Virgil Popescu: Trebuie să regândim producția industrială/ Ne vom concentra pe energie, petrochimie și apărare

de C.P.     HotNews.ro
Vineri, 24 aprilie 2020, 8:55 Economie | Companii


Virgil Popescu
Foto: Facebook
​România se pregăteşte să iasă din carantină însă oficialii susţin că economia nu va mai fi la fel, intenţia lor fiind aceea de a creşte producţia locală pentru a asigura securitatea aprovizionării cu alimente, gaze naturale şi echipamente medicale, în ideea de a fi pregătiţi în cazul în care vor apărea noi crize în viitor, transmite Bloomberg, potrivit Agerpres.

"Este clar că trebuie să ne regândim producţia industrială. Ne vom concentra pe sectoarele care demonstrau semne încurajatoare chiar înainte de criză: energie, petrochimie şi apărare", a declarat joi ministrul Economiei, Virgil Popescu, într-un interviu pentru Bloomberg, citat de Agerpres.

Pandemia de coronavirus a forţat guvernele şi companiile din întreaga lume să îşi regândească accesul imediat la produse esenţiale precum alimente şi medicamente. Nevoia urgentă de stocuri mari şi de lanţuri de aprovizionare mai rezistente a dat naştere la dezbateri în rândul economiştilor şi decidenţilor politici cu privire la dezavantajele globalizării şi dacă producţia ar trebui amplasată mai aproape de casă.

Până acum, România a anunţat măsuri în valoare de 15 miliarde de lei pentru IMM-uri. Companii precum Renault au reluat operaţiunile înainte de eliminarea treptată a restricţiilor, începând de la mijlocul lunii mai. "Aproximativ o treime din economie a fost afectată când industria auto şi cea a ospitalităţii a încetat lucrul. Acum unele din aceste companii au reluat lucrul iar contracţia economică s-a diminuat", a spus Virgil Popescu.

Chiar dacă prăbuşirea preţului petrolului ar putea fi o veste bună pentru consumatori ea ar putea afecta vânzările celei mai mari companii româneşti, OMV Petrom.

Ministrul Economiei nu se aşteaptă ca OMV Petrom să oprească proiectul de gaze Neptun Deep din Marea Neagră şi adaugă faptul că societatea de stat Romgaz SA este interesată în continuare să preia o participaţie la acest proiect, în condiţiile în care Exxon Mobil vrea să îşi vândă pachetul său de 50%. "Nu putem să spunem că dacă acest proiect nu va începe în acest an sau anul viitor nu va mai fi realizat de loc. Acest proiect va fi finalizat", a apreciat Virgil Popescu.

La nivelul întregului continent, scăderea preţului activelor a dat naştere la îngrijorări că firme importante ar putea fi vizate de preluări. Din acest motiv, România este îngrijorată când vine vorba de îndeplinirea planurilor privind vânzarea unui pachet minoritar de acţiuni la Hidroelectrica în luna septembrie. Popescu spune că orice decizie va fi influenţată de condiţiile de pe piaţă.

Declararea stării de urgenţă în România a suspendat deja fuziunile şi achiziţiile în sectorul energetic, în condiţiile în care anterior grupul ceh de utilităţi CEZ s-a declarat interesat să îşi vândă activele locale.

"Nu cred că este înţelept pentru nicio parte să ia în considerare tranzacţii pentru că preţurile sunt distorsionate. Sunt sigur că CEZ va putea relua procesul. Am vrut să fim siguri că nu vom fi luaţi prin surprindere", a spus ministrul Economiei.

Deşi oficialii români se aşteaptă la o recesiune de aproape 2% în 2020, analiştii nu sunt de acord cu aceste estimări. Recesiunea înregistrată de Europa va fi cea mai gravă de la căderea comunismului iar România va fi una din cele mai afectate ţări, în special având în vedere că are cel mai mare deficit bugetar din UE, avertizează analiştii de la Capital Economics. "Spaţiul limitat de răspuns este posibil să însemne că revenirea economică va fi una din cele mai slabe din regiune", susţin analiştii de la Capital Economics într-un raport publicat săptămâna aceasta, conform căruia România va înregistra o contracţie economică de 7,5% în 2020.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





