Cum justifică Ministerul Economiei delegarea atribuțiilor către secretarii de stat pentru semnarea actelor: Dacă nu fac delegări de responabilități, secretarii de stat sunt de decor

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Vineri, 19 februarie 2021, 13:06 Economie | Companii


Claudiu Nasui
Foto: Facebook
Delegările atribuțiilor de ministru către secretarii de stat sunt un gest banal, a declarat pentru HotNews.ro consilierul Ionuț Tudorică, în numele ministrului Economiei Claudiu Năsui. Acesta mai spune că dacă nu se fac delegări de responabilități, secretarii de stat sunt de decor. Însă, nu este clar de ce aceste delegări făcute de Claudiu Năsui prevăd ca secretarii de stat să avizeze, aprobe și semneze, în numele ministrului, toate actele administrative care vizează principalele domenii, inclusiv pentru companiile din subordinea ministrului. În mod obișnuit, ministrul este cel care semnează actele admnistrative legate de companiile de stat din subordine, lucru care poate fi verificat ușor inclusiv în informările de pe BVB pentru cele listate. În mod obișnuit este delegată semnătura pentru perioadele în care ministrul este plecat în delegații sau concediu.

Ministrul este cel care semnează actele admnistrative legate de companiile de stat din subordine, lucru care poate fi verificat ușor inclusiv în informările de pe BVB pentru cele listate.

Altfel spus, una este să delegi atribuții pentru coordonarea unor domenii și alta pentru semnătură.

În opinia reprezentanților ministrului, nu e grav, iar rolul ministrului ar fi să se ocupe de obiectivele mari. Însă, nu este clar la ce obiective mari se referă câtă vreme principalele atribuții revin secretarilor de stat, care vor fi și cei cu aprobarea și semnătura.

"Delegările de tipul ăsta sunt un gest banal. Miniștrii le fac, în mod curent și le-au făcut dintotodeauna. Dacă nu fac delegări de responabilități, secretarii de stat sunt de decor. Ministrul, apoi, îi coordonează pe secretarii de stat. Altfel, rolul lui este să se ocupe de obiectivele mari ale Ministerului", a declarat Ionuț Tudorică în numele ministrului.

Ministrul Economiei, Claudiu Năsui, a semnat joi mai multe ordine prin care și-a delegat atribuțiile către secretarele de stat Simona Carmen Fătu, Valentina Saygo și Daniela Nicolescu, începând cu 18 februarie, potrivit unor documente obținute de HotNews.ro. Practic, acestea ar urma să avizeze, aprobe și semneze, în numele ministrului, actele administrative care vizează domeniile pe care le-a primit fiecare. Simona Carmen Fătu va fi cea care se va ocupa de companiile din subordinea ministrului.

Unul dintre ordinele semnate de Năsui prevede delegarea către Simona Carmen Fătu a semnării actelor administrative de mandatare a reprezentanților statului în AGA, promovate de către Direcția Generală Administrația Participațiilor Statului, precum și a corespondenței cu operatorii economici emisă de această structură în legătură cu exercitarea calității de acționar al statului.

Printr-un alt ordin, i-a delegat avizarea, aprobarea și semnarea actelor administrative care țin de Direcția Generală Investiții Străine și Direcția Resurse Minerale Neenergetice.

Prin alte două ordine a delgat atribuții către Valentina Saygo. Aceasta ar urma să semneze documentele care țin de Direcția Generală Afaceri Europene, potrivit unuia dintre ordine, respectiv Direcția Generală IMM și Mediul de Afaceri, Direcția Generală Afaceri Europene și Direcția Generală Comerț Exterior, potrivit celuilalt ordin.

Un alt ordin prevede delegarea de atribuții către Daniela Nicolescu. Aceasta ar urma să se ocupe de avizarea, aprobarea și semnarea documentelor care țin de Direcția Generală Turism, Serviciul Relații Internaționale și Afaceri Europene in Domeniul Turismului și Organismul Intermediar pentru Turism.

