VIDEO Primele imagini cu noua aeronavă ATR 72-600 a Tarom. Avionul, prezentat într-un clip video live din Toulouse de către pilotul Simona Păun

de Victor Cozmei     HotNews.ro
Luni, 17 februarie 2020, 17:54 Economie | Companii


Noua aeronava ATR pentru TAROM
Foto: Captura Facebook
Primul avion ATR 72-600 din cele nouă aeronave care vor intra în flota Tarom în anul 2020, parte a unui contract de leasing operațional pe zece ani, este gata de a decola spre România. Pe pista de la Toulouse, pilotul TAROM Simona Păun a transmis imagini video cu noul avion cu numărul de înmatriculare YR-ATJ, ce are o capacitate de 72 de locuri și care va fi folosit de către Tarom pentru curse regionale, interne și externe.

TAROM a semnat la finele anului trecut un contract de leasing operațional pe o perioadă de 10 ani pentru 9 avioane noi de tipul ATR 72-600. Compania nu a făcut publică și suma pe care a fost semnat contractul, dar ministrul Transporturilor Lucian Bode anunțase că Tarom a plătit o taxă de rezervare pentru aeronave de 900.000 de euro.

Noile avioane ATR 72-600 urmează să intre în flota Tarom pe parcursul anului 2020 și vor vor fi folosite pentru zboruri regionale, interne și externe, înlocuind vechile ATR-urile pe care compania le deține în prezent.





De la Toulouse, pilotul Tarom de ATR-uri Simona Păun a prezentat într-un video live pe pagina de facebook a companiei, primul avion care este gata de a intra în flotă. Avionul, vopsit cu un design nou, are numărul de înregistrare YR-ATJ.

Potrivit Simonei Păun, avionul ATR 72-600 are un consum de combustibil cu 42% mai redus decât alte modele jet, dar și emisii reduse cu 40% față de alte modele de avioane de tip regional. Potrivit pilotului, modelul este cel mai eficient pentru distanțe scurte/curse scurt curier.

TAROM are în prezent în flotă:

- 7 aeronave ATR 42, care au o vechime medie de 19 ani, o configurație de 48 de locuri, dintre care 6 sunt la clasa business.
- 2 aeronave ATR 72, cu o vechime medie de 10 ani și o configurație de 68 de locuri.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





22506 vizualizari

  • -14 (28 voturi)    
    Eu aș fi mers pe niște Airbus A220 (Luni, 17 februarie 2020, 18:18)

    Nyk1 [utilizator]

    În plus, ar fi trebuit preluate idei din filozofia low-cost, cum ar fi un număr minimal de modele de avioane pentru a reduce costurile cu instrucția piloților și cu mentenanța.

    După mine, flota TAROM ar trebui să constea din doar 2 modele:

    1. Airbus A321XLR - pentru curse lungi, mai ales înspre spațiul ex-sovietic care este încă prost deservit de companiile low-cost vest-europene (merge un București - Alma-Ata, de exemplu), dar și spre destinații de vacanță mai îndepărtate, care să atragă și turiștii bogătani din Europa de Vest prin prețuri comparativ mai mici: București - Colombo sau București - Bangkok (ultimul abia-abia intră în raza modelului XLR!)

    2. Airbus A220 (ambele variante, A220-100 și A220-200) - pentru curse în Europa sau în țară.

    Ambele modele sunt produse de cea mai serioasă companie aviatică din lume la ora actuală, deci nu te simți în ele chiar ca la montagne-russe când intri în cele mai mici zone cu turbulențe (precum te-ai simți pe un ATR cu elice)
    • -7 (11 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Luni, 17 februarie 2020, 18:34)

      [anonim] i-a raspuns lui Nyk1

    • +12 (16 voturi)    
      Airbus A220 (Luni, 17 februarie 2020, 19:29)

      jcjc [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      ...are în jur de 100 - 120 de locuri. Cum credeți că se poate umple un asemenea avion pe o cursă București - Cluj, de exemplu? Nici ATR-urile nu sînt pline întotdeauna.
      • -4 (8 voturi)    
        cu usurinta se poate ocupa in totalitate (Luni, 17 februarie 2020, 19:57)

        qwerasdf [utilizator] i-a raspuns lui jcjc

        am zburat de multe ori cu TAROM la Cluj si gradul de ocupare a fost de fiecare data de cel putin 85-90% (ma refer la cursa aceea de dimineata). Asta in conditiile in care blue air si wizz air parca mai zboara cam la aceleasi ore si cu preturi mult mai mici.

