UPDATE Firma Tel Drum si-a cerut insolventa

de V.M.     HotNews.ro
Luni, 22 ianuarie 2018, 20:02 Economie | Companii

Tel Drum isi cere insolventa
Foto: portal.just.ro
Firma Tel Drum SA isi cere insolventa in instanta, printr-un dosar depus pe 17 ianuarie la Tribunalul Teleorman, conform datelor ce apar pe portalul instantelor de judecata. Conform portal.just.ro, magistratii au stabilit ca prim termen de judecata in acest dosar data de luni, 29 ianuarie 2018. Amintim ca Tel Drum este urmarita penal de procurorii DNA pentru mai multe infractiuni, asupra tuturor bunurilor si conturilor societatii fiind instituit sechestru de peste 32 de milioane de lei.

UPDATE:
"Luarea masurilor asiguratorii a pus societatea in imposibilitatea de a-si onora obligatiile contractuale si platile", a declarat avocatul companiei Tel Drum, pentru Profit.ro, confirmand ca este ceruta insolventa firmei.

Publicatia Profit.ro consemneaza totodata ca in 2016, ultimul an raportat, firma de constructii Tel Drum  avut afaceri de 223,5 milioane lei si un profit net de 2,1 milioane lei, cu aproape 700 de angajati.

Cererea de insolventa a fost inregistrata la tribunal pe 17 ianuarie, in aceeasi zi in care procurorii DNA anuntau extinderea urmaririi penale fata de firma Tel Drum, pentru constituirea unui grup infractional organizat, evaziune fiscala in forma continuata si complicitate la doua infractiuni de abuz in serviciu cu obtinere de foloase necuvenite pentru sine sau altul. Intr-o prima faza, Tel Drum a fost pusa sub acuzare de catre procurori pentru frauda cu fonduri europene, printre cei urmarit penal in acest dosar numarandu-se si Liviu Dragnea.

"In cauza s-a dispus instituirea masurilor asiguratorii asupra tuturor bunurilor mobile si imobile ale suspectei SC TEL DRUM SA, precum si poprire asupra sumelor de bani existente sau care urmeaza a fi virate de terti, cu orice titlu, in conturile bancare detinute aceasta, pana la concurenta sumei de 32.118.589,51 lei (reprezentand suma foloaselor necuvenite si suma cu care s-a sustras de la plata obligatiilor fiscale catre stat)", preciza DNA.

In decembrie, Tel Drum isi declara public actionarii. Mai exact, la Registrul Comertului au fost inscrise numele actionarilor sai, in conditiile in care pana recent firma era detinuta prin actiuni la purtator, iar in spatiul public circulau acuzatii ca firma apartine de fapt liderului PSD, Liviu Dragnea.

Potrivit noilor date de la ONRC obtinute de HotNew.ro, actionarii Tel Drum sunt Petre Pitis, cu 54%, Dobrescu Liviu Lucian, cu 44% si inca trei persoane, care detin cate 0,665%: Neda Florea, Panaitov Marilena si Costache Mirela.

De asemenea, datele de la Registrul Comertului arata ca Mircea Visan este imputernicit sa semneze in numele si pentru societatea Tel Drum.

Amintim ca pe 13 noiembrie anul trecut, DNA a inceput urmarirea penala in "Dosarul Tel Drum" fata de mai multe persoane, printre care Liviu Dragnea, Fiscuci Marian - fost actionar majoritar (scriptic) al Tel Drum SA, Pitis Petre si Neda Florea.

Ulterior, in luna decembrie, DNA a anuntat ca firma Tel Drum si doi reprezentanti ai sai, Petre Pitis (actionar majoritar si director general) si imputernicitul Mircea Visan, au fost pusi sub urmarire penala pentru frauda cu fonduri europene, cu prejudiciu de peste un milion de euro.

