Măștile care nu protejează împotriva COVID vor fi vândute sub denumirea de "Acoperitoare facială de utilizat în colectivitate"

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Joi, 26 noiembrie 2020, 21:07 Economie | Companii


Masca neconforma
Foto: Hotnews
 documente
(26 Nov 2020) PDF, 121KB
Autoritatea Națională pentru Protecția Consumatorilor (ANPC) a lansat joi, în dezbatere publică, Proiectul de Ordin privind stabilirea condițiilor pe care trebuie să le îndeplinească operatorii economici care comercializează, pe piața națională, acoperitoare faciale de utilizat în colectivitate. ANPC precizează că acest proiect a fost realizat după ce a descoperit că mai mult de jumătate din măștile aflate la vânzare prezintă diverse neconformități, cantitatea ajungând la aproximativ 20 de milioane de bucăți, care au și fost retrase de pe piață.

Vezi aici
proiectul de Ordin al ANPC

Reamintim că Virgil Popescu, ministrul economiei, a declarat miercuri că jumătate dintre măştile aflate pe piaţă nu protejează împotriva Covid, motiv pentru care va fi emis un ordin pentru a obliga comercianţii să precizeze acest lucru în cazul produselor neconforme. Virgil Popescu a spus că măștile neconforme provin din import și au fost retrase de pe piață.

Ce prevede Ordinul

  • Măstile care nu sunt nici dispozitive medicale și nici echipamente individuale de protecţie vor fi vândute sub denumirea „ ACOPERITOARE FACIALĂ DE UTILIZAT ÎN COLECTIVITATE”.
  • Informațiile să fie în același câmp vizual cu denumirea și cu caractere care să asigure lizibilitatea și vizibilitatea, vor fi inscripționate avertismente care vor avea înscris în preambul termenul AVERTISMENT sub formă bolduită pentru a fi scos în evidentă precum sunt înscriși „alergenii” în cazul produselor alimentare, în aşa fel încât consumatorul să perceapă informația transmisă şi să poată alege produsul în cunoștință de cauză.
  • În acelaşi câmp vizual cu denumirea se va înscrie sintagma „Acoperitoare facială de utilizat în colectivitate nu este un dispozitiv medical în sensul specificat de Directivei 93/42/CEE (măști chirurgicale) și nici nu este echipament individual de protecţie în înțelesul utilizat de Regulamentului UE/2016/425 (dispozitive de protecție respiratorie).

De asemenea, pentru acoperitoarele faciale de utilizat în colectivitate, care nu sunt dispozitive medicale, nu trebuie să existe nici o mențiune în instrucțiuni sau în descrierea
produsului referitoare la protecție împotriva particulelor și/sau agenților infecțioși și nici sintagma “echipament individual de protecție”.

Astfel, consumatorii sunt informați asupra faptului că nu toate “măștile” achiziționate sunt dispozitive medicale și că aceste produse, fără o informare corectă, completă și precisă le poate afecta viața sau sănătatea dacă nu sunt folosite în condiții de siguranță.

Vor fi afișate avertismente și informații, atât la locul de comercializare cât și pe ambalajul produselor, asupra caracteristicilor acestor măști, respectiv ,,ACOPERITOARE
FACIALĂ DE UTILIZAT ÎN COLECTIVITATE”.

Raportul cu neregulile constatate în privința măștilor de protecție de către comisarii Autorităţii Naţionale pentru Protecţia Consumatorilor este trimis Parchetului General, afirmă ministrul Economiei, Virgil Popescu.

"Mesajul meu pentru cetăţeni: măştile neconforme au fost retrase de pe piaţă de către cei de la ANPC şi, mai mult chiar, au fost aplicate şi amenzi celor care nu au respectat legea. Nu ascundem sub preş nimic, aşa cum sunt obişnuiţi social democraţii să facă! Românii trebuie să ştie că sunt protejaţi. Şi, repet, îi îndemn pe români să caute măşti produse în România, pentru că sunt de calitate, sunt autorizate, sunt acreditate şi sunt cele mai bune de pe piaţă! Raportul neregulilor constatate şi sancţionate de comisarii ANPC pleacă spre Parchetul General", a scris Popescu, joi, pe Facebook.

Citește și







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





24550 vizualizari

  • +14 (18 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Joi, 26 noiembrie 2020, 21:22)

    [anonim]

    • +1 (3 voturi)    
      Este o intrebare tedentioasa !! (Sâmbătă, 28 noiembrie 2020, 13:15)

      relu59 [utilizator] i-a raspuns lui

      Presedintele a raspus la aceata intrebare.