        Pe clasa de business, pentru ca asta e segmentul de cerere deservita, ar putea cu usurinta sa devina profitabila cursa.
        • +11 (11 voturi)    
          Deci (Marţi, 18 februarie 2020, 0:40)

          jcjc [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

          Cu ușurință se umple un avion de 120 de locuri, chiar dacă dv. ați zburat adesea cu unele de 72 de locuri care nu erau pline nici pe cursa cea mai cerută a zilei.
          • 0 (2 voturi)    
            :))) (Marţi, 18 februarie 2020, 15:24)

            Geo.B [utilizator] i-a raspuns lui jcjc

            bun comentariul, tare!
            :)))
      • +4 (8 voturi)    
        La pretul biletelor Tarom (Luni, 17 februarie 2020, 20:15)

        pleosc [utilizator] i-a raspuns lui jcjc

        Zboara doar parlamentarii :))
      • -1 (3 voturi)    
        N ai ales cursa bine (Marţi, 18 februarie 2020, 8:20)

        vindicomvs [utilizator] i-a raspuns lui jcjc

        Spre Cluj avioanele sunt pline și mă refer la Boeing.
        Asta daca nu merge toată lumea fix când mă duc eu.
        Am zburat de 3 ori în ultimile 2 luni și nu știu dacă era vreun scaun liber.
        Dar mă rog nu asta e ideea.
    • +7 (9 voturi)    
      E prea mare (Luni, 17 februarie 2020, 19:53)

      AdrianBorza [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      A220 e prea mare pentru rutele pe care zboara ATR-ul. Am vazut ATR-uri zburand cu locuri goale, A220 ar fi trei sferturi goale.
      • +4 (4 voturi)    
        Dar de ce (Marţi, 18 februarie 2020, 11:26)

        Relaxat [utilizator] i-a raspuns lui AdrianBorza

        low-costurile care de fapt nici nu sunt asa de ieftine pe cursele interne sunt pline desi zboara cu B737 si A320 ?
        Tarom unde greseste ?
    • +4 (4 voturi)    
      Si Lufthansa zboara intern (Marţi, 18 februarie 2020, 7:49)

      Leo55 [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      cu ATR.
  • -7 (13 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Luni, 17 februarie 2020, 18:33)

    [anonim]

  • +11 (13 voturi)    
    E si nu prea e Airbus (Luni, 17 februarie 2020, 18:42)

    Relaxat [utilizator]

    A220 este de fapt Bombardier cumparat de Airbus si se produce in Canada si in SUA.
    • -4 (12 voturi)    
      Mai contează? (Luni, 17 februarie 2020, 18:49)

      Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui Relaxat

      BOiNG n-are nimic comparabil, iar ATR-ul este la ani-lumină distanță ca confort.
      • +3 (3 voturi)    
        Am zburat cu A220 (Marţi, 18 februarie 2020, 11:23)

        Relaxat [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

        si este mai zgomotos decat A320...
  • -8 (14 voturi)    
    nu recomand (Luni, 17 februarie 2020, 19:05)

    Kosmos [utilizator]

    ATR -urile zboara la 7000 m Deasupra teritoriului muntos al Romaniei sunt turbulente la greu .
    • +9 (9 voturi)    
      Nu au unde (Luni, 17 februarie 2020, 19:52)

