VIDEO Șomaj tehnic la bugetari: Orban cere să fie incluși și șefii / Ordonanța va fi analizată cu fiecare minister

de CP     HotNews.ro
Joi, 9 aprilie 2020, 18:47 Economie | Companii


Sedinta de Guvern
Foto: Hotnews
Premierul Ludovic Orban a cerut ca ordonanța de urgență privind șomajul tehnic în sectorul public să includă și șefii. "Să găsiţi o formă de exprimare a solidarităţii şi pentru şefime, adică inclusiv pentru noi, demnitarii", a spus Orban adresându-se ministrului muncii, Violeta Alexandru, la începutul ședinței de Guvern de joi. Orban a mai spus că a primit deja zeci de cereri de derogare de la această ordonanță.

"Deja am primit zeci de cereri de derogare şi motive care mai de care mai stranii pentru a susţine această derogare", a spus premierul. Violeta Alexandru i-a răspuns că și ea a primit astfel de cereri.

Ordonanța de urgență va fi discutată până la sfârșitul săptămânii cu fiecare minister în parte., iar la începutul săptămânii viitoare să fie în consultare cu partenerii sociali.




Ludovic Orban a spus din nou că angajații din sectorul public vor intra pe rând în șomaj tehnic. "Jumătate dintre angajați lucrează 15 zile și restul de 15 zile rămân într-o formă echivalentă șomajului tehnic. Perioada de 15 zile echivalează cu perioada de izolare. Putem și să diminuăm răspândirea virusului”, a precizat Orban.

Acesta a mai spus că sunt peste 1,5 milioane de angajați în mediul privat, la care se adaugă PFA-uri, întreprinderi familiale și profesiile liberale. "Toți trebuie să preluăm din greutatea crizei provocate de această epidemie", a spus Orban.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





12272 vizualizari

  • -3 (23 voturi)    
    CÂND (Joi, 9 aprilie 2020, 18:58)

    of of [utilizator]

    Când ar intra în vigoare, de la 1 mai? Deci se va resimți în buzunare în iunie, când ar trebui să ieșim treptat din izolare, să redeschidem centrele comerciale, restaurantele, pensiunile. Ce rost ar să tai fix atunci salarii? Pe de o parte, dacă tai salarii cine susține consumul? Pe de altă parte, dacă nu tai salarii și începi să ai încasări de la firmele care și-au reluat activitatea, nu mai ai justificare economică să tai salariile la bugetari.
    După cum a afirma Violeta Alexandru la o emisiune azi, motivul principal nu e unul economic, ci unul de „solidaritate” - să o pățească și alții. Cei din privat care au contractul suspendat se simt mai bine dacă încă jumătate de milion de oameni sunt în aceeași situație?
    • -5 (27 voturi)    
      guvern de incompetenți! Unic în UE! (Joi, 9 aprilie 2020, 19:17)

      FFF T [utilizator] i-a raspuns lui of of

      Deja e agitație mare printre oamenii din sectorul public și mă aștept ca PNL să piardă serios la următoarele alegeri pentru măsura asta imbecilă.

      Într-un stat în care administrația e praf, funcționarii abia fac față la câtă birocrație proastă e și câtă dezorganizare (din cauza politicului, să ne înțelegem), cea mai proastă decizie care putea fi luată e să mai și trimiți acasă o parte din angajați. N-am cuvinte să descriu câtă prostie și incompetență stă în decizia asta!

      Nici o țară din UE n-a luat măsura asta. Iar România chiar are mai puțini angajați în sectorul public decât în alte țări (uitați-vă pe statisticile Eurostat, nu pe balivernele unora). Exceptând serviciile secrete și MAI, peste tot în sectorul public din România este nevoie de mai mulți oameni la muncă (concomitent cu digitalizare și debirocratizare, dar asta e altă discuție).

      Sunt zone cu deficiențe cronice de angajați - protecția mediului, sănătate, educație, muncă, finanțe. De asistență socială ce să mai vorbim? Acuma când era nevoie de asistenți sociali să ajute bătrâni și bolnavi la domiciu ia-i de unde nu-s!

      Guvernul de incopetenți atâta știe - să antagonizeze oamenii și să ia măsuri de 2 lei.

