Năsui anunţă "închiderea altor două sinecuri": Eliberarea din funcţie a administratorilor speciali de la Tohan şi Carfil / Aveau salarii de 9.000 de lei, deşi companiile sunt pe pierdere

de Redactia     HotNews.ro
Miercuri, 28 iulie 2021, 9:41 Economie | Companii


Claudiu Nasui
Foto: Facebook
Ministrul Economiei, Claudiu Năsui, a anunţat, miercuri, "închiderea altor două sinecuri" - eliberarea din funcţie a administratorilor speciali pentru privatizare de la Tohan şi Carfil, care au un salariu lunar de aproximativ 9.000 de lei, deşi ambele companii de stat înregistrează pierderi.

El spune că, în teorie, acești administratori speciali ar fi trebuit să pregătească companiile de stat pentru privatizare, însă, în practică, nu fac nimic": "Dimpotrivă, își iau bani atât timp cât compania nu este privatizată".

Tohan și Carfil sunt două companii de stat care au astfel de administratori speciali, iar salariile lor erau de 8.962 de lei și 9.000 de lei pe lună, conform ministrului Economiei.
  • "De unde bani? Din banii companiilor, care mai departe fac pierderi și generează datorii la stat. Datorii care sunt șterse periodic. Deci din banii noștri, ai contribuabililor.
  • Cât de utili au fost acești administratori speciali pentru aceste două companii?
  • Tohan SA este pe pierderi. În 2020 a avut pierdere de 3.6 milioane de lei. Și are datorii la stat de peste 30 de milioane de lei.
  • Carfil SA este și ea pe pierderi, 11 milioane de lei în 2020 și are datorii de peste 15 milioane de lei, tot la stat.
  • La un moment dat va trebui să ne oprim cu toate sinecurile și toate categoriile <<speciale>>", a scris Năsui, miercuri, pe Facebook.
Citește și: Năsui: Azi eliberăm din funcție administratorii „speciali” pentru privatizare de la trei companii de stat / Salariile lor erau de 10.871 de lei, 10.476 de lei și 14.658 de lei pe lună






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





4476 vizualizari

  • +2 (10 voturi)    
    datorii (Miercuri, 28 iulie 2021, 9:47)

    balex [utilizator]

    poate vorbesc eu prostii și nu știu, dar instituția administratorului special a fost creată pentru a proteja aceste companii de posibiltiatea/obligația ca ministerul de finanțe/anaf să le execute și să le blocheze conturile - respectiv activitatea. practic, prin aceste revocări, aceste companii sunt ca și închise. ok, poate nu se justifică indemnizația, dar asta este altă discuție.
  • +1 (9 voturi)    
    da da, insa uita ceva (Miercuri, 28 iulie 2021, 9:51)

    lupulcuminte [utilizator]

    si anume ca o companie in procedura insolventei este obligatoriu sa aiba administrator special....
    cu alte cuvinte, uita sa ne zica ca-i da afara pe aia ca sa numeasca altii, mai apropiati casei...
  • +3 (9 voturi)    
    Lol (Miercuri, 28 iulie 2021, 9:58)

    HP [utilizator]

    Adica 5-6000 net, adica niste salarii mediocre.
  • +3 (7 voturi)    
    foarte bine (Miercuri, 28 iulie 2021, 10:09)

    yyyxxx1981 [utilizator]

    dar este necesara 100 de astfel de cazuri cel putin nu cateva
  • +3 (11 voturi)    
    Senzational! (Miercuri, 28 iulie 2021, 11:13)

    CapitanulPanait [utilizator]

    Ce sa mai spunem?
    Ati taiat in carne vie! Reforma, nu gluma!

    Ati dat afara doi jmecheri (probabil PSD-isit) si acuma uralti ca ati desfiintat nu stiu ce sincuri.
    Nea Nasui, daca nu va descurcati, deschideti o lista unde sa poata scrie populimea, si o sa vezi acolo lista de sincecuri: Consilii de Adminsitratii diverse, BNR, Ministere, Directii de cine stie unde etc.

    Iar aceasta stire alunecoasa uita sa ne spuna mai multe chestii:
    1 - cei 9000 lei sunt brut sau net?
    2 - care a fost evolutia pierderilor si datoriilor la stat de cand acesti oameni au fost numiti administratori?

    Sa nu credeti ca plangem de mila lor, nici vorba, doar ca din pacate voi tot ce faceti este sa dati jos PSD-isti si sa ii inlocuiti cu PNL-isit,
    Adica ii dati jos din functie, nu afara de unde stau si taie frunze la caini. Ati supraincarcat schemele de personal si cu PNL-isti pe langa PSD-isit.
    Asta ca sa ramana loc de "Buna ziua" ca vorba aceea, nu se stie cand o sa aveti si voi nevoie sa ramaneti conectati la ugerul generos al banilor publici.

    Ca tot ai adus vorba de bani: ce leafa ai matale? Sigur este mai mare de 9.000 de lei si in mod evident esti mult mai pagubos decat cei doi administratori, care poate au facut treaba, nu stim. La matale stim clar ce "treaba" ai facut.
  • +3 (5 voturi)    
    pai poate privatizam (Miercuri, 28 iulie 2021, 12:51)

    Elshazzar [utilizator]

    in loc sa dam afara pe ai lor pt ai pune pe ai nostri

    dar si cum privatizam e o discutie , nu de alta dar ar fi pacat sa mai tineti companiile vreo 2 ani in pierderi si dupa la final de mandat sa le dati pe 2 lei la prieteni...bine..pacat pt noi,platitorii de taxe, pt oligarhii regimului nu neaparat

    PS:companiile se ocupa de tehnica militara,deci cu atat mai mult trebuie transferate in mod destept
  • 0 (0 voturi)    
    corect (Miercuri, 28 iulie 2021, 14:22)

    costelo999 [utilizator]

    3 sinecuri si 2 oameni, sic, inchideti tot, ultimul barna , sa stinga si lumina,
  • +2 (2 voturi)    
    "datoriile care sunt șterse periodic" (Miercuri, 28 iulie 2021, 16:14)

    minus [utilizator]

    pai administratorii nu puteau sa le ștearga periodic (nu ca nu ar fi vrut!), datoriile ne reuseau ele insele sa se ștearga periodic... rezulta ca ministrul, reprezentantul statului care sterge datorii periodic, a facut o reforma de neuitat... hai, dom'ne ca chiar ne crezi mai prosti decat reformele Tale!