VIDEO Acțiunile Coca-Cola au scăzut cu 4 miliarde de dolari după ce Cristiano Ronaldo a îndepărtat două sticle din fața sa

de I.B.     HotNews.ro
Miercuri, 16 iunie 2021, 2:18 Economie | Companii


Evolutie actiuni Coca-Cola
Foto: marca.com
Știm cu toții că orice gest sau cuvânt de la Cristiano Ronaldo are un impact mondial. Luni, în cadrul conferinței de presă dinaintea jocului Portugaliei împotriva Ungariei, el a îndepărtat două sticle de Coca-Cola din zona sa.

Vedeta portugheză s-a așezat, a văzut cele două sticle de băutură carbogazoasă și le-a îndepărtat de la locul lor. A luat imediat o sticlă de apă și a spus camerelor: "Apă și Coca-Cola ...", referindu-se că ceea ce trebuie să faci este să bei apă.

Ei bine, acel gest a avut un impact negativ important asupra mărcii. Observând evoluția acțiunilor companiei înainte și după, „momentul Cristiano” a însemnat o pierdere de miliarde de dolari pentru Coca-Cola, scrie Marca.

Bursa s-a deschis la ora 15:00 în Europa. La acea vreme, cota Coca-Cola era de 56,10 dolari. 30 de minute mai târziu, când Cristiano Ronaldo și Fernando Santos au intrat în sala de presă de pe stadionul Puskas Ferenc din Budapesta, acțiunile au scăzut la un minim de 55,22 dolari pe acțiune.

Gestul de a îndepărta sticlele a provocat o scădere rapidă de 1,6% pentru companie pe bursă. Și din punct de vedere economic, Coca-Cola a trecut de la o valoare de 242 miliarde dolari la 238 miliarde dolari, adică o pierdere de 4 miliarde de dolari.

Compania Coca-Cola este unul dintre cei mai importanți sponsori ai Euro 2020.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





25980 vizualizari

  • +3 (33 voturi)    
    Cristiano (Miercuri, 16 iunie 2021, 2:58)

    CarlosKent [utilizator]

    Departe de mine gandul ca sunt fan al companiilor de Cola, dar asa se intampla cand sponsorii umfla un balon, in acest caz ar fi de balonul de aur, si la propriu si la figurat pentru 4 miliarde de coco, dar tot a sapun miroase. In balon se include toata ceata de zevzeci care alearga dupa o minge si nu stiu ce sa faca cu ea.
  • +17 (29 voturi)    
    Lol (Miercuri, 16 iunie 2021, 3:02)

    mitg [utilizator]

    "Știm cu toții că orice gest sau cuvânt de la Cristiano Ronaldo are un impact mondial"

    Cum sa nu, Blackrock, ceasurile atomice, deutsche bahn si toata lumea se ghideaza fix dupa gesturile si cuvintele astuia.
  • +14 (22 voturi)    
    Ronaldo (Miercuri, 16 iunie 2021, 3:03)

    CarlosKent [utilizator]

    Cred ca cea mai tare faza posibila ar fi fost sa spuna ca Nu se uita la Televizor niciodata.
    • +9 (13 voturi)    
      nu mai trebuie s-o spuna.. (Miercuri, 16 iunie 2021, 10:23)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui CarlosKent

      ... la ce femei are, n-are timp nici sa-si cheltuie banii, d'apoi sa se mai uite la o cutie de manipulare? alea-s pentru prostime.
  • -26 (50 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 16 iunie 2021, 3:08)

    [anonim]

    • 0 (0 voturi)    
      Tu stii cum functioneaza marketingul? (Joi, 17 iunie 2021, 15:22)

      / [utilizator] i-a raspuns lui

      Stii cum se folosesc marile companii de vedete? Cum se ridica reciproc?
  • +27 (37 voturi)    
    Cristiano Ronaldo (Miercuri, 16 iunie 2021, 3:10)

    CarlosKent [utilizator]

