Clever Taxi, despre intenția Guvernului de a scoate din piață aplicațiile de taxi fără dispecerat: Vor fi afectați 800.000 de cetățeni

de CP     HotNews.ro
Marţi, 22 mai 2018, 10:47 Economie | Companii


Aplicatiile Star Taxi si Clever Taxi
Foto: Hotnews
Ordonanța de Urgență prin care ar putea fi scoase de pe piață aplicaţiile precum Clever Taxi, Star Taxi, sau servicii ca Uber şi Taxify, nu reflectă dorința și nevoile reale din domeniul taximetriei, se arată într-un comunicat al Clever Taxi. Potrivit acestuia, vor fi afectați 800.000 de cetățeni și 20.000 de șoferi de taxi. Clever Taxi cere o dezbatere reală în jurul legii taximetriei, nu o decizie pripită fără motivarea urgenței.Reamintim că proiectul ordonanţei publicat de Ministerul Dezvoltării susţine că "din cauza acestor aplicații de taxi, concurența pe această piață este denaturată".

"Oamenii și-au arătat constant sprijinul pentru aplicația noastră, iar cel mai recent moment a fost acum 2 luni, când peste 40.000 de mii de oameni au semnat în primele 48 de ore petiția pentru București Smart City. Ei își doresc o soluție rapidă și sigură de a găsi o mașină, nu de a avea 10 aplicații instalate în telefon sau de a aștepta la un număr de dispecerat", se arată în comunicatul Clever Taxi.

Potrivit acestuia, România este printre putinele țări din Europa unde există dispecerizare obligatorie.

"Credem că sunt multe probleme care ar trebui discutate și trebuie ascultată părerea adevăratelor asociații reprezentative ale șoferilor de taxi și opinia societății civile. Considerăm că acest lucru nu se poate realiza în 10 zile. Este un proiect amplu care ar trebui să fie dezbătut în Parlament, în cadrul tuturor comisiile specializate și cu toți actorii implicați. Noi credem că cetățenii de rând care beneficiază direct de aceste aplicații și care sunt afectați de aceste hotărâri trebuie să participe la luarea deciziei publice.

Menționăm că această situație este similară cu cerințele CGPMB când Consiliul  Concurenței a decis că eliminarea aplicațiilor agregatoare de taxi nu este în beneficiul cetățenilor. În același timp, Clever Taxi intră sub incidența directivelor europene care definesc serviciile informatice de tip agregator/marketplace, distincte de aplicațiile proprii ale dispeceratelor", mai arată Clever Taxi.  

"Am ajuns la 600 m distanţă medie de sosire a unui şofer şi la un interval de 3:17 minute, timpul mediu pentru sosirea unei maşini. Toate acestea sunt posibile exclusiv printr-o platformă-agregator. Interzicerea lor va anula aceste beneficii. Clever Taxi este disponibilă în Bucureşti şi în alte 20 de oraşe din ţară din anul 2012. Am procesat peste 80 de milioane de curse şi deservim peste 800.000 de pasageri din România. Toţi aceşti oameni vor fi afectaţi direct de OUG, pe lângă zeci de mii de şoferi care utilizează aplicaţia în toată țara", se mai precizează în comunicatul Clever Taxi.

Citeşte şi:




Citeste mai multe despre   










3351 vizualizari

  • -19 (21 voturi)    
    se vor folosi aplicatiile firmelor de taxi (Marţi, 22 mai 2018, 10:53)

    primarul de la cotroceni [utilizator]

    care e problema pentru cetateni?
    vor folosi aplicatiile firmelor de taxi preferate, asa nu mai vin "pelicani"
    • +15 (15 voturi)    
      ai IQ cam modest sau te faci ca nu pricepi! (Marţi, 22 mai 2018, 11:38)

      Roman_Cetatean [utilizator] i-a raspuns lui primarul de la cotroceni

      adica sa stam pe cate 10 aplicatii simultan, sa cautam taxiuri disponibile in zona care sa vina in timp rezonabil (si pt ei), nu sa faca 10 minute pana la locul de preluare ca cine stie pe unde sunt disponibili?
      Nicio firma de taxi nu are acoperire asa incat din aproape orice locatie din Bucuresti sa vina in mai putin de 3 minute! Ori cu agregatoarele tip Star Taxi,Clever Taxi,, etc se gasesc f usor taxiurile apropiate disponibile. Eficientizarea timpului si pt clienti si pt taximetristi. Pt ca daca vreau taxi, inseamna ca ma grabesc, nu astept 10-15-20 minute pana gasesc unul "de la firma preferata", ca atunci ma duc la RATB si metrou si gata...
      • -1 (1 vot)    
        am folosit si eu clever si star, toti au 5 stele (Marţi, 22 mai 2018, 12:23)

        primarul de la cotroceni [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

        si cand mergi te plimba prin tot orasul
        ratingul lor nu ma impresioneaza cu nimic
        prefer o companie anume, cu tarife ceva mai mari unde gasesc si masini ci servicii mai bune
    • +2 (2 voturi)    
      Sau (Marţi, 22 mai 2018, 12:37)

      rubberdick [utilizator] i-a raspuns lui primarul de la cotroceni

      De ce nu, sa dea telefoane la 10 firme de taxi pana gasesc ceva. Iar daca nu le convine, sa trimita din timp un fax cu cererea de rezervare sau chiar si mai bine telex. Alo, operatoarea, datimi-si mie firma X.

      In loc sa vezi spre viitor unde serviciile se INTEGREAZA pentru o eficienta mai mare tu vezi spre trecut pe principiul "merge si asa". Internetul a fost creat tocmai pantru ca tu sa ai un acces FACIL la informatie. FACIL este cuvantul cheie, nu POSIBIL. Acces posibil la informatie era si pe vremea cartilor scrise, dar nu era facil.

