Năsui anunță ca va desființa sinecurile administratorilor 'speciali' pentru privatizare din companiile de stat: N-au privatizat nimic, deși câștigă și 19.000 de lei pe lună

de Adrian Vasilache     HotNews.ro
Marţi, 24 august 2021, 11:31 Economie | Companii


Claudiu Nasui
Foto: Hotnews
După concedierea mai multor administratori speciali din companii de stat, ministrul Economiei, Claudiu Năsui, anunță că vrea să desființeze prin Ordonanță de urgență (OUG) sinecurile administratorilor „speciali” pentru privatizare din companiile de stat. Ce sunt administratorii „speciali”? O găselniță a guvernului Năstase prin care a creat sinecuri bine plătite pentru activul de partid, susține Năsui, care acuză că de 20 de ani nu s-a privatizat nimic, companiile au devenit găuri negre, deși administratorii speciali sunt plăți și cu 19.000 de lei pe lună.

Ministerul Economiei a scos în consultare publică un proiect de OUG care va abroga dispozițiile care reglementează administrarea specială și supravegherea financiară la societățile cu capital de stat aflate în proces de privatizare din Legea 137/2002.


Năsui: Atâta timp cât compania nu este privatizată, administratorul special ia un salariu frumos, în unele cazuri de până la 19.000 lei pe lună


Ministrul Economiei, Claudiu Năsui, a precizat marți pe Facebook că de 20 de ani de la această lege, nu s-a privatizat nimic, companiile s-au transformat în găuri negre, în timp ce administratorii speciali sunt plătiți și cu 19.000 de lei. Potrivit ministrului, fără aceste modificări urgente, România riscă deschiderea unui infringement din partea Comisiei Europene.



Ministrul Economiei, Claudiu Năsui, a anunțat la începutul acestei luni eliberarea din funcție a administratorilor a trei companii de stat ale căruri salarii lunare ajungeau și la peste 16.000 de lei pe lună deși companiile sunt pe pierdere.

„Eliberăm din funcție alți administratori „speciali”. De data aceasta este vorba de administratorii „speciali” a 3 companii de stat: Uzina Mecanică Cugir, Fabrica de Arme Cugir și Uzina Automecanica Moreni. Salariile lor erau de 10.874 lei, 14.630 lei și 16.142 lei pe lună. Cât de bine au fost administrate aceste companii? Automecanica Moreni face pierderi an de an (între 8 și 7 milioane de lei) și are capitaluri proprii negative, adică mai multe datorii decât active. Celelalte două sunt, de asemenea, pe pierderi. Cu rezultate operaționale care s-au înrăutățit anul trecut față de 2019. Pe scurt, tipic companii de stat, care trăiesc din banii contribuabililor”, a scris Năsui pe Facebook.

Potrivit ministrului acești administratori „nu făceau absolut nimic”.

„Conform legii, ei ar fi trebuit să pregătească aceste companii pentru privatizare. În realitate, statul român nu a mai privatizat nimic de peste un deceniu. Toate sunt „ale noastre”, adică căpușate în continuu de mafii de partid. Fac pierderi. Acumulează datorii. După care șterg datoriile și o iau de la capăt”, a mai scris Năsui pe Facebook.

Pe 27 iulie, ministrul a anunțat eliberarea din funcție a altor administratori pentru privatizare de la trei companii de stat: Băița SA, Uzina Mecanică Plopeni și Uzina Mecanică București. Salariile lor de la stat erau de 10.871 de lei, 10.476 de lei și 14.658 de lei pe lună.

Pe 28 iulie, alți doi administratori au fost eliberați din funcție. Este vorba despre administratorii speciali pentru privatizare de la Tohan şi Carfil, care aveau un salariu lunar de aproximativ 9.000 de lei, deşi ambele companii de stat înregistrează pierderi.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





3087 vizualizari

  • -11 (19 voturi)    
    praf in ochi! este practic NIMIC! (Marţi, 24 august 2021, 12:02)

    wweesstt [utilizator]

    USR sa lase fumigenele si sa vina in parlament cu un proiect serios de desfintare/impozitare serioasa a tuturor pensiilor speciale si cu un proiect serios de reforme consistente in aparatul bugetar!(asa cum au promis in campanie si cum au aparurt in parlament cu pancarde cu "toti pe contributivitate!" sau a fost doar un show politic?!)
    astea cu am dat afara trei insi si gata am facut reforme, nu tine! e vrajeala! terminati cu jocul de glezne si faceti reforme adevarate si taiat is toate pensiile pecialele!
    • +7 (9 voturi)    
      PAŞI MĂRUNŢI (Marţi, 24 august 2021, 12:34)

      ioanbucsa751467216962915 [utilizator] i-a raspuns lui wweesstt

      aşa se fac reformele, încet, nu heirup
      mai era unul care se lăuda că dacă ajunge el preşedinte in 10 zile toţi corupţii sunt în puşcării...
      şi ca să faci reforme rapide şi tranşante trebuie să ai MAJORITATE în parlament, nu 15%
    • +10 (12 voturi)    
      Esti magician? (Marţi, 24 august 2021, 12:44)

