Ministrul Transporturilor, despre scandalul „ordonanței anti-Uber”: „Eu îi sfătuiesc pe șoferii care au luat amenzi astăzi să se ducă să le conteste în instanță”

de Victor Cozmei     HotNews.ro
Joi, 16 mai 2019, 18:39 Economie | Companii


Razvan Cuc
Foto: INQUAM Photos / Octav Ganea
„Eu îi sfătuiesc pe șoferii care au luat amenzi astăzi să se ducă să le conteste în instanță”, a declarat joi ministrul Transporturilor, Răzvan Cuc, întrebat de efectele ordonanței care modifică legea taximetriei. „Ce am reglementat noi până în acest moment nu interzice UBER să funcționeze pe piață”, a susținut Cuc. Între timp, în prima zi de la intrarea în vigoare a ordonanţei care modifică legea taximetriei (38/2003) numărul de şoferi disponibili prin aplicaţiile Uber, Clever sau Bolt a scăzut cu 25%, iar timpul de aşteptare pentru a gasi o maşină a crescut cu cel puţin 10 minunte, spun reprezentanții din piață.

„Ce am reglementat noi până în acest moment nu interzice UBER să funcționeze pe piață. E un subiect pe care îl folosesc unii în campania electorală. Lucrăm de o lună de zile la proiectul de ordonanță (n.r. pentru reglementarea aplicațiilor de ride-sharing), m-am întâlnit ieri cu reprezentanții Uber, Clever și Bolt. Am avut o discuție, au venit cu anumite sugestii la proiectul de ordonanță. Am discutat și am stabilit că săptămâna viitoare vom avea o altă întâlnire și vom reglementa și acest domeniu”, a declarat joi, ministrul Transporturilor, Răzvan Cuc.

„Toată lumea spune că s-a interzis Uber. Nu. Noi am dat o ordonanță, ordonanța 21 care vine să combată pirateria. Eu din câte știu piraterie înseamnă să transporți niște persoane și nu declari acele sume. Eu știu că la Uber când faci o comandă se face plata online, se face o dovadă că ai făcut plata. Deci ei nu sunt pirați”, a spus Cuc.

„Eu îi sfătuiesc pe șoferii care au luat amenzi astăzi să se ducă să le conteste în instanță. Și eu am fost amendat de poliție și m-am dus și am contestat când am considerat că mi se face o nedreptate”, a răspuns Cuc, fiind întrebat de jurnaliști ce le transmite șoferilor care au fost deja amendați în trafic.

„Am discutat cu cei trei reprezentanți, am văzut că au și transmis mesaje către șoferii lor, le-au spus că pot continua să funcționeze. Nu s-a interzis, nu există un act normativ care să obstrucționeze Uber, Bolt sau Clever”, a mai spus Cuc.

În prima zi de la intrarea în vigoare a ordonanţei care modifică legea taximetriei (38/2003) care afectează aplicaţiile Uber şi Bolt numărul de şoferi disponibili prin aplicaţii a scăzut cu 25%, iar timpul de aşteptare pentru a gasi o maşină a crescut cu cel puţin 10 minunte.

”Astăzi au fost în medie 25% mai puţini şoferi Uber şi Bolt disponibili, faţă de o zi normala, iar utilizatorii au fost nevoiţi să aştepte cu cel puţin 10 minute mai mult pentru a găsi o cursă”, spune Cătălin Codreanu, preşedintele Asociaţiei Coaliţia pentru Economia Digitală. Acestea sunt primele efecte ale Ordonanţei de Urgenţă care modifică legea taximetriei (38/2003), intrată în vigoare astăzi, 16 mai.

”A ieşi sau nu pe traseu rămâne la latitudinea fiecărui şofer, din două motive, în primul rând din cauza ameninţărilor care au apărut pe Facebook la adresa şoferilor parteneri a acestor aplicaţii, din partea taximetriştilor, iar pe de altă parte este şi uşurinţa cu care poliţia poate aplica sancţiuni acum, amenzi şi ridicarea plăcuţelor de înmatriculare”, a mai explicat Cătălin Codreanu pentru StartupCafe.

