Ludovic Orban: Mai spun o dată, nu vom majora taxe şi impozite / Unele propuneri ale întreprinzătorilor vor fi incluse în programul de guvernare

de C.P.     HotNews.ro
Vineri, 30 octombrie 2020, 13:56 Economie | Companii


Ludovic Orban, cu mediul de afaceri
Foto: Hotnews
​Premierul Ludovic Orban susține că Executivul nu are în plan creșterea de taxe și impozite. "O mai spun o dată, pentru că o dată la două zile apare câte o năzdrăvănie care este preluată fără să aibă niciun fel de legătură, susţinem categoric cota unică de impozitare şi nu vom majora taxe şi impozite", a spus Orban vineri, la un eveniment organizat de Consiliul Naţional al Întreprinderilor Mici şi Mijlocii.

Premierul spune că pentru accelerarea relansării economice nu trebuie puse frâne de tip fiscal.

"Dimpotrivă, avem foarte multe programe de sprijin al companiilor, atât întreprinderile mici şi mijlocii, cât şi companiile mari. De asemenea, am gândit un întreg sistem de susţinere a realizării de noi investiţii private fie de investitori români, fie de investitori străini. De asemenea, vom veni şi cu alte măsuri de susţinere pentru mediul de afaceri", a precizat Orban.

Premierul a mai afirmat că sunt analizate propunerile venite din partea mediului de afaceri, unele fiind extrem de interesante, urmând ca o parte dintre ele să fie incluse în programul de guvernare. "Mediul de afaceri a generat propuneri pentru programul de guvernare, propuneri de susținere a mediului de afaceri, de încurajare a comportamentului antreprenorial încă din școală și cu această ocazie, practic, le-am comunicat că o parte importantă din propunerile care au fost formulate sunt extrem de serioase și intenționăm să le introducem în programul de guvernare. (...) Sunt foarte multe propuneri care sunt extrem de interesante. Cu siguranţă, o parte dintre ele le vom prelua, numai că le vom aşeza în cadrul programului de guvernare ţinând cont şi de resurse, de studii de impact şi de evaluarea efectelor favorabile posibile", a spus premierul.

Orban a precizat că sunt analizate resursele disponibile pentru finanţarea diferitelor tipuri de programe din toate domeniile: de la Tech Nation până la dezvoltarea spiritului antreprenorial, de exemplu, în rândul populaţiei sub 18 ani, din licee, prin înfiinţarea unui tip de companii cu o răspundere diferită, care să încurajeze formarea de companii de către tineri.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





1718 vizualizari

  • -1 (5 voturi)    
    impozitati pe cei care au bani multi (Vineri, 30 octombrie 2020, 14:03)

    FFF T [utilizator]

    hipermarketurile au facut afaceri bune in pandemie. Le puteti impozita mai mult, ca au de unde da.
    mai ales ca unii nu raporteaza cu nestimtire profit aici, desi fac afaceri de minune!
    • -1 (3 voturi)    
      De ce n-ai raporta profitul in RO? (Vineri, 30 octombrie 2020, 14:27)

      t4v1 [utilizator] i-a raspuns lui FFF T

      Unde-i 16% impozitul?

      Ai idee cat e impozitul pe profit prin vestul Europei?
      • +3 (3 voturi)    
        depinde (Vineri, 30 octombrie 2020, 15:20)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui t4v1

        Sediul poate fi si intr-un paradis fiscal
  • -1 (5 voturi)    
    Hehe (Vineri, 30 octombrie 2020, 14:05)

    Mazeta [utilizator]

    Nu le va majora guvernul, ci le va majora FMI.
  • 0 (8 voturi)    
    Atunci de unde bani? (Vineri, 30 octombrie 2020, 14:18)

    Shaolin [utilizator]

    Din vânzare pe nimic (distress sales) a ceea ce a mai rămas din activele statului? Adică vom vinde de foame ce a mai rămas din activele statului? De la FMI? De la Moș Crăciun? De unde?!

    Ar fi bine să fiți onești cu electoratul...

    Basmele de genul: nu creștem taxe, nu dăm afară, nu vindem nimic nu prea mai prind la populație, oricât de proastă o puteți crede.
    • +2 (4 voturi)    
      de cate ori a zis ca majoreaza pensiile? (Vineri, 30 octombrie 2020, 14:40)

      Bocu' lu'Ioha [utilizator] i-a raspuns lui Shaolin

      ca a pus bani in buget pentru pensii?
      cum era aia? ponta minte cum respira?
      • -1 (1 vot)    
        Stii, (Vineri, 30 octombrie 2020, 16:16)

        Jar [utilizator] i-a raspuns lui Bocu' lu'Ioha

        d-le,cum se pun banii in buget?Nu cu lopata cum crezi matale.Bugetul e o lista cu venituri si cheltuieli..Scrii acolo ca maresti pensiile cu 40% si zici ca ai pus banii in buget. Nu conteaza ca nu-i ai, ca n-ai venituri care sa acopere cheltuiala.Intelegi ce zic?!
  • +1 (3 voturi)    
    Totusi o aliniere n-ar strica (Vineri, 30 octombrie 2020, 14:26)

    t4v1 [utilizator]

    Unii platesc 10% pe venit, altii 0% pe venit ca-s sezonieri sau IT-isti, altii 5% pe dividende, etc.

    La fel in cazul contributiilor la sanate... un PFA sau o persoana care traieste din dividende plateste 2000 de an spre deosebire de un angajat cu CIM pe aceeasi munca care plateste poate 2000 pe luna. P-asta a zis-o si biris acum 2 ani.
    • 0 (2 voturi)    
      so? (Vineri, 30 octombrie 2020, 15:23)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui t4v1

      Nu ti se pare ca sunt situatii si riscuri diferite? Compari un venit sigur cu unul in functie de multi factori?

      Biris macane multe, unele ok. Insa cand a ajuns in ministerul de finante a facut ciocu mic si n-a reparat nimic din aberatiile pe care le semnalase. Cam asa cu biris...
    • 0 (2 voturi)    
      so? (Vineri, 30 octombrie 2020, 15:23)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui t4v1

      Nu ti se pare ca sunt situatii si riscuri diferite? Compari un venit sigur cu unul in functie de multi factori?

      Biris macane multe, unele ok. Insa cand a ajuns in ministerul de finante a facut ciocu mic si n-a reparat nimic din aberatiile pe care le semnalase. Cam asa cu biris...