Guvernul prelungește valabilitatea voucherelor de vacanță

de CP     HotNews.ro
Joi, 26 martie 2020, 18:32 Economie | Companii


Turism și coronavirus
Foto: Profimedia
Pe ordinea de zi a ședinței de guvern de joi se află un proiect de OUG privind prelungirea valabilității voucherelor de vacanță care expiră în luna mai. Ministrul economiei Virgil Popescu a anunțat că proiectul prevede prelungirea cu un an, până în mai 2021. "Mai discutăm", a spus premierul Ludovic Orban referitor la perioada prelungirii.

UPDATE Valabilitatea voucherelor de vacanță a fost prelungită până în mai 2021.

În opinia ministrului economiei, această măsură ajută industria turistică. "Noi dăm acest semnal către industria turistică în speranța că vom reveni la normal", a spus ministrul. Reamintim că turismul este unul dintre sectoarele afectate de criza coronavirusului.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





3419 vizualizari

  • +4 (6 voturi)    
    E poanta zilei! (Joi, 26 martie 2020, 18:42)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    ////
    • +5 (7 voturi)    
      :))) (Joi, 26 martie 2020, 19:18)

      nikita11 [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      m-a bufnit rasul si pe mine.
      1. mai bine le da voucherele direct milogilor din turism. nici asa nimeni nu le folosea, toti le vindeau sa ia niste tzechini extra ca deh, e dreptul lor castigat de bugetar.
      2. Daca tot suntem aici la bataie de joc eu zic ca e momentul sa marim din nou salariile la buget(si evident sa nu chemam oamenii la lucru ca sunt infestati) si mai ales dublate pensiile speciale sa nu fie atinsi de inflatia care urmeaza.

      Blya!
    • 0 (2 voturi)    
      Cine oare se va mai bucura... (Vineri, 27 martie 2020, 9:59)

      Skipper_The_Pinguin [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      ... peste un an de voucherele de vacanta? Aka, se si moare de coronavirus. Asta este intrebarea pe care trebuie sa si-o puna patronatele din turism si guvernul.
  • +6 (8 voturi)    
    Itepeul? (Joi, 26 martie 2020, 18:44)

    alibaba_zeul_meu [utilizator]

    Sunt categorii profesionale blocate la munca pe o perioada nedeterminata sau persoane in izolare/carantina.

    Cum ramane cu ITP?

    Verificarea periodica pentru instalatia de gaze.

    Si alte probleme nespecificate in ordonanta militara.
    • +5 (7 voturi)    
      In ordinea prioritatilor! (Joi, 26 martie 2020, 19:19)

      mfilip91 [utilizator] i-a raspuns lui alibaba_zeul_meu

      Cea mai stringenta problema acuma este salvarea amaritilor de bugetari! Vacantele, salariile si locurile lor de munca trebuie salvate! Dupa aceea, daca mai ramine cineva ne mai gindim si la altceva!
    • +5 (7 voturi)    
      da (Joi, 26 martie 2020, 19:20)

      nikita11 [utilizator] i-a raspuns lui alibaba_zeul_meu

      si mai ales itp-ul ala care se face din an in an mai nou ca e mai cool asa. sigur sunt masini mai bune si circulatie mai sigura
  • +1 (3 voturi)    
    Sunt si altele: (Joi, 26 martie 2020, 21:38)

    DomnuTrandafir [utilizator]

    Prelungirea valabilității rovinetei pentru ca nu mai poți circula in afara orasului fara motiv.
    Chiar si polița casco trebuie redus de asigurator.
    Pe ansamblu sunt mai putini care circula.
  • 0 (2 voturi)    
    Tichete de vacanta si alte pomeni (Vineri, 27 martie 2020, 8:43)

    Nițulescu Marian [anonim]

    N-ar fi mai bine sa le desfiinteze .