Noua ordonanţă elimină sintagma "în mod repetat" din Legea 38/2003 privind transportul în regim de taxi. Concret, până acum, persoanele fizice sau juridice care efectuau în mod repetat transport public de persoane, contra cost, erau sancţionate cu amenzi de la 1.000 lei, la 5.000 lei. Însă, odată cu eliminarea acestei sitagme autorităţile nu vor fi nevoite să demonstreze că şoferii Uber, Bolt sau Clever transportă persoane în regim de taxi în mod repetat, este suficent să fie prinşi făcând asta o sigură dată pentru a fi amendaţi.



Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.






18043 vizualizari

  • +22 (28 voturi)    
    Eu îi sfătuiesc pe cei de la UBER. (Joi, 16 mai 2019, 18:57)

    asavreau [utilizator]

    Să nu iasă în trafic 3-4 zile.Să se sature de dat ordonanțe de Urgență când nu-i nici-o urgență.
    • +12 (18 voturi)    
      Parere (Vineri, 17 mai 2019, 8:19)

      varavara [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      Mie mi se pare ciudat altceva: nici nu s-a dat bine ordonanta ca politia rutiera s-a pus pe treaba.
      Este plina Romania si mai ales Bucurestiul de masini parcate aiurea pe interzis, nu se respecta prioritatile, se trece pe rosu, si multe altele unde politia actioneaza extrem de timid ca sa nu spun de loc, in schimb acum au actionat imediat.
      Este o coincidenta?
      • +2 (4 voturi)    
        Bucuresti - Pitesti, la podul in renovare (Vineri, 17 mai 2019, 9:23)

        IoPaNet [utilizator] i-a raspuns lui varavara

        "Prostii" stateau 45 de minute (pe ceas) la coada, "smecherii" treceau in viteza pe langa ei pe banda de urgenta. La un moment dat era un politist care statea pe banda de urgenta. "Smecherul" opreste langa politist, ca nu putea sa dea peste el iar pe banda 1 erau masini stationate...
        Intrebare: Ce face politistul? Ii da amenda, conform legii?
        Raspuns: Nu, cand masinile de pe banda 1 se pun in miscare, ii face semn unui sofer sa il lase si pe smecher sa se bage in coloana.

        CONCLUZIA: Politia Romana, RESPECT ZERO, SCARBA PLUS INFINIT.

        PS: Ca sa nu las relatarea neterminata... La nici 5 metri dupa ce a trecut de politist, "smecherul" s-a intors pe banda de urgenta si "a calcat-o".
      • +2 (2 voturi)    
        Comment sters de user (Vineri, 17 mai 2019, 9:27)

        complet_ret [anonim] i-a raspuns lui varavara

    • -2 (6 voturi)    
      Eu îi sfătuiesc să nu mai iasă deloc niciodată (Vineri, 17 mai 2019, 9:40)

      Ed___ [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      Eu îi sfătuiesc să nu mai iasă deloc niciodată şoferii de la UBER decât dacă vor avea

      - autorizaţie taxi pentru fiecare maşină
      - ITP în regim de taxi
      - RCA în regim de taxi
      - atestat profesional la şofer


      Abia după vor avea dreptul să iasă şoferii uber pe traseu. Altfel nu respecta legea.
  • +19 (25 voturi)    
    De acord, asta e o solutie. (Joi, 16 mai 2019, 19:08)

    LiviuX [utilizator]

