Guvernul vrea să deblocheze vânzarea de acțiuni ale companiilor de stat / Reacția lui Ciolacu: Cîțu vrea să dea un nou asalt asupra avuției naționale

de C.P.     HotNews.ro
Vineri, 8 ianuarie 2021, 12:41 Economie | Companii


Hidroelectrica
Foto: AGERPRES
Guvernul a discutat în primă lectură, la ultima ședință de Guvern, un proiect de act normativ privind abrogarea Legii 173/2020 care interzice vânzarea de acțiuni pe care statul le deține la companii și societăți naționale, pe o perioadă de doi ani. Această lege a fost inițiată de PSD și avea menirea să blocheze în primul rând vânzarea pe bursă a unor acțiuni precum cele de la Hidroelectrica. Intenția Guvernului de a abroga legea stârnește nemulțumirea PSD, șeful partidului cerându-i lui Klaus Iohannis să se opună și "să nu fie părtaş la acest furt".

Ce prevede Legea 173/2020


  • Se interzice, pentru o perioadă de 2 ani, înstrăinarea acțiunilor deținute de stat la companiile și societățile naționale, la instituții de credit, precum și la orice altă societate la care statul are calitatea de acționar, indiferent de cota de capital social deținută.
  • Se suspendă, pentru o perioadă de 2 ani, orice operațiuni privind înstrăinarea acțiunilor deținute de stat la companiile și societățile naționale, precum și la alte societăți la care statul are calitatea de acționar, aflate în curs de realizare.

Cea mai așteptată vânzare de acțiuni ar fi cea a Hidroelectrica, una dintre cele mai valoroase companii din România, prin listarea la bursă. Ar urma să fie listat un pachet minoritar, însă această lege blochează întreg procesul.

Legea a fost aprobată de Parlament, la inițiativa PSD, în vara anului trecut.

Ciolacu consideră că "Iohannis trebuie să facă un singur lucru la şueta anticonstituţională cu miniştrii de la Cotroceni: să ceară imperativ ca acest Guvern să nu vândă pe nimic companiile româneşti!".

"Timp de un an nu am permis ca acest Guvern de dreapta, care a dus România în faliment, să vândă tot din casă! Ne-am bătut cu ei în Parlament şi am reuşit să stopăm vânzarea activelor celor mai profitabile companii de stat: Hidroelectrica, Romgaz, Nuclearelectrica, Transgaz, CEC şi Aeroporturi Bucureşti", a mai spus Ciolacu.

Acesta susține că prin această lege, Cîțu vrea să dea un nou asalt asupra avuției naționale. "Pentru că ştie că în curând nu-l va mai împrumuta nimeni, Cîţu vrea să dea un nou asalt asupra avuţiei naţionale şi să treacă peste legea PSD care îl bloca să vândă activele în plină criză sanitară şi economică. 10 miliarde de euro şi aproape 18.000 de salariaţi. Aceasta este miza lui Cîţu. Îl avertizez pe Iohannis să nu fie părtaş la acest furt! Şi să ia aminte că nici acum nu-i vom lăsa".






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





4062 vizualizari

  • -6 (22 voturi)    
    cand incepi sa vinzi bruma de mobila din casa... (Vineri, 8 ianuarie 2021, 12:48)

    demaGOGU [utilizator]

    ...situatia e albastra rau. Catzu va fi probabil sacrificat de guvernator inainte de a realiza ca a fost instalat prim.
    • +3 (13 voturi)    
      cine a vandut PETROM si altele? PSD (Vineri, 8 ianuarie 2021, 13:12)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      hai sa vedem cine a vandut pana acum companiile mari romanesti?
  • +5 (17 voturi)    
    Ciolanu' cu zgarci si fara fasole, pt ca a intrat (Vineri, 8 ianuarie 2021, 13:03)

    Susufler0 [utilizator]

    in opozitie, incepe sa exerseze retorica anilor 90 vis a vis de "avutia tarisoarei noastre" neincaputa inca pe mainile hraparete, hulpave ale "strainilor", dar va avea de suportat concurenta epigonilor Romaniei Mari, a coclitilor de la AUR !

