Google vă înregistrează locația chiar și atunci când nu doriți 

de C.F.     HotNews.ro
Luni, 13 august 2018, 22:31 Economie | Companii


Logo Google
Foto: captura Google
O anchetă a Associated Press (AP) a constatat că mai multe servicii Google de pe dispozitivele Android și iPhone stochează locația chiar dacă utilizați setări de confidențialitate care împiedica Google să facă acest lucru. Cercetătorii de la Universitatea Princeton au confirmat aceste constatări la cererea AP, potrivit The Guardian.

În cea mai mare parte, Google cere în avans permisiunea de a utiliza informațiile despre locație. O aplicație precum Google Maps vă va aminti mereu să permiteți accesul la locație dacă îl utilizați pentru navigare. Dacă sunteți de acord să înregistreze locația în timp real, Google Maps va afișa un istoric care vă indică mișcările zilnice. 

Stocarea locației pas cu pas impune riscuri majore de confidențialitate si este în general utilizată de poliție pentru a determina locația suspecților. 

Reprezentanții Google se apără și spun că această setare poate fi dezactivată. "Puteți dezactiva istoricul locațiilor în orice moment. Cu istoricul locațiilor dezactivat, locurile pe care le vizitați nu mai sunt stocate."  

Totuși, se pare că acest lucru nu este adevărat. Chiar și cu "istoricul locațiilor" oprit, unele aplicații Google stochează automat datele de localizare fără a cere permisiunea. 

Problema de confidențialitate afectează aproximativ 2 miliarde de utilizatori de dispozitive care rulează software-ul de operare Google Android și sute de milioane de utilizatori internaționali de iPhone care se bazează pe Google pentru hărți sau căutare.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





3013 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    Google a mintit? (Luni, 13 august 2018, 22:54)

    emil bobu [utilizator]

    Sunt socat ca o megacorporatie a mintit,
  • +1 (1 vot)    
    Înregistrează LOCALIZAREA făcută de telefon (Luni, 13 august 2018, 22:57)

    hic sunt leones [utilizator]

    și nu locația (ar fi culmea ca Google să știe ce locații=chirii plătesc utilizatorii săi).
    Pe iPhone drepturile sunt stabilite doar de utilizator și Google poate folosi sistemul de localizare fără permisiune; are posibilitatea de a localiza utilizatorul doar în baza IP-ului rețelei wifi și chiar face acest lucru.
    • 0 (0 voturi)    
      Relativ la asta (Marţi, 14 august 2018, 11:15)

      MinDepous [utilizator] i-a raspuns lui hic sunt leones

      Plecat in afara tarii mai mult timp, cu router al meu.
      Intors in tara, pus router-ul in functiune (nu in FUNCTIE :)) ). Unde ma arata Google? In tara in care fusese router-ul, din cauza cache-ului SSID-ului =))
  • +1 (1 vot)    
    Si nu numai (Luni, 13 august 2018, 23:19)

    BzzBzzDan [utilizator]

    Am intalnit urmatorul caz:

    Mers pe munte in drumetie cu un telefon cu sistem de operare android, fara cartela SIM introdusa.
    Oricum semnalul de gsm era ca si inexistent. Cu telefonul s-au facut poze.multe
    Dupa conectarea ulterioara acasa, la internet, s-au primit sugestii de la google photo pentru a crea albume cu pozele facute.

    Coincidente sau nu, dar pe harta google au aparut calupuri de poze sub forma de albume exact pe locatiile din care au fost facute pozele.

    Remarca: Sistemul de harti google offline nu functioneaza daca nu ai descarcat harta zonei in care mergi pe telefon, harta valabila un numar limitat de zile.

    Singura solutie de a utiliza aparate dedicate pentru fiecare utilizare. Aparat foto, Gps dedicat, fara sim.

    Parerea mea: suntem spionati tot timpul.atata timp cat suntem intr-o retea. dar atata timp cat nu faci ilegalitati si nu prezinti interes esti lasat in pace.
    • +3 (3 voturi)    
      :) (Marţi, 14 august 2018, 5:46)

      cvi [utilizator] i-a raspuns lui BzzBzzDan

      Se cheama geotagging si o poti dezactiva din setarile camerei. Daca nu, cand faci o poza, aceasta va retine coordonatele gps.
    • +1 (1 vot)    
      alt (Marţi, 14 august 2018, 13:47)

      Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui BzzBzzDan

      Alt destept care imita niste tembeli auziti pe la TV, "calupuri de poze". Or fi pozele facute din sapun, branza su mai stiu eu ce !?
  • +1 (1 vot)    
    Google trebuie sa explice (Luni, 13 august 2018, 23:25)

    Kosmos [utilizator]

    De ce reseteaza optiunile in fiecare saptamana
  • +1 (1 vot)    
    Big brother (Marţi, 14 august 2018, 4:24)

    NuSuportProstii [utilizator]

    Suntem peștișori in acvariu copii. Guvernele sunt ani lumina in urma ca sa ne mai poată apăra de corporațiile tot mai bogate și folosite pentru a ne controla total și a ne transforma in sclavi servili și îndoctrinați sa acționăm doar in avantajul elitelor din vârful sistemului. TREBUIE SA NE AUTOAPARAM
  • 0 (0 voturi)    
    Mda, nuante si detalii (Marţi, 14 august 2018, 11:04)

    MinDepous [utilizator]

    1. "pozitionare", nu "locatie". Locatia e o chirie, oarecum. Nu este echivalenta pozitionarii, decat pentru ca preluam noi termenul din engleza aiurea.
    2. Personal, as prefera sa introduca optiunea de-a beneficia de serviciile lor contra-cost. Sistem de navigatie gratuit? cu lane assist si altele? cu harti offline? estimari de timp in trafic (auto sau pe jos)? informatii despre puncte de interes?
    Toti apreciem cand vedem traficul marcat pe harta si sugestii de rute mai rapide - pe ce spanac credeti ca se bazeaza Google pentru a oferi astea? Ca n-are senzori in asfalt sa ne spuna noua unde-i ambuteiaj.
    Dar asa e omul: insfaca cu 2 maini daca poate cand e gratis, face nazuri apoi pentru ca prajitura era cu stafide, nu cu struguri.
    • 0 (0 voturi)    
      prosti (Marţi, 14 august 2018, 13:49)

      Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui MinDepous

      Prostilor le explici degeaba, am facut-o de nenumarate ori, ei o tin langa cu locatie, calup de stiri si alte ineptii...
      • 0 (0 voturi)    
        Stiu, stiu (Marţi, 14 august 2018, 14:48)

        MinDepous [utilizator] i-a raspuns lui Ilidia

        Mai mult pentru mine o fac, sa nu-mi pot reprosa apoi ca nici macar n-am incercat.