Condiție pentru PNRR: Toate companiile de stat din România trebuie să treacă printr-o reformă / Va fi creat un departament special la SGG

de C.P.     HotNews.ro
Joi, 13 mai 2021, 16:15 Economie | Companii


Cristian Ghinea
Foto: Agerpres
​Guvernul se angajează într-o reformă a companiilor de stat, aceasta fiind una dintre condițiile ca Planul Național de Redresare și Reziliență să fie acceptat la nivelul UE. "PNRR este un instrument de reformă, pentru asta a fost inventat. Fără reforme substanţiale nu va trece acest plan", a declarat, joi, ministrul Cristian Ghinea, la finalul ședinței de Guvern. Potrivit acestuia, companiile de stat fi supravegheate de un departament special de la Secretariatul General al Guvernului (SGG). Nu este pentru prima oară când România se angajează în reforme ale companiilor de stat, acestea având loc când erau încheiate acorduri cu FMI și Comisia Europeană.

Acum, potrivit ministrului Ghinea, "toate companiile de stat din România trebuie să treacă printr-un proces de audit, de profesionalizare". Ministrul a precizat că vor fi eliminate acele excepţii introduse de PSD - ALDE în ani anteriori. "Excepţia de la profesionalism este o aberaţie şi atunci vom scoate acea listă de excepţii", a mai spus Ghinea.

Potrivit acestuia, Secretariatul General al Guvernului (SGG) va face politica statului român în ce priveşte companiile de stat.

"Vom crea o entitate la SGG care va avea indicatori de performanţă pentru toate companiile de stat şi avea un plan de reformă şi legare a salariilor din conducerea companiilor de stat de obiective de performanţă", a mai spus Ghinea.

Ministrul a precizat că trebuie transformate companiile de stat în resurse de bani la bugetul de stat, "nu o sursă de a se scurge bogăţie din averea publică".

Reforme la care se angajează Guvernul
  • Reforma pensiilor.
  • Reforma companiilor de stat.
  • Reforme în politica fiscală - adoptarea de măsuri pentru a crește veniturile la buget din impozite, optimizarea cheltuielilor și pentru a asigura aplicarea cadrului fiscal.
  • Salarizarea în administrația publică - revizuirea sistemului pentru a evita eventuale creșteri bruște ale cheltuielilor cu salariile.
  • Banca Națională de Dezvoltare - crearea și operaționalizarea acestei bănci.
  • Administrație publică - un nou sistem pentru a accede în funcțiile publice și un sistem îmbunătățit de promovare, inclusiv pentru funcții de management.
  • Justiție - modificarea legilor justiției și consolidarea cadrului anti-corupție.
  • Transport fără emisii de carbon - introducerea principiilor taxării verzi, un nou sistem de taxare pentru drumuri, promovarea transportului cu emisii zero.
  • Energie Regenerabilă - promovarea eliminării treptate a cărbunelui din mixul energetic și creșterea contribuției din energii regenerabile, sprijin pentru producția de hidrogen și baterii și o reformă a pieței de energie electrică.
Alte reforme sectoriale:
  • Venitul minim de incluziune (VMI), Prevenție și îngrijire medicală primară, Creșterea ratelor de reciclare, Dialog social sporit, Îmbunătățirea Guvernanței Locale, Cadru îmbunătățit al achizițiilor publice.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





6474 vizualizari

  • +1 (17 voturi)    
    "reforma" la companiile de stat (Joi, 13 mai 2021, 16:45)

    f512 [utilizator]

    adica "privatizari strategice", runda 2. or sa inceapa cu hidroelectrica..
    • +1 (3 voturi)    
      PSD a facut cele mai mari privatizati (Joi, 13 mai 2021, 18:54)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui f512

      dar nu despre asta e vorba ci despre reducerea salariilor si a pensiilor SPECIALE

      despre Legi care vor lovi in ESENTIALI, doar ca aia controleaza statul deci e un cerc vicios
      • 0 (0 voturi)    
        ??? (Luni, 17 mai 2021, 15:51)

        f512 [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

        ar fi interesant de citit ce intelegi prin "pensiile speciale", in afara de gargara electorala facuta de astia in ultima vreme! fiindca au tot vanturat subiectul legat de magistrati, cand dadea bine la public. apoi, au constatat ca e un drept castigat, constitutional, deci pas.
        dupa care a venit minsitrul de interne care s-a jurat ca nu o sa scada pensiile politistilor cat e el la putere. asa ca mai ies niste unii la pensie la 40 de ani.
        si nu am auzit de nimeni sa zica ceva despre primari si pilele din primarii care iau sporuri de radiatii. "teritoriul" asigura voturile, asa ca pas si aici.
        asa ca... gargara.
        in plus, de unde pana unde chestiile astea bagate in acest pnrr? care e legatura? eu o vad ca pe o facatura ca sa justifice anumite lucruri.

        cat despre psd 2000-2004 : pai, "liberali" mai tari ca guvernul nastase nu am avut.
  • -2 (18 voturi)    
    "Reforma" va insemna transferul sinecurilor (Joi, 13 mai 2021, 16:54)

    newlook [utilizator]

    "Reforma" va insemna transferul sinecurilor, nimic mai mult. De la securistii mai vechi din PNL-PSD, catre aia mai noi si mai hamesiti, din USRI+2,15.
    Sa fie!

