Noul sistem de operare iOS 14 pentru iPhone va face mai dificilă urmărirea utilizatorilor / Facebook se plânge că măsura i-ar decima veniturile

de S.J.     HotNews.ro
Joi, 27 august 2020, 10:58 Economie | IT


Iphone
Foto: Pixabay
Apple face mai dificilă urmărirea datelor utilizatorilor de către aplicații iar Facebook spune că acest lucru ar putea avea efecte devastatoare asupra afacerilor sale, relatează Business Insider.

Facebook a publicat miercuri o postare pe blogul companiei în care s-a plâns de schimbările pe care Apple le-a plănuit pentru sistemul de operare pentru telefoane mobile iOS 14. Apple intenționează să împiedice unele aplicații din a urmări utilizatorii prin sistemul unic de identificare a dispozitivelor (IUD) fără acordul explicit al acestora.

Facebook folosește IUD pentru platforma sa de publicitate Audience Network (AN) (similară cu Google AdSense) pentru a personaliza reclamele pe care le afișează utilizatorilor în aplicații third party, compania condusă de Mark Zuckerberg afirmând că modificarea plănuită de Apple va avea un impact major asupra AN.

Facebook estimează că îi vor scădea veniturile obținute din publicitate prin iOS cu până la 50% datorită inabilității de a „furniza reclame mai specifice și valoroase”, afirmând că ar putea fi nevoită să sisteze cu totul dezvoltarea AN pentru sistemul de operare al Apple.

„Aceasta nu este o decizie pe care vrem să o luăm dar din păcate update-urile Apple la iOS14 au forțat această decizie. Știm că acest lucru ar putea afecta sever posibilitatea de a monetiza conținut prin Audience Network pe iOS14 și, în pofida celor mai bune eforturi ale noastre, ar putea face AN atât de ineficient pe iOS14 încât nu ar mai face practică oferirea sa pe iOS14 în viitor”, a notat Facebook în postarea de pe blogul companiei.

Audience Network este doar una din sursele de venituri din publicitate ale Facebook (nefiind cunoscut procentul exact) și realizarea de venituri din advertising prin propriile aplicații va rămâne neafectată.

Însă orice tentativă de a limita colectarea de date poate reprezenta o amenințare pentru Facebook iar compania a fost extrem de vocală în ultimul timp cu privire la riscurile pe care le reprezintă autoritățile de reglementare și modificarea platformelor.

Oficialii companiei au avertizat recent că Facebook reprezintă „un colac de salvare” pentru afacerile mici în perioada pandemiei și că orice tentativă de a o împiedica să direcționeze reclame personalizate ar putea avea „efecte macroeconomice periculoase”.

Citește și:






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





5707 vizualizari

  • +21 (25 voturi)    
    saracu' zukerborg.... (Joi, 27 august 2020, 11:10)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    .. nu o sa mai aiba din ce sa ia pita la copii.
    • -2 (10 voturi)    
      el o sa aiba (Joi, 27 august 2020, 12:02)

      Captain Obvious [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

      dar cei care incearca sa isi vanda cateva produse prin aplicatiile lui nu o sa mai aiba. dar ce sa ii faci, pentru noi tot dujmani sunt proletarii. ne-au bagat-o adanc comunistii.
      • +2 (4 voturi)    
        satâru si satira... (Joi, 27 august 2020, 12:12)

        Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui Captain Obvious

        ... si daca aia nu-si mai vand produsele prin aplicatiile lui, nu vor mai baga bani in conturile lui, este?
        • +1 (1 vot)    
          hotnews a preluat comunicatul de la facebook (Joi, 27 august 2020, 12:39)

          Captain Obvious [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

          toti care faceau targetare sunt impactati. reclamele pot fi ca la tv. poate unora le place sa auda/vada pisicainele de 57 de ori pe zi.
          • 0 (0 voturi)    
            sau... (Joi, 27 august 2020, 14:24)

            Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui Captain Obvious

            .. poate unii aleg daca vor sa fie sau nu targetati. nu e atat de simplu?
  • -4 (18 voturi)    
    totusi o reclama targetata (Joi, 27 august 2020, 11:17)

    Captain Obvious [utilizator]

    e mai buna decat una la nimereala. ce au facut cu ios 14 e lose-lose. Nu mi-ar placea sa primesc reclame la seminte nutline sau mulinete pentru undite atata timp cat nu am nimic in legatura cu subiectul.
    • +2 (2 voturi)    
      de acord (Joi, 27 august 2020, 11:28)

      cristi_an [utilizator] i-a raspuns lui Captain Obvious

      au ajuns sa se canibalizeze una pe alta companiile astea
    • +3 (5 voturi)    
      In cazul acesta te sfatuiesc (Joi, 27 august 2020, 11:29)

