Bugetarii vor avea termen 30 de zile să aleagă între pensie și salariu la stat / Guvernul își propune ca legea salarizării să fie finalizată într-un an

de C.P.     HotNews.ro
Miercuri, 17 martie 2021, 16:52 Economie | Companii


Raluca Turcan
Foto: Captura
Persoanele care încasează pensie și salariu la stat vor avea termen de 30 de zile de la aprobarea legii de a opta între cele două forme de venit, a anunțat ministrul Muncii, Raluca Turcan, la finalul ședinței de Guvern de miercuri. În acest moment sunt 35.000 de persoane care cumulează pensia cu salariul de la stat. Raluca Turcan a afirmat că proiectul de lege privind interzicerea cumulului pensiei cu salariul a fost discutat miercuri în prima lectură. Săptămâna viitoare va fi aprobat și va fi trimis în Parlament pentru dezbatere.

Turcan a precizat că un salariat care ajunge la vârsta legală de pensionare și dorește să muncească mai departe depune o cerere și e suficientă pentru a-și putea continua activitatea. În sectorul public, atunci când optează pentru prelungirea continuării activității, se suspendă dreptul la pensie.

Raluca Turcan a reamintit că pensionarii pot opta să se reangajeze până la vârsta de 70 de ani.

Însă există și câteva excepţii. Persoanele care sunt alese în funcţii publice sau cele care au durata mandatului definită de Constituţie sunt exceptate. În plus, sunt exceptate persoanele care încasează în momentul de faţă venituri sub formă de drepturi de autor şi drepturi conexe în baza legii drepturilor de autor, personalul didactic plătit cu ora, pensionarii încadraţi în cadrul III de invaliditate, asistenţii maternali, asistenţii personali şi îngrijitorii la domiciliu sau membrii Academiei Române.

Despre legea salarizării Turcan a afirmat că a solicitat ministerelor să prezinte propria viziune în privința salarizării în sistemul public, plecând de la niște principii pe care Ministerul Muncii le-a identificat. Un principiu este să existe unitate în privința salariului în plată, care se calculează pentru toate categoriile socio- profesionale.

Ministerul Muncii propune ca salariul de bază la care să se raporteze calculul salariilor să fie nivelul salariul minim brut pe economie.

De asemenea, dacă sunt sporuri care sunt necesar a fi acordate, ele să nu depășească 20% din nivelul salariului de baza, a precizat ministrul muncii.

Turcan a mai afirmat că este necesar ca sistemul sporurilor să fie revizuit radical. Unele sporuri ar urma să fie acordate în sume fixe pentru că presupun expunerea la condiții de muncă identice și altele eliminate.

Raluca Turcan a mai spus că nu există o presiune foarte mare pentru finalizarea legii. "Nu avem o presiune foarte mare să o finalizăm, pentru că nu dorim să facem o lege dominată de excepții. Ne-am propus cam într-un an de zile", a mai spus Turcan.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





10715 vizualizari

  • +20 (30 voturi)    
    incredibil! (Miercuri, 17 martie 2021, 17:21)

    wweesstt [utilizator]

    Raluca Turcan a precizat că " prevederile legii nu se referă la persoanele care sunt în pensie din sistemul de apărare şi ordine publică" ?! exact aceia trebuiau vizati!
    ăștia îi vor lăsa să cumuleze pensia, pensia specială numită „de serviciu” și salariul la stat!!! Vor fi mai înjurați ca pesediștii!
    exact cei care ies la pensie, coloneii, chestorii, exact aceia au voi sa se reangajeze la stat a doua zi dupa ce ies la pensie 42-50 de ani ! ce RUSINE! CE RUSINE! astea sunt reformele promise?! oameni buni cum puteti rabda asaceva?! cum?! ce geana de neam de sluga are poporul asta!
    • +5 (15 voturi)    
      Va iesi o lege de proasta! (Miercuri, 17 martie 2021, 21:07)

