VIDEO-TEXT Ministrul Economiei Virgil Popescu, la interviurile HotNews.ro: Dacă mai stăm mult cu gazul din Marea Neagră, s-ar putea să nu mai aibă aceeași valoare pe care o are acum

de Redactia     HotNews.ro
Miercuri, 29 ianuarie 2020, 19:40 Economie | Companii


Virgil Popescu
Foto: Facebook
Ministrul Economiei, Energiei și Mediului de Afaceri, Virgil Popescu, a fost invitat la interviurile HotNews.ro LIVE, joi, de la ora 14.00. Efectele Pactului Ecologic European asupra economiei românești, soarta mineritului, viitorul energiei nucleare, exploatarea gazelor din Marea Neagră sunt câteva dintre temele de discuție.

Interviul a fost transmis LIVE pe conturile de Facebook și Youtube ale HotNews.ro.



Principalele declarații:

  • Despre Acordul Verde European: Capacitatea de cărbune pe care România o folosește în prezent se ridică la 25%+10%. Nu se vorbește nimic despre energia nucleară. (...) Au fost discuții, PPE a avut chiar un amendament, dar nu a trecut la vot și energia nucleară e lăsată așa, nici poluantă nici curată (...) Referitor la ținte - trebuie să avem în vedere anul de referință. România se raportează la anii 90. Trebuie să ne batem să avem anul de referință anul 88, când a fost cea mai mare poluare
  • Producția de energie pe cărbune: Ordonanța 60, transpusă în lege - activele energetice viabile se scot din companiile în insolvență în contul datoriilor și se dau la Minister pentru a fi redate în circuitul economic. (...) Trecem Paroșeni într-o nouă companie și trecem pe gaz companiile de la Paroșeni (...) În paralel cu trecerea termocentralei de la Mintia, e avută în vedere o centrală pe gaz. (...) La Paroșeni va investi compania care va rămâne, avem fonduri de tranziție care pentru România se vor ridica la 1 miliard de euro (...) Sau mai avem la dispoziție fondul pe modernizare - centrale electrice pe gaz (...) Acolo ar fi vreo 7 miliarde de euro pentru tehnologizarea instalațiilor electrice
  • Oltenia: Produce 25% din producția de energie a României, nu poti să spui deodată că nu mai producem. Memorandum - bani pentru plata certificatelor. Banii se vor transforma în ajutor pentru restructurare, avem feedback pozitiv de la Comisie. În paralel, trebuie pus în practică programul de restructurare - să treacă pe gaz unități, până în 2026, două grupuri de la Turceni, să construiască parc solar. La sfârșitul acestui memorandum ne-am angajat că emisiile vor scădea de la 0,9% la 0,6%. Se va face cu aceiași bani de la tranziție și modernizare. Dacă nu fac acest lucru nu au șansă de supraviețuire. Trebuie împinși de la spate - au făcut ceva până acum?
  • De ce nu au făcut nimic la Oltenia? E o întrebare pentru care nu am un răspuns, mi-o pun și eu. E rezistența la schimbare
  • La CE nu sunt deloc oameni obtuzi, dar nu au avut parteneri de dialog din partea României.
  • Se desfășoară o inspecție a ministerului Finanțelor (...) Când prejudiciile vor fi confirmate de ANAF, va trebui să luăm măsuri ferme, cred că în 2-3 săptămâni. Dacă sunt persoane responsabile, le vom trage la răspundere. Vorbim de un ajutor de salvare de 1 miliard, în condițiile în care mai mult de jumătate sunt prejudicii. (...) Neregulile trebuie văzute, asta face acum ANAF. (...) În urma acelui raport vom lua toate măsurile și va urma o procedură de selecție pentru că expiră mandatele tuturor directorilor
  • Este evident că dacă vom trece unități de pe cărbune pe gaz în spate vor exista mai puțini oameni care vor lucra pe cărbune. Dar nu stiu dacă va urma neapărat o restructurare, dar dacă va fi nevoie se va discuta cu sindicatele (...)
  • Gaze - exploatarea din Marea Neagră: Surpriză neplăcută din partea BEI. Dacă mai stăm mult cu gazul din Marea Neagră, s-ar putea să nu mai aibă aceeași valoare pe care o are acum. Să scoatem gazul din Marea Neagră și să îl consumăm în special din România - în acest sens am abrogat Ordonanța 114, discutăm pe Legea Offshore. Sunt discuții cu liderii de grup (...) Dacă Exxon dorește să vândă participația, îmi doresc ca Romgaz - cotă parte din acest consorțiu care va prelua de la Exxon. E normal ca o parte din gazul de la Marea Neagră să fie extras de o companie românească. (...) Au fost discuții și cu alte companii, eu spun ce îmi doresc eu.