      Futurist Irefutabil [utilizator] i-a raspuns lui Captain Obvious

      Sa platesti pentru servicii si, daca iti trimit reclame nesolicitate, sa le dai in judecata pentru un pogon de bani.
      • 0 (4 voturi)    
        pai tu de ce esti pe hotnews (Joi, 27 august 2020, 12:35)

        Captain Obvious [utilizator] i-a raspuns lui Futurist Irefutabil

        au reclame. Sau nu stii asta ca ai adblocker? Poate de aia arata site-ul asta ca in 1997.
        • 0 (0 voturi)    
          Habar nu am cum arata site-ul HN (Vineri, 28 august 2020, 8:49)

          Futurist Irefutabil [utilizator] i-a raspuns lui Captain Obvious

          Filtrarea reclamelor din pagina e facuta deja de router / proxy.
    • +6 (8 voturi)    
      nu prea stii ce e aia privacy? (Joi, 27 august 2020, 11:33)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui Captain Obvious

      ce a facut ios e firesc, nu le mai da voie sa te targheteze cum vor ei. aia se poate folosi si in alte scopuri, nu doar reclama targetata.
      pentru dorei care vor sa fie targetati, exista optiunea asta explicita, stai calm.
      btw, nu va mai place androidu?
    • +4 (10 voturi)    
      Sau... (Joi, 27 august 2020, 11:55)

      _Un stelist_ [utilizator] i-a raspuns lui Captain Obvious

      Poate ar fi mai bine să nu primești deloc reclame, știm mai toți să căutăm când vrem ceva.
      M’am săturat să primesc reclame la trotinete peste tot doar pentru că un coleg mi’a spus că vrea să’și ia o trotinetă electrică azi dimineață.
    • +9 (9 voturi)    
      totusi... (Joi, 27 august 2020, 11:58)

      Capac1947 [anonim] i-a raspuns lui Captain Obvious

      decizia trebuie sa fie la utilizator...

      fiecare cu optiunea lui... eu personal nu imi doresc sa stie fb de ce sunt interesat... dar imi doresc ca google maps sa stie aceste lucruri...

      Oricum parerea me e ca FB a ajuns o adunatura de mizerii(propaganda, stiri false, click bait, conturi false, reclame inselatoare, promovarea nulitatilor...)...
  • +3 (3 voturi)    
    Sunt extrem... (Joi, 27 august 2020, 11:26)

    Gigi Kent [utilizator]

    Sunt extrem de enervante reclamele de pe Facebook. Am reusit de mi-am blocat singur contul din cauza lor si refuz sa il deblochez acum pentru ca nu vreau sa le trimit nici un document de identitate.

    Marea target-are a reclamelor e pe criterii gen "vorbeste limba x", "locuieste in regiunea y" si "are peste z ani" adica fix-pix. Ca urmare nu mai stiu cum sa fac sa imi sterg si modific setarile sa scap de avalansa de reclame, cele mai multe penibile.

    Firmele alea mici care au impresia ca supravietuiesc prin reclame pe facebook mai bine ar folosi banii la altceva ...
  • +3 (5 voturi)    
    Nu va speriati (Joi, 27 august 2020, 11:30)

    Futurist Irefutabil [utilizator]

    Vor gasi o alta metoda de a urmari utilizatorul.
  • +6 (6 voturi)    
    Astept cu interes (Joi, 27 august 2020, 11:34)

    achvp [utilizator]

    o actiune similara si la sistemele de operare Android.
  • +7 (7 voturi)    
    facebook? (Joi, 27 august 2020, 11:36)

    vodatepes [utilizator]

    Facebook ( CIA, FBI, Mosad, SRI, SIE MI5, FBG, STS, DNA, etc) se plange ca nu mai are acces la datele personale? Interesant
  • +6 (6 voturi)    
    intr-adevar (Joi, 27 august 2020, 12:03)

    andrei1232000 [utilizator]

    imi este mila de saracul Zuckerberg. Este o mare porcarie cu termenii si conditiile Facebook. Pe mine sincer nu ma intereseaza. Dar isi rezerva dreptul sa-ti copieze continutul calculatorului, contacte, mailuri, tot. Daca incerci sa dezactivezi niste optiuni, nu le gasesti, nu sunt la vedere. Te gaseste si in gaura de sarpe. Prin lege trebuie schimbat modul in care este abordata problema. Nu sa-ti bage pe gat tot pachetul si sa dezactivezi daca poti, ci sa activezi daca vrei.
    Cine are cont de Facebook adio viata privata.