Ce spunea DNA, in comunicatul privind Dosarul Tel Drum, despre beneficiile personale ce ar fi fost obtinute de Liviu Dragnea:

"In mod direct sau prin persoane apropiate lui (fiul, fosta sotie) a obtinut sume de bani sau bunuri mobile si imobile pe care le utilizeaza, precum si diverse servicii in interes personal, al familiei si al formatiunii politice din care face parte, respectiv donatii de la membrii grupului infractional organizat si de la societatile controlate de acestia (circa 2,5 milioane de lei in anul 2009), transferul partilor sociale din mai multe societati controlate de membrii grupului infractional organizat catre fiul sau, dividende si sume periodice catre fiul sau cu titlu de salariu de la firme din grup, sume periodice cu titlu de chirie incasate personal de Liviu Nicolae Dragnea si de fosta sotie de la o alta societate din grup, bani obtinuti de catre Liviu Nicolae Dragnea din vanzarea unor bunuri imobile la valori supraevaluate catre societatile controlate de membrii grupului infractional organizat, folosirea de bunuri mobile de catre fiul sau (autoturismul detinut de o societate din grup si a carui imbunatatire tehnica a fost achitata de Tel Drum SA) sau folosirea de bunuri imobile tot de catre acesta (imobilul din Turnu Magurele proprietate a Tel Drum SA)."


Citeste mai multe despre   











6051 vizualizari

  • +37 (41 voturi)    
    Astia nu stiu ca pot fi anchetati si daca inchid? (Luni, 22 ianuarie 2018, 20:20)

    BobMuller [utilizator]

    Poti sa inchizi firma, sigur, dar infractiunea ramane.

    Ma rog, dupa logica PSDista, daca dai faliment nu se mai pune.
    • +20 (20 voturi)    
      Don Livio viseaza la Fortaleza (Luni, 22 ianuarie 2018, 20:38)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui BobMuller

      Dupa Gestul si asemanarea cu Mazarica de Madagascar
      • +12 (12 voturi)    
        Dupa doua guverne falimentare,Dragnea (Marţi, 23 ianuarie 2018, 6:40)

        FLORIO [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        A inceput cu al treilea.. acum urmeaza falimentul Romaniei. Oricum Europa se satura de noi si ne taie fondurile din cauza coruptiei. Oameni buni! Nu mai iesiti sambata si duminica la demonstratii. Iesiti in timpul saptamani si blocati drumurile, primariile, garile. Imtr-o saptamana veti avea guvern nou si vei scapa de pacostea asta.
    • +16 (18 voturi)    
      buna gluma,..vor primi condamanre cu suspendare (Luni, 22 ianuarie 2018, 21:17)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui BobMuller

      + 50 de ore in folosul comunitatii,,,si ghici unde ? la fonduri UE .
    • +15 (15 voturi)    
      infractiunea ramane (Luni, 22 ianuarie 2018, 22:53)

      subcultura [utilizator] i-a raspuns lui BobMuller

      dar banii mai scapa
    • 0 (2 voturi)    
      asa e dar (Marţi, 23 ianuarie 2018, 11:39)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui BobMuller

      fiind falimentata, nu mai rama firfirei de recuperat ca prejudiciu. Sta omu 2-3 luni in inchisoare si cand iese are teschereaua plina.
  • +18 (20 voturi)    
    Drangea isi ascunde urmele (Luni, 22 ianuarie 2018, 20:31)

    Kivek [utilizator]

    cum s-a pus tinta pe Tel Drum si au aparut dosare le cum Dragnea & co au inceput sa distruga acte, sa arda dovezile
  • +14 (14 voturi)    
    nu-i bai (Luni, 22 ianuarie 2018, 20:45)

    nikita11 [utilizator]

    Cateva posturi de ministri, prim ministri samd teleormaneni fac cateva sute de posturi de angajati, nu-i asa? las' ca va dau politicienii de mancare si va platesc ratele si intretinerea. Sau e devina cumva dna-ului ca v-au tras pesedeii pe sfoara?
  • +26 (28 voturi)    
    Afaceristul roman (Luni, 22 ianuarie 2018, 21:16)