    PS. Ciolanu trebuie sa se teama de Sosoloanca ! :)))
  • +8 (20 voturi)    
    Pentru Ciolacu: (Vineri, 8 ianuarie 2021, 13:03)

    clint [utilizator]

    Prietene, din '45, de cand ati venit cu tancul sovietic, "avutia nationala" a insemnat pentru omul de rand frig, foamete, intuneric, lipsuri si stat la cozi pentru chestiile elementare.
    In schimb, vilele burghezilor din Primaverii, pe care le-ati confiscat si le-ati returnat "avutiei nationale", precum si alte lucruri mai de valoare ale acestei tari au fost folosite de exclusiv de nomenklatura voastra care a stat in puf, fara stress, cu sentimentul ala de invicibilitate care a supravietuit Revolutiei din 89 si pe care doar DNA-ul l-a mai zdruncinat putin.

    Si acum urmeaza intrebarea de 100 de puncte: cine sta si acum in acele vile? Vreun Bill Gates de Romania, adica unul care a facut ceva pentru tara asta, care a avut o idee, care a creat locuri de munca si despre care poti sa spui "da domle, asta chiar merita?". Nu prea cred. Vorba aia "pleaca ai nostri, vin ai nostri".

    Asa ca muta-ti tambalul la alta masa.
    • +3 (9 voturi)    
      Mda vorbeste aiurea (Vineri, 8 ianuarie 2021, 13:51)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui clint

      Cand Dragnea si Valcov voiau sa puna mana pe aurul tarii din Anglia, aia nu era asalt asupra avutiei nationale. Nici piloanele 1 si 2 de pensii. Dar asa cum am mai spus de atatea ori, noroc ca e amnezica populatia.
  • +2 (14 voturi)    
    caiini latra.... (Vineri, 8 ianuarie 2021, 13:07)

    Atlantic [utilizator]

    Banuiesc ca nimeni si nimic nu il poate opri pe seful ciumei rosii sa spuna tuturor,presedintelui,guvenilui,ce ar trebui sa faca ei.Cu exceptia bunului simt,chiar si numai pentru dezastrul lasat da guvernele lui dragnea din ultimii patru ani.
    Banuiesc ca are nevoie intr-un fel arate celor care inca mai cred in ciuma rosie ca e activ, ca lupta,("si dai si lupta"ar spune Caragiale!),dar,slava Domnului,este acum irelevant ce zice si ce face.Cum se spune,"cainii latra,caravana trece".
  • +2 (14 voturi)    
    La orice persoana (Vineri, 8 ianuarie 2021, 13:07)

    TheProphet [utilizator]

    ..primul gand care ii vine minte e cel la care se gandeste cel mai asiduu...In cazul lui Ciolacu nu poate fi vorba decat de jaf sau asalt asupra avutiei nationale...

    Tot asa, doar un hot se poate gandi ca toti din jurul lui sunt hoti.

    Si tot asa presupand ca cei din guvern ar vrea sa fure, la Ciolacu nu e decat invidie...

    In ultimul rand reiterez un mesaj pentru cei de la Hotnews : de ce nu marcati ca anectode(chiar daca sunt nereusite) tot ce spune acest bufon ???
  • +1 (15 voturi)    
    Noi nu ne vindem țara reloaded (Vineri, 8 ianuarie 2021, 13:09)

    BEDE [utilizator]

    Se reia tema "Noi nu ne vindem țara" de prin anii 90. Dar, dacă statul ar fi reușit să administreze eficient acele companii, atunci sigur că nu le-ar fi vândut. Și dacă le vinde și devin eficiente, atunci impozitele vor intra la bugetul de stat.
    Mai ales cu datoriile care sutn scadente, ce să facă statul decât să vândă.
    Iar Ciolacu este un ipocrit ordinar, care nu ar fi putut face mai bine și singurul lucru la care chiar se pricepe este să împroaște cu noroi adversarii politici.
  • +2 (14 voturi)    
    Câtă... (Vineri, 8 ianuarie 2021, 13:14)

    ElDiablo [utilizator]

    ... demagogie. În deja clasicul stil pesedist. S-au trezit cei mai mari hoți să apere avuția națională. Asta după ce au privatizat pe sume de nimic, dar pe comisioane uriașe nenumărate active ale statului. Un singur exemplu, relevant, privatizarea Petrom în 2004 când premier era stimatul tovărăș Năstase, binecunoscutul nepot al mătușii Tamara.
    • 0 (6 voturi)    
      Inteleg ca daca (Vineri, 8 ianuarie 2021, 15:43)

      Rdu [utilizator] i-a raspuns lui ElDiablo

      Pana acum au furat unii acum ar trebui sa fie bine ca fura altii...
      Tot asa, cu schimbul...Halal natiune!
      Sa fie in conducerea tarii oameni capabili si cinstiti care sa gestioneze avutia in folosul cetatenilor nu mai intereseaza pe nimeni!
  • +2 (12 voturi)    
    Miza e Hidroelectrica. Si BM si FMI dezinteresat, (Vineri, 8 ianuarie 2021, 13:45)

    D-or [utilizator]

    desigur, ne-au tot provaduit ce bine o sa o ducerm noi dupa ce scapam de Hidroelectrica, Nuclearelectrica, CFR Marfa...