      Uitați-vă ce măsuri iau alte țări în plan economic și comparați!
      • +2 (12 voturi)    
        SA FIM SERIOSI! (Joi, 9 aprilie 2020, 19:46)

        C.Catalin [utilizator] i-a raspuns lui FFF T

        mi se pare o masura buna daca incearca sa vada cine din administratie munceste si cine nu. poti sa triezi, sa vezi ce merge doar cu jumatate din personal, ce nu. de asemenea mi se pare bine ca nu s-au atins de domeniile ce sunt vitale si chiar ar avea nevoie de mai multi angajati (sanatate, educatie, aparare si ordine publica). nu avem nevoie de peste 3.000 de uat in conditiile in care germania are putin peste 800. prea multi primari, prea multe secretare etc. tot ceea ce se intampla atunci cand ai multe primarii e sa se dinvida veniturile, si deci, si posibilele investitii ale administratiei locale. plus ca mai trebuie sa platesti si o gramada de salarii. avem nevoie de sanatate, educatie si securitate (in sensul de aparare si ordine publica), restul....colectarea taxelor si eliberarea de adeverinte si alte harti pot fi facute cu mai putin angajati, mai bine pregatiti (nu pusi pe pile pe acele functii) si cu sisteme mai bune (digitalizare si o birocratie redusa). imi pare rau daca esti angajat/a la stat in institutiile ce au nevoie de o restructurare, dar daca esti competent/a sigur iti vei gasi un job. daca nu esti competent/a.....trebuie sa intelegi ca poate a venit vremea in care trebuie sa muncesti cu adevarat ca sa castigi bani si ca trebuie sa te apuci sa inveti si tu ceva, ca restul populatiei.
        • +2 (2 voturi)    
          o reducere serioasa (Vineri, 10 aprilie 2020, 10:25)

          varavara [utilizator] i-a raspuns lui C.Catalin

          la buget ar fi ca si parlamentarii sa fie trimisi in somaj tehnic impreuna cu tot aparatul lor administrativ de tocat bani.
          Pentru ca vad ca nici nu sufla pentru un eventual gest nobil de cedare a salariilor lor pe cateva luni asa cum au facut cei din alte tari.
          Dupa ce ca sunt plini de bani nici macar acest mic sacrificiu nu vor sa faca pentru tara care le-a dat posibilitatea sa faca averi.
          • 0 (0 voturi)    
            excelenta idee! (Duminică, 12 aprilie 2020, 10:21)

            vizirul [utilizator] i-a raspuns lui varavara

            dar nu le trece prin cap acestor paraziti din parlament sa renunte singuri la banii luati degeaba si sa li se dea banii pentru somaj tehnic.
      • -1 (11 voturi)    
        Pierde că nu face ordine în asistații bugetari!! (Joi, 9 aprilie 2020, 22:11)

        Raoke [utilizator] i-a raspuns lui FFF T

        Că liftele asistate de la buget sunt inutili!!!
    • +5 (15 voturi)    
      mai mai (Joi, 9 aprilie 2020, 19:27)

      Anton122 [utilizator] i-a raspuns lui of of

      Având în vedere tratamentul oferit de stat către mediul privat nu cred că vor mai fi multe încasări la buget. Prost să fii să mai plătești taxe, mai degrabă plătești angajații.
      Normal că angajații din mediul privat ar fi fericiți ca bugetarii să aibă salariul privat: sunt angajați cu șpagă și relații, au salarii și beneficii foarte mari, nu au nici un fel de productivitate.
      Modul în care gestionează criza guvernul generează doar ură la adresa bugetarilor.
      Poate intrăm în incapacitate de plată și bugetarii vor mai avea doar 25% din salariul mediu. Doamne ajută!
    • +6 (12 voturi)    
      pai asta e gandire de bugetar (Joi, 9 aprilie 2020, 20:19)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui of of

      Poate ar trebui sa privesti situatia si din perspectiva bugetului de stat. NU dpoar din perspectiva pensiunilor. Desi esti total rupt de realitate daca ai impresia ca din iunie se deschid pensiunile...
      E vorba ca salariile alea se dau partial degeaba, ca in mare parte functionarii someaza din lipsa activitatii si ca statul deja incaseaza mult mai putin, deci ar fi normal sa incerce sa faca economii. Exact asha ar face o firma privata, care traieste din ce produce, in momentul in care activitatea scade si veniturile scad si ele. Doar o gadire de bugetar are impresia ca bugetul e un sac fara fund de unde se poate lua oricat.
  • +2 (16 voturi)    
    io zic sa o mai intinda... (Joi, 9 aprilie 2020, 19:04)

    ..13 [utilizator]

    Vreo 2-3 saptamani ca poate nu mai trebuie....