Pentru mai multe amănunte, citește








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





6446 vizualizari

  • +12 (32 voturi)    
    Acum, esti tu de decor. USR:un altfel de la fel :) (Vineri, 19 februarie 2021, 13:09)

    CezarN [utilizator]

    :)
  • +20 (32 voturi)    
    management in institutie publica (Vineri, 19 februarie 2021, 13:13)

    sauvage [utilizator]

    Am inteles, stimabile. Realizezi insa ca in acest mod si cu aceasta declratie, confirmi ca minsitrul devine de decor. Mai pe romaneste, inutil deci.
  • +14 (24 voturi)    
    atunci desfiinteaza (Vineri, 19 februarie 2021, 13:37)

    DiDiRo [utilizator]

    functia de secretar de stat bai politruk irational! MANGAFA, care iei lumea peste picior.
  • +13 (21 voturi)    
    dacă (Vineri, 19 februarie 2021, 13:37)

    gicutotala [utilizator]

    omul recunoaște că este de decor unde-i problema?
    • +4 (4 voturi)    
      ar fi o problema, (Vineri, 19 februarie 2021, 14:42)

      zot [utilizator] i-a raspuns lui gicutotala

      adica, nu a mandatat pe nimeni sa ii ia salariul.
      • 0 (0 voturi)    
        da (Duminică, 21 februarie 2021, 15:27)

        gicutotala [utilizator] i-a raspuns lui zot

        corect
  • +1 (21 voturi)    
    La munca, politrucule! (Vineri, 19 februarie 2021, 13:39)

    emil bobu [utilizator]

    Eu nu pentru Nasui am votat USR, ci pentru Nicusor, Clotilde, Fritz, Drula etc., nu pentru aroganti ca Nasui si Barna.

    Voi vota USR in continuare, dar nu pentru aroganti.
    • -2 (8 voturi)    
      Barna face politica impotentului. Cilos a Frantei! (Vineri, 19 februarie 2021, 14:36)

      danduta [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

      Nicusor nu mai e.
      Presada e, dar dincolo de gard. Gotiu? Marginalizat si umilit.
      Voiculescu si Nasui, nu mai am cuvinte.
      Drula?! Daca asta a zis ca nu e treaba lui autostrazile.... ce pretentii mai ai?!
      Fritz? Timisoara e o palarie prea mare pentru capul lui.
      Da, Clotilde e buna, trebuie si ceva scandal, ca altfel lumea zice ca asase cuvin diamantele la Primar.
      Oeicum, nu se va mai fura (sau, mai putin, nu poti sa pretinzi nici la soare, fara pete.).
      Mai vrei?
  • +5 (9 voturi)    
    Daaaa ... (Vineri, 19 februarie 2021, 13:40)

    paulbutoi [utilizator]

    Este firesc ca ministrul sa semneze toate hartiile din minister .
    Cum altfel ar putea controla spagile ?
    Fraier , acum o sa fie nevoit sa intre " la parte " cu secretarele de stat ...
    Nu e bine ...
    De politicile ministerului ne putem ocupa noi si realizatorii de talk - showuri ...
    • -3 (7 voturi)    
      Invata repede astia noi . . . (Vineri, 19 februarie 2021, 15:37)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui paulbutoi

      .
  • -1 (17 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Vineri, 19 februarie 2021, 13:42)

    [anonim]

    • +2 (4 voturi)    
      si (Vineri, 19 februarie 2021, 14:44)

      zot [utilizator] i-a raspuns lui

      cum a iesit?
      cu fum.
    • +3 (5 voturi)    
      De ce cum au procedat ei si nu cum e bine? (Vineri, 19 februarie 2021, 14:47)

      Genialul [utilizator] i-a raspuns lui

      Ei sunt standardul de performanta la care ne raportam?
    • +4 (4 voturi)    
      si oare (Vineri, 19 februarie 2021, 15:19)

      mano84 [utilizator] i-a raspuns lui

      asta inseamna ca trebuie procedat la fel, sau cum? pai daca vrem sa procedam la fel, de ce i-am mai schimbat pe cei de dinainte mai analistule???
  • +5 (5 voturi)    
    Explicația delegărilor: (Vineri, 19 februarie 2021, 14:05)

    backtothedarkages [utilizator]

    "Noi îți dăm, tu semnezi ! Așa că aicea exersează tu: la semnătură !" https://www.facebook.com/ioanlucianmuntean/videos/2012113202247609
  • +12 (16 voturi)    
    ???? (Vineri, 19 februarie 2021, 14:14)

    iuflo [utilizator]

    putem intelege ca ministrul s-a descurcat el singur pana a recurs la delegari secretarilor......intreb atunci pentru simplitatea reducerilor bugetare: de ce mai trebuiesc 3 secretari de stat la acest minister?? oare celelalte ministere cati secretari au si ce delegari de atributii?? domnule catu prin ministere nu trece taierea functiilor inutile???
    • +4 (4 voturi)    
      Numitul Câțu nu are treabă cu (Vineri, 19 februarie 2021, 16:25)