      AdrianBorza [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

      Nu au unde sa urce mai sus pe cursele interne, pana urca la 7000 de metri deja au trecut de jumatatea drumului si trebuie sa coboare. Pe curse scurte mergand economic nu urca prea mult pentru ca nu e nevoie, nu pentru ca nu poate avionul.
      • +3 (3 voturi)    
        mai cauta (Marţi, 18 februarie 2020, 10:52)

        Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui AdrianBorza

        ATR - nu urca mai sus de 7600. ca poate asta e altceva. dar sunt implicatii la elice
  • +1 (17 voturi)    
    Nu vă-nțeleg, oameni buni... (Luni, 17 februarie 2020, 20:08)

    NME [utilizator]

    Vine cineva să vă prezinte ceva, iar tot ce-aud unii e că „fătuca e PSD-istă” doar pentru c-a zis că e mândră că vă poate prezenta steagul României pe un avion nou.
    Pe bune? Dacă am motive să fiu mândru că sunt român, asta mă face automat PSD-ist? Dacă sunt mândru de Simona Halep, de Cristina Neagu sau de Sandra Izbașa, asta înseamnă că sunt PSD-ist, că doar ăia sunt mândri că sunt români?
    Chiar atât de spălați pe creier am ajuns, de nu mai putem aprecia niciun lucru decât trecut prin filtre politice?

    Cât despre flota TAROM, și eu aș fi vrut Dreamliner, dar deocamdată nu avem bani de așa ceva. Să ne întindem doar cât ne ține plapuma.
    TAROM are câteva ATR-uri (ce se vor a fi înlocuite), câteva Airbus 318 și o grămadă de Boeing 737. Să le-nlocuim după ureche și după declarațiile unora că vor curse București-Jersey City mi se par doar vise umede...
    • +6 (14 voturi)    
      De ce trebuie sa fii mandru ca esti roman? (Marţi, 18 februarie 2020, 6:53)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui NME

      Ai tu asa o dorinta in tine? Si daca tot vrei sa fii mandru ca esti roman, de ce ai nevoie de alti romani sa te simti tu mandru? Poate faci tu ceva asa in viata aia a ta de "mandru ca esti roman" si nu mai ai nevoie ca altii sa te faca mandru ca esti roman.

      Ce ai realizat tu ca sa fii mandru ca esti roman? Fireste, in afara de faptul ca te-ai nascut in Romania, din parinti romani. Asta e marea ta realizare, mandria ta. Daca te nasteai in Africa, erai un mandru african.

      Dar in general, de ce trebuie sa fi mandru?

      "mândrie f. 1. în sens bun: sentiment nobil și înalt ce provine dintr’o încredere legitimă în propriul său merit și care îmboldește la fapte mari; 2. în sens rău: sentiment exagerat se imitează mândria legitimă și care face să ne credem mai presus de semenii noștri. [Vechiu-rom. mândrie, înțelepciune («începutul mândriei frica Domnului», Coresi); sensul intermediar este cumințenie exagerată, semeție, trufie; v. mândru]."
      • +3 (3 voturi)    
        Comentariu aruncat în vânt (Marţi, 18 februarie 2020, 16:02)

        trotuar [utilizator] i-a raspuns lui Alius

        "Si daca tot vrei sa fii mandru ca esti roman, de ce ai nevoie de alti romani sa te simti tu mandru?"

        Pune orice nație în loc de român, francez, rus chinez etc și va fi adevârat.

        Cu alte cuvinte spui că nimeni nu trebuie să fie mândru de nimic dacă nu a făcut totul cu mâna lui de la un capăt la altul. Elon Musk nu trebuie să fie mândru de Tesla sau SpaceX că nu a făcut totul de unul singur, bat pariu că nu a strâns un șurub nici la mașini nici la rachete, nemții nu au voie să fie mândri de mașinile germane deoarece niciunul nu a construit una de la un capăt la altul etc.
    • +1 (3 voturi)    
      deci (Marţi, 18 februarie 2020, 15:46)

      Scarface1000 [utilizator] i-a raspuns lui NME

      Ai perfecta dreptate!!! Toate tarile din lumea civilizata care are cetateni nationalisti care isi iubesc tara au ajuns departe...toti cei ce isi blameaza tara si fug ca si niste paraziti din ea o blameaza...

