VIDEO Cum se produc măștile FFP2 în România

de C.P.     HotNews.ro
Luni, 4 mai 2020, 12:19 Economie | Companii


Masti FFP2
Foto: Ministerul Economiei
​La compania grupului Taparo se produc, începând de luni, 50.000 de măști tip FFP2, iar de miercuri se va ajunge la 150.000 de măști pe zi, a anunțat Virgil Popescu, ministrul economiei. Și Romarm, companie aflată în portofoliul Ministerului Economiei, produce de asemenea, de circa o săptămână, 75.000 de măști tip FFP2, pe zi.




În România au început să fie produse și măști de protecție obișnuite. Începând cu 16 mai, purtarea acestora în transportul în comun şi în spațiile publice închise va fi obligatorie. Ministrul Economiei, împreună cu Tănase Stamule, consilierul premierului României Ludovic Orban au avut la sfârșitul săptămânii trecute, întâlniri cu Asociația Marilor Rețele Comerciale din România (AMRCR) şi Asociația Distribuitorilor și Retailerilor Farmaceutici din România (ADRFR), pentru a discuta despre comercializarea materialelor sanitare de protecţie.

O companie a statului, Societatea de Administrare a Participațiilor în Energie (SAPE), va achiziționa, de la furnizori și producători din România, produse și echipamente medicale la cel mai bun preț, pe care le va comercializa către spitale, instituții publice sau persoane juridice private sau de stat interesate de achiziția de astfel de echipamente.

Potrivit ministrului Economiei, SAPE va asigura materiale, atât de la cei 9 producători români, dar şi prin import, prin cooperarea stat cu stat. Aceste măşti vor fi vândute la un preț de 2 lei/mască + TVA, susține ministrul. "Principalul nostru scop e să avem măşti pentru populație, la prețuri cât mai mici. Nu impunem un preț, vrem doar un preț competitiv", a spus ministrul Economiei.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





10466 vizualizari

  • +6 (10 voturi)    
    in alte tari (Luni, 4 mai 2020, 12:33)

    Captain Obvious [utilizator]

    tva nu mai exista pentru produsele astea.
    un alt aspect ar fi nevoie de protectie pentru mediu, astfel incat aceste masti sa nu ajunga ca si pet-urile in ape
    • +2 (4 voturi)    
      Protecția mediului (Luni, 4 mai 2020, 14:54)

      Tescovin [utilizator] i-a raspuns lui Captain Obvious

      Poate nu îmi pierd eu suficient timp citind știrile, dar cred că e prima dată când văd că cineva își pune, în sfârșit, problema impactului pe care aceste miliarde de măști îl vor avea asupra mediului. Nu degeaba v-ați intitulat Captain Obvious :)
      Încă un exemplu de cum medicamentul poate deveni mai nociv decât boala. Economia deja am pus-o pe butuci cu măsuri aberante de „distanțare socială”, acum hai să ne umplem și de măști aruncate. Bine gândit !
  • -2 (8 voturi)    
    baieti destepti.. (Luni, 4 mai 2020, 12:35)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    ... vor rupe norma la vanzari. asta trebuia sa faca si Dacia si Ford, ca nu le cumpara nimeni cazanele pe timpurile astea.
  • +4 (10 voturi)    
    La ce pret va fi vanduta o astfel de masca? (Luni, 4 mai 2020, 13:00)

    Boham [utilizator]

    ca daca e 10 RON bucata mai bine luam covid
    • +1 (1 vot)    
      Pentru tine este gratis. (Luni, 4 mai 2020, 14:30)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Boham

      Să nu spui că-i scump ,gratis.că nu-ți dăm și bani.
    • +1 (1 vot)    
      2 lei + TVA (Luni, 4 mai 2020, 14:40)

      marc.andre [utilizator] i-a raspuns lui Boham

      A anuntat sefu.
      :)
    • +2 (2 voturi)    
      De acord cu tine (Luni, 4 mai 2020, 15:24)

      1anonim [utilizator] i-a raspuns lui Boham

      Mai bine ia covid.
      • -1 (5 voturi)    
        Eu nu sunt fricos, ca tine (Luni, 4 mai 2020, 18:36)

        Boham [utilizator] i-a raspuns lui 1anonim

        daca as putea sa circul liber dupa ce iau covid n-as avea nici o problema sa-l iau
  • +1 (1 vot)    
    Masca sau nu? (Marţi, 5 mai 2020, 0:31)

    Eu123 [utilizator]

    Din studiile de pana acum rezulta ca virusul Covid-19 are intre 0,07 si 0,1 microni (articol publicat in US National Library of Medicine
    National Institutes of Health - https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7045880/)

    Mastile FFP1 pot filtra tot ce este mai mare de 3 microni, iar FFP 2 tot ce este mai mare de 0,3 microni.

    Dar.....COVID-19 are 0,07 sau 0,1 microni, adica e de minim 10 ori mai mic decat ce pot filtra mastile.

    Practic, cel putin matematic , avem o problema.

    Nu spun sa nu le purtam, dar ma intreb, la ce sunt aceste masti bune in afara de "alinare sufleteasca" ?!?