    CezarN [utilizator]

    Cum nu mai poate fura de la stat, cum da faliment.
  • +19 (21 voturi)    
    Ca bacteriile (Luni, 22 ianuarie 2018, 21:18)

    metastazic [utilizator]

    Inchizi una,deschizi alta,tehnici de manipulare ieftine,si trec cativa ani si iar furi si tot asa.Pentru ca se permite.
    PSD-ciumita rosie
    • +11 (11 voturi)    
      Exact la asta ma gindeam, or sa deschida alta (Luni, 22 ianuarie 2018, 23:47)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui metastazic

      dar totusi ca o firma sa participe, nu stiu, ca nu sunt in domeniu, nu trebuie sa aiba un cv, o activitate ceva? Daca isi inchid taraba nu stiu daca le va fi chiar asa usor sa mai impuste banii aia nemunciti. Sau nu stim noi cat de hoti sint.
  • +15 (15 voturi)    
    SPLIT TVA pt teldrum (Luni, 22 ianuarie 2018, 21:36)

    SarbaLUIGhitza [utilizator]

    sa vedem cat dureaza pana anuleaza ordonanta pt split tva
  • +15 (15 voturi)    
    Firesc (Luni, 22 ianuarie 2018, 21:37)

    dekar [utilizator]

    Baietii si-au facut plinul;acum trebuie sa se declare falimentari.
  • -3 (11 voturi)    
    am vazut filmul (Luni, 22 ianuarie 2018, 21:49)

    nash pandelica [utilizator]

    imperiul contra ataca parca se numea....
  • -14 (30 voturi)    
    doua vesti bune! (Luni, 22 ianuarie 2018, 22:08)

    cucuveauamov [utilizator]

    1. Nu va mai plati impozite (precum marii jurnalisti de la Realitatea), deci "ciuma rosie" nu va mai avea bani sa-i tina in brate pe asistatii social (e.g. IT-isti)
    2. Dispare o firma romaneasca, simbol al coruptiei, si va veni o firma americana, fanion al anticoruptiei si al lucrului bine facut: Bechtel!!!
    • +9 (15 voturi)    
      IT-isti din Romania (Marţi, 23 ianuarie 2018, 0:17)

      cladob [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      au clientii in general in afara tarii, deci ei aduc capital in tara.

      tel-drum e doar o firma consumatoare, cu zero km de autostrada si minus la finantari cu bani europeni
    • +12 (18 voturi)    
      Bai papagale .... (Marţi, 23 ianuarie 2018, 1:50)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      ... problema e ca alde Bechtel si Microsoft au obtinut contractele pe care le-au obtinut in conditile pe care le-au obtinut,, pentru ca hotii tai au luat spagi grase, dupa carem aceiasi hoti, s-au facut ca au pierdut contractul.

      Cat despre Tel-Drum, este firma romaneasca facuta de hoti pentru hoti. E plina tara de astfel de firme, cauta si vezi la politicieni (Ghita, Mazariche, Nascase Ioan Popescu, Patriciu etc).

      Asa ca, hai pa si pu la revedere cu hotii tai cu tot!
      • -2 (6 voturi)    
        prioritate (Marţi, 23 ianuarie 2018, 8:36)

        dinamovist [utilizator] i-a raspuns lui Alius

        Mai nene mai da prioritate si de dreapta vezi un videanu, ceva nana ,cocos , fratiorul lui base ,etc. ca doar suntem deontologi. Parertea mea sa faci un tabel stanga dreapta si sa vezi ce- ti da . Sa inteleg ca- hotii nostri sunt mai cinstiti decat ai vostri -ar zice un hatru. Ciuma rosie versus ciuma portocalie ce zici oare merge eu zic ca da.
        • +2 (2 voturi)    
          Ce zici tu, este irelevant. (Marţi, 23 ianuarie 2018, 14:54)

          Alius [utilizator] i-a raspuns lui dinamovist

          Voi, hotii, mereu aduceti in discutie PDL-ul (stiu si inteleg ca voi credeti ca PNL-istii sunt fratii vostri mai mici intru hotii si nu-i mentionati), dar uitati cat au fost la putere comunistii vostri, cati ani si cat au fost la putere PDL-istii.