      >> Populatia este vinovata ! Trebuia sa se informeze si sa-si cumpere masti din surse sigure.>>

      "Guvernul și-a făcut treaba, președintele și-a făcut treaba, autoritățile și-au făcut treaba "
  • +5 (11 voturi)    
    Facem dezbatere cu 0,5 mil. Infectati (Joi, 26 noiembrie 2020, 21:28)

    DomnuTrandafir [utilizator]

    Abia acum!
    Pana la Anul Nou terminam dezbaterea?
    Pana după vaccinare poate dispar mastile neconforme!
  • +3 (5 voturi)    
    Deci (Joi, 26 noiembrie 2020, 21:30)

    Casargoz [utilizator]

    Maștile cu supapa care protejează împotriva Covid ar trebui interzise in colectivitate.
  • +6 (14 voturi)    
    Chiar . . . . (Joi, 26 noiembrie 2020, 21:53)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . . nu va este rusine sa girati o asemenea potlogarie. Cum adica acoperitoare pentru fata? Pai eu cand port masca nu o poprt pentru mine ci, pentru cel din fata mea si am pretentia ca masca lui sa ma protejeze la randul ei! Mi-e greu sa cred ca cei care au luat o asemenea hotarare nu stiu acest lucru elementar Trebuie sa fie distruse, iar cei care le-au pus pe piata arestati.
    • 0 (18 voturi)    
      Degeaba te superi pe ploaie... (Joi, 26 noiembrie 2020, 22:46)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui Vali Cel Batran

      Degeaba te superi pe ploaie, cand ploua. Reactia corecta e sa iei o umbrela, nu sa arestezi sau sa amendezi ploaia.
      Pricepeti odata, oameni buni, ca mastile, oricum ar fi, NU protejeaza.
      Asta e doar un episod, dar daca nici cand jumatate din populatie a purtat degeaba masca, chiar conform zicerilor oficiale, nu stiu ce v-ar convinge.
      • 0 (14 voturi)    
        Ba eu nu cred ca . . . . (Vineri, 27 noiembrie 2020, 8:13)

        Vali Cel Batran [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        . . . toata omenirea, din Patagonia si pana in nordul indepartat, este compusa din ,,tampiti purtatori de masca doar de amorul artei" si numai tu esti desteptul pamantului! Pricepe tu ca pandemia asta daca este scapata de sub control poate sa omoare in cativa ani jumatate din omenire. Toti se dau de ceasul mortii sa gaseasca leac si o mana de zarghiti faceti fronda! Nu doresc raul nimanui dar ati merita sa dea boala asta peste voi, cum a dat si peste boul ala barbos, care doar cu citeva zile inainte de a muri ca prostul, tuna si fulgera ca vrea guvernul sa le ia dreptul ,,credinciosilor" de a se inchina fara masuri de protectie!
        • +1 (5 voturi)    
          O boală care la decesul a 2-5% din bolnavii clinic (Sâmbătă, 28 noiembrie 2020, 14:29)

          hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui Vali Cel Batran

          nu va putea niciodată să ucidă jumătate din populație, decât cumulat și dacă se nasc mai puțini copii în toți acei - fooooooarte muuuuuulți - ani.
          Leacul împotriva răcelii - categoria la care va fi încadrat Covid-19 în viitor - există de câte sute de ani: ceai, somn și hrană sănătoasă.
    • +7 (7 voturi)    
      cînd or fi arestați și ăia cu Hexi Farma (Joi, 26 noiembrie 2020, 23:15)

      di livio [utilizator] i-a raspuns lui Vali Cel Batran

      cînd or fi arestați și ăia care aveau Hexi la ei în curte și cică nu știau cu ce se ocupă...ăia vindeau dezinfectanți care nu dezinfectează, ăștia vînd botnițe care nu protejează...ceva îmi spune că-s tot ăia, intangibilii...da asta cu acoperitoare facială pt colectivă îi super, mi-adusei aminte de tinerețe...colectivitatea din Marea Adunare Națională
    • +3 (5 voturi)    
      nea vali (Vineri, 27 noiembrie 2020, 10:02)

      Point [utilizator] i-a raspuns lui Vali Cel Batran

      stai nene ca te ia inima,calmeaza-te.
      da'ia zi ,cum stii mata care masca protejeaza mai bine,pai asa zice guvernul,nu?coooorect!
      pai ia cumparati voi numai ce va da guvernul,
      ca vorba aia ''protejeaza 90%"

      asia se bat in spagi care masca sa intre in fata,si boborul se inroseste ca curcanul.
      traiasca masca-mparat,distrugatorul de circumvolutiuni si supusii lui preacredinciosi!
      • +1 (7 voturi)    
        Mai neica! (Vineri, 27 noiembrie 2020, 16:58)