  • Legea Offshore: Discuții pe cota de deducție. (...) Se mai dorește revizuirea pragurilor de venituri suplimentare, mai mari decât regimul offshore (...) Vom aborda discuțiile într-un proiect legislativ când vor fi semnăturile tuturor grupurilor parlamentare și va trece repede
  • Când va începe sesiunea parlamentară legea va fi aprobată, vom putea discuta de scoaterea gazelor de la Marea Neagră în 2022.
  • Ce vom face cu gazul? E nevoie de gaz pentru trecerea la centrale. Avem de lucru la creșterea distribuției de gaze în următorul exercițiu financiar. Mai trebuie dezvoltată petrochimia - (...) Romgaz are în plan o investiție în petrochimie, dar nu poți să te apuci fără să știi că investițiile de Marea Neagră pleacă.
  • Dependența de Federația Rusă - disconfort.
  • Să ne focusăm pe consens politic pe Legea Offshore, să o scoatem cît mai rapid din parlament și atunci se demarează toate investițiile.
  • Revin: Dacă mai stăm mult cu gazul în pământ și în offshore ne trezim că gazul ca combustibil de tranziție în Europa nu va mai avea valoare (...) Acum e ultimul ceas să putem folosi la o valoare bună gazul pe care îl avem
  • Interconectivitate cu Turkstream? Dacă se dorește politic, Turkstream poate să intre în BRUA. Dar BRUA a avut alt scop (...) În momentul de față România are interconectare validă cu Bulgaria prin 2 puncte, cu Ucraina și Ungaria. Toate acestea duc la asigurarea necesarului de gaze pe perioada cea mai rece pentru România. (...) Conducta cu Republica Moldova e necesară (...) Sunt discuții cu Serbia pentru interconectare. (...) Dacă există interconectare cu toți vecinii, prețul gazului nu va exploda
  • Cred că anul acesta va fi gata BRUA
  • Eu nu cred într-o creștere a prețului pe vară, ba dimpotrivă cred într-o ieftinire
  • Energia nucleară: România dacă vrea securitate energetică va trebui să construiască reactoarele 3-4. Premierul Orban are dreptare (referitor la chinezi). (...) Ni se pare normal să facem investiții strategice cu parteneri din țările NATO. (...) O decizie nu e luată, când va fi luată va fi anunțată - e evaluarea acordului Nuclearelectrica cu partenerii chinezi. (...) Decizia trebuie luată anul acesta (...) Scenariu: Dacă statul român are o politică corectă în privința dividendelor și vom continua așa, Nuclearelectrica are capacitatea să facă reactorul 3 pe cont propriu. (...) Luăm în calcul toate scenariile, le punem pe masă, evaluăm toate aspectele cu Ministerul Finanțelor. (...) Ar putea fi finanțator terț, un consorțiu, statul român, sunt avute în vedere toate opțiunile
  • Scutiri în afară de Nuclearelectrica: Eu îmi doresc ca toate companiile din energie să nu dea dividendele și să își facă investițiile. (...) Sunt de acord că Hidroelectrica beneficiază de o poziție privilegiată pe piață (...) Am spus că e normal, dacă ai un profit foarte mare dintr-o activitate care nu e activitatea de bază, să dai o parte din acest profit
  • Îmi doresc ca anul acesta să fie o listare a unui pachet Hidroelectrica pe bursă
  • Am identificat cu ministerul mediului, am căzut de acord să scoatem proiectele care blocau strategia energetică
  • Sunt dezamăgit de Termoenergetica, observ că a moștenit năravurile (Radet). (...) Iar am ajuns cu datorii scadente, azi Elcen a notificat Termoenergetica - datorie scadentă de 167 milioane de lei. (...) Am ajuns să ieșim din termenele de plată, or acest lucru nu poate continua. (...) Mâine vom notifica ANAF, are dreptul să pună această creanță. (...) Nu am vorbit cu primarul general, am vorbit cu administratorul special de la Elcen. (...) Nu o să înțeleg niciodată de ce nu își fac plățile. (...) Poate vă veți trezi, presa, cu știre de la Ministerul Finanțelor că a proprit conturile de la Primărie. (...) Datoriile trebuie plătite și, dacă nu le plătesc, le vom lua direct din conturi (...) Sper ca viitorul primar al capitalei să facă investiții în rețeaua de distribuție termică. (...)
  • Strategie în domeniul nuclear - ciclu integrat pentru energia nucleară. Avem acceptul CE - uzina de la Feldioara va fi achiziționată de către Nuclearelectrica (...)
  • Am convenit, tot ce achiziționează armata să se producă în România - entitățile își aleg ce doresc și dorim să facem acele lucruri în România
  • La Avioane Craiova vor avea de lucru - surpriză plăcută în următoarele săptămâni