    Daca va insemna si scaderea salariilor, iarasi, SA FIE : asta au votat romanii: caluse si catuse.

    Si, daca, in accidente datorate incompetentei mai mor* cateva mii de romani, la METROu, spre exemplu, cu siguranta ca vinovat e "Dragnia"** sau au murit de COVID.

    * Vezi mortii recenti de prin spitale, arsi de vii, etc. "Dragnia"-i
    ** Ochi bulbucati, spumite la gurita, vena umflata, cand pronuntati.
    • 0 (2 voturi)    
      Cu mare regret iti dau dreptate! (Joi, 13 mai 2021, 19:32)

      mini_max [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      Habar n-am daca s-au gandit la o noua sinecura, dar ca sunt analfabeti economici, aproape ca devine evident. Ce dracu' de structura le trebuie la SGG? Pai companiile de stat nu au si ele guvernanta proprie, n-au membri in CA-uri alesi de prin ministerele guvernului, platiti cu jdemii de euro pe an? N-au reprezentantii statului in AGA? Atunci sa retraga toti reprezentantii statului din CA-urile companiilor de stat si sa constituie un Consiliu National de Supraveghere pentru toate companiile de stat, pe principiul sistemului de conducere dualist, asta daca Ghinea stie ce inseamna sistem dualist!?
    • +2 (2 voturi)    
      Tampenia "departamentului special" de la (Vineri, 14 mai 2021, 7:25)

      Dilematic [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      SGG pentru asa zisa reforma a companiilor de stat, peste capul ministrilor de la economie, transporturi sau energie, care au in subordine aceste companii, ideea "geniala" nascuta in capul ministrului fondurilor europene Cristian Ghinea, este dovada incompetentei si neputintei acestui guvern.
  • -1 (13 voturi)    
    s-au intors cu posteriorul plin de reforme.. (Joi, 13 mai 2021, 17:03)

    demaGOGU [utilizator]

    ...acordurile cu FMI par joaca de copii pe langa "conditionalitatile" pe care si le-au asumat acum la Bruxelles, si...zero finantare!

    acest pnrr incepe sa miroasa tot mai tare a memorandum impus cu forcepsul de troika creditorilor Greciei pe varful crizei financiare.
  • +1 (13 voturi)    
    Pe scurt (Joi, 13 mai 2021, 17:22)

    comentacu [utilizator]

    Vin ai nostri
    • +2 (4 voturi)    
      Au venit de mult......... (Joi, 13 mai 2021, 18:05)

      Torquemada13 [utilizator] i-a raspuns lui comentacu

      ..........acum doar se "consolideaza" ! Secu sa traiasca !
      Sa traiti bine (.....care pe unde apuca, prin lume.....) !
  • +2 (8 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Joi, 13 mai 2021, 18:09)

    [anonim]

    • -1 (1 vot)    
      da? (Vineri, 14 mai 2021, 7:02)

      Motanul_incaltat [utilizator] i-a raspuns lui

      Asa va invata la unitatea de antrenament a patriotilor, ca reforma = vanzare?
    • +1 (1 vot)    
      Vorbesti prostii, stimabile ! (Vineri, 14 mai 2021, 8:46)

      Dilematic [utilizator] i-a raspuns lui

      Companiile de stat falimentare produc pagube in dauna bugetului de stat, adica a avutului intregului popor ! Acum intelegi ?
      Rentabilizarea lor nu inseamna neaparat privatizare, ea fiind posibila prin multiple masuri de reorganizare, reprofilare etc. cunoscute si praticate in economie.
  • +2 (6 voturi)    
    Ce reforma (Joi, 13 mai 2021, 18:28)

    yol [utilizator]

    sa faci cu usl? Unde sa trimiti amantele si cumetrii din CA-urile companiilor de stat? Cum sa dai afara jumatate din ASF( cam atat ar trebui cel putin), cand toti sunt legitimati cu carnet de partid?!
    Deja si-au azmutit televiziunile si trolii.
    Dupa multe lozinci conspirationiste, anti marxiste si capitalist veroase, iata ca ne intoarcem la: “noi nu ne vindem tara”...:))
    Toti la stat, pe veci!
  • -2 (2 voturi)    
    . (Joi, 13 mai 2021, 19:13)

    di livio [utilizator]

    pe Digi era ceva și cu reducerea pensiilor speciale, să fie primită
  • 0 (2 voturi)    
    Abia acum v-ati trezit la realitate ??? (Vineri, 14 mai 2021, 6:53)

    Dilematic [utilizator]

    Ce au de spus ministrii de la economie, transporturi, energie, etc. care pastoresc si tolereaza companiile de stat falimentare din subordine ???
  • 0 (0 voturi)    
    Nu se va face nimic (Vineri, 14 mai 2021, 8:18)

    floriniulian [utilizator]

    80% din bani vor fi pierduti din cauza lipsei reformelor care nu pot fi realizate de PNL/USR deoarece sunt conduse de securisti.

    Vor folosi doar banii imprumutati la dobanda mica pentru ca doar la asta se pricep ..sa imprumute bani.

    Datoria externa va ajunge la un nivel catastrofal fara sa se faca nimic in aceasta tara.

    Toti banii fiind furati prin pensii si salarii de catre statul securisto mafiot.

    PNL/USR nu poate face nici o reforma asa cum a demonstarat, nu poate implementa acest PNRR.

    In 3 ani Romania va ajunge in faliment si incapacitate de plata.