Viorica Dancila: Investitiile la stadionul Steaua vor fi de 301,7 milioane de lei, iar la stadionul Arcul de Triumf de 126,4 milioane de lei

de CP     HotNews.ro
Miercuri, 7 martie 2018, 14:43 Economie | Companii


Stadionul din Ghencea
Foto: Adrian Ilincescu/ HotNews.ro
Valoarea investitiilor la stadionul Steaua vor fi de 301,77 milioane de lei, iar la stadionul Arcul de Triumf de 126,41 milioane de lei, a anuntat premierul Viorica Dancila, la inceputul sedintei Guvernului de miercuri. Guvernul va aproba indicatorii tehnico economici ai ai obiectivelor de investitii stadionul Steaua si stadionul National de Rugby Arcul de Triumf, realizate de Ministerul Dezvoltarii Regionale si Administratiei Publice, prin Compania Nationala de Investitii.

"Acest act normativ este necesar intrucat cele doua stadioane au fost declarate, alaturi de Dinamo si Rapid, stadioane de interes public si de importanta nationala pentru organizarea la Bucuresti a unor meciuri din cadrul turneului final al Campionatului European de Fotbal 2020", a spus Dancila.

Stadionul Steaua va avea o capacitate totala de 30.500 de locuri si o suprafata de 70.000 de metri patrati si o durata de realizare a obiectivului va fi de 25 de luni. Finantarea va fi asigurata de la bugetul de stat, prin bugetele Ministerului Dezvoltarii Regionale si Administratiei Publice si Ministerului Apararii Nationale.

Stadionul Arcul de Triumf va avea o capacitate totala de 8.100 de locuri, o suprafata de 17.126 de metri patrati si o durata de realizare de 23 de luni. Finantarea va fi asigurata de la bugetul de stat, prin bugetele Ministerului Dezvoltarii Regionale si Administratiei Publice si Ministerului Tineretului si Sportului.


Citeste mai multe despre   










2387 vizualizari

  • +10 (14 voturi)    
    investitii fara cap si fara coada (Miercuri, 7 martie 2018, 15:19)

    bogdan1477 [utilizator]

    bagi un sac de bani in nshpe stadioane in Bucuresti ca sa ce? Ai arena nationala, mai modernizezi si Dinamo, si Steeaua si Rapid, adica faci 4 stadioane moderne pentru o echipa, FCSB) care oricum joaca pe arena nationala, una, Dinamo, care joaca in playout, dar macar e in liga 1, si inca doua stadioane pentru echipe din liga a 4-a, steaua si Rapid, Steaua enavind nici macar drept de joc in liga 1, fiind a armatei. Tipic romanesc.

    Asta in timp ce jumatate din orasele de liga1 joaca pe stadioane vechi de 50 de ani macar. La Timisoara stadionul se darama, la Iasi e vai de mama lui, la Cluj noroc cu Boc si Paszkany.
    • +2 (2 voturi)    
      Neprofesionisti sau hoti ? (Miercuri, 7 martie 2018, 17:27)

      contributor.bis [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

      Se afirma în Gazeta Sporturilor ca stadionul Steaua va fi la fel de mare ca si acum dar va costa cu 15 milioane mais scump decât "Ion Oblemenco".
      Halal edili cei din Bucuresti !...
      • 0 (0 voturi)    
        Au costat: (Miercuri, 7 martie 2018, 20:25)

        ty [utilizator] i-a raspuns lui contributor.bis

        - Arena Nationala - 55.600 locuri - 234 milioane euro
        - I. Oblemenco Craiova - 30.000 - 54 (?)
        - Cluj Arena - 30.596 - 36,3 milioane de euro fără TVA (45 cu TVA) S-a bucurat de vizita corpului de control a lui ponta.