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





5695 vizualizari

  • -2 (8 voturi)    
    Reactorii 3 si 4 de la Cernavoda (Miercuri, 29 ianuarie 2020, 20:26)

    mateistefan [utilizator]

    Domnule Ministru,
    Ce tara ati avut in vedere pentru colaborare in vederea finalizarii reactorilor 3 si 4 de la Cernavoda, in conditiile in care nu se poate incheia un contract cu o companie din China. Cunoasteti situatia reactorului 5?
    • +1 (3 voturi)    
      China ar fi cea mai proasta alegere (Joi, 30 ianuarie 2020, 15:40)

      midufi [utilizator] i-a raspuns lui mateistefan

      Ce vrei sa spui de fapt ?
      • +1 (1 vot)    
        Este o intrebare excelenta (Joi, 30 ianuarie 2020, 16:48)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui midufi

        Ce vrea sa spuna, de fapt? Pai nu vrea sa spuna, vrea sa intrebe? Ca tot veni vorba de oportunitatea ratata a exploatarii gazelor in contextul tintelor extrem de agresive pe care vrea sa le impuna UE pentru emisiile de gaze cu efect de sera...

        Si daca tot vorbim de energie verde, o mare oportunitate ratata pentru HN sa-l intrebe pe domnul ministru ce planuri concrete are pentru a incuraja dezvoltarea de solutii alternative, in afara de energia nucleara.
        • +2 (2 voturi)    
          Nuclear energy is the greenest (Joi, 30 ianuarie 2020, 17:37)

          Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui pehash

          Restul is pretending to be green. Plus ca-s environment destructive!!!
          • 0 (2 voturi)    
            Esti sigur? (Joi, 30 ianuarie 2020, 19:11)

            pehash [utilizator] i-a raspuns lui Dalinar

            Deci fotosinteza, folosind energie solara, este mai putin "green" decat fisiunea nucleara? Hmmm... Oare de unde o fi venind atunci asocierea cu culoarea verde!?
            • +1 (3 voturi)    
              https://www.youtube.com/watch?v=ciStnd9Y2ak (Joi, 30 ianuarie 2020, 23:48)

              Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui pehash

              Whatch that video. Ca sa rezum, trebuie sa faci minerit pt elemntele primare, trebuie sa treci prin prelucrarea primara a minereului, prin topitorii, prin manufacturing, transportation, instalare si maintenance. Or asta inseamna sa utilizezi fossil fuel la greu. Dupa aia ocupi teren, distrugi teren si vietati. Dupa aia nu e re;liable si ai o problema cu storage. OK, baterii tesla, dar trebuie multe si repeti procedura de mai sus. Dupa aia ai o problema cu gunoiul rezultat dupa ce le expira durata de viata.
              Similar pt windmills, amprenta de carbon a unei singure mori de vant, dupa American standards e de 1500t. Nici maca nu iesi even, la cat te tine un windmill. Nu mai spun de fundatiile alea din ciment uriase, de coridoarele pt marile pasari migratoare utilizate de acestea si de decimarea lor, efectiva, etc etc.
              Facts: ai nevoie de intreaga suprafata a Californiei acoperita cu panouri solare si a Texas-ului de windmills ca sa acoperi necesarul Americii de energie, atentie, necesarul casnic, nu si cel industrial.
              Ah, si mai ai nevoie de suprafata unui stat pt BATERII. Ai idee cat minerit trebuie facut pt asta si cata distrugere de mediu implica????
              So now, I CAN REST MY CASE!
              • 0 (2 voturi)    
                Facts.. (Vineri, 31 ianuarie 2020, 9:45)

                pehash [utilizator] i-a raspuns lui Dalinar

                1. Ai cea mai vaga idee ce costuri implica mineritul uraniului si constructia de centrale nucleare?.. Stocarea deseurilor nucleare? Inchiderea unei centrale nucleare la finalul duratei de viata planificate?
                2. Poti sa pui panouri solare in desert.. Sahara! Sau poti sa ti le pui pe acoperis, ca tot este spatiu nefolosit, fix deasupra casei.
                3. Wind/wave se poate exploata off-shore, in largul coastelor marine, unde nu afecteaza pe nimeni daca o faci cu cap si eviti coridoarele de migratie ale pasarilor.
                4. Fara sa mergi la extrem, poti sa calculezi un mix de solutii care sa echilibreze variatia wind/solar cu hidro si nuclear. Daca ai exces de energie ziua (cand consumul oricum este mult mai mare), pumped storage - pompezi apa inapoi in rezervoare sau faci hidroliza si stocarea se face in rezervoare de hidrogen. Eficienta este scazuta, dar impactul asupra mediului este zero!
                5. Bateriile sunt un rau necesar. Oricum o dai, e nevoie de ele! Suntem si vom ramne importatori 100%. O situatie indezirabila economic.
                • -1 (1 vot)    
                  Da, am, pt ca am lucrat in domeniu (Vineri, 31 ianuarie 2020, 15:54)

                  Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui pehash

                  Si vad ca tot nu intelegi. Still, ai nevoie sa faci minerit din greu si sa acoperi o suprafata importanta a pamantului ca sa asiguri un minim necesar.
                  Am uitat sa spun, orice solar farm are un back up pe baza de gaz.
                  Again, nu ai inteles, impactul nu este zero, e mai mic, doar dupa ce le-ai instalat, oricum amprenta lasata pt a fi produse, nu se scoate dupa.
                  Legat de depozitatrea deseurilor, daca la uraniu ai de-a face cu extrem de putine, ce te faci cu munti de panouri solare care bubuie de cadmiu?
                  Cat despre baterii, daca nu se inventeaza unlele pe baza de lut pur, Li si Co is cam rare prin scoarta terestra!!!
                  • 0 (0 voturi)    
                    Daca ati lucrat in domeniu, e trist (Sâmbătă, 1 februarie 2020, 2:37)

                    Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui Dalinar

                    Faptul ca va gasiti (chipurile) cu greu vorbele in romaneste si le inlocuiti cu expresii americanesti/englezesti nu inseamna deloc ca aveti automat si dreptate.
                    Cifrele prezentate mai sus nici macar nu pot fi calificate drept minciuni, depasesc cu mult acel nivel - sunt niste aberatii stridente. Daca "stiinta" dvs. in materie provine din nu stiu ce filmulet de pe youtube, e clar.