        Vali Cel Batran [utilizator] i-a raspuns lui Point

        Eu am 80 de ani si nu ar fi nici o paguba pentru omenire (chiar din contra poate) daca un hodorog ca mine paraseste aceasta lume mai devreme decat i-a fost harazit. Dar si in cazul unuia ca mine functioneaza principiul de conservare si atunci faci orice ca sa scapi nevatamat, desi poti sucomba in oricare clipa de varii motive fara legatura cu acest virus. Asa ca pun in jurul botului oricare carpa mi se spune ca este ,,cea mai cea" in materie de tinut Cov-ul la distanta Si daca un batran ca mine sta in casa si tremura, nu pentru viata lui ci pentru chinurile ce l-ar astepta in caz de infectare, pentru mine este de neinteles cum voi oameni care aveti viata inainte va puteti bateti joc de ea sfidand acest ,,inger al mortii" care este calare pe noi de aproape un an de zile! Unii punand in vanzare tot felul de facaturi( pentru care eu cer inchisoare) si altii mult mai numerosi si mai ,,mintosi" care contrazicand toate evidentele si pe toata lumea, pun la indoiala insasi existenta acestei boli, emitand tot felul de fantasmagorii drept adevaruri absolute fara nici un fel de baze reale Unii spun ca sunt medici, profesori, ingineri, vraci , samani sau simpli tantalai care fac pe desteptii, cand de fapt sunt prosti de bubuie. Tineti-o tot asa si va asigur ca veti ajunge colegi de tintirim cu mine chiar si inaintea mea. NU ESTE MAI SIMPLU SA PURTATI MASCA SI SA PASTRAI DISTANTA? Aia de acum 100 de ani au inteles acest lucru doar dupa doi ani de chin si 100.000.000 de milioane de dusi cu picioarele inainte! Faceti cum vreti, dar mosul din mine va invata de bine si il doare-n cot de minusurile si epitetele pe care i le acordati!
        • +1 (3 voturi)    
          Riscul pentru noi este aproape zero (Sâmbătă, 28 noiembrie 2020, 14:38)

          hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui Vali Cel Batran

          d-aia ne cam doare-n cot de acest virus.
          Vă doresc să aveți parte de mulți ani de aici încolo și vă respect dreptul de a vă proteja așa cum știți mai bine, însă nu voi accepta niciodată să-mi spuneți ce am EU de făcut ca să mă protejez (ținându-mă la distanță de cât mai multă lume, eu sunt la fel de bine protejat și fără mască; mulțumesc pentru sugestie, dar nu am nevoie de acel accesoriu) și că ar trebui să fac orice doar ca să trăiesc.
          Pentru unii dintre noi este mai rău să trăim ca sclavii, pentru că pe certificatul de deces al unora din noi va scrie „cancer și Covid” în loc să scrie doar „cancer”, și vom vorbi - atât cât vom putea - împotriva acestei atitudini lașe a omenirii.
        • 0 (2 voturi)    
          Ai tu 80 , cum are sasul minte (Sâmbătă, 28 noiembrie 2020, 23:39)

          Radu Humor [utilizator] i-a raspuns lui Vali Cel Batran

          şo PSDil chef de guvrernare, dar eşti îmbătrânit în rele . Şi încă rău de tot ....
          • +1 (1 vot)    
            Baiatu . . . . (Duminică, 29 noiembrie 2020, 9:03)

            Vali Cel Batran [utilizator] i-a raspuns lui Radu Humor

            . . . chiar am 80 de ani, dar in mine,PSD nu a avut niciodata un prieten. De ce? Pentru ca eu nu pot fi prieten cu hotii si mincinosii! Asa am invatat pe vremea cand edcatia in cei primi sapte ani se facea cu nuielusa! Si ustura al dracului! Poate te duce in eroare faptul ca scriu oarecum coerent o fraza! Asta se datoreaza cartilor citite in copilarie si tinerete si care ar incapea cu greu in doua trei biblioteci! Acum nu prea mai citesc ca sunt chior de un ochi si nici celelalt nu se simpte prea bine ( Mark Twain) am si o operatie pe creier si sunt aproape surd, dar multumesc lui Dumnezeu ca mi-a lasat judecata intreaga! Numai bine!
  • +5 (9 voturi)    
    E bine (Joi, 26 noiembrie 2020, 22:23)

    mimiloi [utilizator]

    macar acum sa aflam ca am cumparat masti la suprapret din farmacii care nu ne protejeaza la noua luni de la declansarea starii de urgenta.
    In continuare autoritatile nu mai prididesc sa-si dea cu stingu'n dreptu'. Unii vor sa cistige alegerile in acest fel mizind pe ideea traznita ca ai de nu-i mai vor pe pesedisti n-au cu cine sa voteze decit cu noi.
    Teapa bre! De cite ori ati facut asa electoratu' n-a mai iesit la vot pentru ca era scirbit de prostiile si furaciunile voastre.
  • +5 (7 voturi)    
    Ma sguzatz, dar Prostie mai Mare (Joi, 26 noiembrie 2020, 22:40)

