Viorica Dăncilă a trimis corpul de control la Tarom pentru a verifica modul în care au fost vândute două aeronave Airbus A310

de CP     HotNews.ro
Luni, 28 ianuarie 2019, 16:07 Economie | Companii


Airbus A310 - avion retras din flota Tarom
Foto: Wikipedia
Premierul Viorica Dăncilă a cerut luni o acțiune de control la Compania Națională de Transporturi Aeriene – TAROM S.A. Astfel, Corpul de control al prim-ministrului urmează să verifice printre altele și modul în care au fost vândute în 2018 două aeronave Airbus A310.

"Obiectivele acțiunii de control constau în verificarea respectării dispozițiilor legale privind organizarea și funcționarea TAROM S.A., regulile care guvernează sistemul de administrare și control, precum și circumstanțele în care două aeronave Airbus A310 au fost înstrăinate în anul 2018", se arată într-un comunicat al Guvernului.

La finalul verificărilor, concluziile vor fi prezentate prim-ministrului Guvernului României și, după caz, vor fi comunicare instituțiilor abilitate pentru dispunerea măsurilor legale ce se impun, mai precizează Guvernul.

În toamna anului 2016, Tarom a retras din flotă cele două aeronave, iar în iunie 2018 le-a vândut. Pe 25 iunie, Tarom a anunţat vânzarea a două aeronave AIRBUS A310 către compania aeriană Armenia Airways Aircompany pentru care a obţinut 5,48 milioane de dolari. Avioanele au fost scoase la vânzare în februarie 2018, cele două aeronave fiind neoperabile şi aflându-se în stare de conservare din septembrie 2016, potrivit unui comunicat al Tarom citat de Mediafax.

Tarom susținea în iunie 2018 că valoarea celor două aeronave a fost amortizată complet la momentul vânzării, air preţul stabilit de evaluator, respectiv 5.472.977,87 USD, a fost uşor depăşit de oferta Armenia Airways. Decizia de vânzare ar fi fost justifică prin prisma faptului că pentru operaţionalizarea acestora, în vederea reluării zborurilor comerciale, Tarom ar fi ajuns să plătească o sumă aproximativă de 26,5 milioane USD în doi ani.

Tarom a luat în calcul vânzarea celor două Airbus A310 încă din 2013. Vezi aici.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





5034 vizualizari

  • +3 (11 voturi)    
    hmm (Luni, 28 ianuarie 2019, 16:13)

    dum_i [utilizator]

    cum adica

    tarom care si asa nu avea avioane, a vandut din flota proprie?

    ce tara de cacat.
    • +1 (7 voturi)    
      a vandut... ca asa era normal (Luni, 28 ianuarie 2019, 17:19)

      ion_de_la_tara [utilizator] i-a raspuns lui dum_i

      tarom are in flota proprie avioane boeing si atr, dar odata cu aderarea Romaniei la UE, a fost "nevoita" sa cumpere si 2 Airbusuri de la francezi, avioane al caror cost de utilizare si mentenanta era f mare. e ca si cum ai avea o flota de masini ford, dar ai cumapra si 2 vw. pe flota ford ai avea costuri ok (contractele fiind negociate la volum), iar pe cele doua vw costurile fiind ca pentru o persoana fizica (nimeni nu negociaza nimic pentru doua unitati, chiar daca sunt avioane). cel mai logic in aceste circumstante este sa vinzi cele doua vw si sa cumepri doua forduri. altfel, cele doua vw genereaza pierderi. asta a facut si tarom! e doar management...lucru la care guvernele nu se prea pricep!
      • +1 (3 voturi)    
        STAI LA AGRICULTURA! (Marţi, 29 ianuarie 2019, 9:46)

        schroedinger [utilizator] i-a raspuns lui ion_de_la_tara

        Si nu te mai baga daca nu cunosti!
        Bati campii cu gratie!
        Airbus-urile au fost achizitionate imediat dupa rascoala din 1989, de catre guvernul P.R.!
        De unde te-a obligat UE sa cumperi Airbus?!?!
      • +3 (5 voturi)    
        Nu au cumparat 2 ci 3 A310 (Marţi, 29 ianuarie 2019, 10:31)

        Leo55 [utilizator] i-a raspuns lui ion_de_la_tara

        si asta nu la intrarea in UE ci in timpul guvernului Petre Roman cand comisionul era (mai este inca?) legal. La vremea respectiva s-a avansat si o cifra cca 14-15 mil.$ comision, dupa cum imi amintesc, bani care cel m multi se pare ca i-a incasat seful. Au urmat si alte "afaceri" de acelasi gen Chamade Renault si VW Vento in loc de Dacia pt politie etc,etc...
        Ca regula, hotiile guvernantilor au fost puse pe seama intrarii in NATO sau UE in contradictie flagranta cu adevarul.
    • +5 (5 voturi)    
      e mai bine ca a vindut (Luni, 28 ianuarie 2019, 17:21)

      stupidu [utilizator] i-a raspuns lui dum_i

      pt. mentenanta e costisitor sa ai multe tipuri de avioane. astea doua erau din alea 3 luate prin anii '90. unul dintre ele s-a prabusit. tarom incearca sa scoata din flota sa airbusurile.
  • +9 (11 voturi)    
    dar... (Luni, 28 ianuarie 2019, 16:36)

    liviu_ [utilizator]

    cand trimiti corpu de control la guvernul incompetent?! zic si eu...
  • +4 (6 voturi)    
    Interpretez altfel articolul (Luni, 28 ianuarie 2019, 17:07)

    ciuma.rosie [utilizator]

    "Nu ne-a parvenit comisionul la partid din cei 5mil. incasate. Trimit corpul de control sa vedem cine a sifonat spaga "
  • +3 (3 voturi)    
    n-a apucat (Luni, 28 ianuarie 2019, 17:26)

    nahir [utilizator]

    hamsterul să câștige alegerile că și le cumpăra pentru uzul personal cu 5,5 milioane lei, nu $, că treaba era în România, nu în USA.
  • +3 (9 voturi)    
    Tarom ar trebui vândut cu totul ... (Luni, 28 ianuarie 2019, 17:33)

    BlaBla1234 [utilizator]

    Nu este decât o gaură neagră la buget și un adăpost pentru rudele, prietenii și amantele guvernanților cum de altfel sunt toate companiile de stat ...