Viorica Dăncilă are un nou consilier de stat pentru mediul de afaceri: Ramona Ioana Bruynseels, fostă secretar de stat în SGG, eliberată din funcție chiar de actualul premier, în ianuarie

de C. Pirvoiu     HotNews.ro
Marţi, 11 decembrie 2018, 16:43 Economie | Companii


Ramona Ioana Bruynseels
Foto: Facebook
Ramona Ioana Bruynseels, fostă Lohan, a fost una dintre primele persoane pentru care Viorica Dăncilă a semnat decizii de eliberare din funcție după preluarea mandatului de premier. A fost secretar de stat în cadrul Secretariatului General al Guvernului, numită prin decizie a fostului premier Mihai Tudose, până pe 31 ianuarie, când a fost eliberată din funcție.

Acum, potrivit unei decizii a actualui premier publicate luni în Monitorul Oficial, aceasta revine în Guvern pe funcția de consilier de stat. Se va ocupa de relația cu mediul de afaceri, potrivit unor surse guvernamentale.

Ramona Ioana Bruynseels a fost adusă inițial în Guvern de Mihai Tudose pe funcția de consilier de stat în cadrul aparatului de lucru al Guvernului. Pe 13 noiembrie 2017, aceasta a fost numită secretar de stat în cadrul SGG.

Este căsătorită cu Dominic Bruynseels, președinte executiv al First Bank, fostă Piraeus Bank. A fost director executiv pentru programul Repatriot.

Este o persoană foarte activă pe Facebook, cu multe mesaje patriotice și religioase. "#România, Grădina Maicii Domnului. Pentru mine este înălțător și încurajator să știu că sunt născută și trăiesc într-un loc numit astfel", este unul dintre mesaje. "(...)patriotismul ar trebui transmis tuturor copiilor dupa parerea mea, pt ca asta le va da radacini si o identitate", este un alt exemplu de mesaj. Într-una dintre postări se declară de acord cu ceea ce a spus Maria Grapini în Parlamentul European, în noiembrie, când a fost votată rezoluția împotriva României. Printre altele, Grapini acuza atunci că "s-a creat o țară a procurorilor". Într-un alt mesaj, Ramona Ioana Bruynseels a promovat poezia "Avem o țară" a poetului legionar Radu Gyr.

A fost susținătoare a referendumului pentru familie, iar când acesta a eșuat, s-a arătat supărată pe "cei care in mod deliberat au ales sa boicoteze vezi Doamne “ca sa i-o plateasca lui Dragnea”. "L-am ales pe Dragnea ca scuză pentru tot ce nu facem noi bine. Dacă mâine Dragnea face lucruri bune pentru #România, oare suntem în stare să le vedem? Sau vom fi orbiți de ură și de dorința de a continua să dăm vina pe altul? Am ajuns să mă întreb: dacă nu ar fi Dragnea ce ne-am face, pe cine am mai da vina?!?", mai spunea atunci Ramona Ioana Bruynseels.


Citeste mai multe despre   







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





12282 vizualizari

  • +8 (8 voturi)    
    Ciuma Rosie PSD (Marţi, 11 decembrie 2018, 16:51)

    Frank777 [utilizator]

    indiferent cu ii cheama.Orice colaborator PSD este Ciuma Rosie. Toti trebuie spulberati la #alegeri2020.#reszist.Si aceasta Ramona va fi pe lista colaborationistilor.
    • +3 (5 voturi)    
      Boicot la Banca Respectiva (Marţi, 11 decembrie 2018, 18:26)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

      Obligatoriu
      • -4 (4 voturi)    
        daca o spui de 2 ori (Marţi, 11 decembrie 2018, 21:09)

        kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        chiar ca va da faliment!
    • -2 (2 voturi)    
      stii ca Klaus era PM de la Grivco? (Marţi, 11 decembrie 2018, 21:07)

      kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

      si a colaborat cu PSD?! Sau ai uitat?!
      • +2 (4 voturi)    
        Ba, (Marţi, 11 decembrie 2018, 22:39)

        PretorianBoy [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

        voi chiar sunteti patetici, voi astia spalati pe creiere de mafia tv. A fost Basescu, acum o dati cu Klaus, tara ramane in Evul Mediu de parca Klaus ar face leg si ar imparti bugetul statului.
      • +2 (2 voturi)    
        Ce are sula cu prefectura bre Rabi? (Miercuri, 12 decembrie 2018, 12:15)

        Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

        Esti pe stat la numar de cuvinte?
  • +6 (8 voturi)    
    . (Marţi, 11 decembrie 2018, 16:54)

    theo667 [utilizator]