    Parzivall [utilizator]

    Mai rar!!!
  • +4 (6 voturi)    
    Dacă le scoate de pe piață (Joi, 26 noiembrie 2020, 23:18)

    oldman_boy [utilizator]

    Ce mai contează cum se cheamă?
    Gunoaie sunt, că vor fi aruncate.
  • +12 (12 voturi)    
    Schimbare de paradigma (Joi, 26 noiembrie 2020, 23:37)

    Tyrion.lann [utilizator]

    Asta afecteaza legalitatea in comunitate. Daca in viitor porti ,,ACOPERITOARE
    FACIALĂ DE UTILIZAT ÎN COLECTIVITATE”. inseamna ca nu mai porti masca conform ANPC, deci nu respecti legile care prevedeau purtarea mastilor, si esti pasibil de amenda. La "acoperitoare" probabil ca o sa intre tot ce e din bumbac, etc.

    Sau modifica legile, si acoperitoarele sunt acceptabile de purtat, dar daca ministrul si ANPC zic ca nu protejeaza de ce ar mai fi obligatorii de purtat?

    Ajungem in Kafka sa putem purta ceva ce autoritatile declara ca nu are efect doar ca sa nu fim amendati? Cum poate sa zicem politia sa verifice daca e acoperitoare sau masca daca nu scrie pe ea nimic, va trebui sa caram cutia aplatizata cu noi?

    O nebunie totala! Si nu inteleg de ce se baga ministrul Economiei si ANPC intr-o problema ce tine de sanatate publica/ordine publica, nu ar trebui Comunicarea Strategica sa decida?
    • +8 (8 voturi)    
      In plus (Vineri, 27 noiembrie 2020, 11:35)

      MAGArusul [utilizator] i-a raspuns lui Tyrion.lann

      Daca la acoperitoare faciala intra tot ce nu protejaza, pentru ce sa intre de exemplu un batic de bumbac dar sa nu intre un maieu plasa? Iar daca intra maieul plasa, cine decide cat de mari sa fie gaurile?!?
  • +6 (6 voturi)    
    anpc = 0 (Vineri, 27 noiembrie 2020, 7:13)

    Elfu [utilizator]

    ANPC-ul este o institutie care musamalizeaza multe...
    nu exista transparenta reala ...
    protejeaza mai mult pe cei care incalca legea decat pe ceilalti ...
    ce o fi greu sa publici firmele care incalca legea si evident detaliile despre incalcare ?

    de exemplu acum imi spui ca sunt masti neconforme dar nu ma notifici despre vanzatori si denumirile produselor lor (firmele producatoare) - de ce ? - poate am cumparat si as vrea sa nu le mai folosesc ....
  • +13 (13 voturi)    
    Masti "conforme' (Vineri, 27 noiembrie 2020, 8:17)

    dg.Mihai [utilizator]

    Domnul ministru al economiei vrea sa interzica mastile "neconforme" din bumbac, pentru ca nu protejeaza. Domnul ministru a declarat ieri pentru presa ca poarta masca "conforma" achizitionata de la surse verificate. Cu toate acestea, domnul minstru a declarat in 2 noimebrie ca a fost testat pozitiv pentru covid... Cu masca "conforma"... Treaba asta cu interzicerea "mastilor neconforme din import" si a mastilor din material textil produse in Romania, ma duce cu gandul ca statul, in care "am mare incredere", incearca sa-i favorizeze pe cei "16 mari producatori de masti din Romania", cumva oare vreo clientela politica? Ce se va intampla cu sute de firme romanesti, producatori de haine, care nu mai pot vinde, nu stiu, o rochie de mireasa, ca nu sunt permise evenimente si care supravietuiesc din producerea si vanazarea mastilor din bumbac? Probabil ca sute de firme se vor inchide si mii de oameni vor ramane pe drumuri. Sa traiasca cei "16 mari", sanatosi si la punga grosi!
  • +2 (2 voturi)    
    ANPC (Sâmbătă, 28 noiembrie 2020, 10:27)

    Ibit [utilizator]

    Lucreaza pentru escroci ?
    Daca nu sunt bune sa fie scoase de la vanzare , confiscate si distruse !
    Dar cine stie cine si ce interese are ?
  • +1 (1 vot)    
    Bătaie de joc ! (Sâmbătă, 28 noiembrie 2020, 23:26)

    Radu Humor [utilizator]

    În loc să le scoată de pe piaţă deoarece nu-s bune nici de şters la fund, escrocii ăştia, ca să nu piardă parandărătul ne obligă să le purtăm şi pe astea, doar ca să ne umilească în ultimul hal !