      DomnuTrandafir [utilizator] i-a raspuns lui wweesstt

      Neconstitutionala!
      In final!
      Exista O mie de Exceptii care favorizează anumiti acoliti ai guvernării!
      Pentru ce exceptii?
      Toata lumea iese la pensie când are dreptul legal de iesit la pensie!
      Ce se intampla cu cei care muncesc si au mult peste 70?
      Sunt la CCR, BNR, Curtea de Conturi, Ministerul de Interne, aparare, servicii samd.
      Fara numar!
      Cifra de 35000 a minciuna nationala!
      Daca înmulți cele 3500 de Primarii cu trei / Primarie rezulta dintr-un condei cam 10000.
      Si daca continuam asa dăm de vreo Douasute de mii!
      Pe putin!
      A fost o cifra oficială avansată de cca 380000 cumularzi!
      Cca 10% din pensionari ca ceilalti!
      E clar ca e o minciuna cifra aia de 35 de mii!
      Țurcan stie de ce?

      Si daca vrea sa pastreze Madam Turcan pe aceste Căpuşe de ce nu introduce impozit progresiv pe veniturile cumulate obtinute dupa iesirea la pensie?
      Acesti Neprețuiți sa plătească impozit dublu sau triplu după iesirea la pensie avand in vedere ca statul ii favorizează?
      Ideal triplu!
      30% impozit pe toate veniturile cumulate după ce ai iesit Moşulica la pensie!
      Nici nu e mult avand in vedere ca acesti recbini încasează mult.
    • +1 (5 voturi)    
      Asteptam cu nerabdare (Joi, 18 martie 2021, 6:16)

      Zache58 [utilizator] i-a raspuns lui wweesstt

      alegerile in 2024.Acesti papagali trebuie scosi din Parlament.!Sa-i voteze ''esentialii''.Turcan este in joc de glezne de la inceputul mandatului.
  • +16 (24 voturi)    
    Exxtrem de semnificativ (Miercuri, 17 martie 2021, 17:36)

    marc.andre [utilizator]

    Ca sa scoata o lege a salarizarii le trebuie un an dar ca sa adope OUG le sunt suficiente cateva zile.
    Asta arata care le sunt prioritatile, dincolo de gargara politica.
    • +5 (9 voturi)    
      Nu o vor face acum! (Miercuri, 17 martie 2021, 21:12)

      DomnuTrandafir [utilizator] i-a raspuns lui marc.andre

      Vor pleca bugetarii din Primarii la cules sparanghel!
      Si Primarii cu Amantele raman singuri!
      Si cine mai fura bani sa-i duca la partid?
      La pusculita!
  • +14 (16 voturi)    
    Ce mi-e un an (Miercuri, 17 martie 2021, 18:20)

    VOX. [utilizator]

    Ce mi-e zece.
    Oricum, parca vad ca barosanii nu vor fi afectati.
  • +9 (15 voturi)    
    Si cei cu pensii fara contributivitate, ale din pi (Miercuri, 17 martie 2021, 18:39)

    hopsinoi [utilizator]

    x, ce facem cu ei vor lua in cotinuare (jefui) partea fara contributivitate si vor beneficia de SinCurile bugetarie cumuland pensia cu salariul?
  • +2 (12 voturi)    
    Structuriliiii...face jocurile! (Miercuri, 17 martie 2021, 19:54)

    mike123 [utilizator]

    Structurile E la conducere....au dosarele (mai putin al lui Basescu!?), au politicienii in buzunare, au justitia in buzunare, controleaza partidele, etc
    Structurile face jocurile, in Romania democrata!
    Restul este....poveste!
  • +1 (7 voturi)    
    Va iesi o lege proasta! (Miercuri, 17 martie 2021, 21:06)

    DomnuTrandafir [utilizator]

    Neconstitutionala!
    In final!
    Exista O mie de Exceptii care favorizează anumiti acoliti ai guvernării!
    Pentru ce exceptii?
    Toata lumea iese la pensie când are dreptul legal de iesit la pensie!
    Ce se intampla cu cei care muncesc si au mult peste 70?
    Sunt la CCR, BNR, Curtea de Conturi, Ministerul de Interne, aparare, servicii samd.
    Fara numar!
    Cifra de 35000 a minciuna nationala!
    Daca înmulți cele 3500 de Primarii cu trei / Primarie rezulta dintr-un condei cam 10000.
    Si daca continuam asa dăm de vreo Douasute de mii!
    Pe putin!
    A fost o cifra oficială avansată de cca 380000 cumularzi!
    Cca 10% din pensionari ca ceilalti!
    E clar ca e o minciuna cifra aia de 35 de mii!
    Țurcan stie de ce?