      Exemplu cel mai elocvent este SUA tara care este de departe cea mai violenta dintre toate tarile civilizate, este pe locul 128 in lume din punct de vedere al sigurantei, au carteluri, mass shootings in scoli , licee, cinematografe, la concerte etc etc ( Romania este pe locul 25)

      https://www.worldatlas.com/articles/safest-countries-in-the-world.html

      Cu toate acestea steagul americii il vedeti arborat la fiecare casa, la fiecare shop, firma etc etc, o sa-i auzi PERMANENT pe americani ca tara lor este cea mai mareata natiune din lume desii nu sunt din toate p.d.v cei mai buni...

      In concluzie 70% din Romani sunt niste paraziti, tradatori de tara care nu isi iubesc si apreciaza deloc tara si care emigreaza cu sutele de mii pe an in alte tari pt un leu in plus in loc sa stea in tara si sa incerce sa-si ridice tara lor cum fac de exemplu ungurii, polonezii, cehii etc
      • 0 (2 voturi)    
        Gramatica dle Patriot.... (Miercuri, 19 februarie 2020, 7:58)

        Leo55 [utilizator] i-a raspuns lui Scarface1000

        bat-o focul!
        Ai uitat ca primul lucru care te face roman este cunoasterea limbii romane? "Toate tarile din lumea civilizata care are cetateni nationalisti " ...exemplele "e" mai multe...
  • +7 (9 voturi)    
    Parere avizata (Luni, 17 februarie 2020, 20:23)

    Spectre [utilizator]

    Pentru toti postacii de mai devreme, care au zburat de 2 ori in viata lor.
    Eu pot sa va spun ca varianta ATR este cea mai viabila pentru TAROM, mai ales pentru intern.
    Zbor cu ei de 3 ani la o frecventa de 32 de zboruri/an, doar pe intern.
    In mare folosesc ATR, mai sunt momente cand au Boeing 737 sau Aribus A318.
    Acum, despre ATR: Scaun mult mai lat decat in Boeing/Airbus, mult mai confortabil, dar si avantajul ca nu sunteti 3 persoane ci doua.
    Se zboara bine, nu este turbulent. Imbarcarea si debarcarea este mult mai rapida, fiind mai putine persoane.
    Airbus 220-100 este de 7 ori mai scump, diferenta intre ce visam noi si ce putem cumpara e mare.
    • +2 (6 voturi)    
      depinde (Marţi, 18 februarie 2020, 4:10)

      pui de leu [utilizator] i-a raspuns lui Spectre

      Nici pe timpul lui Ceasca nu erau pline. Si vorba aia...am zburat de citeva ori... Iasi- Bucuresti de citeva ori, Baia-Mare-Connstanta, Iasi-Constanta intr-o perioada in care aveam 16-18 ani. Am zburat pt ca pasiunea mea era fotografiatul si aveam bani. La inceputul zborurilor mele erau Antonov An-24, in ultimii ani de pe timpul lui Ceasca a fost
      ATR 42-300. Cea mai simpatica amintire a fost ca in anul 90 pe ruta Iasi-Constanta avionul nu mai pleca. Scuza pilotului a fost ca o singuranta de la motor a sarit... La 19 ani, gluma era buna, Costinestul ne astepta...Frica de avione ii antica. Sa zicem ca in ultimul timp, CFR nu a facut mare lucru sa fie in top. In ultimul timp, pe ruta Iasi Bucuresti cu BluAIR am avut bilete si cu 20 euro....Bucuresti Iasi...sub 150 de canadieni...mai rar. Deci, ce preferi 20-60 euro in general sau 80-120 euro cu Tarom? De zgomot nu mai vorbim...inca zboara cu motoare cu elicii pe rute interne.