WhatsApp amână actualizarea politicilor privind confidențialitatea după protestele utilizatorilor

de I.B.     HotNews.ro
Vineri, 15 ianuarie 2021, 22:00 Economie | Companii


Whatsapp
Foto: sxc.hu
WhatsApp a anunțat vineri că va amâna pentru trei luni modificările termenilor privind confidențialitatea, după îngrijorările exprimate de mulți utilizatori că serviciul de mesagerie mobilă va partaja date confidențiale cu compania-mamă, Facebook, potrivit AFP.

„Acum amânăm data până la care utilizatorii vor trebui să revizuiască și să fie de acord cu termenii”, a spus compania într-o postare pe blog. Modificările, care trebuiau să intre în vigoare pe 8 februarie, nu vor intra în vigoare decât pe 15 mai.

WhatsApp a anunțat în 4 ianuarie o actualizare a politicilor privind confidențialitatea.

Încă din 2016 WhatsApp a distribuit anumite date cu Facebook dar anterior utilizatorii aveau opțiunea de a cere excluderea din programul de data sharing.

Utilizatorii din Europa și Marea Britanie vor vedea un mesaj diferit datorită regulilor de protecție a datelor din aceste zone. Mesajele WhatsApp sunt totuși criptate, însemnând că Facebook nu va putea vedea conținutul lor.

Însă WhatsApp colectează o mulțime de alte date care pot fi distribuite cu Facebook, printre acestea numărându-se informațiile de înregistrare precum numărul de telefon, date privind tranzacțiile, detalii despre modul în care interacționezi cu alții (inclusiv agenți comerciali) și informații despre telefonul mobil.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.



.*.


9356 vizualizari

  • +8 (16 voturi)    
    grupul FB te stie mai bine decat sotul/sotia (Vineri, 15 ianuarie 2021, 22:19)

    AltJ [utilizator]

    probabil te stie mai bine chiar daca nu ai cont pe FB. pentru ca stie zeci-sute din cei cu care ai vorbit pe Whatsapp si avand profilele detaliate ale lor iti stie si tie toate preocuparile, preferintele, intentiile, argumetele.

    Adauga la asta politicile lor de content moderation care sunt foarte binevoitoare cu extremistii, suprematia oamenilor albi, trolli rusi, AUR etc.

    Adauga algoritmi care invata cauzele, ce-i motiveaza si demotiveaza, efectele ce au loc asupra milarde de oameni.

    Rezultatul o lume divizata, manipulata, mintita, 'scurgeri de date' profitabile, Cambridge Analityca, BREXIT, TRUMP, AUR. Si e doar inceputul efectelor acestui monopol asupra mintilor numit grupul Messenger+Facebook+Instagram+Whataspp.
  • +15 (17 voturi)    
    Whatsapp (Vineri, 15 ianuarie 2021, 22:27)

    moto33 [utilizator]

    in stare incipienta a convins utilizatorii sa-si inmaneze numarul de telefon pentru a-si crea cont gratuit, ceea ce nu a reusit facebook. Din acest motiv King Zuckerberg of Facebook a achizitionat whatsapp la pretul unui portavion de razboi: 19 mild de $ in 2014.

    Pentru acest gigant, e magnific, cel putin dpdv tehnic, sa poti corela numere de telefon cu conturi de facebook si sa faci un graf imens de conexiuni interumane, telefoane, tablete, etc.
  • +10 (14 voturi)    
    Cel mai bine e să trecem la alții. (Vineri, 15 ianuarie 2021, 22:31)

    Tayen [utilizator]

    La Viber, Telegram, Signal...
    • -3 (9 voturi)    
      Neah (Vineri, 15 ianuarie 2021, 23:15)

      moto33 [utilizator] i-a raspuns lui Tayen

      trebuie sa mergem inapoi cu tehnologia si sa folosm porumbei calatori cu mesaje legate de picior, intoarcerea la natura, orice tehnologie care nu presupune folosirea unui semnal digital sau analogic, criptat sau nu. Unchiul Ted (Ted Kazinsky) avea dreptate.

      Big Tech va fi lipsit de putere si influenta in acel caz.
  • +9 (15 voturi)    
    Signal, Telegram, Signal OPEN SOURCE :) (Vineri, 15 ianuarie 2021, 22:37)

    hopsinoi [utilizator]

    .
  • +6 (10 voturi)    
    gab.com, WeMe.com, Minds.com - OPEN SOURCE (Vineri, 15 ianuarie 2021, 22:38)

    hopsinoi [utilizator]

    .
  • +4 (8 voturi)    
    Zăhărilă (Vineri, 15 ianuarie 2021, 22:40)

    Zero_Kelvin [utilizator]

    O sa aiba nevoie in curand de o batista... Il va ajuta.
  • +4 (12 voturi)    
    Nimic nu e gratis (Vineri, 15 ianuarie 2021, 23:19)

    lazarus101 [utilizator]