      AntonH [utilizator] i-a raspuns lui wweesstt

      Faptul că a dat afară 3, 4 sau mai mulți, este un lucru bun. Dar tu încerci să muți atenția cu mișcări ample ale mâinii. Arătând spre pensii speciale, unde PNL/PSD/UDRM fac front comun. Nu am speranțe reale, aceste venituri imorale au devenit legale, iar cei care ar trebui să ne păzească de abuzuri (CCR și justiția) sunt principalii beneficiari.
      Trăgând linia, și acești pași mici sunt ceva. Insuficient, dar tot mai mult decât nimic.
  • -6 (16 voturi)    
    #faceti reforme adevarate sau plecati! (Marţi, 24 august 2021, 12:03)

    wweesstt [utilizator]

    USR sa lase fumigenele si sa vina in parlament cu un proiect serios de desfintare/impozitare serioasa a tuturor pensiilor speciale si cu un proiect serios de reforme consistente in aparatul bugetar!(asa cum au promis in campanie si cum au aparurt in parlament cu pancarde cu "toti pe contributivitate!" sau a fost doar un show politic?!)
    astea cu am dat afara trei insi si gata am facut reforme, nu tine! e vrajeala! terminati cu jocul de glezne si faceti reforme adevarate si taiat is toate pensiile pecialele!
    • +7 (11 voturi)    
      impozitare!? (Marţi, 24 august 2021, 12:32)

      ioanbucsa751467216962915 [utilizator] i-a raspuns lui wweesstt

      USR are 15% in PARLAMENT...cum să treacă o asemenea propunere dacă votanţii PSD PNL sunt abonaţi la pensii speciale
      • +2 (6 voturi)    
        Atunci de ce s-au mai asociat cu PNL si... (Marţi, 24 august 2021, 15:36)

        FortApache [utilizator] i-a raspuns lui ioanbucsa751467216962915

        Cu UDMR cu protocoale semnate etc. ?

        E vorba aceea : cine se aseamana se aduna....acum prefera pozitia ghiocelului si pe fiecare saptamana mai da pe cate unul afara ca altfel nu s-ar mai scrie nimic despre USR :)))
  • -6 (12 voturi)    
    Degeaba distrugi structuri (Marţi, 24 august 2021, 12:29)

    Con_stan_tin [utilizator]

    bazate pe sinecuri, se vor reface cu prima ocazie. Soluția este să construiești structuri funcționale care să le înlocuiască. Să distrugi e ușor, să construiești e dificil. Construcția unei structuri bazate pe sinecuri e cea mai la îndemână, dacă n-ai experiența e de preferat să începi cu ea.
  • -12 (12 voturi)    
    sic sic (Marţi, 24 august 2021, 12:30)

    costelo999 [utilizator]

    companiile respective sunt din industria de armament, nasui are interese acolo, deci pune de ai lui, același apucaturi caa ale ciumei rosii
    • 0 (4 voturi)    
      Alo Radio Erevan (Marţi, 24 august 2021, 14:57)

      mini_max [utilizator] i-a raspuns lui costelo999

      mai faceti angajari?
  • -8 (12 voturi)    
    vorbe! pensii fara contributivitate, sinecuri, sal (Marţi, 24 august 2021, 12:32)

    hopsinoi [utilizator]

    rii de lux ale bugetarilor?

    Doar ne facem ca vorbim, noi vrem rezultate! Vorbe, scola veche cominternisto-securista atata stie vorbe.
    • +8 (8 voturi)    
      hehe (Marţi, 24 august 2021, 12:52)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui hopsinoi

      Pensii de LUX si SINECURI introduse de PSD #ciumarosie?
  • +1 (5 voturi)    
    Respect, domnule Ministru (Marţi, 24 august 2021, 15:12)

    ploiesteanu [utilizator]

    și faceți bine și părăsiți corabia PNL-istă cât mai repede.
  • -1 (7 voturi)    
    Dati-le de lucru sinecurilor cat nu pot duce... (Marţi, 24 august 2021, 15:42)

    FortApache [utilizator]

    ...pleaca ei singuri sau isi fac jobul corect....

    Voi dati afara ca sa puneti prostii vostri, altfel ati fi eficientiza posturile respective :)))
    • +3 (3 voturi)    
      Plătiți funcție de rezultatul obținut. (Marţi, 24 august 2021, 16:51)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui FortApache

      Termene strânse, indicatori realizabili, dar la limita de sus și ,cum spunea-i, pleacă singuri.
  • 0 (0 voturi)    
    privatizari (Joi, 16 septembrie 2021, 14:35)

    Adriana_M [utilizator]

    bine ca s-au luat masuri ca la Campia Turzii rusii fac ce vor - https://opiniatransilvana.ro/anatomia-unui-dezastru-mutarile-facute-de-rusi-cu-activele-productive-ale-industria-sarmei-campia-turzii-sa/