    Fata are o biografie foarte interesanta disponibila pe goagăl, ''s-a zbatut'' sa reuseasca prin orice mijloace de la o varsta frageda, mediocra, arivista, lipsita de scrupule ...ai putea sa juri ca e din pepiniera de cadre cu ochi albastri
  • -4 (8 voturi)    
    Dosar de cadre (Marţi, 11 decembrie 2018, 16:55)

    xolv [utilizator]

    Concluzia: dusman al poporului.
  • -1 (3 voturi)    
    poeti (Marţi, 11 decembrie 2018, 17:33)

    codrean [utilizator]

    Dupa autorul stirii Eminescu ar fi fost un poet conservator iar Ion Pilat (probabil, fiind membru al familiei Bratianu) liberal!? Despre Octavian Goga ce sa mai spui ? De cand se pun "stampile" politice poetilor si scriitorilor ori oamenilor de stiinta.? Ca veni vorba, e adevarat ca un mare om de stiinta roman (Paulescu) a fost rasist. Pacat. Dar meritele lui ca om de stiinta n-ar trebui contestate pentru acest motiv !
    • 0 (0 voturi)    
      Si totusi (Miercuri, 12 decembrie 2018, 16:17)

      JustinCase [utilizator] i-a raspuns lui codrean

      Si totusi, Radu Gyr a fost legionar, asa cum Sadoveanu era comunist.
  • +5 (11 voturi)    
    are ceva calitati (Marţi, 11 decembrie 2018, 17:39)

    tahomir [utilizator]

    Nu-i frumoasa dar in schimb pare modesta si discreta gramada, daca intelegeti ce vreau sa spuns
  • +2 (6 voturi)    
    Deci Boicot la Banca Respectiva (Marţi, 11 decembrie 2018, 17:40)

    un domn [utilizator]

    Ca sa Stii !
    • -3 (3 voturi)    
      din tastatura? (Marţi, 11 decembrie 2018, 21:08)

      kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      sau chiar iti scoti banii de la ei si-i falimentezi?!
  • +6 (8 voturi)    
    Ce o recomandă (Marţi, 11 decembrie 2018, 17:41)

    florinos [utilizator]

    Ce o recomandă pe această doamnă ? în afară de postările pe Facebook sau poziția soțului.

    Unde sunt tinerii care au studiat in străinătate, de ce nu-i cooptează guvernul 'Îndrăznește să crezi ...', probabil tinerii nu vor să se asocieze cu Liviu Dragnea ?
  • +1 (5 voturi)    
    :))))) (Marţi, 11 decembrie 2018, 17:43)

    sistemulparasimpatic [utilizator]

    Generalul Ioan Cioara stie :)))
  • +1 (1 vot)    
    Sohan,fara pile ramanea doar de crestina&patrioata (Marţi, 11 decembrie 2018, 18:11)

    Plagarus [utilizator]

    Nu se asorteaza estetic cu Vasilica,dar tot o cocoradă psdista este si Lohan asta,din gradina rosie.
  • +2 (2 voturi)    
    a tunat si i-a adunat (Marţi, 11 decembrie 2018, 19:23)

    Dedalus [utilizator]

    Alta obsedata de "Gradina Maicii Domnului". ...

    Ma indispune alaturarea sa de numele lui Radu Gyr.

    ===

    Si, in definitiv, de ce e nevoie de un "conslier pentru relatia cu mediul de afaceri"? Ce face un asemenea consilier? DE ce nu avem unul si pentru relatia cu pensionarii si altul pentru relatii cu pompierii, unul pentru relatia cu crescatorii de viermi de matasae si unul pentru relatia cu consilierii cu relatii ;-)
  • +3 (3 voturi)    
    . (Marţi, 11 decembrie 2018, 20:21)

    vidra [utilizator]

    Si asta e neconflictuala?
  • -2 (2 voturi)    
    Buna (Marţi, 11 decembrie 2018, 21:29)

    MihailescuDavid [utilizator]

    Este campioana nationala la caiac
  • +1 (1 vot)    
    Bruny... ce? (Miercuri, 12 decembrie 2018, 16:13)

    JustinCase [utilizator]

    Bruny... ce? Aoleo, nu e romanca, nu e de-a "noastra"!
  • 0 (0 voturi)    
    poet (Miercuri, 20 februarie 2019, 17:36)

    codrean [utilizator]

    Radu Gyr a fost poet. Si legionar, e adevarat dar de ce sa amestecam lucrurile ? Spunem vreodata-peundeva ca Mihai Eminescu a fost conservator ?, Petre Stoica taranist, Ion Pillat, prin filiatie, liberal , Mihai Beniuc (da, a scris si poezii frumoase ) ori Nicolae Labis comunisti ?