    Adica pentru privati una doua inchideti afacerile dar la stat stai putin sa ma socotesc sa mai adunam dar daca trebuie sa scad???

    Mi-e gura plina de injuraturi la adresa celor care nu sunt in stare sa dezlege misterele bunei guvernari.

    Mama ei de treaba!
    Atat am avut de spus
    • +7 (15 voturi)    
      Vezi , domnule (Joi, 9 aprilie 2020, 19:45)

      mopsu [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      toate minusurile vin de la buuuge-tari care sustin orice guvern ...
      • +3 (7 voturi)    
        multumesc (Joi, 9 aprilie 2020, 23:41)

        ..13 [utilizator] i-a raspuns lui mopsu

        Pentru sustinere - buuuge-tari conduc RO

        Tu-i mama ei de treaba si de analfabeti!
  • +1 (15 voturi)    
    ...care mai și muncește. (Joi, 9 aprilie 2020, 21:57)

    povescu [utilizator]

    Șică dragă, de acord. Merg în șomaj tehnic cât este nevoie și dau dovadă de solidaritate și toate celelalte înșirate de voi în ordonanța viitoare, că știu că nu vă doare gura să ne aburiți.
    O singură precizare doresc să fac: în perioada de șomaj voi fi șomer, nu-i așa? Adică nu mă va suna nimeni din minister, acasă, după metoda "haidem să munciți!", OK? Nu tu, "vino azi să rezolvi asta și după aia poți să pleci" sau "am avea nevoie de tine sâmbătă dimineață pentru niște documente urgente"... sau "doar tu știi să bagi date în sistemul informatic!"
    • +4 (8 voturi)    
      Da. (Joi, 9 aprilie 2020, 22:17)

      Raoke [utilizator] i-a raspuns lui povescu

      Merge treaba și fără „povescu”.
    • +6 (10 voturi)    
      somaj tehnic (Joi, 9 aprilie 2020, 22:48)

      Anton122 [utilizator] i-a raspuns lui povescu

      Vă rog, fără atitudine de victimă că nu vă prinde bine. Somajul tehnic nu este egal cu somaj: sunteți tot angajat doar că nu lucrați o perioadă deci este posibil să fiți chemat la muncă pentru o zi, o săptămână.
      Asta este marea problemă la stat că doar unii de fapt știu să facă câte ceva și aia este o muncă super calificată: bagă date în sistem pe un salariu peste media pe economie.
  • -1 (11 voturi)    
    Rugaminte pentru Bugetari (Joi, 9 aprilie 2020, 22:13)

    blackstar [utilizator]

    Daca banii bugetarilor nu sunt pe placul confratilor privati, din solidaritate cred ca ne putem limita cumparaturile la strictul necesar o perioada, inclusiv de a cumpara produse second hand fara alte taxe
    • -1 (7 voturi)    
      Subscriu. (Joi, 9 aprilie 2020, 22:58)

      ttattaie [utilizator] i-a raspuns lui blackstar

      Daca nu au nevoie de banii bugetarilor eu zic sa-i ajutam sa vada ce bine este.
  • +4 (6 voturi)    
    Ramane cum am stabilit (Joi, 9 aprilie 2020, 22:52)

    Mihail. [utilizator]

    Puteti sa reduceti cu 50 % salariile apropiate de cel minim, dar sa nu va atingeti de cele de 8000 lei.
  • -5 (11 voturi)    
    Sa moara si capra vecinului (Joi, 9 aprilie 2020, 22:55)

    ttattaie [utilizator]

    asta ne defineste pe noi ca natie. Ne bucuram cand se intampla si altora. Unde in UE mai exista ura asta a privatilor impotriva bugetarilor? Te miri ca exista "oameni" care isi doresc ca si alti sa sufere. Oare astia sunt oameni sau primate?
    • +3 (9 voturi)    
      O explicatie (Joi, 9 aprilie 2020, 23:09)

