă, 4 martie 2017, 14:27)

    Rahan5 [utilizator]

    Pai in 45 de ani poti secatuii complet orice zona de exploatare !,

    Iar ,,locurile de munca" este prea putin !.

    In Basarabia in pomicultura/ vita de vie, locurile de munca sunt mult mai sanatoase, decat sa plece sondorii cu saptamanile de acasa dupa petrol pe campuri !

    Mai potrivit era stabilirea unor cote procentuale din volumul extras din fiecare zacamant descoperit si exploatat !

    Chiar daca se ajungea chiar si la cota de 70-80 % pentru Compania de Extractie timp de 100 de ani ,
    pentru anumite zone mai nefavorabile extractiei !

    Si, sa zicem, 30-50 % in zone favorabile extractiei !
    • -1 (1 vot)    
      Pungești, așa cum spuneam :) (Sâmbătă, 4 martie 2017, 16:45)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

      Io zic să-ți pregătești cortul și să dai sfoară-n țară, că acolo e loc mare de meciuri cu jandarmii :)
    • 0 (2 voturi)    
      Nu te-ai prins (Sâmbătă, 4 martie 2017, 18:30)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

      Tu chiar nu te-ai prins de substratul corupt din spatele intelegerii? Tu de ce crezi ca nu fac ce ai scris tu acolo ?!
      • 0 (0 voturi)    
        M-am prins de posibilul (Duminică, 5 martie 2017, 1:29)

        Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

        substrat corupt, dar am incercat sa schitez o alternativa pentru celelalte 2/3 parti din Rep. Moldova, ca sa se evite pe cat posibil in viitor alte acte de coruptie !
        • 0 (0 voturi)    
          Fara Maia? (Duminică, 5 martie 2017, 15:31)

          imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

          Fara ea, slabe sanse. Rusii conduc RM acum.
  • +2 (2 voturi)    
    swfe (Sâmbătă, 4 martie 2017, 14:41)

    DanToderascu [anonim]

    Daca vor gasi gaz sau petrol, atunci Moldova va deveni mult mai independenta din punct de vedere energetic, iar daca nu, atunci oricum aceste 6 milioane de dolari vor fi cheltuiti pentru salarii, arendare de tehnica de la noi, si multe altele. Deci banii acestia vor ramine in Moldova .
  • 0 (2 voturi)    
    487760088278353@facebook.com (Sâmbătă, 4 martie 2017, 15:09)

    OctavianCotorobai [anonim]

    Important sa aduca venit in bugetul de stat. Avem caz bun cu aeroportul ce a fost dat in concesiune si sa schimbat radical dupa ce a fost investit in el.
  • +2 (2 voturi)    
    Sunteti siguri ca e americana? (Sâmbătă, 4 martie 2017, 15:58)

    DrStrange [utilizator]

    Sau doar integistrata acolo?! Marele urs de la Rasarit poate ca stie mai multe...
  • 0 (0 voturi)    
    Măi să fie (Duminică, 5 martie 2017, 12:08)

    grimis [utilizator]

    Tare de tot.
    Alo,Dodon,ce faci dormi ? Vezi că americanii îţi scormoneşte ţara pe sub pământ !