    Dar cine plateste timpul pierdut cu asta? Si chiar trauma morala, cand repectivii stiau ca AZI suni inca in legalitate!
    • +10 (10 voturi)    
      Asa lucreaza guvernul pentru oameni (Vineri, 17 mai 2019, 8:32)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

      le intinde capcane si apoi se distreaza invatandu-i sa se zbata pentru a scapa...
      Totul prin OUG, al unui guvern de hoti si analfabeti, cu accente de mafioti.
    • -2 (4 voturi)    
      eu chiar nu inteleg trauma morala (Vineri, 17 mai 2019, 10:31)

      cucuveaua mov [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

      oamenii nu erau angajati, ca nu faceau transport de persoane, nu?
      "uberii" trebuiau sa iasa in strada sau sa ceara legalizarea inca de la decizia CJUE ca UBER este transport de persoane.
      nu s-ar mai fi ajuns in situatia asta daca ar fi iesit si ar fi cerut:
      - vrem licenta cu impozit
      - vrem atestat
      - vrem ITP la 6 luni
      - vrem RCA de transport persoane
      dar nu, noua ne place sa ocolim legea si sa strigam statul de drept, corapsan, ciuma rosie
      • +1 (1 vot)    
        Da, pentru unii e greu de inteles (Vineri, 17 mai 2019, 14:41)

        LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui cucuveaua mov

        Probabil tie iti face placere sa fii pedepsit pentru ceva ce nu e ilegal. Esti masochist oare?
        Iar aici nu se discuta legalitatea sau ilegalitatea UBER, ci ilegalitatea amenzilor date in acea zi.
        Dar, asa cum ziceam, nu pe toti ii duce capil sa inteleaga.
  • +10 (14 voturi)    
    Eu zic sa mai cititi odata in ultimul paragraf (Joi, 16 mai 2019, 19:36)

    mcris [utilizator]

    ...fraza ce incepe cu "Concret, pana acum..." ca sa vedeti ce nonsens este.
  • +27 (31 voturi)    
    Lege de rahat- Indemn de rahat (Joi, 16 mai 2019, 19:47)

    radu_cel_frumos [utilizator]

    Altul care zice cu subiect si predicat ca PSD face legi proaste din care fiecare intelege ce vrea si nu sti daca esti sau nu in afara ei!

    De unde Coane bani pentru avocati sa contesti legile voastre de analfabeti???
  • +23 (27 voturi)    
    Finuț mai ești... (Joi, 16 mai 2019, 19:56)

    ranuhasu [utilizator]

    Nu era mai ușor să mai ții tu ordonanța asta la sertar încă puțin până când discutai cu toate părțile implicate, că nu doar Pandele trebuie să aibă ceva de câștigat. Acum pui oamenii ăia pe drumuri, să piardă zile întregi cu contestațiile, că te-a mâncat pe tine undeva și ai sărit repede. Neamuri proaste ce sunteți...
  • +23 (27 voturi)    
    Sireacul Cuc, el da sfaturi ?! (Joi, 16 mai 2019, 20:08)

    Plagarus [utilizator]

    Fost cu onor reprezentat al Partidul Poporului - Dan Diaconescu (PP-DD) ," scolit " la Hyperion are ceva competente doar in panificatie. ( adm. la SC Pan D'Or SRL )
    • +10 (18 voturi)    
      Aşa este, dl Cuc e incompetent (Joi, 16 mai 2019, 21:37)

      Ed___ [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      Legea în acest moment plasează UBER înafara legii, clar.

      Degeaba contestă şoferii uber amenzile pentru că nu vor avea succes
  • +19 (23 voturi)    
    Smecherie (Joi, 16 mai 2019, 20:47)

    florinos [utilizator]

    S-a gandit PSD ca pierde voturile celor care folosesc UBER asa ca l-au pus pe Cuc sa dea o declaratie ambiguă.
    Se pare ca firma de strategie din Israel care lucreaza cu Dragnea isi face bine meseria.
  • +18 (22 voturi)    
    Proces colectiv cu Militzia Romana (Joi, 16 mai 2019, 22:04)

    Dalinar [utilizator]

    Ca de asta ii arde romanului, sa piarda bani si timp pe holurile tribunalelor pt cucaielile lui Cuc!
  • +4 (6 voturi)    
    lasati bre piata libera (Vineri, 17 mai 2019, 6:21)