    Dupa ce a alungat sticlele de Coca-Cola, Cristiano Ronaldo a spus ca el nu bea nici Bere ci doar apa, si ca nu isi pierde vremea in fata televizorului, jucand la pariuri sau citind ziarele sportive.
    Bravo Cristiano Ronaldo!
    • +2 (10 voturi)    
      Clarificari (Miercuri, 16 iunie 2021, 11:57)

      catalin_f [utilizator] i-a raspuns lui CarlosKent

      Exact ,in plus , a mai precizat si ca el isi tine banii doar cash si considera o prostie aplicatii gen Alipay sau cardurile MasterCard ;)
  • +14 (36 voturi)    
    a razbunat rasismul coca-cola... (Miercuri, 16 iunie 2021, 5:07)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    ... cand ne indemna sa fim "less white".
    bravo Cristiano, esti 10 clase peste gloaba aia de Messi care face reclama la lays si pepsi.
  • +23 (31 voturi)    
    Gest salutar (Miercuri, 16 iunie 2021, 6:05)

    Venier [utilizator]

    Bravo Ronaldo ! poate tinerii (mai ales) vor înțelege.
    • -1 (5 voturi)    
      Folosește și tu cuvinte pe (Miercuri, 16 iunie 2021, 9:57)

      Valentin Dumitru [utilizator] i-a raspuns lui Venier

      Salutar înseamnă altceva
      • 0 (0 voturi)    
        nu zau? (Joi, 17 iunie 2021, 9:37)

        srpc [utilizator] i-a raspuns lui Valentin Dumitru

        SALUTÁR, -Ă, salutari, -e, adj. Folositor sănătății, vieții etc.; salvator. ♦ Care este potrivit, adecvat într-o anumită împrejurare. – Din fr. salutaire, lat. salutaris.
  • -3 (17 voturi)    
    Povesti (Miercuri, 16 iunie 2021, 7:50)

    genescu [utilizator]

    Acțiunile au scăzut din alte motive - hai sa fim serioși.
    • +1 (1 vot)    
      Si pe mine (Joi, 17 iunie 2021, 16:17)

      titiacs [utilizator] i-a raspuns lui genescu

      m-a umflat rîsul. Îi și văd pe marii investitori americani ( instituționali sau nu ) intrînd în panică la vorbele lui Ronaldo. Ale cui ? Ronaldo fotbalistul ! Cine-i ăla, că n-am auzit de el in fotbalul american ! A nu, soccer-istul ! Păi să fie sănătos, dar ce-i aia soccer ? Un fel de riți-piți. Pe piața americana , dar nu numai este o perioadă de corecții. Astăzi se anunță tot o zi roșie ( adică scăderi ). Cred că cei mai buni consilieri a lui Waren Buffet sunt cu ochii cît cepele pe PRO TV să vadă meciul Ucraina _ Macedonia de Nord mai ales ce va declara Tsyganov (?!?) . Hai treacă-meargă Șevcenko...că de ăsta am auzit și eu.
  • +15 (19 voturi)    
    Ha Ha (Miercuri, 16 iunie 2021, 8:42)

    Lionheart [utilizator]

    Îmi dă o lacrimă pt Coca-Cola :))
    Cum era sloganul ăla penibil... "Deschide și savurează fericirea"? Să savureze și astfel de momente, zic...
    :))))
  • +2 (4 voturi)    
    abureala, (Miercuri, 16 iunie 2021, 11:46)

    nick1587873340950 [utilizator]

    e ca si cum tu cistigi la LOTO daca numeri citi Corbi trec zilnic prin fata casei tale, altul e motivul real
  • +6 (8 voturi)    
    Respect CR! (Miercuri, 16 iunie 2021, 19:00)

    Nyk1 [utilizator]

    A făcut poate mai mult pentru sănătatea publică, prin gestul său, decât mulți alți „influensări”!
  • +2 (4 voturi)    
    Bravo (Miercuri, 16 iunie 2021, 20:47)

    eugeniusd [utilizator]

    Bravo! Ronaldo in persoana nu cred ca are vreo intelegere cu cei de la Coca-Cola, respectiv, nu vad de ce nu si-ar expune parerea vis-a-vis de Coca-Cola prin gestul de a indeparta sticlele. Personal apreciez ce a facut!