Violeta Alexandru: Pregătim completări la ordonanțele privind șomajul tehnic

de CP     HotNews.ro
Luni, 6 aprilie 2020, 9:21 Economie | Companii


Ministerul Muncii pregătește noi prevederi privind acordarea ajutorului pentru șomajul tehnic. Deja au fost aprobate două ordonanțe de urgență, iar acum este în lucru un nou act normativ, după cum susține ministrul muncii Violeta Alexandru. "Am parcurs toate mesajele primite și pregătim completări la Ordonanțe pentru șomaj tehnic”, a spus ministrul.

Aceasta spune că a discutat mult cu băncile pentru a rezolva situația celor care au PFA și doar cont personal. Ajutorul nu poate fi trimis pe cont personal. "Cei care au PFA cu activitate afectată de criză și doar cont personal al celui care conduce, vor putea comunica exclusiv electronic cu băncile ale căror clienți sunt pentru a le deschide și unul pentru PFA. Nu putem trimite bani publici în conturi personale. Mulțumesc băncilor care au fost receptive", a scris ministrul pe contul său de Facebook.

Aceasta a mai spus că a primit și integrat în noua propunere pentru Guvern clarificările de la Ministerul Justiției pentru a putea acorda sprijin și avocaților a căror activitate a fost afectată. Se va declara pe proprie răspundere.

Ministrul muncii a mai precizat că se gândește și la alte măsuri și va relua seria consultărilor pentru a îmi valida propunerile.

Ministerul Muncii are o estimare de un milion de persoane care ar putea fi beneficiare ale ajutorului pentru șomajul tehnic, a declarat vineri Violeta Alexandru, ministrul muncii.



Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





6945 vizualizari

  • +7 (9 voturi)    
    Singurele masuri nu pot fi decat: (Luni, 6 aprilie 2020, 9:44)

    floriniulian [utilizator]

    1.Impozitarea pensiilor aberante si nesimtite speciale/serviciu/salarii de lux.Nici o pensie mai mare de 30 de milioane.
    2.Concedierea a 500.000 de bugetari care nu fac nimic decat voteaza.
    3.Taierea salariilor bugetarilor ramasi cu 50% proportional cu munca care o depun.

    Daca nu luati aceste masuri pe care ar fi trebuit sa le fi luat inca de anul trecut inseamna ca sunteti aserviti statului mafioto securist si vom iesi in strada.

    O noua revolutie este iminenta.
    • 0 (6 voturi)    
      Revolutie? (Luni, 6 aprilie 2020, 10:37)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui floriniulian

      Amenintari la adresa guvernului USL? Ma mir ca nu ai fost cenzurat
  • +2 (10 voturi)    
    De ce vor sa stati in casa? sa mearga in vacanta (Luni, 6 aprilie 2020, 9:54)

    Boham [utilizator]

    si chestia asta cu repetarea in continuu: stati in casa are un scop personal: medicii vor sa mearga in iunie-iulie-august in excursii/vacante
    • +3 (3 voturi)    
      doar nu credeti ca medicilor le pasa de voi? (Luni, 6 aprilie 2020, 11:17)

      Boham [utilizator] i-a raspuns lui Boham

      cea mai aberanta si gretzoasa expresie in aceste zile e: noi mergem la munca pt voi, voi stati acasa pt noi


      FALS.

      voi mergeti la munca pt ca asta e meseria voastra
      eu stau acasa doar obligat si nu pt voi ci pt mine
  • +4 (8 voturi)    
    Somajul tehnic pt privati (Luni, 6 aprilie 2020, 10:14)

    HankRearden [utilizator]

    Ma asteptam sa sune completarea in genul: "Angajatii de la stat care intra in somaj tehnic vor primi 175% din salariul brut".
  • +2 (8 voturi)    
    umilirea poporului! (Luni, 6 aprilie 2020, 10:27)

    wweesstt [utilizator]

    prin scoaterea institutiilor de forta cu armament pe strazi, care ne chestioneaza ce facem si unde mergem, practic noua celor din privat care producem ni se transmite urmatorul mesaj: 'voi NU sunteti importannti, importanti suntem noi, cei din institutiile posesoare de pensie speciala(de serviciu)'. ' Asta e ca si cum ' ne putem lipsi de voi cei care produceti, stati acasa, dar nu ne putem lipsi de institutiile de forta!'
    E chiar umilitor cum un posesor de pensie speciala cu arma in mana il intreaba pe cel care-i produce pensia speciala 'unde mergi?' poftim?! cum unde merg?! merg sa-ti produc tie salariul ala mult mai mare decat al meu! merg sa produc pensiile speciale fostilor tai colegi istoviti de munca si iesiti la pensie speciala la varsta la care multi se insoara! merg sa produc si laocatiile copiilor tai! si din ce mai ramane mai iau si eu acasa la familia mea! ai inteles! si te rog nu mai tine mana pe arma cand stai de vorba cu mine!!!
    umilirea poporului!
    • +3 (5 voturi)    
      E o noutate? (Luni, 6 aprilie 2020, 10:57)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui wweesstt

      E vreo noutate ca militienii se poarta ca pe vremea lui Ceausescu? Adica de parca ne-ar face o favoare acceptând sa le platim salariile si pensiile speciale? Sunt aceleasi slugi ale politicienilor - dupa cum s-a vazut de nenumarate ori.In rest, emblema este ofiterul =MAI care a mintit si a imbolnavit câteva zeci de persoane. Em,blema militiei e Academia de Plagiatori care ii pregateste pe sefii lor. Militia e corupta si e complice cu toti infractori si criminalii. De aia considera ca pot fi badarani si ne pot scuipa in fata când vor.
    • -1 (5 voturi)    
      Opriti-va cu aberatiile (Luni, 6 aprilie 2020, 11:11)

      Copy-Paste [utilizator] i-a raspuns lui wweesstt

      Controlul nu este pentru privat, somer sau bugetar, caci politistul nu are de unde sa stie ce esti cand te opreste.
      Controlul este pentru sanatatea ta, im primul rand. Pentru ca pe strazi sa nu mai umble bezmetic si fara noima tot felul de indivizi care sa raspandewca boala.
      Ma mir ca tu, un “antreprenor” banuiesc gandesti atat de proletar.