                    Am sa ma limitez la un singur exemplu, citez: "Facts: ai nevoie de intreaga suprafata a Californiei acoperita cu panouri solare si a Texas-ului de windmills ca sa acoperi necesarul Americii de energie, atentie, necesarul casnic, nu si cel industrial."

                    Acum sa vedem faptele VERIFICABILE de oricine.
                    1. California are o suprafata de ceva peste 420.000 km2, sau 42 milioane ha.
                    2. Cu tehnologia fotovoltaica actuala se pot lejer instala 1 MW fotovoltaic pe hectar (modulele de ultima generatie au peste 200 W/m2, deci peste 2MW/ha, dar e adevarat ca nu le asterni pur si simplu pe sol, asa ca am zis sa taiem la jumatate) - adica 42 milioane MW pe o suprafata egala cu a Californiei.
                    3. California e un stat insorit, in care probabil media anuala de productie se apropie sau poate chiar depaseste 2000 MWh/MW instalat. In Romania, parcurile bune sunt pe la 1500-1600 MWh/MW. Cele mai modeste, din Transilvania de pilda, sunt pe la 1200-1300 MWh/MW (datele le gasiti pe site-ul Transelectrica).
                    4. Zic sa fim prudenti si sa luam valoarea cea mai mica, 1200 MWh/MW instalat. Inmultim cu 42 milioane MW si constatam ca daca am acoperi toata California bla-bla-bla, am produce anual minimum 42 milioane inmultit cu 1200 egal ceva peste 50000 TWh.
                    5. Mergem la wikipedia, cautam consumul TOTAL de electricitate al SUA si constatam ca e pe la 4200 TWh/an. De numai 12 ori mai mic decat cifra de mai sus. Si asta fara contributia Texasului.

                    De-aia zic - nu va suspectez de minciuna, ci doar de cea mai pura si dura ignoranta. Mai direct, habar n-aveti despre ce vorbiti. Dar nu va jenati, keep talking.
                    • 0 (0 voturi)    
                      Retractez (Sâmbătă, 1 februarie 2020, 10:33)

                      Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui Prostu' satului

                      Mi-am dat seama tarziu cu cine am de-a face, de-aia retractez. Esti vechiul nostru prieten pe teme destul de diverse, printre care si energia, dar si tenisul (cel care stie si demonstreaza cat de slaba e Halep si ca habar n-are sa joace tenis).
                      Salutare, umbra veche, Wanheda (sau Parzivall, sau indictor, sau businessman, Archaeo-nu-mai-stiu-cum, sau ce alte, multe pseudonime ai mai folosit pe-aici de-a lungul anilor, ca la un mom dat ziceam sa le notez...). Ma bucur ca esti bine, activ in continuare. N-am prea mai avut timp si chef de HN in ultima vreme, de-aia ti-am pierdut sirul pseudonimelor. Ma scuzi.

                      Revenind la subiect, intr-adevar, nu poti fi suspectat de ignoranta si/sau naivitate in materie de energie.
                      Ramane varianta ailalta, a minciunii sfruntate. Minti cu seninatate si aplomb.

                      Nu inteleg de ce, dar asta e un subiect care ma depaseste, ar trebui sa fie mai degraba obiect de studiu pentru psihiatri. De ce exista pe Net aceasta pandemie de fake news? Ce bucurie simt oamenii (ca tine, in cazul de fata) sa umple forumurile si retele sociale de interpretari deliberat denaturate, sau de-a dreptul de minciuni?!? Mister. Beyond me, ca sa ma fandosesc si eu un pic cu romgleza mea.
      • +1 (1 vot)    
        Reactorii 3 si 4 de la Cernavoda (Joi, 30 ianuarie 2020, 20:51)

