Bloomberg: Schweighofer vinde pădurile pe care le deține în România către grupul suedez GreenGold

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Luni, 26 martie 2018, 12:26 Economie | Companii


Holzindustrie Schweighofer
Foto: Wikimedia Commons / Holzindustrie Schweighofer
Grupul austriac Schweighofer vinde pădurile pe care le are în România către investitorul suedez Greengold Asset Management AB/KB, potrivit Bloomberg. Mai exact, vinde societatea Cascade Empire și Ocolul Silvic Cascade Empire, care împreună dețin 14.283 hectare de pădure în nordul României, potrivit unei declarații emise luni de Schweighofer.

Prețul de achiziție și detaliile contractului nu au fost divulgate.

În urmă cu un an, Asociatia pentru Certificare Forestiera (Forest Stewardship Council - FSC ) a retras definitiv certificarea pentru lemnul procesat de grupul austriac Schweighofer, dupa ce activiști din trei țări (Germania, Austria și Romania) au înmânat o petiție semnată de peste 250.000 de cetățeni directorilor FSC. Compania a fost acuzată că a prelucrat lemn provenit din exploatări ilegale.

În urma acestei decizii, lemnul tăiat ilegal din pădurile României nu mai este certificat ca fiind sustenabil și nu mai poate fi vândut sub marca FSC pe piețele internaționale. În aceste condiții, marile lanțuri de magazine au sistat aprovizionarea cu produse din lemn provenind de la producătorul austriac Holzindustrie Schweighofer.

Schweighofer mai operează în România trei fabrici de cherestea și două fabrici de panouri. Holzindustrie Schweighofer a deschis prima fabrică de cherestea în România în anul 2003, la Sebeș. În prezent, compania operează pe plan local alte două fabrici de cherestea - la Rădăuți și Reci, o fabrică de panouri încleiate din lemn masiv la Siret și una de panel la Comănești. Din octombrie 2015, din grupul Schweighofer face parte și o fabrică de cherestea în Germania.

Greengold este deja prezent în România, deținand circa în prezent circa 18.000 hectare de pădure. În 2015, Greengold a vândut către Ikea 33.600 de hectare. RISE Project a anunțat, în luna ianuarie 2015, că universitatea Harvard a cedat, după un scandal imens de corupție, o parte pădurile deținute în România către grupul suedez Greengold, condus de către parteneri și angajați de la București ai diviziei de investiții a universității americane. Grupul a fost înființat de un suedez de origine română, Sorin Chiorescu, acesta fiind în prezent președintele Greengold.

Citește și:


Citeste mai multe despre   








3789 vizualizari

  • +2 (16 voturi)    
    Asa se fac banii usor, (Luni, 26 martie 2018, 12:37)

    emil bobu [utilizator]

    vanzand tara.
    • +8 (8 voturi)    
      Au cumparat 14 mii de hectare cu bani (Luni, 26 martie 2018, 20:18)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

      adevarati. Va reamintesc ca Hrebenciuc a vrut sa fure de la statul roman 60 de mii de ha din care 14 mii sa-i ramana lui ca spaga. Si nimeni nu-i suparat pentru asta. N-avem treaba cu un furt gigantic dar avem cu cineva care cumpara, legal, un teren.
  • +14 (16 voturi)    
    nu toate (Luni, 26 martie 2018, 12:46)

    Nuzic [utilizator]

    "marile lanțuri de magazine au sistat aprovizionarea cu produse din lemn provenind de la producătorul austriac Holzindustrie Schweighofer' - se pare ca mai putin Hornbach
    • +6 (6 voturi)    
      Si nici Dedeman (Marţi, 3 aprilie 2018, 22:55)

      Anges [utilizator] i-a raspuns lui Nuzic

      Iar cum in multe nici nu vindeau, cred ca doar Brico a sisat de fapt definitiv. Si aici s-ar putea oricum sa fie ascunsa o neintelegere la bani.
  • +17 (21 voturi)    
    de ce nu rascumpara statul roman padurile? (Luni, 26 martie 2018, 13:22)

    nick24 [utilizator]

    nu pica nimic de aici? deci nu-i intereseaza!
    • -6 (6 voturi)    
      Pui tu banii? (Marţi, 27 martie 2018, 18:51)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui nick24

      Fii convins ca ar face-o, dac-ar avea cu ce, ca la o asemenea rascumparare ar fi loc gramada de spagi, comisioane, contracte de consultanta si alte asemenea, ca sa nu zic c-ar fi loc de rascumparat munti tunsi la ras pe post de padure. Da' ca sa faci asa ceva trebuie ceva fonduri serioase, pe care statul nu le are.
  • +11 (23 voturi)    
    nu detinerea padurilor era baza, ci prelucrarea (Luni, 26 martie 2018, 13:24)

    premierul grivco [utilizator]

    problema e ca prelucreaza lemn taiat ilegal, taieri care nu se fac in padurile lor, ca doar nu sunt fraieri
    • +6 (6 voturi)    
      Ia-o franta, ca ti-am dres-o! (Marţi, 3 aprilie 2018, 23:36)

      Ioizu [utilizator] i-a raspuns lui premierul grivco

      Cum sa nu fie tairea problema!?!? Fix asta e! Si daca fabricile de mobila si lanturile de bricolaj ar importa 100%, de ce crezi ca la baza n-ar sta tot busteni romanesti? Asa macar sint prelucrati aici.
      Problema e ca cel mai mare taietor de lemne din RO (dupa RISE Project si cel mai mare furnizor al Schweighofer) e...Romsilva. Mai mult, Schweighofer are un sistem (vezi Adevarul) care monitorizeaza toate achizitiile de busteni (de la taiere la poarta fabricii) si prezinta toate documentele pentru taiere; oricine vrea (chiar si tu) poate avea acces la acest sistem online. Deci statul (a se citi guvernul PSD) are toate parghiile sa depisteze taierile ilegale, doar ca prefera sa arunce pisica moarta in curtea unui investitor privat si sa o lege de Iohannis (am vazut comentariu si la acest articol).
  • -5 (15 voturi)    
    ,,, (Luni, 26 martie 2018, 14:41)

    erevan [utilizator]

    schiorul e tot timpul in vacanta, nu mai are timp de ei
    • +6 (6 voturi)    
      Ce treaba are schiorul cu prinderea hotilor ???? (Luni, 26 martie 2018, 20:20)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui erevan

      Poate-mi reusesti sa-mi raspunzi, daca ti-a mai ramas vreun neuron intreg dupa vizionarea programelor iubite de la Latrina 3.
  • -6 (6 voturi)    
    si? (Luni, 26 martie 2018, 15:01)

    iodixit [utilizator]

    de ce am senzatia ca e aceiasi marie, dar cu alta palarie?
  • -2 (10 voturi)    
    Care paduri? (Luni, 26 martie 2018, 15:02)

    mr_mojo [utilizator]

    Ca nu a mai ramas nimic.
    Poate sa vina suedezii sa planteze cate ceva, ca romanii verzi si mandri nu stiu decat cu drujba.