[P] Ce este micro-factoring-ul și cui se adresează? Elisa Rusu, CEO și Co-fondator al Instant Factoring, a discutat online cu cititorii

de     Smile Media
Marţi, 4 decembrie 2018, 11:43 Economie | Companii


Elisa Rusu
Foto: Instant Factoring
Ce este Instant Factoring-ul, cui i se adresează și ce produse de micro-finanțare online oferă? Cum a apărut acest serviciu și ce costuri presupune pentru client platforma Instant Factoring? Despre toate acestea a discutat Elisa Rusu, CEO și Co-Fondator al Instant Factoring.

  • Pune întrebări prin formularul de comentarii de la finalul articolului
  • Nu adresați mai mult de două întrebări
  • Pentru a păstra coerența și relevanța discuției, nu vom valida comentariile care conțin mai mult de două întrebări, care nu conțin întrebări sau care constau în atacuri la persoană









2306 vizualizari

  • Incasare (Marţi, 4 decembrie 2018, 15:49)

    Mihai Jabra [anonim]

    Buna ziua! In cat timp pot incasa o factura de la dvs si ce comision percepeti? Multumesc!
      #showComment
  • Comisioane (Marţi, 4 decembrie 2018, 15:50)

    Maria B. [anonim]

    Buna ziua!

    Daca eu ca firma doresc sa incasez o factura mai repede pot apela la dvs si de aici incolo preluati dvs contractul? Sau cum functioneaza mai exact si ce comisioane percepeti?
      #showComment
  • Domeniu activitate (Miercuri, 5 decembrie 2018, 9:11)

    Andreea Frincu [anonim]

    Buna ziua! Ce fel de firme finanțați? Trebuie sa fie dintr-un anumit domeniu de activitate?
      #showComment
  • Neplata factura (Miercuri, 5 decembrie 2018, 9:42)

    Valentin [anonim]

    Ce se intampla daca clientul meu nu plateste factura pe care o finantez la Instant Factoring?
      #showComment
  • Vechime facturi (Miercuri, 5 decembrie 2018, 9:44)

    Vlad Andrei [anonim]

    Buna ziua!
    Am niste facturi mai vechi de 1 an de la un client, mi le puteti finanta?
    Multumesc!
      #showComment
  • Pt IMM (Miercuri, 5 decembrie 2018, 10:03)

    UserMihai [anonim]

    Buna ziua, Imi puteti spune cum poate ajuta produsul dvs un antreprenor aflat la inceput de drum?
      #showComment
  • Explicatii (Miercuri, 5 decembrie 2018, 10:05)

    Simona Iaru [anonim]

    Imi puteti explica va rog care este mecanismul micro-factoringului? Adica, cum ma poate ajuta si in ce masura pot beneficia de el?
      #showComment
  • Aprobare facturi (Miercuri, 5 decembrie 2018, 12:18)

    Alex [anonim]

    Buna ziua,

    Procesul de aprobare al facturii este unul automat? Sau exista componenta manuala/ umana? Incerc sa inteleg procesul de semnare contract (online sau personal) si durata de la aplicare pana la finantare.

    Multumesc mult,
    A
      #showComment
  • Export (Miercuri, 5 decembrie 2018, 12:23)

    Iulia Vlad [anonim]

    Buna ziua. Se pot finanta si facturi emise catre firme din afara Romaniei? Sunt conditii diferite?
      #showComment
  • Question (Miercuri, 5 decembrie 2018, 12:25)

    Adrian Vasile [anonim]

    Servus! In cazul in care ne parteneriem si va cedez drepturile de incasare ale unor facturi si totusi clientul de la care trebuia sa incasati bani nu le plateste, eu mai trebuie sa platesc ceva? Adica trebuie sa inteleg cum functiineaza sistemul: primesc un imprumit de la voi pana incasez factura sau cedez drepturile de a primi banii si primesc o suma de bani de la voi, iar pe mai departe e treaba voastra ce faceti cu acei clienti. Multumesc!
      #showComment
  • Marja profit (Miercuri, 5 decembrie 2018, 12:28)

    George [anonim]

    Buna ziua, daca apelez la vanzarea facturii si imi retineti 3% din valoarea ei, imi erodez marja de profit. Cum ma ajuta realmente in afacerea mea?
      #showComment
  • alte variante de creditare (Miercuri, 5 decembrie 2018, 12:31)

    Dragos Ichim [anonim]

    Buna ziua. De ce v-as da facturile dvs. si nu as merge la banca pentru un credit. Dobanda anuala e tot cam pe acolo.
      #showComment
  • Depasire data scadenta (Miercuri, 5 decembrie 2018, 12:33)

    Alexandru Popa [anonim]

    Daca o factura depaseste data scadenta cu o saptamana ma mai incadrez la dvs sau trebuie sa ma duc la o firma de recuperari?
      #showComment
  • Frauda (Miercuri, 5 decembrie 2018, 12:38)

    Mihai Georgescu [anonim]

    Buna ziua.

    Cum evaluati intr-un timp atat de scurt, 2 ore, daca debitorul si creditorul sunt companii in regula si nu se vand facturi fara acoperiere care mai departe sa rezulte in frauda si default pentru dumneavoastra?

    Va multumesc.
      #showComment
  • analiza risk (Miercuri, 5 decembrie 2018, 12:45)

    Adrian Nemescu [anonim]

    Buna ziua,
    Cum faceti analiza de risk intr-un termen de 2 ore pentru a lua decizia de finantare? Pe ce fel de informatii va bazati decizia si in ce procent este implicarea unui analist de risk?
    Multumesc.
      #showComment
  • incasare de la clienti persoane fizice (Miercuri, 5 decembrie 2018, 12:51)

    bonom [anonim]

    buna ziua,

    ce se intampla in cazul in care factura este emisa unui client persoana fizica? este eligibila?
      #showComment
  • suma maxima finantata (Miercuri, 5 decembrie 2018, 12:54)

    Gabriel [anonim]

    Buna ziua,

    Pe site apare ca finantati facturi de pana la 10.000 lei, pentru valori mai mari acordati finantare?

    Va multumesc.
      #showComment
  • PFA-uri (Miercuri, 5 decembrie 2018, 13:01)

    Dinescu [anonim]

    Buna ziua, Finantati si PFA-uri? Multumesc!
      #showComment
  • Inregistrare cont (Miercuri, 5 decembrie 2018, 14:22)

    Marius [anonim]

    Buna ziua

    Ce presupune procesul de inregistrare a mea ca un client al firmei dumneavoastra? Solicitati documente la momentul deschiderii unui cont? Nu ma refer aici la facturile scontate ci la doumentele pe care le doriti de la mine pentru a fi inregistrat.

    Multumesc
      #showComment