    "if you're not paying for the product, you are the product"
    Nu am folosit niciodata "whatsapp" si chiar nu-i vad sensul, toti operatorii de telefonie ofera acum SMS nelimitat la abonamentul standard sau optiuni pre-pay.
    Facebook e un cancer de ala din pacate nu am cum sa scap, pana si asociatia de locatari are "grup de fakebook", totusi nu am hranit acel cancer cu vreo poza sau informatie personala si ma loghez doar din fereastra incognito.
    Google e chiar mai rau...
    • +2 (4 voturi)    
      E un serviciu trendy (Sâmbătă, 16 ianuarie 2021, 0:07)

      moto33 [utilizator] i-a raspuns lui lazarus101

      si toti cunoscutii tai ajung sa-l foloseasca si au asteptarea sociala ca si tu sa-l folosesti. Nu e vorba de necesitate vitala.
      • -1 (3 voturi)    
        De fapt (Sâmbătă, 16 ianuarie 2021, 0:55)

        moto33 [utilizator] i-a raspuns lui moto33

        Poti sa trimiti poze, sau filmari daca ai nevoie, lejer. E util spre exemplu cand esti intr-un market cand vrei sa clarifici cu cei de acasa.

        Intr-o tara straina, daca folosesti whatsapp peste reteaua celulara(roaming) si trimiti poze sau mesaje, te arzi rau la facturi si trebuie sa folosesti tot wi-fi.
    • -1 (3 voturi)    
      corect, partial (Sâmbătă, 16 ianuarie 2021, 8:07)

      comentacu [utilizator] i-a raspuns lui lazarus101

      sms-ul nu rezolva problema comunicarii in grup din cate stiu
    • +2 (2 voturi)    
      Stocarea smsurilor (Sâmbătă, 16 ianuarie 2021, 19:36)

      Conrad_QS [utilizator] i-a raspuns lui lazarus101

      Este facuta automat si arhivata pentru minim 3 ani de catre operatori si se poate desecretiza la cerere. La fel e valabil pentru convorbirile telefonice. De catre politie, procuratura sau servicii. A fost declarata legea neconstitutionala de 2 ori, dar in practica de fapt se stocheaza in continuare.
  • +6 (8 voturi)    
    asa se intimpla cand dai click "y agree" (Sâmbătă, 16 ianuarie 2021, 1:30)

    richter [utilizator]

    si nu citestesti continutul si nu apreciezi impactul, consecintele. nu cred ca cineva poate prezice unde se va ajunge cu aceste retele care detin atata imormatie despre oameni in mare parte ilegal si mai mult, imoral-
    • -3 (3 voturi)    
      “adevaraciune” si lumina spui? (Sâmbătă, 16 ianuarie 2021, 8:39)

      mbembe [utilizator] i-a raspuns lui richter

      ce inseamna in mintea ta daca nu citesti? iar daca citesti si nu vrei sa-dai acordul dar firma/partenerii te obliga sa folosesti produsele Tzukerberg? Selectezi ce? sa-ti vinzi matsele sau sa fii blocat?
      Hai, lumineaza prin adevaraciune inteleapta!
      • +1 (1 vot)    
        prea personal,si nu prea politicos.... (Sâmbătă, 16 ianuarie 2021, 19:49)

        richter [utilizator] i-a raspuns lui mbembe

        Asa deci, incep cu 3 ( pe 1 e "Eu sunt calea, Adevarul si Viata", pe 2 "Eu sunt Lumina lumii.", acest "Eu" nu sunt eu, si nu sunt eu depozitarul Adevarului si Luminii..dar , din realitatile pe care le cunoastem si
        si intelegerea pe care o avem, conturam situatia:sa reformulez putin: "asa se intampla cand (cei care) dam "I agree" si nu citim.. am facut in generala franceza si rusa, la liceu germana si franceza..engleza in timpul liber. In 89 incepuse m sa cumpar piese pt.un HC 91 Cobra IC Felix. A venit revolutia am plecat din tara; acolo calculatoare mai performante Am revenit, internet cafe, clic, clic,clic..ce conta ..primul laptop
        in '98..clic,clic..ce conta , cine citea un tom de pagini in engleza (pe care nu o stapaneam bine) ? si asa nu eramdecat un "anonim" ..alt nume, alte date (atata stiam, sigur ..) internet acasa, vrei Google ? dai " clic.. (clic e mai fancy decat click..)
        vrei G .Crome? -dai clic ! vrei x? dai clic , pe "y agree" (y agree e mai fancy) ...............acum stiu, pot sa am Crome, I-phone, Windows , Whastapp,,etc. fara sa dau clic..tu stii?
        DAR, se poate si fara ele, daca ati construiesti viata asa..fara a sa ramai prost sau sarac sau nefericit- (mai mult adevar si lumina in Cuvantul Domnului )

        dau clic ..