      Rescator [utilizator] i-a raspuns lui iuflo

      organigrama stufoasă a ministerelor ,plină de
      secretari de stat,subsecretari ,directori și directorași,foarte bine plătiți,deoarece aceștia sunt
      coloana vertrebrală,al clientelismului politic.Cei mai
      mulți freacă menta și mai mult încurcă.
      • -2 (6 voturi)    
        nu nu (Vineri, 19 februarie 2021, 17:43)

        iuflo [utilizator] i-a raspuns lui Rescator

        hai sa lasam deoparte balacareala asta ieftina!!! stim toti ca pana acum asa a fost ideea e ca trebuie facuta curatenie, ca si pensiile speciale (nu numai parlamantare!!) si ca in bugetul bisericii......il lasam pe catu sa-si faca treaba doar ca si asta trebuie avuta in vedere intr-un viitor cat de apropiat!!! de ce sa ne luam artificial acum de catu care e doar de doua luni conectat!!! sa se faca treaba si e de apreciat ca ceva se misca ...eu doar am observat o necesitate pe langa multe si nu depind toate de un singur om......
  • +4 (6 voturi)    
    Nasui (Vineri, 19 februarie 2021, 14:19)

    middle_brick [utilizator]

    Baiatul asta devine din ce în ce mai dubios pe zi ce trece. USR nu are nicio reacție vizavi de prestația lui!? si-a pus om la comunicare din gasca lui Ghiță fugaru, nimeni nu zice nimic.
  • +3 (9 voturi)    
    Un Ministru decorativ! O merge pe salata de boef?! (Vineri, 19 februarie 2021, 14:26)

    danduta [utilizator]

    Pana acum Voiculescu, alta buruiana otravitoare, dar si de decor.
    Acum, Nasui Decorativ!
    Hotarat lucru.
    USR+ a decis sa nu greseasca si atunci nu munceste!

    Cine nu munceste, nu greseste!

    Mare tzapa cu USR+-ul asta!
  • -2 (10 voturi)    
    Nenea asta... (Vineri, 19 februarie 2021, 14:41)

    gugurila [utilizator]

    ... pare sa fi avut un servici pe bune odata.

    Newsflash: daca esti sef si incerci sa le aprobi tu pe toate, o sa mearga treaba ca la stat.

    Daca vrei o organizatie in care se misca lucruri, delegi si decizii si responsabilitate.

    Vad ca nimeni din comentatori, si nici autorul articolului, n-au auzit de chestia asta...
    • -1 (5 voturi)    
      pai (Vineri, 19 februarie 2021, 16:45)

      SerbanBjd [utilizator] i-a raspuns lui gugurila

      pai nimeni de aici nu a avut functii de conducere :))))
    • 0 (6 voturi)    
      Dragă Gugu, (Vineri, 19 februarie 2021, 18:41)

      Rescator [utilizator] i-a raspuns lui gugurila

      Se pare că te-ai îndrăgostit lulea de numitul
      Năsui-Motorola.Așa că poți să-l iei acasă vreo
      lună.
  • +1 (7 voturi)    
    aaa, pai nu se poate asa ceva (Vineri, 19 februarie 2021, 15:33)

    revo [utilizator]

    Domnule, se creeaza un precedent periculos! Functiile alea erau, prin definitie, sinecuri datorate unor persoane "speciale", pentru "servicii speciale" si, prin traditie, presupuneau "decat" semnarea statului de plata. In rest, invartirea de afaceri in folosul propriu sau al partidului.
    Ce facusi, neica? Cum ii pusesi la munca?!
  • 0 (14 voturi)    
    *Dragul* de el Năsui-Mototrola,beizadeaua (Vineri, 19 februarie 2021, 16:21)

    Rescator [utilizator]

    noastră neomarxistă și foarte obraznică,poți delega
    fetelor deștepte,numite secretar de stat(ca să nu mai
    stea) dar nu totul.Devii o mazetă penibilă și inutilă,
    plătită gras.Cum naiba ne-am pricopsit cu tine ministru!?
  • 0 (8 voturi)    
    normal (Vineri, 19 februarie 2021, 16:53)

    danke7777 [utilizator]

    e normal sa delege lucru la subalterni - asa ar trebui sa functioneze un minister - nu sa umbli tot timpul dupa semnatura taticului suprem...
    un ministru ar trebui doar sa organizeze lucruri si sa-si aleaga o echipa buna care sa-i puna in aplicare planurile...
  • 0 (0 voturi)    
    egalitate, dar nu pentru... (Luni, 22 februarie 2021, 22:46)

    Dedalus [utilizator]

    Se deleaga autoritatea, nu si responsabilitatea.

    Nu este nevoie decat de un singur secretar de stat in orice minister, deoarece rostul acestuia este sa inlocuiasca ministrul cand nu e disponibil si sa dispuna asupra unor domenii inguste,

    Dar politicienii romani taie de la oricine banii, numai de la ei - nu!