        mateistefan [utilizator] i-a raspuns lui midufi

        Tehnologia CANDU este dezvoltata in Canada si este detinuta de CANDU Energy (Lavaline). Daca ar asigura finantarea compania chineza ar avea nevoie de licentele canadiene. Pregatirea proiectului de retehnologizare a reactorului 1 a inceput deja si, daca se va aproba, ar putea incepe in 2027 daca se vor asigura resursele necesare (cam jumatate din costurile unui reactor nou). In aceste conditii e greu de crezut ca se poate obtine finantare din Canada si pentru Unitatile 3 si 4. Nu mai vorbim de resurse umane.
        • 0 (0 voturi)    
          Corect, multumesc (Luni, 3 februarie 2020, 12:48)

          midufi [utilizator] i-a raspuns lui mateistefan

          Problema este de partea chineza.
          Respecta dumnealor normele europene si atlantice de azi ? Ma indoiesc.
          De ce sa riscam noi - in domeniul nuclear, atentie !
  • +4 (4 voturi)    
    ANRE (Miercuri, 29 ianuarie 2020, 22:53)

    un domn [utilizator]

    Este o Institutie 120 % politizată
    In Mandatul Dumneavoastra puteti reduce “politizarea” macar la 50 % ? Astfel sa fie un echilibru intre Oameni si Politicieni la ANRE
  • +3 (7 voturi)    
    Economia, inainte si dupa '89 - T. Gheorhe (Joi, 30 ianuarie 2020, 3:32)

    hotnewsfil [utilizator]

    Tudor Gheorghe nu spune ca era bine in comunism, ci ca e rau acum, dupa treizeci de ani de libertate, ca nu este cum ar fi trebuit sa fie, fiindca nu s-a facut nimic semnificativ pentru tara.
    Nu am fi avut (inclusiv Funeriu si A. Caramitru), acum, energie electrica la prize, daca noi romanii (nu Ceausescu si nomenclaturistii), nu am fi construit, inainte de 89, un extrem de puternic sistem energetic national; in ce si mai mizerabile conditii (decat cele de acum) am fi circulat in Bucuresti, daca nu tot noi, romanii, nu am fi construit metroul, inainte de '89. Tot noi, romanii, am fabricat continuu locomotive electrice, Acum, dupa 89, nu am construit niciuna (si nici, macar, nu am cumparat de la altii). Tot noi, romanii, aveam, inainte de '89, institute de cercetare dezvoltate in agricultura, in producerea medicamentelor, a vaccinurilor, tot noi aveam un sistem de irigatii foarte dezvoltat, etc., etc.
    Tot noi, aceeasi romani care, din cauza unor conducatori majoritar corupti si nepriceputi, care s-au batut intre ei doar ca sa puna mana pe conducerea tatarii, ca sa se imbogateasca, vedem ca tara este pe ultima pozitie, in UE.
    Aceasta stare de plans, in care ne-au adus politicienii de dupa '89, este motivul de jeluire al lui Tudor Gheorghe,
    Nivelul unei tari nu este definit doar de posibilitatea unora dintre romani de a se duce tocmai in insula Bali si de a avea la dispozitie banane (inaccesibile pentru foarte, foarte multi romani care traiesc de pe o zi, pe alta).
    Noi si bulgarii, ultimii din UE!!!.
    • -1 (1 vot)    
      Nu ma uit pe la Antene asa ca nu am auzit care-i (Joi, 30 ianuarie 2020, 16:19)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui hotnewsfil

      treaba cu Tudor Gheorghe si Funeriu.
  • +2 (4 voturi)    
    energie (Joi, 30 ianuarie 2020, 7:56)

    pprreecc [utilizator]

    Domnule ministru, ne-ati vorbit zilele trecute de producatorii de energie din partea de S-Va tarii. Care este strategia dumneavoastra pentru partea de S-E a tarii, unde CET Braila si Contanta sunt inchise CET Galati poate produce energie electrica (350 MW) dar are o situatie economica si juridica incerta?
    Cernavoda produce energie electrica in banda si eolienele cand bate vantul, energie electrica reactiva pentru marii consumatori gen Liberty cine mai produce in partea de S-E a tarii???
  • +1 (1 vot)    
    Finantari IMM (Joi, 30 ianuarie 2020, 9:07)

    dansul [utilizator]