      SebastianRusu [anonim] i-a raspuns lui ttattaie

      In ultimii 3 ani, salariile la stat s-au dublat, ma refer la medie. Aceasta crestere a generat inflatie enorma, ROBOR care a crescut de 5 ori, a facut ca ratele sa creasca cu 30-40%. De unde ura asta????? Cunosc bugetar care a sarit cu salariul de la 2000 lei, la 5000 lei... si se lauda in continuu ca freaca menta.... LA STAT. Preturile au sarit in aer datorita acestor pomeni nemeritate, in general. Sa fim seriosi, economie sanatoasa nu are salarizarea aparatului de stat mai mare de 6% din PIB, la noi a ajuns la 13% din PIB, sau 40% din Bugetul tarii pe un an. Aceste masuri imbecile luate de o armata de imbecili cretinoizi, de a umfla PE DATORIE salariile la stat au nenorocit economia si i-au afectat f tare pe cei de la privat. De aici ura privatilor, care muncesc, produc, sa aibe politicienii de unde da pomeni. Si, sa fie clar nu ne referim la profesori, medici, armata.... CI LA IMENSA ARMATA A FRECATORILOR DE MENTA DIN PRIMARII, CONSILII JUDETENE, MINISTERE. Si..... nu e normal ca o economie ca a noastra mult sub economia Ungariei sau Poloniei sa ofere salarii la stat mai mari ca in aceste tari... si nu e normal ca un bugetar care traieste pa banii produsi de privat sa castige mult mai mult decat cel de pe urma caruia e platit.
      • -1 (7 voturi)    
        E ? (Vineri, 10 aprilie 2020, 0:00)

        mopsu [utilizator] i-a raspuns lui SebastianRusu

        Superb de simplu spus, sa-i auzim pe sustinatorii buuugeee--taa-rilor !
      • 0 (2 voturi)    
        In momentul in care scad veniturile (Vineri, 10 aprilie 2020, 23:18)

        ttattaie [utilizator] i-a raspuns lui SebastianRusu

        bugetarilor la capatul liniei se vor afla privatii carora le vor scadea si lor incasarile. Si se intra pe o spirala din care nu mai iesim
      • 0 (2 voturi)    
        Cum inflatie enorma? (Vineri, 10 aprilie 2020, 23:34)

        ttattaie [utilizator] i-a raspuns lui SebastianRusu

        3.8% in 2019 este enorm sau 4.6% in 2018? la numar de bugetari nu ne situam in fruntea tarilor din ue ca pondere din totalul angajatilor. te rog eu nu mai merge pe fenta. hai sa fim mai exacti si sa nu ne ambalam aiurea. si un sfat cauta jumatatea plina a paharullui
    • 0 (2 voturi)    
      Am dat minus (Joi, 9 aprilie 2020, 23:57)

      mopsu [utilizator] i-a raspuns lui ttattaie

      de placere , desi ironia este evidenta... Scuze....
  • +1 (7 voturi)    
    ptr ttattaie - nu este ura (Joi, 9 aprilie 2020, 23:48)

    ..13 [utilizator]

    Venituri bugetului au scazut si cheltuielile au crescut - de undeva trebuie sa se mai taie din cheltuielile statului si cum bine ai inteles trebuie sa fie taiate salariile si asa mai mari si deci nejustificat de mari ale bugetarilor.

    Hai noroc!
  • +3 (7 voturi)    
    desigur (Vineri, 10 aprilie 2020, 2:03)

    srpc [utilizator]

    Reducerea veniturilor bugetarilor n-a fost inventată de neoliberali, dar, in prezent, doar ei au aplicat-o şi o vor aplica frenetic.

    Fireşte că avem "la stat" mulţi tăietori de frunze pentru uz canin, cu salarii impresionante raportat la calitatea, cantitatea şi importanţa muncii prestate.

    Hiba e că lista bugetarilor excedentari se suprapune cu lista veniturilor consistente şi cu lista intangibililor - pe motiv de “spate”, politic sau de clan.

