Donald Trump atacă Amazon, într-un tweet matinal, dupa ce gigantul IT a pierdut ieri peste 30 mld dolari în capitalizarea bursieră

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 29 martie 2018, 16:14 Economie | Companii


Jeff Bezos si Donald Trump
Foto: Wikimedia Commons | Flickr/ Gage Skidmore
Președintele Donald Trump și-a exprimat joi „îngrijorarea„ legată de valoarea mici a impozitelor pe care le plătește Amazon în Statele Unite, după ce zvonurile legate de o intenție a sa de frâna dominația gigantului internet a provocat căderea cotației acțiunilor grupului lui Jeff Bezos pe bursa din New York, scrie AFP.

"Am vorbit despre îngrijorările mele privind Amazon cu mult înainte de alegeri. Spre deosebire de alții, nu plătesc sau plătesc puține impozite către guvernele locale sau cel federal și tratează sistemul nostr poștal ca fiind al lor, pentru livrări (provocând pierderi enorme Statelor Unite) și provoând închiderea a mii de afaceri!", a scris acesta, într=un tweet matinal.



Grupul Amazon a terminat ziua de miercuri în scădere puternică pe Bursa din New York
(-4,38%), ceea ce echivalează cu o pierdere de 31,4 miliarde de dolari în capitalizare bursieră.

Site-ul Axios a publicat în cursul zilei de ieri un articol în care invoca „obsesia1„ președintelui american față de Amazon și dorința sa de a ataca site-ul lui Jeff Bezos prin legi antitrust. 

Tot potrivit Axios, prieteni bogați ai miliardarului american s-ar fi plâns la acesta de efectele asupra afacerilor lor, „distruse„ de amprenta tot mai importantă a Amazon asupra sectorului comerțului.









2892 vizualizari

  • -15 (21 voturi)    
    hotariti-va, (Joi, 29 martie 2018, 16:30)

    victor L [utilizator]

    a pierdut 53 de miliarde sau 31 de miliarde.
    Ca e o mica-mare diferenta.
    Dar daca e vorba de Trump, nicio minciuna nu e prea mult :P
    • +9 (9 voturi)    
      sad (Joi, 29 martie 2018, 17:25)

      TheBorg [utilizator] i-a raspuns lui victor L

      Probabil 53 initial, dupa care si-a revenit la 31.
  • +9 (27 voturi)    
    simplu (Joi, 29 martie 2018, 16:36)

    alex34 [utilizator]

    cand nu te duce capul sa faci ceva, strici ce au facut altii, denigrezi, distragi atentia de la tine, ca doar se gasesc fraieri sa puna botul
    • -9 (23 voturi)    
      Explica (Joi, 29 martie 2018, 17:22)

      Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui alex34

      Ce a facut Amazon in afara ca a distrus toate afacerile mici?
      • +8 (8 voturi)    
        clientul a decis (Joi, 29 martie 2018, 19:55)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

        ce a facut revolutia industriala?..motorul pe aburi? a distrus toate "afacerile mici"..

        am pe lista o carte din 2016.. este 1.76 gbp in versiunea Kindle. habar nu am cat e in librarii, nu am timp sa umblu sa o caut, nici nu plimb biblioteca dupa mine.
        mi-am cumparat o pereche de pantofi de alergat. stiam exact modelul din articole de specialitate, dar nu ii importa nimeni in zona in care locuiesc. i-am luat de pe amazon. au venit la un amazon locker langa sediul clientului.. seara am terminat munca, mi-am luat pachetul si m-am dus acasa sa ma schimb de alergat. ieftin, practic...

        succes cu afacerile mici! sper ca ai scris mesajul de pe un computer fabricat de o "afacere mica", procesorul hand-made, tranzistor cu tranzistor.
        /s
  • -5 (25 voturi)    
    corect (Joi, 29 martie 2018, 16:38)

    dum_i [utilizator]

    trump are din nou dreptate

    amazon a ajuns pur si simplu prea mare. daca nu vinzi prin ei, nu existi.
    • +4 (6 voturi)    
      prea mare pentru cine? (Vineri, 30 martie 2018, 3:43)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui dum_i

      Walmart are vanzari anuale de 500 miliarde $. Amazon are cam o treime... si Alibaba e la acelasi nivel.
  • -2 (14 voturi)    
    fake = hot (Joi, 29 martie 2018, 16:59)

    ionpozitiv [utilizator]

    Sper sa nu zica si de voi astia de la HN ca sunteti fakenews
    Daca ma uit la traducerea voastra imi dau seama ca trump scrie mai bine pe twitter decat reusiti voi sa traduceti
    chiar nu puteti mai bine de atat?
  • -5 (7 voturi)    
    Occupy Amazon (Joi, 29 martie 2018, 20:59)

    Setalcott [utilizator]

    Amazon not paying their fare share.
  • +7 (9 voturi)    
    Trump este cel mai mare dusman (Joi, 29 martie 2018, 22:03)

    delco [utilizator]

    al capitalului privat. Dupa taxarea importului de otel si aluminiu, care a lovit in industria auto, acum ataca una dintre cele mai de succes companii private americane, provocand pierderi de zeci de miliarde de dolari.

    Il doare in fund de munca altora, intereseul lui e sa il pedepseasca pe Bezos pentru critica din Washington Post, ziar pe care il detine.