    Si daca vrea sa pastreze Madam Turcan pe aceste Căpuşe de ce nu introduce impozit progresiv pe veniturile cumulate obtinute dupa iesirea la pensie?
    Acesti Neprețuiți sa plătească impozit dublu sau triplu după iesirea la pensie avand in vedere ca statul ii favorizează?
    Ideal triplu!
    30% impozit pe toate veniturile cumulate după ce ai iesit Moşulica la pensie!
    Nici nu e mult avand in vedere ca acesti recbini încasează mult.
  • +4 (10 voturi)    
    Poate s-a uitat: (Miercuri, 17 martie 2021, 23:24)

    mfilip91 [utilizator]

    Anul trecut, a mai fost o fumigena cu inerzicerea cumularii pensiei cu salariul de la stat, fumigena stinsa de Curtea Constitutionala.

    Acuma, Laruca, se da si ea putin in spectacol dar nu se va face NIMIC ce sa-i jeneze pe Bugetarii Pretiosi.
    Vor fi lasati sa suga din buget pina la 70 de ani, se va angaja personal suplimentar, responsabil cu schimbatul scutecelor celor in nevoie, se vor suplimenta fondurile pentru consumabilele corespunzatoare: scutece, pudra, creme antihemoroidale iar acolo unde toate acestea nu sint suficiente se va trece la impaierea candidatului!

    Iata actul despre care va spuneam la inceput:
    http://legislatie.just.ro/Public/DetaliiDocument/226606
  • +6 (10 voturi)    
    mey frate (Joi, 18 martie 2021, 0:05)

    John_Re [utilizator]

    la 30 de ani de la revolutie astia nu stiu sa faca o lege.

    inainte dadeau vina pe "greaua mostenire". acum cine-i de vina?
    • +1 (5 voturi)    
      Pai ajuta-i, scrie-le tu o lege (Joi, 18 martie 2021, 9:28)

      Denulu [utilizator] i-a raspuns lui John_Re

      Dar tare mi-e ca actualii guvernanti nu sunt singurii care nu stiu sa faca o lege "la 30 de ani de la revolutie", cei care comenteaza pe aici sunt in aceeasi oala (si aici ma includ si pe mine).
      • 0 (2 voturi)    
        Bravo boss, dar am venit eu sa iti cer tie votul (Joi, 18 martie 2021, 10:43)

        Genialul [utilizator] i-a raspuns lui Denulu

        Ca sa merg in parlament si sa scriu proiecte de lege? Nu dar baietii astia mi-au cerut mie votul, si daca sunt la primul mandat hai ca i-as intelege, dar Raluca Turca a imbatranit in parlament de la 20 de ani, daca nu a invatat sa faca o lege ce plm a facut?
  • +6 (6 voturi)    
    Eternul Caragiale (Joi, 18 martie 2021, 7:57)

    Jolly Roger [utilizator]

    ... și eterna și fascinanta Românie.

    Vă închipuiți că impactul legii cu excepțiile de mai sus va fi nul, nu?

    „...să se revizuiască, primesc! Dar să nu se schimbe nimica..."
  • +1 (1 vot)    
    Daca as avea cate un leu la fiecare promisiune (Joi, 18 martie 2021, 10:58)

    bigbrother [utilizator]

    As fi milionar acum...promit astia de toate pentru toti la super oferta, ca nu le e greu sa zica, poate asa mai pun botul unii si ii voteaza din nou.

    Legea asta are cateva probleme majore, cel putin din informatiile aparute in presa:

    1. Nu limiteaza perioada cat timp cei tineri care ies la pensie. Daca in cazul celor care ajung la 70 de ani este pusa o limita, nu zice nimic de celebrii politisti si militari carora le-au crescut fundurile in birouri dar ies la pensie la 45 de ani dupa care se reangajeaza, eventual tot pe acelasi post pe care l-au parasit. 25 de ani in plus tot o pot duce asa daca vor, o fi rau sa ai doua venituri sigure?