3510 vizualizari

  • +6 (8 voturi)    
    Cine să regândească? (Vineri, 24 aprilie 2020, 9:11)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Dar cine a gândit-o? Nu e clar
  • 0 (10 voturi)    
    Ce redus in gandire,de groaza !!!! (Vineri, 24 aprilie 2020, 9:23)

    mopsu [utilizator]

    se vede din spatiu ca e nevoie uriasa de irigatii, iar noi, prin acesti indivizi , ne ocupam de contrabanda, de energie, de aparare, iar atunci cînd nu vom avea ce manca , vindem tot ca sa importam ...
    • 0 (2 voturi)    
      . (Vineri, 24 aprilie 2020, 17:08)

      albastru de Romania [utilizator] i-a raspuns lui mopsu

      asta e ministrul industriei, nu al agriculturii my friend...
      • 0 (2 voturi)    
        Esti (Sâmbătă, 25 aprilie 2020, 9:07)

        mopsu [utilizator] i-a raspuns lui albastru de Romania

        prea albastru, adica dupa superinteligenta dvs intr-0 gospodarie daca nebunul de tata bea banii, ceilalti ce fac ? Ce vrei sa zici ca premierul unui guvern lasa banii de supravietuire pe mana unui visator ?Am innebunit cu totii ?
    • 0 (2 voturi)    
      ... (Vineri, 24 aprilie 2020, 18:09)

      Dor-El [utilizator] i-a raspuns lui mopsu

      Pai irigatiile se fac si ele cu pompa si pompa consuma curent, motorina, si la cat e vara de lunga si de secetoasa ar trebui sa lucreze non-stop. Si ar fi neintelept sa fie lasate nepazite de personal necalificat si fara epoleti.
      Noi astia mofturosi avem nevoie de irigatii pt agricultura ca adaptatii adevarati mananca petrol crud si se servesc cu 220V direct din priza.
  • -1 (13 voturi)    
    Apărarea (Vineri, 24 aprilie 2020, 9:40)

    gebica [utilizator]

    O gaură neagră complet inutilă Dacă-și pune cineva mintrea cu noi sungurul lucru la care e bună armata noastră e să se predea onorabil, să minimizeze pierderile și să maximuzeze profiturile burtoșilor scoși la pensii speciale nesimțite (pardon, de serviciu, dar la fel de nesimțite) la vîrsta la care alții abia reușesc să-și găsească calea de supraviețuire.
    Cred că HotNews se gîndește serios la autocenzură avînd în vedere cum tratează comentariile nefavorabile noilor satrapi, previzionînd cenzura impusă. De-aia cred că nu îl veți vedea nici pe acesta.
    • +1 (9 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Vineri, 24 aprilie 2020, 9:56)

      [anonim] i-a raspuns lui gebica

      • +3 (5 voturi)    
        Asistatule, cu ce-a greșit? (Vineri, 24 aprilie 2020, 12:26)

        Tayen [utilizator] i-a raspuns lui

        Că s-a luat de liftele „pensionare” la 40 de ani? Că cenzurează la greu HN-ul?
    • 0 (4 voturi)    
      Ești util. (Vineri, 24 aprilie 2020, 10:18)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui gebica

      Cuiva.Nu spun cine.
  • -3 (7 voturi)    
    Aparare? (Vineri, 24 aprilie 2020, 10:15)

    floriniulian [utilizator]

    Saracu e dus cu pluta.

    Singurul domeniu in care nu trebuie cheltuiti bani este tocmai ''apararea'' care nu este decat o sursa de a fura bani cu achizitii tembele care nu ne apara de nimic doar ii imbogateste pe securisti si cei din satatul mafiot.

    Singura'' aparare'' unde trebuie investiti toti banii pe care ii avem este cea impotriva statului mafiot/paralel care sfideaza fiecare cetatean din tara asta cu pensii speciale aberante,salarii speciale aberante si afaceri prin care sifoneaza banii acestei tari pe care ii platim fiecare din noi.
  • +2 (6 voturi)    
    In sfarsit, prima decizie inteligenta dupa 30 de (Vineri, 24 aprilie 2020, 10:23)

    cartofil [utilizator]

    ani, privind industria. Numai sa o poata pune in aplicare, agentura cu sediul la Moskva deja cred ca s-a activat si a transmis ordinele catre Ciuma Rosie.
  • 0 (4 voturi)    
    Concentrati-va pe " BrainStorming": (Vineri, 24 aprilie 2020, 11:50)

    Miky113 [utilizator]

    Buna oara , la infrastructura , se poate face face distantare sociala, si e all-inclusive : energie-petrochimie-aparare .

    Adica infrastructura care lasa de dorit: autostrazi, irigatii , green energy, brua la sate, vest-regiuni, cai ferate, 5g, sate de vacanta, hunting&fishing...
  • 0 (6 voturi)    
    Noi nu suntem în stare să facem agricultură dar (Vineri, 24 aprilie 2020, 12:28)

    Tayen [utilizator]

    Nea Bîrnă, ăsta, visează la industria de apărare!!??
    Noaptea minții!
  • 0 (2 voturi)    
    Macar ne vom putea cumpara locuinte (Sâmbătă, 25 aprilie 2020, 20:00)

    Urzitoru [utilizator]

    Cel mai probabil o sa vedem apartamente de 2 camere in Bucuresti, Constanta, Cluj... la vre-o 45.000 de euro, ca urmare a scaderii puterii de cumparare.