    Credeam ca am depasit acele vremuri in care cite un reprezentant financiar (sef de misiune) sau ambasador indraznea sa apara in fiecare seara pe toate posturile sa ne convinga ca e musai sa cedam ce mai avem.

    Se pare ca umilinta revine.
    • -1 (1 vot)    
      e vorba de vandut pachete de actiuni PSD-ila (Sâmbătă, 9 ianuarie 2021, 11:09)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui D-or

      Nu de vanzarea intregii companii. E o mica mare diferenta dar "Nu ne vindem tara!" au ramas blocati la nivelul anilor '90
  • +1 (7 voturi)    
    Dupa ce-si face datoria, maurul poate sa moara (Vineri, 8 ianuarie 2021, 13:51)

    D-or [utilizator]

    Regula jocului e ca dupa fiecare "tun", marioneta sa fie sacrificata.
    Adica, destituita, judecata, inchisa sau, in cazuri speciale , tamponata de vreun copac.
  • +2 (10 voturi)    
    hehe (Vineri, 8 ianuarie 2021, 13:52)

    transpenibilus [utilizator]

    "Sariti! N-o sa mai aiba PSD ce sa fure!! HOOOOTIIII!!!!", striga ciolacul.
  • 0 (8 voturi)    
    Vindutii ...vind! (Vineri, 8 ianuarie 2021, 14:25)

    mike123 [utilizator]

    Vindutii si coruptii fac ce stiu mai bine...VIND!
  • +2 (4 voturi)    
    Pai tocmai asta e... (Vineri, 8 ianuarie 2021, 16:43)

    lis.nc [utilizator]

    problema, ca noi am vandut de aiurea tot ce am putut fara sa ne uitam si la ce fac altii, nu departe, macar la unguri ca atunci noi am vandut Petrom cu 1600 mil. cu resurse, piata, gaze, in conditii mai rele ca multhulita pace de la Buftea din 1918 si unguri au refuzat cateva luni mai tarziu sa vanda MOL cu de 10 ori suma si asta fara resurse, fara nimic! Si acum, in perioada de criza, trendul e invers, peste tot statele cumpara tot ce pot din firmele de servicii, binenteles pe bani putini ce de...e criza! Dar la noi...ce sa vezi, vrem sa vindem si ce mai putea (cu un management adevarat, nu politic) un profit frumos statului. De ex. aici in Germania distributia si epurarea apei sau gunoiului menajer este considerata domeniu strategic si responsabil de sanatatea populatiei si din aceasta cauza aceste firme sunt de stat si nu au voie sa fie privatizate dar de..."nemtii e prosti dom'le"! Doar ca o duc mult mai bine ca la noi!
    • 0 (0 voturi)    
      Privatizare Petrom a fost un exemplu de ASA NU (Sâmbătă, 9 ianuarie 2021, 11:38)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui lis.nc

      Si nu trebuie sa uitam cine a facut-o. PSD cu Nastase in frunte.
      Dar la comparatia cu MOL-ul gresiti.
      Citez din artico din 24 aug 2004 , aici pe HN
      Astfel, la rindul lor, si companiile slovace Slovintegra si Slovbena detin 8% din actiunile MOL, in timp ce 12% revin guvernului maghiar, 1% - angajatilor, iar 5% sint tezaurizate. Concernul austriac OMV detine 9% din actiunile MOL, iar grupul international de investitori controleaza pachetul majoritar de 54% din capitalul total al MOL, evaluat la 530 milioane dolari.
      Deci in 2004 statul maghiar mai detinea doar 12% din MOL deci nu stiu de unde aveti cifrele.
      Ca fapt divers, azi statul roman detine 20,6% din Petrom in timp ce statulo maghiar doar 15,6% din MOL.
      Faptul ca nemtii prefera sa isi duca singuri gunoiul nu are nici un fel de relevanta!