    2. Nu face distinctie intre cei care au cotizat la sistemul de pensii si cei care sunt beneficiari de pensii speciale.

    3. Are deja exceptii care, in stilul dambovitean, vor fi marite sa includa cat mai multi pana exceptia devine regula. Care-i treaba cu membri Academiei, aia de ce sunt exceptati? Sau mai bine, care-i treaba cu militarii si politistii de pot cumula salariul si pensia? Adica nu mai pot lucra pentru salariu, trebuie sa aiba doua venituri?

    4. N-am auzit nimic de valoarea acestor pensii. Inteleg ca exista o grila si o regula pentru valoarea pensiilor, dar stim cu totii magariile care se fac cand ultimele salarii sunt burdusite ca valoare a.i sa iasa cu pensia cat mai mare. De aia cu privilegii gen judecatori ce sa mai zic, salariul e doar pentru seminte, din pensie se fac banii adevarati.

    Pe scurt, pare o lege heirupista facuta ca sa dea bine. Cat de mult vor avea succes cu ea depinde de suturile in fund date lui Dorneanu & Co si de compromisurile pe care le vor face.
    • 0 (0 voturi)    
      Coment ok (Joi, 18 martie 2021, 14:08)

      DomnuTrandafir [utilizator] i-a raspuns lui bigbrother

      Dar zic:
      Cum de nu observa nimeni ca aceasta favorizare a unui procent de 10% din pensionari va duce la mari Discrepanțe în sistemul public de Pensii.
      Vedeti aici aceasta Anomalie si favorizarea Capuselor.
      Se promulga Legea Pensionarului Căpuşa in 2021. August, poate.
      In septembrie Pensionarul Capusa iese la 65 de ani la Pensie.
      De la Primarie.
      Stagiu normal de cotizare 35 ani
      Stagiu de cotizare realuzat 44 ani.
      Total puncte pensie 89.25
      Punctaj mediu anual 2.55.
      Factor de corecție 1.401.
      Punctaj calculat= 2.55×1,401 = 3.57.
      Valoare punct pensie 1442 Lei.
      Pensie efectiva cu
      01.09.2021 = 3.57×1442= 5148 Lei.

      Acum se da cu pupat Fundul la Domn Primar si alege sa lucreze pana la 70 de ani când iese la Pensie. In August 2026.
      Urmăriți calculul:

      Stagiu normal de cotizare 35 ani
      Stagiu de cotizare realuzat 49 ani.
      Total puncte pensie 106.65
      Punctaj mediu anual 3.05 .
      Factor de corecție 1.401,
      Punctaj calculat= 3.05×1,401 = 4.30.
      Valoare punct pensie 1865 Lei de la 01.09.2024 cf. OUG.
      Pensie efectiva cu
      01.09.2026 = 4.30×1865=8020 Lei.
      De la 5148 la 8020 Lei Pensie!!!
      Plus 56%.
      E o lege facuta prost ca sa favorizeze?
      Se mai face o noua Inechitate in sistemul publuc de Pensii?
      Curat Neconstitutional a zis Turcan care se pricepe la toate!
      Tara lui Papură Vodă!
  • 0 (0 voturi)    
    Doamna ministru (Joi, 18 martie 2021, 22:01)

    ploiesteanu [utilizator]

    de ce mințiți cu nerușinare în privința numărului de pensionari? De ce tot insistați că nu sunt bani pentru a acoperi plata celor puțin peste 2 milioane de pensionari adevărați? Restul celor care primesc "pensii" de fapt ajutoare, nu sunt de fapt pensionari. Nu mă refer la cei din armată ci la beneficiarii de îndemnizaţii în calitate de văduve şi orfani de război, la beneficiarii de ajutor social, la invalizii ce au ajuns la vârsta pensionării. Ca să nu mai punem la socoteală urmașii celor care au muncit și beneficiază și ei de pensie deși n-au lucrat o zi. Toate aceste categorii sunt puse în cârca pensionarilor care, vezi Doamne, s-au înmulțit ca ciupercile. Nu vă este rușine să tot mințiți? Ia faceți Dvs. socoteala puțin luând salariul mediu pe economie și înmulțind cu salariații existenți făcând apoi procentul de 25% CAS. Să vedeți Dvs că se acoperă pensia pensionarilor și vă mai și rămâne fond.