Bruxelles-ul vrea sa impuna o cota de 40% femei la conducerea marilor companii din UE

de G.S.     HotNews.ro
Luni, 20 noiembrie 2017, 12:24 Economie | Companii


Femeile vor avea prioritate la angajare pe posturile de conducere
Foto: pixabay.com
Comisia Europeana vrea sa impuna o cota minima pentru numarul de femei din consiliile de administratie ale companiilor pentru a impulsiona progresul - lent pana cum - in privinta egalitatii de gen in conducerea companiilor listate, noteaza Guardian.

Potrivit propunerii, companiile la care cota de directorii non-executivi barbati este mai mare de 60% vor fi fortate sa dea prioritate femeilor cand candidati de aceeasi valoare sunt luati in considerare pentru o functie. 

Incercarile anterioare ale executivului comunitar de a stabili o tinta de 40% femei la conducerea companiilor listate a fost blocata de Germania, Olanda si Suedia din cauza ingrijorarilor ca Bruxelles-ul intervine prea mult in afacerile interne.

 Ungaria si Polonia s-au opus din motive ideologice.  

Proportia de femei din consiliile marilor companii listate din UE a crescut de la 10% in 2005 la 22% in 2015. Femeile reprezinta totusi doar 7% din numarul presedintilor de CA si 6% din numarul directorilor executivi din marilor companii.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





891 vizualizari

  • -4 (32 voturi)    
    Discriminare (Luni, 20 noiembrie 2017, 12:41)

    romanul1 [utilizator]

    Pentru a putea fi angajat pe un post trebuie sa fii cel mai bun candidat, nu sa ai o anumite culoare a pielii, etnie sau sex.

    A impune ca 40% din angajatii pe un anumit palier sa fie de un anume sex, o anume etnie sau o anume culoare reprezinta marxism instaurat prin lege.
    • +8 (24 voturi)    
      pai vezi ca nu stii sa citesti?? (Luni, 20 noiembrie 2017, 13:36)

      chillbill [utilizator] i-a raspuns lui romanul1

      Zice foarte clar in stire: sa dea prioritate femeilor cand candidati DE ACEEASI VALOARE sunt luati in considerare pentru o functie.
      • -8 (24 voturi)    
        Si de ce, ma rog? (Luni, 20 noiembrie 2017, 14:10)

        CezarN [utilizator] i-a raspuns lui chillbill

        Poate vrea sa dea prioritate vecinului lui, sau prietenului, sau colegului de facultate, etc.

        Este afacerea lui, nu a statului sau UE.
        In plus, in afaceri conteaza mult INCREDEREA, deci normal arfi sa dea prioritate candidatlui in care are cea mai mare INCREDERE.

        Uite-asa se va duce competitivitatea UE de rapa.
        Atunci cand UE impune un CEO unei companii, ar fi normal ca, in caz ca acel CEO nu va asigura cresterea companiei, UE sa plateasca niste despagubiri, nu?
      • -9 (17 voturi)    
        @chillbill (Luni, 20 noiembrie 2017, 15:13)

        adrian_rolland [utilizator] i-a raspuns lui chillbill

        VOR FI FORTATE sa dea prioritate femeilor cand candidati de aceeasi valoare sunt luati in considerare pentru o functie. "

        o mica nuanta ;-)
        • -1 (1 vot)    
          Vor fi fortate (Luni, 20 noiembrie 2017, 22:36)

          george33 [utilizator] i-a raspuns lui adrian_rolland

          sa respecte legea. Asa cum sunt fortate sa plateasca impozite, sa plateasca angajatii, sa le dea concediu etc.
  • -7 (19 voturi)    
    Sa vina UE la noi in tara (Luni, 20 noiembrie 2017, 12:43)

    Zummm [utilizator]

    Matriarhatul domneste linistit si PROST
  • -10 (22 voturi)    
    UE a înnebunit în sens invers? (Luni, 20 noiembrie 2017, 13:27)

    hic sunt leones [utilizator]

    Funcțiile trebuie să se acorde în funcție de alte criterii decât sexul candidatului...
    • +12 (20 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Luni, 20 noiembrie 2017, 14:47)

      [anonim] i-a raspuns lui hic sunt leones

    • -13 (15 voturi)    
      a fost si in ro (Luni, 20 noiembrie 2017, 17:09)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui hic sunt leones

      pe vremea lui al batran, la ...hahahaha, sugestia primei femei a tzarii..:))

      le sugerez celor de la bruksal ca trei sferturi dintre distinsele doamne sa fie blonde.
    • 0 (0 voturi)    
      Mai citeste o data (Luni, 20 noiembrie 2017, 22:37)

      george33 [utilizator] i-a raspuns lui hic sunt leones

      ca nu ai inteles nimic.
  • -11 (25 voturi)    
    Ce au afacerile cu genul(sexul)?? (Luni, 20 noiembrie 2017, 13:30)

    CezarN [utilizator]

    Adica actionarii sunt dobitoci si in loc sa puna o femeie sa le conduca afacerile, care sa le aduca profit mare, pun un nenorocit de barbat ca sa ii duca in faliment.

    In pus, ce ne facem daca mai vine UE cu 40% homo, 40% trans, 40% Sado, 40% Maso?

    Cred ca va trebui o directiva UE care sa staueze ca intregul este reprezentat de 300%, sa ajunga cate 40% pentru toti.

    Asa incurajeaza UE schimbarile de sex: barbatii destepti care nu au nicio sansa, fiind discriminati, vor trebui sa se transforme in femei (operatii platite de UE).
    Ce egalitate de sanse mai este asta?
    • +13 (21 voturi)    
      Uhm (Luni, 20 noiembrie 2017, 16:59)

      tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      Aberezi ! Sexul si orientarea sexuala sunt total diferite. Pe langa asta nici cu conceptul de procent nu prea stai bine.
  • 0 (0 voturi)    
    astept cu mare interes (Luni, 20 noiembrie 2017, 20:31)

    ..13 [utilizator]

    Ca doar nu sunt chiar atat de proaste muierile -iote peste tot numai barbati - nu zic ca sunt nepregatiti dar chiar asa de nepregatite sunt ele??? Nu prea cred!

    Este un ceva ce le face pe femei sa nu fie acolo - oare ce???

    Notably, the U.S. has the largest percentage share of female CEOs, with about 8 percent of the top spots held by women. However, that number declined by 1 percent from 2015 to 2016, according to the study. Meanwhile, the percentage rose in the United Kingdom, from 5 percent to 6 percent. Both France and Germany remained the same at 2 percent and 1 percent, respectively. - sursa - https://www.cnbc.com/2017/04/25/female-ceos-are-still-extremely-rare-in-the-us-and-europe.html

    Apriel 2017
  • +1 (1 vot)    
    pe cand vor stabili (Luni, 20 noiembrie 2017, 21:53)

    nash pandelica [utilizator]

    si culoarea hartiei igienice, grosimea si rezistenta la deget ? :))
  • 0 (2 voturi)    
    De doar 40% ? (Luni, 20 noiembrie 2017, 22:07)

    seby19 [utilizator]

    Ar trebui 60%. Criza financiara dupa cate imi amintesc nu a fost provocata de femei, ca nu ele erau majoritare in posturile de conducere. Barbatii sunt mai dispusi la risc si la asumarea unor decizii cu potential catastrofal. Femeile sunt mai prudente si ar putea asigura decizii mai echilibrate.