Șase companii, amendate cu 1,4 milioane de euro pentru fixarea prețurilor la serviciile de alimentație publică în Aeroportul Henri Coandă

de Adrian Vasilache     HotNews.ro
Miercuri, 24 martie 2021, 17:46 Economie | Companii


Bogdan Chiritoiu, presedinte Consiliul Concurentei
Foto: AGERPRES
Consiliul Concurenței a anunțat miercuri că a sancționat cu 6,9 milioane lei (aprox. 1,4 milioane euro) șase companii care oferă servicii de alimentație publică (food & beverage) în incinta Aeroportului Internațional Henri Coandă București pentru fixarea prețurilor. Investigația a arătat că firmele și-au coordonat politicile comerciale în materie de prețuri, discounturi, promoții atât prin clauzele contractuale, cât și printr-o serie de proceduri. Toate firmele și-au recunoscut faptele neconcurențiale și au beneficiat de reducerea amenzilor.

Aeroportul Internațional Henri Coandă București a încredințat, în exclusivitate, companiei Dnata Catering gestionarea spațiilor cu destinație pentru alimentație publică. La rândul ei, Dnata Catering a încheiat acorduri de subcontractare cu Food & Beverages Managament, cu Trotter și cu City Cafe Express (ambele din grupul City Grill), precum și cu Primero Business Consulting (în prezent, Land of Util Tehnology) și RBK Property Management.

În urma investigației declanșate din oficiu în iunie 2019, Consiliul Concurenței a constatat că aceste companii și-au coordonat politicile comerciale în materie de prețuri, discounturi, promoții atât prin clauzele contractuale, cât și printr-o serie de proceduri și prin modalitatea de derulare a relațiilor contractuale, astfel încât să își alinieze constant prețurile pentru serviciile oferite pasagerilor din aeroport.

În acest fel, concurența prin preț a fost restricționată, iar pasagerii din aeroport nu au avut posibilitatea de a plăti un preț mai mic decât cel stabilit în comun de toți cei din piață sau de a alege serviciile în funcție de preț.

Amenzile au fost aplicate astfel:
  • 1. Dnata Catering SRL: 6.622.401 lei
  • 2. Food and Beverages Management SRL: 43.558 lei
  • 3. Trotter Management SRL: 8.010 lei
  • 4. City Cafe Express SRL: 148.752 lei
  • 5. RBK Property Management SRL: 104.294 lei
  • 6. Primero Business Consulting SRL (în prezent, Land of Util Tehnology SRL): 3.994 lei

Toate cele șase companii implicate au recunoscut fapta anticoncurențială, beneficiind astfel de reduceri ale amenzilor.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





10031 vizualizari

  • -7 (7 voturi)    
    dl Chiritoiu suparat ca nu putea economisi (Miercuri, 24 martie 2021, 17:49)

    un domn [utilizator]

    diurna la Otopeni, ce om !
  • +12 (14 voturi)    
    Nu ma-nnebuni (Miercuri, 24 martie 2021, 17:54)

    emil bobu [utilizator]

    Dupa ani de zile de sandvisuri la 37 de lei, si-au dat seama ca ceva e in neregula?
  • +8 (8 voturi)    
    Ahaaaa (Miercuri, 24 martie 2021, 17:54)

    Casazicu [utilizator]

    D'aia costa o bere la 0.3 în aeroport cât pe malu' mării la Nisa!
    Acum se explică :)
  • +7 (9 voturi)    
    Mafie de mafie peste tot (Miercuri, 24 martie 2021, 17:57)

    IancuJianu [utilizator]

    Poate trebuia să verifice si calitatea parfumurilor, s[ă constate că sint din alea contrafăcute din portul Constanta, așa cum a mai fost in urma cu vreo 10-15 ani.
    • +1 (1 vot)    
      Aia e protectia consumatorului (Miercuri, 24 martie 2021, 19:51)

      _sandu_ [utilizator] i-a raspuns lui IancuJianu

      .
  • +6 (8 voturi)    
    Prea putin!! (Miercuri, 24 martie 2021, 18:13)

    Azra [utilizator]

    Firmele alea toate, fara exceptie ar trebui, ca sanctiune complementara sa fie scoase de pe piata in Aeroportul Henti Coanda din Otopeni, pentru a servi ca lectie pentru altii si a instaura corectitudinea la poarta aeriana de intrare in tara. Daca nu, in scurt timp ele vor reincepe aceleasi practici, vazand ca sunt tolerate.De cate ori am mers la aeroport m-au uimit preturile astroniomince practicate la punctele alimentare,preturi de pana la 10 ori mai mari decat in oras.Nu se poate asa ceva. Cafeaua sau croasantele ori apa minerala sau sucurile nu castiga de zece ori in valoare prin simplul transport din oras la aeroport! Consiliul Concurentei trebuie sa fie o prezenta continua in aeroport.
  • +6 (6 voturi)    
    preturi de Paris (Miercuri, 24 martie 2021, 18:24)

    andimi [utilizator]

    pai toate aveau preturi de te credeai la Paris. Nu mai gaseai un amarat de sandwich cu sub 20 de lei, o cafea posirca sub 10 lei. Inteleg ca e airport, insa nici chiar specula pe fata!
  • +3 (3 voturi)    
    și cartelul (Miercuri, 24 martie 2021, 21:32)

    Fu Thien Zbang [utilizator]

    benzinarilor???
    ăștia fixează orețurile la pompă zilnic!
  • +1 (1 vot)    
    Da ' la Gaze nu te bagi ? (Joi, 25 martie 2021, 8:46)

    all23 [utilizator]

    Domnu' Chiritoiu , ai vazut cu cat au scumpit cei de la Engie ? Pretul este doar ( sau decat) DUBLU fata de cea mai buna oferta !!!! La energia electrica nu sunt diferente atat de mari iar greii din distributie nu sunt cu cele mai mari preturi ca la Gaze !!!
    Bine ca ati mers la Aeroport , insa tare imi este teama ca doar ca sa penalizati niste opinii politice ale acestor firme ..... care nu s-au ingalbenit indeajuns odata cu instalarea noii oranduiri !
  • 0 (0 voturi)    
    Bun. (Vineri, 26 martie 2021, 8:44)

    asavreau [utilizator]

    Pe când și un control la Metrorex? Are dreptul sindicatul lui Rădoi să dețină monopol pe spații?