    Referitor la programele de finantare destinate IMM-urilor.
    In cazul Start Up Nation - In sesiunea anterioara s-au semnat aproximativ 9855 acorduri de finantare.Avand in vedere ca programul a fost gandit pentru 10.000 beneficiari, vor mai fi chemati din lista de asteptare urmatorii 145? Daca vor mai fi renuntari din partea celor cu contracte semante vor fi chemati in continuare din lista de rezerva?
    Exista un calendar de lansare al programelor de finantare destinate IMM-urilor pentru acest an? Daca da, cand va fi facut public?

    Multumesc
  • 0 (2 voturi)    
    Productie energie (Joi, 30 ianuarie 2020, 10:34)

    dargo [utilizator]

    Aveti vreun plan referitor la situatia de pe piata de energie electrica, unde avem companii axate pe o singura tehnologie care concureaza intre ele? (CEO-carbune, Hidro, Nuclear etc...) Este unul dintre argumentele des invocate privitor la imposibilitatea CEO de a fi vreodata competitiv la nivelul Hidro, de exemplu. In alte piete avem mari actori privati cu surse multiple de productie (RWE, ENGIE etc.) care practic isi asigura propria echilibrare intre surse inainte de a vinde energia in piata.
    S-a tot vorbit de fuzionari, dar nu s-ar putea face mai simplu doar punerea in comun a pachetelor de energie vanduta?
  • -2 (6 voturi)    
    Doresc sa (Joi, 30 ianuarie 2020, 10:46)

    unins [utilizator]

    raspunda d-l ministru la intrebarea: De ce Polonia poate folosi carbunele (lignitul) pentru producerea de energie si Romania nu poate? Polonia a inaugurat, la finele 2017, cea mai mare unitate energetică pe bază de cărbune din Europa. Cărbunele constituie baza sistemului energetic polonez. Aproximativ 100.000 de persoane lucrează în sectorul cărbunelui din Polonia, ţară unde 90% din energia electrică este produsă în termocentrale pe lignit. La fel, in America se foloseste carbunele, iar Trump a castigat alegerile cu "Making America Great Again” referindu-se la economia americana. Interesul Romaniei cine-l sustine?
    • +2 (2 voturi)    
      Polonia nu mai poate folosi carbune (Joi, 30 ianuarie 2020, 15:13)

      Ed___ [utilizator] i-a raspuns lui unins

      Are plan de renunţare completă la cărbune
    • 0 (0 voturi)    
      O idee (Sâmbătă, 1 februarie 2020, 2:51)

      Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui unins

      Uitati-va si la celelalte 26 state membre UE (includ aici si UK, chit ca a iesit de trei ore). Vi se pare o idee inteligenta sa urmam exemplul Poloniei (care oricum, contrar impresiei generale, nu sta, de fapt, pe loc), sau al tuturor celorlalti?
      Intreb si eu asa, ca prostul...
  • 0 (2 voturi)    
    CNU (Joi, 30 ianuarie 2020, 12:51)

    NuclearRO [utilizator]

    Cand se va realiza preluarea Uzinii de la Feldioara de catre SNN?
  • 0 (2 voturi)    
    ISD (Joi, 30 ianuarie 2020, 13:09)

    ISD [utilizator]

    ISD-urile reprezinta o prioritate pentru ministerul pe care il reprezentati? Cum sprijina ministerul investitiile de tip "greenfield" si "brownfield" si ce asistenta tehnica/facilitati fiscale oferiti companiilor straine care doresc sa implementeze aceste investitii?
  • +2 (2 voturi)    
    OECD (Joi, 30 ianuarie 2020, 13:59)

    ISD [utilizator]