    Din momentul reducerilor de posturi sau venituri bugetare, loviţi cu adevărat sunt, invariabil, cei cu venituri mici şi fără proptele, iar efectul este scăderea abruptă a calităţii serviciilor publice.

    Curbele de sacrificiu nu-i ating pe cei care ar trebui atinşi, iar economiile sunt minore raportat la pierderile de ansamblu.

    Dacă s-ar dori cu adevărat economisirea banului public, avem destule găuri negre ce absorb sume impresionante, dar ele sunt la categoria intangibilelor: pensii speciale, salarii gigant ale şefimii din administraţie, achiziţii publice costisitoare şi inutile (îmi vin în minte acum armamentul SH şi decoraţiunile urbane), licitaţii trucate, ajutoare pentru marile companii şamd; în loc de astea, reducem veniturile unor indivizi aflaţi oricum la limita de jos.

    In 2010, FMI le-a cerut guvernanţilor români să reducă deficitul bugetar prin creşterea incasărilor de la bogaţi, dar ei au ales să lovească în cei mici, iar acum procedează la fel.

    Asta e neoliberalismul.
  • -1 (3 voturi)    
    GUVERN CONSTRUCTIV (Vineri, 10 aprilie 2020, 12:16)

    jidanul [utilizator]

    Acest guvern pune in pericol extrem de grav sanatatea si viata romanilor si saboteaza si submineaza economia, finantele si siguranta financiara a romanilor. Acest guvern trebuie demis urgent pentru ca este distructiv. Solutia este ADAPTAREA APARATULUI de STAT care trebuie sa inceapa cu:
    1). Reducerea numarului de parlamentari la 300 plus nationalitatile conlocuitoare,
    2). Eliminarea definitiva a pensiilor speciale si eliminarea definitiva a cumulului salariu-pensie din absolut toate institutiile Statului Roman si companii de stat,
    3). Recalcularea si/sau impozitarea salariilor si pensiilor "nemernice" si "nesimtite", provenite din absolut toate institutiile Statului Roman si companii de Stat, iar pentru pensii, in plata, nivelul maxim sa fie de 2000 de euro, echivalent in lei, adica eliminarea privilegilor si discriminarilor salariale si de pensii,
    4). Reorganizarea administrativ-teritoriala a Romaniei, in judete dupa existenta curtiilor de apel aflate in Romania si in prefecturi care ar fi judetele din prezent, cu impartirea atributilor,
    5). Folosirea intregii alocatii de fonduri europene pentru dezvoltarea tuturor domenilor economico-financiare si sociale, din Romania.
    6). Repatrierea fortei de munca romaneasca si valorificarea fortei de munca din Romania prin calificarea/recalificarea/profesionalizarea, incepand cu generatiile tinere si cu copii si adolescentii din casele de copii (orfelinate). Avem obligatoriu nevoie de un guvern constructiv.
  • 0 (2 voturi)    
    CÂT DUREAZĂ? (Vineri, 10 aprilie 2020, 14:03)

    of of [utilizator]

    Cât apreciați că poate dura acest lockdown? Nu avem bani să o ținem așa un an, până apare un vaccin. După 15 mai Rafila aprecia că putem relaxa condițiile de izolare - ceea ce înseamnă că pentru cei sub 55 de ani și fără comorbidități activitatea se poate relua, cu păstrarea strictă a normelor de igienă (mască, dezinfectarea suprafețelor etc.). Mai ales acolo unde condițiile de muncă nu presupun apropierea fizică foarte mare... Deci prin iunie dăm drumul la economie, măcar câteva luni, până în noiembrie când aprecia Rafila că ar începe al doilea val. În acest condiții, nu pare foarte înțelept să scazi puterea de cumpărare. Dar în fine, privații se bucură că viitorilor clienți le scade puterea de cumpărare, fiindcă așa au fost îndoctrinați de analiști și influenceri. Problema a fost pusă greșit, cu solidaritatea, de PNL însuși, care preferă să mențină discursul diviziv moștenit de la partidul lui Băsescu. - ca să acopere faptul că problema e la politicieni și la șefimea din instituții (conectată politic), nu la salariații de rând.