    Coco Whistle [utilizator]

    creati cadrul de reglementare dar nu ingraditi. romanii trebuie sa fie cistigatori....lasatii pe ei sa decida pe cine folosesc si cit platesc.
  • +3 (7 voturi)    
    un dobi... (Vineri, 17 mai 2019, 7:53)

    nahir [utilizator]

    patentat care nu face decât să-i dea dreptate lui 2doze și să-mi întărească convingerea că hamsterul flaușat fie e mai prost ca ăsta, că d-aia l-a ales ministru la transporturi, fie nu are de unde să aleagă pt. că s-a înconjurat doar de lingăi incapabili și lipsiți de responsabilitate, de frica pierderii puterii, fie face un mișto în continuu (deh, șmecherașul de Gratia s-a ajuns boss) de toți românii, așa cum a făcut și cu bucureștenii când le-a vârât-o pe fierea primar general, singura lui idee fiind doar îmbogățirea proprie prin prostirea tuturor, așa cum a și făcut în Teleormanul natal.
  • +8 (12 voturi)    
    Un guvern de gugustiuci! (Vineri, 17 mai 2019, 8:12)

    Inapasevedeinvers [utilizator]

    Pai, bai gugumanilor, de ce dati o ordonanta DE URGENTA atat de proasta incat a doua zi dupa aceea indemnati la contestarea acesteia de catre cei afectati?
    Voi cu ce organ ganditi? Cu cucu'?
    Politia este organul vostru cum sa ne spui tu ca au interpretat gresit legea?
    Atunci, sa plateasca ei penalitati, sau voi cucilor si pupezelor sa va luati zborul si sa nu va mai vedem?
  • +5 (7 voturi)    
    incompetenta (Vineri, 17 mai 2019, 9:13)

    alexman1 [utilizator]

    Ministrul ne sfatuieste sa pierdem timpul prin instante,pentru ca el si ceilalti nu au fost in stare sa faca o lege buna.
    Accentul legii trebuia pus pe calitatea serviciilor si nu pe limitarea drepturilor de a circula in conditii decente, in siguranta si fara frica.
    Eu nu mai vreau taxiuri cu smecheri si batausi in ele.
  • 0 (2 voturi)    
    Nimic catre Politisti? (Vineri, 17 mai 2019, 9:38)

    Lok [utilizator]

    Adica numai cetateanul are indatoriri sa repare rahatu?
  • +1 (3 voturi)    
    Ministrul "Cuc-ului" ... (Vineri, 17 mai 2019, 10:07)

    Rromanika [utilizator]

    Musteste prostia in el.
  • -1 (1 vot)    
    Intrebare (Vineri, 17 mai 2019, 13:07)

    ABBV [utilizator]

    cine plateste cheltuielile de judecata ? DIn ce buzunar ? In privat decizi care aduc daune financiare se lasa cu demiterea managerului urmat de procese ! Daunele pe care le produceti bugetului statului, cine le plateste ? Raspundere ar trebui sa inseame ca raspudeti din avutia proprie! Daca din cauza ordonatei Rromania este atacata in justitia internationala platiti d-voastra ?
    Singura forma de a aduce guvernarea cu picioarele pe pamant va fi o lege care sa specifice ca deciziile proaste se platesc din buzunarul managerului.
  • +1 (1 vot)    
    În traducere (Vineri, 17 mai 2019, 14:57)

    Tescovin [utilizator]

    „Noi am dat OUG-ul, dar nu ne gândeam că dobitocii de polițiști o s-o și aplice. Nu-i nimic, mergeți și contestați amenda, oricum OUG-ul e atât de prost făcut încât e posibil să câștigați.”
  • 0 (0 voturi)    
    Auzi, Cucule, (Sâmbătă, 18 mai 2019, 8:15)

    John M. [utilizator]

    Dar nu era mai simplu sa lasati lucrurile asa cum erau?! Faceti ce au facut ceilalti tampiti cu taxa auto:"platiti-o, dar mergeti in tribunal si luati-o inapoi".
    Nu-ti ramane decat sa te intrebi: de unde atata prostie?!