          Concluzia: cele mai mari hotii (cand s-a si vandut toata industria) au fost incepute si facute de PSD.

          Si un P.S.: si cine lupta pentru perpetuarea hotiei si a hotiilor? Voi fai, hotii PSD-isti!
        • +1 (1 vot)    
          Cui pe cui se scoate (Miercuri, 24 ianuarie 2018, 23:57)

          cladob [utilizator] i-a raspuns lui dinamovist

          PDL e grauntele de nisip iar PSD e cat pamantul la hotii :)))

          Ce ma bucur ca unii au intuit bine obsesia pesedilor de a fura numai ei. Astfel alegand un partid mic ca pdl cu un dulau ca TB le-a cam venit de hac ca si acum vorbesc mereu de ei :)))
    • +9 (13 voturi)    
      cine avea acțiuni la purtător la Bechtel România? (Marţi, 23 ianuarie 2018, 4:38)

      nick24 [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      Bombo?
      • +1 (1 vot)    
        in registru se noteaza doar cele nominale (Marţi, 23 ianuarie 2018, 13:45)

        iliterat_b3-a5-8c-30-58-1f [utilizator] i-a raspuns lui nick24

        Actiunile la purtator, prin definitie, nu apar in registrul Comertului, deci nu se poate sti CINE detine pachetul majoritar ...
  • +11 (13 voturi)    
    1% profit (Luni, 22 ianuarie 2018, 23:00)

    CIP03 [utilizator]

    1% marja de profit ? E cam ciudat! Sigur profitul a fost exportat!
    • +3 (3 voturi)    
      In Brazilia! (Marţi, 23 ianuarie 2018, 8:13)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui CIP03

      Sa joace samba "cariatii moral" :-)
  • +7 (15 voturi)    
    Patronii fura pana nu mai pot (Luni, 22 ianuarie 2018, 23:43)

    merace [utilizator]

    Deci patronii au furat destul, cat au putut. Apoi, se dau insolventi. Nu mai platesc nici salariile catre angajati, nici datoriile catre furnizori. Asta e legea insolventei. Furi de unde poti, apoi te dai falit. Asa e capitalismul. Iti apara proprietatea, dar si infractiunile - cat timp esti bun sa furi in sistem ! :D hahaha
    • +4 (4 voturi)    
      AI O SINGURA SOLUTIE! (Marţi, 23 ianuarie 2018, 6:43)

      schroedinger [utilizator] i-a raspuns lui merace

      Corea de nord!
  • +14 (16 voturi)    
    pușcarie pentru tot GIO (Luni, 22 ianuarie 2018, 23:44)

    TRABI [utilizator]

    Grup Infractional Organizat -Extins . DNA , treceti la retineri masive , lasati frica !
  • +10 (12 voturi)    
    O singura conditie (Luni, 22 ianuarie 2018, 23:45)

    DE:AD:BE:EF:CA:FE [utilizator]

    Daca inchid firma, sa il inchida si pe Dragnea.
  • +9 (11 voturi)    
    Sa-i fie tarana usoara (Luni, 22 ianuarie 2018, 23:50)

    jam.jam [utilizator]

    pe Dragnea cand il baga in faliment ?
  • +6 (6 voturi)    
    ? (Marţi, 23 ianuarie 2018, 1:15)

    europeanul2 [utilizator]

