Vâlcov: Lucrăm la un proiect de ordonanţă pentru înăsprirea legislaţiei pentru intrarea în insolvenţă

de G.S.     HotNews.ro
Sâmbătă, 18 august 2018, 11:47 Economie | Companii


Darius Valcov
Foto: Agerpres
Darius Vâlcov, consilier economic al premierului, a anunţat că este în lucru în cadrul Guvernului un proiect de ordonanţă cu privire la înăsprirea legislaţiei pentru intrarea în insolvenţă, transmite Agerpres.

El a reafirmat la Antena 3 că amnistia fiscală "se face", "nu se discută" şi dacă se va lua o decizie în acest sens, aceasta era oricum prevăzută în programul de guvernare.

"Dar la insolvenţă - acolo este obligatoriu şi este în lucru în cadrul Guvernului un proiect de ordonanţă, astfel încât din septembrie să înăsprim legislaţia pentru intrarea în insolvenţă. De ce? Pentru că doar în cinci ani de zile s-au urcat de la 13 la 62 de miliarde de lei datoriile firmelor aflate în insolvenţă, cu preponderenţă a acelor datorii care sunt la zi, în sensul în care datoriile s-au acumulat după momentul intrării în insolvenţă. Deci, da, acest jaf de 15 miliarde de euro trebuie să îl oprim cumva şi în septembrie îl vom opri", a declarat Vâlcov la Antena 3. 






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





1455 vizualizari

  • +14 (16 voturi)    
    Dar ce vocal a devenit zilele astea (Sâmbătă, 18 august 2018, 11:52)

    Ursuletul de Plus [utilizator]

    penalul de Vâlcov. El e perdeaua de fum ca să ne devieze atenția de la represiune? Nu mă mir. Un partid penal doar un membru penal putea pune să facă asta.
    • +6 (8 voturi)    
      sa-i arda si pe astia (Sâmbătă, 18 august 2018, 13:09)

      ZeroAbsolut [utilizator] i-a raspuns lui Ursuletul de Plus

      "Firma Tel Drum a creat aparenta unei stari de insolventa, iar in realitate societatea nu are probleme financiare, acuza DNA. Motivul: firma vrea sa se sustraga de la raspunderea penala in dosarul deschis lui Liviu Dragnea. Pe de alta parte, directorul general al societatii, Petre Pitis, arata ca firma are probleme cu lichiditatile si a avut mai multe incidente la plati."

      cine se mai uita in gura unuia ca Darius Mormantov Valcov, care nu stie diferenta dintre valoarea nominala si valoarea de piata a unei actiuni.
    • -9 (13 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 18 august 2018, 13:21)

      [anonim] i-a raspuns lui Ursuletul de Plus

    • +8 (10 voturi)    
      Acest Volcov ... (Sâmbătă, 18 august 2018, 13:31)

      NicolaeA [utilizator] i-a raspuns lui Ursuletul de Plus

      ..nu ar trebui sa lucreze la atelierul de tamplarie de la Rahove ? Eventual sa faca rame de tablouri !
    • +3 (5 voturi)    
      De ce... (Sâmbătă, 18 august 2018, 16:03)

      Stef_and [utilizator] i-a raspuns lui Ursuletul de Plus

      Pentru ca voi Statul ati creat posibilitatea aceasta, iar cele mai mari datorii sunt tot ale firmelor de stat.
      Ia vezi cat trebuia sa platesti tu impozit dupa banii pe care i-ai luat drept mita?
      Cu cat ai pagubit statul?!?
  • +11 (13 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 18 august 2018, 12:07)

    [anonim]

  • +12 (14 voturi)    
    Hopa (Sâmbătă, 18 august 2018, 12:27)

    Eu123 [utilizator]

    A iesit de la naftalina.

    Condamnat pentru trafic de influenta, spalare de bani si acte de comert incompatibile cu functia.

    Tupeu nu gluma pe el sa fie asa de vocal.

    Oameni fara nici cea mai mica urma de respect, fara constiinta.

    Si noi ne asteptam sa avem politicieni onesti si care sa inteleaga expresia "cei 7 ani de acasa"
  • +12 (14 voturi)    
    Infractorii lucrează (Sâmbătă, 18 august 2018, 12:50)

    asavreau [utilizator]

    Sigur va fi o lege care să creeze condiții bune de furat.
  • +10 (12 voturi)    
    ...traiasca penalii.... (Sâmbătă, 18 august 2018, 12:54)

    mitocanu [utilizator]

    ...penali din toate partidele uniti-va....
  • -5 (7 voturi)    
    insolventa (Sâmbătă, 18 august 2018, 13:09)

    codrean [utilizator]

    Valcov e cine e, nu despre asta-i vorba ci despre legea insolventei facuta, la vremea ei, pentru a-i ajuta pe hoti. Sute/mii de "insolvente" benevole, cu scopul de a nu plati datorii. Urmarea : alte mii de insolvente "pe bune", ale celor care nu si-au mai recuperat banii pentru marfuri si servicii livrate ...
  • +7 (9 voturi)    
    Cimitirele trebuie " cautate "ca-s bantuite de.... (Sâmbătă, 18 august 2018, 13:14)

    Plagarus [utilizator]

    ....banditii ce praduiesc cavourile !
  • 0 (4 voturi)    
    SE aplica si la filorusia REALITY TV (Sâmbătă, 18 august 2018, 21:43)

    elysyum [utilizator]

    SE APLICA SI LA TELEVIZIUNI de ex la insolventa TV