Ministrul transporturilor: Vom depune pe 27 decembrie aplicatia de finantare pentru magistrala de metrou M6/Magistrala va fi gata pana in 2020

de CP     HotNews.ro
Miercuri, 20 decembrie 2017, 15:03 Economie | Companii


Ministerul Transporturilor va depune pe 27 decembrie aplicatia de finantare pentru magistrala de metrou M6 (1 Mai- Otopeni), in valoare de 1,327 miliarde de euro fara TVA, a anuntat ministrul transporturilor, Felix Stroe, la inceputul sedintei de Guvern de miercuri.

Felix Stroe sustine ca magistrala va fi finalizata cu siguranta pana in 2020. "Va fi gata la timp pentru angajamentul pe care-l are Romania cu activitatile din anul 2020", a spus Stroe, , referindu-se la Campionatul European de Fotbal 2020.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.






1924 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    Amator (Miercuri, 20 decembrie 2017, 15:17)

    cetateanulmodern [utilizator]

    vb prostii Stroe asta, pai el abia depune aplicatia de finantare la UE, deci inca nu are finantarea, daca Comisia Europeana se misca repede si va reusii sa primeasca finantarea in 2018 si sa faca si licitatia tot in 2018 cine va construi linia de metro in 2 ani (2019,2020).
    Cat a durat metroul din Drumul Taberei ca am si uitat de cand a inceput? Isi mai aduce aminte cineva?
    ori e prost ori ne crede prea prosti
    • +1 (1 vot)    
      Nimic pentru Bucovina.de ce este ținută in săracie (Miercuri, 20 decembrie 2017, 17:06)

      Entiu [utilizator] i-a raspuns lui cetateanulmodern

      Astia sunt conducatorii alesi de noi: lenesi, neimplicați si indiferenti, fata de cei pe care ii deservesc..
      După cum se vede, nu vom avea Soseaua de Centura a Sucevei, niciodată terminată și suntem PNL-iști încorpore!

      Sud-istii n-au vrut si nu vor sa avem autostrazi prin Bucovina, au grija lor, sa le fie bine numai lor.
      In Bucovina foarte rar se face cite ceva, aproape nimica, totdeauna doar prin forte proprii si mereu este tinuta in mare saracie.

      Suceveni patrioți nu avem. Conducătorii noștri sunt timorați, lenesi, neimplicați si indiferenti, fata de cei pe care i-au ales..și în acest fel, proiectele de modernizare a Bucovinei rămân doar pe hârtie.

      Ne vor fi blocate la rând toate, pentru ca vor hotari impotriva noastra cei din Olt, Vrancea si Teleorman
    • +2 (2 voturi)    
      Numai minciuni sfruntate de la mafia PSD (Miercuri, 20 decembrie 2017, 17:07)

      emil bobu [utilizator] i-a raspuns lui cetateanulmodern

      Mai stiti bannerele din Dr. Taberei cu " in 3 ani aici va fi statia vietii "?

      Cati ani au trecut de atunci bah mincinosilor?

      Numai minciuni de la PSD.
  • +2 (2 voturi)    
    Da, da, cu siguranta se va face (Miercuri, 20 decembrie 2017, 15:33)

    midufi [utilizator]

    Lafel si autostrazile...
  • +1 (1 vot)    
    2020 sau 12020 (Miercuri, 20 decembrie 2017, 15:46)

    artistu_gogu [utilizator]

    Nu merge fara furaciuni in 2 ani. Hai PSD, sa fim seriosi, chiar nu aveti cum ....

    A aaaa , stai, are dreptate. Daca se aproba legile justitiei poate, va fura linistit deci, 50% la metrou 50% la ei. Nu stiu ce o sa faca cu vagoanele acasa, dar asta e alta discutie.

    Sti ce cred eu, undeva prin Ian, pe seara, asa cum iti place, nu o sa mai fi ministru. Asa ca stai linistit, relaxeaza-te ca vin vremuri grele tovarase. Vine mititica. Sigur ai si tu pe acolo o mica pata neagra, undeva ascunsa. #vavedem - statul paralel.
  • +5 (5 voturi)    
    Doamne fereste (Miercuri, 20 decembrie 2017, 16:24)

    JustinCase [utilizator]

    Astia in continuare ne cred idioti! Uite cat dureaza de construit Eroilor-Drumul Taberei, si umflatul asta vine in 2018 sa ne spuna ca pana in 2020 va fi gata aia pana la aeroport, care tot nu incepe de mai bine de 10 ani? Hai sictir!
  • +1 (1 vot)    
    Stroe si (Miercuri, 20 decembrie 2017, 19:08)

    florian3619 [utilizator]

    Vasilache erau, pe vremuri, doua personaje celebre din emisiunile radiofonice umoristice "Ora vesela" si jucau frecvent in spectacol la teatrul de comedie Tanase si in diverse "susanele" prin tara in sezonul estival - cu precadere pe litoral, unde posibil sa-l fi contaminat pe tizul din Constanta, tinerel pe atunci.. Acum stimabilul Felix Stroe, inca ministrul transporturilor arunca in media o gluma ce frizeaza ridicolul. Este constient? stie cat timp dureaza studiul de fezabilitate, exproprierile si apoi lucrarile? Nici pe timpurile "regretatilor" ceausescu - Ceasca, dinca - Te Leaga, dascalescu - Titi Duru nu se luau astfel de angajamente solemne si mobilizatoare. Dar ce sa-i facem!! are o sarcina de partid si trebuie sa se dea in stamba. Spectacolul va fi cand va taia panglica primului tronsoande autostrada, fara cap si coada, pe la finele lui 2019 - ca sa se califice ca parlamentar pt alegerile din 2020 - cand o va lua peste nas.