    In conditiile in care in perioada 2007-2018, ISD in Romania au totalizat 48 miliarde Euro iar in aceeasi perioada fondurile europene atrase de tara noastra au totalizat putin peste 23 miliarde Euro (efectiv atras, nu alocare totala!), cati angajati se ocupa direct de domeniul promovarii si atragerii ISD? Aveti in vedere crearea unei structuri distincte in domeniul promovarii si atragerii ISD?
  • +1 (1 vot)    
    Conventiile pentru evitarea dublei impuneri (Joi, 30 ianuarie 2020, 14:10)

    burst4x [utilizator]

    Credeti ca aceste conventii ar trebui revizuite si eventual renegociate? Majoritatea au fost incheiate (renegociate) in perioada 1990-2000 cand puterea de negociere a Romaniei era extrem de redusa. M-am uitat de curand pe conventia cu Olanda si nu vad nimic benefic pentru statul roman. In cazul asta particular, renegocierea ar putea facuta la pachet cu discutiile despre Schengen, poate mai reduc si ei tonul.
  • +1 (1 vot)    
    energie (Joi, 30 ianuarie 2020, 14:15)

    pprreecc [utilizator]

    totusi mai sunt si alti producatori de ee cu probleme. despre ei nu vorbim???????
  • +3 (3 voturi)    
    Intrebare (Joi, 30 ianuarie 2020, 14:27)

    Peer [utilizator]

    In tariful de transport gaze ANRE recunoaste cheltuielile cu sponsorizarea. In acest fel consumatorul final plateste prin pretul final toate echipele pe care le sponsorizeaza Transgaz: Gaz Metan Medias, CSM Bucuresti, cluburi private din Braila. E corect sa se intample asa?
  • 0 (2 voturi)    
    TAX INCENTIVE Industrie Cinematografica (Joi, 30 ianuarie 2020, 14:40)

    Nicoleta Marin [anonim]

    Ce v-ati propus sa faceti pentru sprijinirea industriei audio-vizuale din Romania, in special cea cinematografica?Va felicitam pentru preluarea schemei deajutor de stat TAX INCENTIVE de la Institutul de prognoza si intrebarea este cand credeti ca veti relua analiza dosarelor si depunerile?Aceasta schema este esentiala pentru industria de film din Romania si ne face o tara competitiva la nivel european, mai ales ca eram singurii din zona fara TAX INCENTIVE.De asemenea ce buget va fi sau a fost alocat deja pentru acest an? Va multumesc
  • +1 (1 vot)    
    Control CEO (Joi, 30 ianuarie 2020, 14:43)

    bavpni [utilizator]

    Bună ziua!
    Referitor la controlul la CEO
    Există o contradicţie în declaraţia domnului ministru deoarece aşa cum a precizat la alte posturi TV şi în interviuri raportul de la ministerul energiei a fost contestat în instanţă fiind respinse aceste acţiuni şi există obligaţia recuperării prejudiciilor.
  • 0 (0 voturi)    
    energie (Joi, 30 ianuarie 2020, 14:56)

    pprreecc [utilizator]

    ,,Multumim" hotnews!!!
  • +1 (1 vot)    
    Reactorul 3 este stramb din turnare (Joi, 30 ianuarie 2020, 15:12)

    Frankie [utilizator]

    Reactorul 3 este stramb din turnare, din anii 80 cand a fost construita centrala. Cum vor sa-l puna in functiune? Trebuie daramat si construit altul de la zero.
  • 0 (0 voturi)    
    Se evapora gazul :)) (Joi, 30 ianuarie 2020, 15:45)

    Costi888 [utilizator]

    :))
  • +1 (7 voturi)    
    La New York gazul e 1.837$/mbtu (Joi, 30 ianuarie 2020, 16:01)

    Dalinar [utilizator]

    Cel mai mic pret din ultimii 10 ani. Rusii exporta cu 4.6$/mbtu, ooopssss, what's wrong here???!!!!
    • +1 (1 vot)    
      Comparatie irelevanta (Joi, 30 ianuarie 2020, 19:18)

      Frankie [utilizator] i-a raspuns lui Dalinar

      Europa nu este conectata terestru cu America