      OK: am inteles, cu UBER discutia este legata de licenta, adica ei nu platesc licenta de taximetrie dar fac taximetrie. Cu aplicatiile insa aceasta problema nu exista - ele functioneaza ca un dispecerat electronic integrat al unor firme de taxi deja existente. Daca nu este asa, se pot inregistra de exemplu doar firme cu licenta - asta poate fi cerut prin lege. Sa scoti insa integrarea printr-o lege este absurd. Dar, hei, ce nu e absurd in Romania - tara tuturor imposibilitatilor :)
    • +1 (1 vot)    
      tu ai terminat scoala primara?! (Marţi, 22 mai 2018, 12:42)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui primarul de la cotroceni

      pt ca o adunare simpla iti dovedeste "problema pentru cetateni":

      o firma de taxi are sa zicem 200 de taxiuri
      daca nu gasesti la firma X treci la firma Y etc...

      o aplicatie gen clever taxi are mai multe firme , deci mai multe taxiuri... sansele sa nu gasesti sunt muuult mai mici...

      ai priceput?!
    • +4 (4 voturi)    
      problema este ca (Marţi, 22 mai 2018, 12:49)

      un_anarhist_moderat [utilizator] i-a raspuns lui primarul de la cotroceni

      orice reglementare reprezinta o alterare artificiala a mediului competitiv - concurential... piata libera este singra varianta in folosul consumatorului... restul alternativelor sunt doar apa la moara celor care-si aroga (interesat) rolul / dreptul de a reglementa
    • +3 (3 voturi)    
      Ti-e frica de concurenta, nu-i asa? (Marţi, 22 mai 2018, 13:47)

      midufi [utilizator] i-a raspuns lui primarul de la cotroceni

      Adica numai firmele care iti dau tie spaga, primarule, sa fie acceptate, ce daca nu servesc cetatenii ?
      Pai eu credeam ca taxi-urile sunt pentru transportul oamenilor, nicidecum pentru umflarea buzunarelor primarilor... intro tara normala.
      Jos ciuma rosie!
  • +11 (11 voturi)    
    problema reala (Marţi, 22 mai 2018, 11:36)

    Bolovanul [utilizator]

    problema reala este optiunea clientilor care fac o evaluare permanenta a serviciilor oferite prin folosirea aplicatiilor de genul asta.

    ce le costa oare pe firmele clasice sa introduca optiunea de a le fi evaluate serviciile? mmm, doare un raspuns sincer!

    una e sa aleg o firma de taxi doar pentru ca isi face reclama, asadar ea controleaza 100% mesajul pe care il transmite, si alta e cand apar evalaurile clientilor in timp real, care chiar folosesc serviciile respective.
  • +17 (17 voturi)    
    Aplicatia clever in Bucurestiul SMART (Marţi, 22 mai 2018, 11:57)

    Frankie [utilizator]

    Gabriela Firea vrea sa scoata aplicatia clever din Bucurestiul SMART !!!
    Va dati seama ce interese sunt in spate? Cate combinatii au sotii Pandele - Firea cu firmele de taxi....
    Mi-e si scarba ca m-am nascut intr-o asa tara!
    Nu degeaba au plecat milioane de oameni, nu au plecat numai din cauza salariilor mici... au fost mai multe motive
    • 0 (0 voturi)    
      asa interese mari are ca o injura un taximetrist (Marţi, 22 mai 2018, 12:24)

      primarul de la cotroceni [utilizator] i-a raspuns lui Frankie

      am mers cu un taximetrist care o injura pe firea si pupa in fund progresistii :))
  • 0 (0 voturi)    
    dragi concetateni, fac un apel (Marţi, 22 mai 2018, 12:14)

    tropotaru [utilizator]

    telefonic la dispeceratul unei firme de taxi protejata de fioroasa lu' pandele si le spun sa fie pregatiti sa-mi rezerve un taxi pentru ca, desi nu stiu cand anume, o sa am nevoie de unul.

    Daca 40.000 de mii de oameni au semnat petiția pentru București Smart City, atunci pot sa faca si ei cate un apel, doua pe zi.
  • +2 (2 voturi)    
    of (Marţi, 22 mai 2018, 12:37)

    subcultura [utilizator]

    cum apare ceva care aduce un mic progres, cum ii dau in cap imediat.

    ultimul lucru de facut ca sa revenim la "normalul" pesedist ar fi aparitia hienelor la agasat calatorii la sosiri la Otopeni
  • +1 (1 vot)    
    mda... (Marţi, 22 mai 2018, 12:42)

    liviu_ [utilizator]

    nu credeam ca fac companiile de taxe atatia bani incat sa fie rentabil ca sa dea guvernul o lege pentru ei... si impotriva cetateanului si a soferilor de taxi...
  • 0 (0 voturi)    
    Trebuie doar o mica evolutie (Marţi, 22 mai 2018, 14:00)

    Andy500 [utilizator]

    Deci, toate firmele astea isi fac un ICO in care lanseaza o moneda virtuala cu valoare fixa de 1 RON.
    Cand iei Uber sau orice alt taxi din asta, practic cumperi o moneda de-a lor si brusc, devii investitor in companie si nu utlizatoar de servicii de transport.
    Si in felul asta firuca can suck it!
    • 0 (0 voturi)    
      Investitor in companie (Marţi, 22 mai 2018, 16:12)

      rubberdick [utilizator] i-a raspuns lui Andy500

      Inseamna ca sa poti schimba moneda pe ceva - bun sau serviciu. Inseamna totodata ca esti actionar deci ai dreptul la dividende cand compania e pe profit. Cred ca deschizi o cutie a Pandorei in care cand firma de taxi face o ICO se va baga intr-un hatis legislativ.