        Bugetul inițial pentru Arena Nationala a fost de 119 milioane de euro
        • 0 (0 voturi)    
          pai ... (Joi, 8 martie 2018, 10:13)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui ty

          La Bucuresti spaga e mai mare, si cum banii vin direct de la bugetul de stat, se poate cheltui oricit. Boc la Cluj stia ca daca depaseste bugetul ramane cu stadionul neterminat. Doamna Firea, la Bucuresti, e deajus sa se incrunte nitel la tanti Viorica si mai vin 100 de bulioane.
          • 0 (0 voturi)    
            Hotarare de guvern de ieri: (Joi, 8 martie 2018, 19:13)

            ty [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

            17.HOTĂRÂRE pentru aprobarea indicatorilor tehnico-economici ai obiectivelor de investiţii "Stadion Steaua", municipiul Bucureşti, Bulevardul Ghencea nr. 45, Lot 1, Sector 6, şi <<Stadionul Naţional de Rugby "Arcul de Triumf">>, municipiul Bucureşti, B-dul Mărăşti nr. 18-20, sector 1, realizate prin Compania Naţională de Investiţii "C.N.I." - S.A.
            CNI a executat si stadionul din Craiova care nu prea este clar inca cat a costat (vehiculat intre 50 - 60 milioane euro)
  • +11 (11 voturi)    
    asa (Miercuri, 7 martie 2018, 15:23)

    Motanul_incaltat [utilizator]

    La Stadionul Arcul de Triumf, unde de altfel sunt 2 stadioane lipite unul de altul (nu se stie de ce nu putea fi unul singur si pt atletism si pt rugby) sunt in jur de... 17 locuri de parcare.
    Ramane asa probabil. Pentru 8000 de spectatori. Eventual mai taie din trotuar si mai adauga vreo 10. Sa fie 27!
  • +12 (12 voturi)    
    Teleormanica... (Miercuri, 7 martie 2018, 15:31)

    Johanis [utilizator]

    se lauda (exact ca olguta) ca finantarea este asigurata de la bugetul de stat.
    Asta, in timp ce banii europeni nu sunt folositi deloc!
    Pai cu fondurile europene merge mai greu ciordeala!
    Doar vedeti la seful vostru!
    Vine OLAF-ul peste el!
  • +11 (13 voturi)    
    si la spitale ? (Miercuri, 7 martie 2018, 15:49)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    jeguri psdiste... la spitale ?
    • 0 (0 voturi)    
      PAI N-AI VAZUT CA LA S 1... (Miercuri, 7 martie 2018, 18:28)

      schroedinger [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

      Iti face primarele spital de urgenta cu metrou la subsol si heliport in pod?!
  • +11 (11 voturi)    
    Si in autostrazi (Miercuri, 7 martie 2018, 15:54)

    doi si-un sfert [utilizator]

    cat vor fi investitiile??? Sau mai exact cand?
  • +8 (8 voturi)    
    vrem spitale nu stadioane (Miercuri, 7 martie 2018, 16:43)

    Andrei453530 [utilizator]

    Investitiile in infrastructura din epoca PSD sunt doar pt dezvoltarea industriei de taiat cainilor frunza..

    Parafrazand un clasic in viata (directorul circului), PSD dovedeste ca "circul are un foarte frumos viitor" in aceasta tara.
    • 0 (0 voturi)    
      PAI INVESTITILLE IN SPITALE... (Miercuri, 7 martie 2018, 18:30)

      schroedinger [utilizator] i-a raspuns lui Andrei453530

      Risca sa beneficieze de acelasi fenomen: lipsa actorilor.
      Pe stadioane fotbalistii, in spitale doctorii! Asa ca....
  • +5 (5 voturi)    
    circ pentru bobor (Miercuri, 7 martie 2018, 17:20)

    Cata79 [utilizator]

    restul e perfect
  • 0 (0 voturi)    
    Si spitale si stadioane! (Joi, 8 martie 2018, 12:48)

    Alfabetix [utilizator]

    Sa fim seriosi, sunt bani pentru construit de toate daca se doreste, iar stadioanele au si ele importanta lor pentru sanatate.
    Pe aceste stadioane se face si alt sport in afara de fotbal - rugby, atletismul include multiple discipline care dezvolta oameni sanatosi, puternici cu care ne mandrim la concursuri daca unde sa se antreneze.
    Sa nu uitam ca mai sunt si salile pentru sporturile indoor din cadrul stadioanelor.
    Si e foarte bine sa fie in toate zonele oraselor tarii ca sa le poata accesa oricine doreste.