    Si cu datoria cum ramane?
    • +1 (1 vot)    
      RAMANE! (Marţi, 23 ianuarie 2018, 13:47)

      iliterat_b3-a5-8c-30-58-1f [utilizator] i-a raspuns lui europeanul2

      Tocmia, datoria ... ramane!
      Indiferentc cum s-ar pronunta Justitia, chiar daca unii din actionarii NOMINALI o sa ajunga la inchisoare, firma este in insolventa, deci nu mai are cine sa raspunda financiar.
  • +11 (13 voturi)    
    Banc. (Marţi, 23 ianuarie 2018, 5:30)

    coco04 [utilizator]

    -De câte feluri sunt politicienii?
    -De 2 feluri:
    Unii nu sunt in stare de nimic; ceilalți sunt în stare de orice.
  • +4 (4 voturi)    
    este [plina tara de asemenea firme.. (Marţi, 23 ianuarie 2018, 9:01)

    Dumitru Palade [utilizator]

    mafiotizate si in care sunt regasiti toti securistii sau fii acestora,de pe vremea lui Ceasca.
    Tel Drum este o mizerie de firma,dar fiti linistiti ca golanii astia au deja alte 30-50 de firme noi-noute,pe care sa le bage in fata.
  • -3 (5 voturi)    
    O masura logica, daca s-a pus (Marţi, 23 ianuarie 2018, 10:06)

    xrogo [utilizator]

    sechestru pe conturile si activele firmei e clar ca activitatea este blocata si filma falimenteaza, dar vad ca nimeni nu se gandeste la lucratorii simpli din firma, aia care au in spate familii!
    • +2 (2 voturi)    
      serios ? (Marţi, 23 ianuarie 2018, 10:39)

      silviu_dumitrescu [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      daca s-ar inchide toate mizeriile alea ar fi mai bine, inclusiv pentru "lucratorii simpli". sa-ti explic de ce:

      din (sa spunem) 1.000.000 eu care sunt platiti de la buget acestui gen de firme, 400.000 eu ajung la Fortaleza sau in vreun paradis fiscal iar 600.000 eu in economia reala (materiale, manopere, utilaje, proiectare, consultante reale...)
      odata inchisa aceasta firma, statul tot ar avea acel milion de investit, doar ca surpiza ! pe o piata concurentiala, lucrarea ar fi castigata de o firma corecta, care ar cheltui sa spunem 850.000 eu in economia reala, iar din profitul de 150.000 eu ar reinvesti mare parte in dezvoltarea locala (ca nu are de ce sa fuga cu banii din tara ca un sobolan)

      deci pentru baietii din economia reala (lucratorii simpli) ar fi mai multi bani + ar ramane mai multi bani in tara + domeniul public primeste mai mult - lucrari care au costat la subcontractori 850.00 nu 600.000 !
  • +1 (1 vot)    
    intrebari (Marţi, 23 ianuarie 2018, 13:43)

    iliterat_b3-a5-8c-30-58-1f [utilizator]

    1. Si daca declara falimentul, insemna ca scapa de urmarirea penala?
    Este de ajuns sa zici: INSOLAVENTA! ca sa te lase DNA in pace??

    2. "la Registrul Comertului au fost inscrise numele actionarilor " - Ok, dar cu actiunile la purtator, ce se intampla?
    Daca sunt nenominale, CINE raspunde??
  • 0 (0 voturi)    
    insolventa (Marţi, 23 ianuarie 2018, 16:57)

    Dizidentul [utilizator]

    insolventa se poate intimpla dar in cazul TEL DRUM
    este cusuta cu ata alba(ne-au blocat conturi sintem
    insolventi).
    INTREBAREA MARE CE SE INTIMPLA CU 700
    DE SALARIATI CU FAMILII) raspunsuri la care
    cei nevinovati asteapta un raspuns.
    Bani sint, milioane in buzunare sint, daca sint contracte
    incheiate cinstit nu au voie sa ceara insolventa.
    Insolventa inseamna cind bani care trebuiesc incasati sint mai putini decat cheltuieli care esti obligat sa le
    onorezi(salarii,utilaje,etc.)